Ülker İngiliz devi Biscuits için 3 milyar doları gözden çıkardı

2007 sonunda Belçikalı çikolata devi Godiva’yı 850 milyon dolara satın alan Ülker, şimdi de bir başka gıda devi İngiliz United Biscuits’i bünyesine katmak için mesai harcadığı belirtiliyor.

2010 yılının başında Milliyet’e yaptığı açıklamada “Godiva sonrası dünya markalarını önümüze gelen ‘satın al’ tekliflerinden takip etmeye başladık” diyen Ülker grubunun patronu Murat Ülker yatırım bankaları, fonlar ve dünya markalarının yer aldığı alım-satım borsasında etkili oyuncu olmak adına fırsatlara baktıklarını söylemişti.

Parça parça satılabilir
Ülker’in İngiliz şirketle ilgilendiği ekonomi dünyasının etkili gazetesi Financial Times’a da konu oldu.

United Buscuits’i uluslararası yatırım şirketleri Blackstone Group ve PAI Partners satışa çıkardı. Bu işleme J.P. Morgan ve Goldman Sachs aracılık ediyor. United Biscuits için istenilen fiyat 3.1 milyar dolara işaret ediyor. Bu iki grup şirketi Ekim 2006’da 2.5 milyar dolara aldı.

Satışın United Buscuits’in iki parçaya bölünerek de yapılabileceği belirtiliyor. Bu yolun yatırımcı açısından daha ilgi çekici olabileceği ifade ediliyor. Bu durumda atıştırmalık ve bisküvi bölümlerinin ayrı ayrı paket halinde satılması gündemde. Satış işleminin 2011 başlarında tamamlanması öngörülüyor.

Avrupa’nın etkili oyuncusu
Avrupa bölgesinde güçlü konumda olan United Biscuits Asya-Pasifik, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde büyümek için ciddi adımlar atıyor. Şirketin gelirlerinin yüzde 85’i Batı Avrupa bölgesinden geliyor. United Biscuits sağlıklı ürünler kategorisine büyük yatırım yapıyor. Ürün gruplarının her biri için bu strateji çerçevesinde Ar-Ge çalışması yapıyor. Şirket gelişmekte olan ülke pazarlarında etkili bir oyuncu değil. Sadece birkaç markasıyla bu bölgelerde yer alıyor.

İngilizler de Kent’i almıştı
8 yıl önce İngiliz Cadbury (19.4 milyar dolara ABD’li Kraft aldı) Kent’e ortak olarak Türkiye’ye girdi. Şimdi ise bir Türk şirketi, İngiliz United Biscuits ile igileniyor. Tahincioğlu ailesine ait olan Kent Gıda’nın yüzde 51’i, 2002’de 75 milyon dolara Cadbury’ye geçti. Ardından borsadan yüzde 14’lük hisseyi 20 milyon dolara aldı. Tahincioğlu Holding, Kent’teki yüzde 30 hissesini 2005 sonunda 95 milyon dolara, yüzde 4 hissesini de Mayıs 2009’da 17 milyon dolara satarak Kent Gıda’dan çıktı.

2009 cirosu 1.72 milyar $
McVitie’s, Jacob’s, KP ve Mini Cheddars gibi markalarıyla Avrupa bölgesinde çok güçlü olan United Biscuits global bisküvi-atıştırmalık pazarından yüzde 2.7’lik pay alıyor. 1948 yılında İskoç iki ailenin ortaklığıyla kurulan şirketin 2009 yılı gelirleri 1.72 milyar dolara işaret ediyor. Gelirlerde önceki yıla göre yüzde 5’lik artış var. Kârlılıkta ise yüzde 13.7’lik artışla, 355 milyon dolar yakalandı.

TALİBİ ÇOK…
United Biscuits ile ilgilenen şirketler arasında Hintli ve Çinli firmalar bulunuyor. Bunun yanı sıra pazarın devleri Kellogg, Kraft, Nestle ve PepsiCo’nun da şirketle ilgilendiğinin altı çiziliyor. Gıda devinin sürpriz taliplerinden biri de Japonya’dan Meiji.

Kaynak:Milliyet

2 YORUMLAR

  1. Bence alır. Biz de kendi milletimizi küçük görmeyelim. Elin oglu bizden alıyorsa biz neden almayalım. Ülkeri tebrik ediyor. devamını diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here