Twitter ve kariyer

Sosyal paylaşım sitelerinin amiral gemisi Facebook, kan kaybetmeye başladı. Yedi milyondan fazla kullanıcıya sahip Twitter, şimdiden hem çalışanların hem de işverenin gözdesi durumunda”¦
Sosyal içerikli siteler üzerinden iş bulma sevdası ICQ ile başlamıştı. ICQ numaralarının yanındaki durum mesajı hanesine bırakılan ticari bilgilendirme notları, zaman içinde MSN’le devam eden bir eğilim halini aldı. Hatta bu durum, ilerleyen zamanlarda siber âlemde kariyer parlatma trendi Yonja, 80630 gibi sitelerde iş bağlantıları kurmaya kadar gitti. Facebook ise bu trendin ulaştığı son nokta oldu. Artık hemen hemen herkes Facebook’ta dolaşan beyin avcılarından, çalışanlarını denetleyen şirketlere, mesai arkadaşlarının küçük oyunlarına kadar işini yakından takip edebiliyor. Fakat iş dünyası gönlünü yeni bir sosyal paylaşım sitesine kaptırmak üzere.

Facebook’un dört katı olan büyüme yüzdesiyle dikkatleri üzerine çeken sosyal network sitesi Twitter, şimdiden iş dünyasının gözdesi oldu. Modern çağın en etkili iletişim araçları arasında gösterilen site, kısa zamanda yedi milyonun üzerinde kullanıcı sayısına ulaştı.

Üyelerinin gün içindeki ruh hallerini 140 karaktere kadar anlatma imkânı yaratan Twitter, kullanıcılara farklı odalarında hemen hemen her konuda bilgilendirme imkânı da yaratıyor. Tabii bu durum siteyi her sektörün gözdesi haline getiriyor.

Twitter’dan müşteri takibi
Firmalar müşteri memnuniyetlerini site üzerinden ölçmeye başladı. Örneğin kablolu TV ve İnternet sağlayıcısı Comcast, siteyi en aktif kullanan şirketlerden biri. Comcast, Twitter kullanıcılarından gelen talepler doğrultusunda hizmetlerine yön veriyor. Başta Dell olmak üzere pek çok firma da indirim fırsatlarını ve yeni ürünlerini site üzerinden duyuruyor. Dell’in bu yöntemle hali hazırda 1 milyon dolar ek gelir elde ettiği ise yine Twitter’da dolaşan sektör dedikodularından”¦

Twitter işinden etti

Tabii Twitter’da sadece sektör dedikoduları yer almıyor. Geçen günlerde Twitter üzerinden siber âlemin ilk işten çıkartması da yaşandı. Cisco tarafından gelen iş teklifini kabul eden “the connor” adlı çalışan Twitter’a gönderdiği durum mesajı yüzünden işini kaybetti.

Twitter’da yayınladığı “Cisco az önce bana iş teklifi yaptı! Şimdi San Jose’de her gün nefret ettiğim bir işe gitmek ile dolgun bir ücret arasında ikilemdeyim” şeklindeki durum mesajı Cisco’da görev yapan bir İK uzmanı tarafından tespit edilince “the connor” başlamadan görevine veda etti. Cisco çalışanlarından Tim Levad’ın mesajını okumasıyla “İnsan kaynakları müdürü işten nefret ettiğini öğrendiğine bayılacaktır. Biz Cisco’da İnterneti oldukça iyi takip ederiz” cevabını alan “the connor” böylelikle tarihin ilk sosyal network mağduru çalışanı oldu.

KUTU”¦.KUTU”¦
Hızla büyüyor”¦

Twitter büyüme hızına bakıldığında da daha çok çalışanın kariyerine yön vereceğe benziyor. Öyle ki Nielsen Online’ın araştırmasına göre Twitter, 2009 Şubat ayında yüzde bin 382 büyüdü. Bu rakam Facebook’un büyüme hızının yaklaşık dört katı. Sitenin kullanıcı profili ise oldukça ilginç.

Siteye ABD ağı üzerinden kayıtlı yaklaşık 3.5 milyon kişi var. En fazla kullanıcı sayısına sahip ikinci ülke ise Japonya. Avrupa’da da hızlı bir büyüme trendi içine giren siteyi en az tutanlar ise Almanlar arasından çıkıyor. Twitter’ın Türkiye’de ulaşacağı kullanıcı sayısı ve Türk şirketlerinin siteye ilgisinin nasıl olacağı ise şimdiden merak konusu”¦
Kaynak:İşte genç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here