Ülker, Alman meyve suyu devi ile ortak oldu

Gıda markası Ülker’i bünyesinde bulunduran Yıldız Holding, Belçikalı ünlü çikolata üreticisi Godiva’yı satın almasının ardından Avrupalı gıda devleriyle ortak olarak büyümesini sürdürüyor.


Şirket, Cargill, Hero Baby, Laurens Spethman Holding (LSH) ve Kellogg’s’un ardından Avrupa’nın önde gelen meyve suyu üreticisi Eckes-Granini Group (EGG) ile ortaklık kurarak meyve suyu sektöründe faaliyet gösterecek. Rekabet Kurumu’nun onay vermesinin ardından yapılandırılacak yeni şirket, yüzde 50-50 ortaklığı ile çalışmalarını sürdürecek. Bu ortaklık sayesinde iki devin sahip oldukları premium markalarının pazara sunulmasının yanı sıra perakende sektöründe de güçlü bir dağıtım ağının oluşturulması hedefleniyor. Şirket, ayrıca ev dışı tüketim alanında da güçlü bir konuma gelmek istiyor. Obaçay’ı Alman ortağı Laurens Spethman Holding (LSH) ile yenileyen Ülker Grubu, Avrupa’nın önde gelen meyve suyu üreticisi Eckes-Granini Group ile de yeni bir ortaklığa imza attı. Türkiye pazarında gelecek vaat eden kategorilerde ünlü markalarla ortaklık kurma stratejilerinin devam ettiğini belirten Yıldız Holding İş Geliştirme ve Ar-Ge Grubu Başkanı Zeki Ziya Sözen, Türkiye’deki meyve suyu pazarındaki hedeflerinin hayata geçirilmesi açısından, EGG’nin ideal bir ortak olduğunu söyledi. Granini’nin Avrupa’da tüketici tarafından beğenilen bir ürün olduğunu belirten Sözen, Alman ortaklarıyla birlikte Türkiye pazarının sahip olduğu potansiyeli en iyi şekilde değerlendireceklerini kaydetti. Eckes-Granini Group başkanı ve üst düzey yöneticisi (CEO) Thomas Hinderer ise bu ortaklığın şirketin uluslararası büyüme stratejileri doğrultusunda atılmış önemli bir adım olduğunu dile getirdi. Hinderer, ayrıca Türkiye’nin dünyanın en dinamik pazarlarından biri olduğuna vurgu yaptı. Eckes-Granini Group Başkan Yardımcısı Albert Gratz da Yıldız Holding’in Türkiye pazarındaki konumu nedeniyle pazara girmekte bir çekince duymadıklarını ifade etti.Rusya’da bisküvi fabrikası kuracak


Yaklaşık 12 yıl önce Rusya pazarından çekilen Ülker Grubu, bu kez aynı pazara bisküvi yatırımıyla giriyor. Uzun süredir o bölgede yatırım yapma düşüncesi bulunan grup, Mars ve Nestle ile rekabet etmeye hazırlanıyor. Ülker Grubu Rusya, Ukrayna ve Kazakistan Ticari Müdürü Nurettin Aktaş, “Ülker’in marka olarak henüz Rusya’da çok yer aldığı söylenemez. Çok büyük bir ciromuz yok açıkçası. Rusya çok büyük pazar ve çok büyük değişiklikler yaşanan bir pazar. Aslında 10 yıl önce Ülker’in Rusya’da çok daha iyi pazarı vardı. Fakat Rusya’da yaşanan ruble krizi nedeniyle Ülker geri çekildi. Geriye baktığımızda ‘Keşke yapmasaydık’ diyoruz.” özeleştirisinde bulundu. Şirketin, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde 20 yıldan bu yana ihracatı bulunuyor. Ülker, özellikle bölgelerde büyük satış payına sahip. Ancak Rusya’da daha etkili olabilmek için başkent Moskova ve bölgesinde fabrika araştıran Ülker, böylelikle Rusya piyasasında Mars ve Nestle ile rekabet edecek düzeye ulaşmayı amaçlıyor.


Ülker’in şu anda Rusya’da fabrika baktığını ifade eden Aktaş, “Yedi sene önce de buranın bisküvi sektöründe en büyük fabrikalardan biri ‘Bolşevik’ markası ile görüşmeler yaptık, ancak olmadı. Daha sonra birkaç büyük fabrika ile görüşmelerimiz oldu. Uluslararası şirketlerden bize fabrika satın alma teklifleri de geliyor. Bir kısmı ile igileniyoruz.” açıklamalarında bulundu.


Aktaş, Ülker’in geçen yıl Kazakistan’da ciddi bir yatırım yaparak Ülker markası ile oldukça kaliteli mal ürettiğini ifade etti. Özellikle Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında imzalanan Gümrük Birliği’nin şirkete büyük faydalar getireceğine inanan Aktaş, şirketin geleceği ile ilgili planlarını paylaştı: “Henüz iki ay geçti, ileriki günlerde daha da faydasını göreceğiz. Ancak bu birliğin kurulması ile birlikte biz de Rusya’daki organizasyon yapımızı değiştirdik. Daha önce distribütörler kanalıyla buraya ihracat yapıyorduk. Şimdi ise kendi dağıtım şemamızı kurduk. Yekaterinburg kentinde Lojistik Merkez kurduk. O Lojistik Merkez kanalı ile buradaki operasyonları yönetiyoruz. Ayrıca Rusya’nın birçok şehrinde kendi satış elemanlarımız var. Tahminim sene sonunda organizasyon değişikliğinin ilk sonuçlarını değerlendirebileceğiz. Bu sonuçlardan sonra birtakım planlamalar yaparak 2011’de Rusya pazarında daha ciddi şekilde faaliyet göstereceğiz.”
Kaynak:Zaman

3 YORUMLAR

  1. meyve veren agaç taşlanır.. hiç bi zaman işcisinden kesmemiş daha tam aksine işcilerini memnun etmiştir.. ülkerin büyümesi dış ülkelere açılması bizim ve ülkemiz açısından her zaman için olumlu bir gelişmedir.. ve bu büyümeyle bi çok işsiz iş imkanı bulabilecektir.. bence yorum yaparken daha dikkatli ve ülker sayesinde yemiş oldugumuz ekmegi kirletmeden yorum yapmalıyız..

  2. ülker diğer adıyla yıldız holding işçiden kesip yurdışına açılıyo,işçisinden kesip sağ da solda spor takımlarına sponsor oluyo ama gel gör ki ülker fabrikalarında çalışan işçilerin hiçbirisi yaptığı işten ve çalıştığı ortamdan pek memnun değil buna bende dahil olmak üzere.prensip üzerine 10 yılını dolduran işçilerine nedense yolcu gözüyle bakıyo.unutmaki ülkeri ülker yapan işçinin alınteridir.saygılarımla.

  3. Ülker Helal gıda raporu aldı mı acaba ? Herkes ülkerin Helal gıda raporu aldıgını yada o şekilde calışıldıgını biliyor. Peki neden helal gıda raporu almadı acaba? Alman şirketiyle anlaştıgına göre umarım domuz ve ürünlerini piyasaya sürmezler…Meyve sularında alkol de var ama umarım bunu yapmazlar…. bir kısmında alkol olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here