Uçak üreticilerine öneriler

Küresel ilişkiler, iş, kültür ve tasarım dergisi Monocle, Boeing’ten Airbus’a tüm uçak üreticilerine hitaben hazırlanmış bir mektup yayımlayarak tüketici isteklerini bildirdi…..
1. Mutfak kısmının daha iyi havalandırılması. Erken uçuşlarda insanın midesi kalkıyor.
2. Tuvaletlerin daha iyi havalandırılması. Açıklamak gerekir mi?
3. El yıkama hadisesine yeni bir yaklaşım. O tuhaf açılı ve hiçbir zaman gereğince çalışmayan musluklardan daha iyi bir çözüm bulunabilir herhalde.
4. 15 saniyede bir kendiliğinden çalışan bir sifon sistemi düşünülemez mi? Hiçbir kabin görevlisi bu işi yapmadığına göre tuvaletler kullanıldıktan sonra otomatik olarak buharla neden temizlenmesin?
5. Japon ANA Havayolları’nın bazı 787’lerde kullandığı ve yıkama, kurutma, parfümleme yapan tuvaletler standart olamaz mı? Uçuş boyunca kendini temiz hissetmek hakkımız.
6. Yine tuvalet konusu… Bazı uçaklarda tuvaletler kabinin alt kısmında yer alıyor. Bütün uzun uçuşlar için böyle bir standart olamaz mı? Kimse o kadar saat tuvaletin yanıbaşında uçmak istemiyor.
7. Bazılarımız uçmaktan korkuyor. Kabin içi eğlence donanımını hazırlayan şirketler bir kanalı o anda ne yaşandığını grafikler ve metinlerle açıklamaya ayıramaz mı? Mesela iniş sırasında bazen uçağın neden bir tarafa doğru yatıp sonra ansızın açı değiştirip düzeldiğini hiçbirimiz bilmiyoruz.
8. Daha büyük pencereler yapın lütfen. Biliyoruz hazırlanıyorsunuz ama standart hale getirin şunları.
9. Ve lütfen el bagajları için daha büyük dolaplar. Yer var, biliyoruz.
10. Herkesin bagajını uçağa kendisinin yerleştirdiği bir sistem düşündünüz mü hiç? Ilyushin Il-86 uçaklarında bir ara Rusların böyle bir şey yaptığını hatırlıyoruz. 2007’nin en çok bagaj kaybedilen yıl olduğunu düşünürsek fena bir uygulama olmayabilir.
11. Kısa uçuşlarda kullanılan uçakların kendi merdivenleri olamaz mı? Körüğe yanaşmanın mümkün olmadığı durumlarda uçağın içinde beklemek eziyet oluyor.
12. Havayollarının kabine mümkün olduğunca çok koltuk sıkıştırmaya çalıştığını biliyoruz ama hiç değilse bazı uçaklar ortalıkta dolanmaya uygun olamaz mı?
13. Mesela acil çıkış kapısının önünde küçük bir bar iyi fikir. Uyanık bir havayolu şirketi iyi bir İtalyan barmeni işe alabilir.
14. Qantas Havayolları kahve standı açabilir.
15. Uçuşlarda kullanılan cep telefonları sinirimizi bozuyor. Ses geçirmez konuşma ünitleri olamaz mı?
16. Kabin duvarlarının daha dokunulası ve tabii daha hijyenik olması sağlanabilir mi?
17. Işıklandırma hâlâ bir sorun. Küçük kabinlerden oluşan Japon otellerindeki gibi basit ve iyi bir aydınlatma istiyoruz.
18. Horlayanlar için akustik bir çözüm getirilemez mi? Mesela belli bir ses limiti aşıldıktan sonra devreye giren tente gibi?
19. Rüzgâra karşı inişleri daha yumuşak gerçekleştirmenin çaresi yok mu hiç?
20. Yeni neslin hiç kokpit görmeyeceğinden endişeleniyoruz. Kurşun geçirmez şaffaf bir izleme bölümü olsa kokpitlerin?
(Sabah)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here