Üç boyutlu sinema

İcat edildiği 1895 yılından beri insanlığın en önemli eğlence kaynaklarından biri olan ve milyarlarca dolarlık dev endüstriler yaratan sinema, gelişen teknoloji ile birlikte kabuk değiştiriyor.
Sinema izleyicileri artık bilet ücretinin ortalama yüzde 20 fazlasını ödeyerek, karanlık bir salonda oturmak yerine Angelina Jolie ile yan yana yürüyor, Batman ile uçuyor, Harry Poter ile sihir yapıyor ve dünyanın merkezine seyahat ediyor. Sinemaseverler, üç boyutlu animasyonlar ve sinema filmleri izlemek için uzun kuyruklar oluşturuyor. Filmleri izlemek için günler öncesinden bilet almak gerekirken, talebi karşılamak için geceyarısı seansları düzenleniyor. İzleyicilerin bu ilgisi, sinema salonlarını da yeni yatırımlara itiyor.
Türkiye’ye 2000 sonrasında gelen ve özellikle son iki yıldır büyük ilgi uyandıran IMAX ve Real D teknolojisi, izleyicilere iki farklı görüntü ziyafeti sunuyor. 8 katlı apartman büyüklüğündeki dev perdelerden çıkan 14 bin wattlık yüksek ses ve görüntü kalitesine sahip IMAX, salonun neresinde oturursanız oturun aynı kalitede görüntü sunarken, görüş alanını aşan devasa perdesi ile de izleyiciyi filmin içine sokuyor. Özel 3D gözlükleri ile izlenebilen Real D 3D ise, saniyede 144 karelik görüntü gücü ve 35 trilyon adetlik renk skalası ile beyaz perdenin en heyecanlı maceralarına sizi ortak ediyor. Türkiye’de IMAX’i AFM Sinemaları, Real D’yi ise Cinebonus sinemalarının sahibi Mars Entertainment Group izleyicileri ile buluşturuyor, AFM yakın zamanda IMAX salonlarına yenilerini eklemeye hazırlanırken, Real D 3D salonları ile büyük ilgi gören Mars Entartainment de bugüne kadar 15 milyon dolar yatırım yaptığı salonlarını hızla artırmayı planlıyor.

20 milyon dolarlık yatırım
IMAX ve Real D teknolojilerini Türkiye’ye taşıyan AFM ve Mars Entertainment, son 5 yılda toplamda 20 milyon doları aşan yatırımlarının semeresini fazlasıyla görüyor. AFM Sinemalarının hisselerinin yüzde 51.91’ine sahip olan Eurasia Cinemas B.V.’nin Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatoş Kızıltaş, Türkiye’de de biri Ankara’da biri İstanbul’da olmak üzere iki IMAX salonu ile hizmet verdiklerini belirterek, dünyanın en geniş film formatı olan ve normal perdelerin 10 katı büyüklüğe ulaşan 15/70 mm’lik filmleri yüksek ses ve görüntü kalitesi ile sunan IMAX teknolojisinin dünya üzerinde sadece 296 sinema salonunda bulunduğunu söyledi.

IMAX salonlarının sayısı artacak
IMAX salonlarının kurulumu için toplam 5.5 milyon dolarlık bir yatırıma imza attıklarını dile getiren Kızıltaş, “IMAX yatırımı 3 boyutlu sinema teknolojisine yapılabilecek en pahalı yatırımdır. Bu 2 IMAX salonunun maliyetine, piyasada alternatif olarak çıkan ve daha küçük perdeli dijital 3 boyutlu salonlardan tam 50 adet yapabilirdik ancak AFM olarak her zaman olduğu gibi dünyadaki en iyi 3 boyutlu sistemi Türk sinemaseverlerle buluşturmayı tercih ettik” dedi. Kızıltaş, önümüzdeki dönemde IMAX teknolojisine sahip salon sayısını artırmayı planladıklarını belirterek, “Çalışmalarımız sürüyor. Daha fazla izleyicimizin bu keyfi yaşaması için çalışıyoruz” diye konuştu.

Avrupa’nın 3 katı gişe başarısı
Türkiye’de 2007 yılından beri izleyici ile buluşturdukları Real D 3D teknolojisinin yoğun ilgi gördüğüne dikkat çeken Mars Entertainment Grup Genel Müdürü Muzaffer Yıldırım ise, Türkiye’nin Avrupa’da bu teknolojiye sahip 7 ülkeden biri olduğunun altını çizdi. Geçtiğimiz sezonda “Beowulf-Ölümsüz Savaşçı” filminin 6 hafta gösterimde kaldığını ve 49 bin 291 kişi tarafından izlendiğini hatırlatan Yıldırım, 18 Temmuz’da gösterime giren ve ilk animasyon olmayan 3D filmi “Dünyanın Merkezine Yolculuk”u ilk üç günde 30 bin kişi izlediğini belirterek, bu rakam Avrupa’daki oranın 3 katı olduğunu aktardı.

Korsan DVD’ye büyük darbe
Dijital tekniklerle çekilen üç boyutlu sinema filmleri, korsan DVDcilerin de korkulu rüyası olmaya başladı. Çünkü, ancak özel bir gözlük yardımı ile izlenebilen bu filmler, korsancılar tarafından sinema salonlarında kayda alınamıyor. Yıldırım, bu durumun yakın zamanda Real D teknolojisinin daha da yaygınlaşmasına yol açacağını belirterek, “Sinema endustrisinde izleyicilere olağanüstü bir deneyim sunmasının yanısıra bu teknoloji ile korsan DVD piayasasına da darbe vurulmuş oluyor. Real D 3D filmler günümüzde sadece sinemalarda izlenebiliyor , yani evde izlemek henüz mümkün değil. Bunun yanısıra sinema salonundan filmi videoya kaydedip çoğaltmak da mümkün değil” diye konuştu.
2009 yılında çocuklar için hazırlanan animasyon filmlerin yüzde 85’inin Real D teknolojisi ile çekileceğini ifade eden Yıldırım, şu anda dünyada 23 ülkede 1200 Real D 3D salonu bulunduğunu, bu sayının 2009 sonunda 5000’e çıkacağını kaydetti. Yıldırım, “Biz de 2010 yılına kadar Türkiye’deki tüm lokasyonlarımıza Real D 3D salonları kurmayı hedefliyoruz” dedi.


3D efekti nasıl yaratılıyor
Sinema sanatının tüm sınırlarını alt üst eden üç boyutlu görüntü (3D) teknolojisi, sağ ve sol gözüm nesnelerin derinliklerini ve uzaklıklarını algılaması için kullanılan iki kamera yardımı ile yaratılıyor. Çekimlerin tamamlanmasının ardından iki ayrı kameradaki görüntüler birleştiriliyor. 35 mm ile çekilen filmlerde saniyede 24 kare geçişi varken, dijital olarak hazırlanan ve Real D teknolojisine sahip filmlerde bu rakam saniyede 144 kareye çıkıyor. Böylelikle perdeye yansıyan görüntü 35 trilyon renk kullanılarak görsel bir şölene dönüşüyor. Üç boyutlu filmlerde kullanılan özel gözlükler, polarize filtreler içeriyor. 3D gözlüklüre ile iki gözün algıladığı farklı iki görüntü, beyinde birleşip tek bir görüntü halini alıyor. Perdedeki görüntüye gözlüksüz bakılınca, iki ayrı görüntü üst üste binmiş gibi görünüyor. Sinema salonlarında izleycilere dağıtılan bu gözlükler, filmin bitiminde toplanıyor.


REAL D gösterimlerinin yapıldığı Cinebonus salonları

Kanyon, Levent
Nautilus, Kadıköy
Capacity, Bakırköy
Gmall, Maçka
Meydan, Ümraniye
Panora,Ankara
Kipa Balcova,Izmır
Migros,Antalya
M1 merkez,Adana
Forum,Mersin

IMAX gösterimlerinin yapıldığı salonlar

AFM İstinye Park, İstanbul
AFM ANKAmall, Ankara

3D farkı ile izlenen filmler

Polar Express
Apollo13
Matrix Reloaded
Matrix Revalutions
Star Wars Episode 2
Spider Man 2
Robots
Hızlı Yarışçı
Çılgın Dostlar
Beowulf Ölümsüz Savaşçı
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Dünyanın Sonuna Yolculuk
Batman Kara Şovalye
(Kaynak : Referans)

2009’da gösterime girecek 3D filmler

Avatar
Monsters vs Aliens
Ice Age 3
G-Force
IMAX, salonun neresinde oturursanız oturun aynı kalitede görüntü sunarken, görüş alanını aşan devasa perdesi ile de izleyiciyi filmin içine sokuyor. S…
( KB)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here