UFO organik meyve cipsi üretimi için düğmeye bastı

Isıtıcıyla marka olan Ufo , organik meyve cipsi üretimi için ilk adımı attı. Geçtiğimiz hafta Avrupa’dan 150 bin meyve fidanı ithal eden firma 3 yıl içerisinde organik meyve cipslerini ihraç etmeyi planlıyor.
Isıtma sektöründe markalaşma sürecini tamamlayan Ufo Işıklı Isıtma Sistemleri, Ar-Ge ve potansiyelini önümüzdeki dönemde tarım sektörüne kanalize edecek. Son dönemlerin gözde yatırım alanları arasında yer alan organik tarım sektöründe büyüme planları yapan firma, sektöre 5 yıl içerisinde 30 milyon dolarlık yatırım yapacak. Isıtma sektöründe marka olmalarını sağlayan infrared teknolojisini organik meyveleri kurutmak için kullanacak olan firma, Türk tüketicisini organik muz, erik, kayısı ve kiraz cipsi ile tanıştıracak. Ürünlerini öncelikli olarak bu ürünlere yabancı olmayan Almanya, İngiltere ve İsviçre’ye ihraç etmeyi hedeflediklerini belirten Ufo Işıklı Isıtma Sistemleri Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Yeşil, ürünlerin bu ülkelere Türkiye’deki değerinin 2-3 katına satma imkanı bulabildiklerini söyledi.İç Anadolu ve Ege Bölgesi’nde aldıkları tarlalarda organik meyve üretimine başladıklarını söyleyen Yeşil,
“Şu anda Ege bölgesinde 250 dönümlük bir alanda yatırımımız oldu. Bir de İç Anadolu’da başladık. Üretim için 150 bin adet meyve fidanını AB’den getirttik. Öncelikle elma, kiraz erik nektarin ve kayısı üretimi yapacağız. Kayısı, erik ve kirazı İç Anadolu’da nektarin ve elmayı ise Ege Bölgesi’nde yetiştirmeyi düşünüyoruz” dedi.
Meyveleri cips, marmelat, doğal meyve tozu ve sofralık olarak satacaklarını ifade eden Yeşil, ürünlerini, organik rafları bulunan lüks zincirlerde satacaklarını söyledi. Tarımda hedeflerinin 10 bin dönümde üretim olduğunu anlatan Yeşil, şöyle konuştu:


“Girmeyi düşündüğümüz sektörler arasında maden de vardı. Ama yasaların tam oturmaması, bürokratik işlemlerin uzun sürdüğü bir sektör olduğu için vazgeçtik ve yer altındaki maden yerine yer üstündeki maden yani toprak ve tarıma yatırım yapma kararı aldık.” 


‘Organikte süreklilik büyük yatırımlarla sağlanır’


Türkiye’nin henüz kirlenmemiş topraklarıyla organik tarım sektöründe önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Yeşil, buna karşın sektörün köylü-çiftçi bazında geliştiğini söyledi. Sektörde asıl ilerlemenin büyük firmaların bu alana yatırımlar yapmasıyla sağlanabileceğini vurgulayan Yeşil,


“Organik  ürünlerimle AB’deki marketlere girebilmek için sürekliliği olan ürünleri pazara sunmalıyız. Ülkemizde organik üretim köylü çiftçi bazında geliştiği için sistemli ilerlemiyor. Şuan Türkiye’deki tarım firmalarının hemen hepsi organik işine soyunmayı düşünüyor. Ancak önemli olan bu işin ucundan tutmak değil. Elini taşın altına koyarak sürekliliği olan yatırımlar yapmak” dedi. 


Ufo Anadolu çiftçisine organik tarımı öğretecek

Organik tarım konusunda üretim yaptıkları bölgelerde örnek teşkil etmeyi amaçladıklarını ifade eden Yeşil şunları kaydetti:


“Biz ayrıca Anadolu’nun toprakları müsait olan yerlerinde halkımızı da bu işe organize etmek  istiyoruz. Bizim ziraat mühendislerimiz bu köylülere karşılıksız olarak organik üretimi öğretecek. Daha sonra bu köylünün 3-5 dönümlük arazisinde üreteceği organik ürünleri de satın alıp değerlendireceğiz. Yani bir nevi sözleşmeli tarıma da yatırım yapıyoruz.” 


Organiğin yanı sıra normal meyve cipsi de üretilecek


Organik meyve cipsinin yanı sıra konvensiyonel yöntemle üretilmiş meyvelerin de cipsini yapmayı planladıklarını aktaran Yeşil, bunun için gerekli tesis yatırımlarını sürdürdüklerini söyledi. Cips tesisi için Ege Bölgesi’ni tercih ettiklerini belir ten Yeşil şöyle konuştu:


“Prototip kurutma ünitelerini tamamladık. Tesis 2 yıl sonra faaliyete geçecek. Tesisi ve içindeki makineleri de Ufo’nun Ar-Ge departmanı hazırlıyor. Bu tesiste öncelikle elma, armut, ayva cipsi üreteceğiz. Ayrıca çiftçiden konvensiyonel yöntemle üretilmiş meyveleri alıp bunların da cipsini  yapacağız.” (Referansgazetesi)

13 YORUMLAR

 1. ıspartanın eğirdir ilçesinde yılda 600 000 ton türkiyenin en iyi aromatik özeliğini sahip elma üretilirken niye yurt dışından fidan getirip yetiştiricez diye uğraşırsınız.

 2. Meyve cipsi hakkındaki çalışmaları yapan Ömer SATİN ve diger arkadaşları tebrik ediyorum.ve başarılarının daimi olmasını temenni ediyorum.Önemli bir çalışma çocukların saglıgı açısından.

 3. Ömer SATİN bey bu konuda yapmış oldugunuz çalışmanızı yürekden kutluyorum inşaallah başarılı olursunuz.
  saygılarımla iyi çalışmalar dilerim.

 4. Ömer satin'i tebrik ediyorum. bu iftira atmaya çalışan arkadaşların galiba başka bir kuyruk acısı var anlaşılan.eger alacagın varsa demekki adamı tanıyorsun git al buraya neden yazıyorsun ve iftira atmaya çalışan kişiler birde adamın mail adresiyle girmişler pes size ya.Bükemediğiniz bileği öpün arkadaşlar.

 5. ömer satini tanıdıgını söyleyen arkadaş neden kendi ismin ve mail adresinle yazmadın?iftiramı atıyorsun arkadaşa.eger alacagın varsa ara kendine söyle veya git al seninki balon anlaşılan yada başkası yazdırıyor olmasın?

 6. yahu ne adamlarsınız adamın kendi adıyla(ömer satin) yorum eklemişiniz demekki bu kadarınada pes ama şuna inandım adam dogru yolda demekki birileri bundan rahatsız olmuş anlaşılan yorum ekletiyor hayali isimlerle vede adamın kendi ismiyle.

 7. Iyi bir girişim tebrikler ürün hakkında tadım yapmış bir kişiyim Ömer Satin bey tarafından bizlere ikram edildi.Yediğim ürünler süperdi .17 yıllık bir cips calışanı olarak kıvam tat damak dil üzerindeki dolaşımı çeşit ve ürünlerde aldıgım tat inanılmaz güzeldi .Bu konuda bende Ömer beye tanışmanızı tavsiye ederim .Çalışmasının karsılıgını ürettiği meyvelerin tadı damaklarınızda dolasırken ugraşıyı emegi hissedeceginiz inancındayım böyle bir girişimi oluşturdugu için ömer beye tesekkür ediyorum.

 8. öncelikle çalışmalarınızda başarılar diliyorum .lakin çalışma aşamasında bulundugunuz icatı konya da bulunan ziraat muhendisi ömer SATİN adlı arkadaşımız bu ürünleri zaten yapmaktadır.Piyasaya sürmesi için şu anda ciddi çalışmaları vardır.bununla birlikte üretimi elde edip bir çok meyvanin organik cipsini meydana getirip bizlerede her hafta belli oranda vermektedir. son olarak bir anneyim ve çocuguma kanserojen bir ürün yedirmek yerine organik özü kaçmamış tamamen dogal bir ürünü yedirme taraftarıyım.Bu çalışmalarla ilgili bilgi almak istiyorsanız omersatin@hotmail.com dan uluşabilirsiniz saygılar

 9. zaten bu işi konyada bir ziraat mühendisi yapmakda ve kendi imkanları ile bu işi yürütmeye çalışmakda.kendisi ile görüşdüm ve 2 aya kadar seri üretime geçiyor elma,armut,ayva,pancar,patates gibi ürünlerin cipsini şuanda üretmekdedir ve ben kendim bunu yedim bizzat ev çok kaliteli bu şahıs imakansızlıkdan ve finans eksiklğini gidermeye çalışıyordu.tamamen organik olarak bu cipsleri üretmiş ve ben ve çevrem bizzat gittik kendisi ile tanışdık ve yedik.cipsleri görmek için bu arkadaşa ulaşabilirsiniz.

 10. Çok güzel bir girişimcilik örneği, peki bu alanda teknikerlere ihtiyacınız yok mu??? Bende onların arasında olmak üzere bu ülkede myo organik tarım bölümünü bitirmiş onlarca işsiz arkadaşım var. Bu büyüyen sektörde bizler ne zaman yerimizi alacak ve üretime katkıda bulunacağız???

 11. Zaten organik tarım geleceğin yıldızı olacak, orası kaçınılmaz imkanı olan bunu biliyor ve bu yolda ilerliyor.

 12. Tebrik ediyorum aynı konuda çalışmalara başlamayı düşünüyordumki, bu haberi duydum, önü açık ve yeni güzel bir konu bu konuda infraret sistemi ile değilde güneş enerjisi ile kurutmayı düşünüyorum. Ayrıca bizim bölgemiz organik meyva cenneti,bu konuda görüşmek isterim; konu için işleme merkezi inşaası bitmiştir doğal ürünler dahada tercih edileceği düşüncesindeyim. Kolaylıklar ve başarılar dilerim ülkemizde başarılı ve girişimci insanlaara ihtiyacımız var.

 13. organik tarım güzel bir fikir meyve cipside degişik bir tat köylümüzde bilinclendirilecek isterim ki herşey gönüllerince olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here