Uluslararası lojistik meslek elemanı

13

Uluslararası pazarda faaliyet gösteren firmaların, farklı alanlardaki üretim, satış, satın alma ve nakliye işlerinde yöneticilerle birlikte çalışan kişidir.


GÖREVLER


– Uluslararası pazarları inceler, özelliklerini belirler,
– İşletmelere gereksinim duydukları malları hangi ülkelerin hangi firmalarından elde edebilecekleri konusunda bilgi verir,
– İşletmelere satacakları mallar için uygun pazar seçenekleri hazırlar,
– Malların güvenli bir biçimde taşınması için satıcı ve alıcı firmalarla nakliye işletmeleri arasında ilişki kurulmasını sağlar,
– Nakliye taşıt, rotalama ve planlama, ambar, malzeme yönetimi, paketleme, stok kontrolü, fabrika ve ambar yeri seçimi, tesis tasarımları ile sipariş yönetimi ve müşteri hizmetleri konularında çalışmalar yapar,
Çalışmalarını ulusal ve uluslar arası ticaret mevzuatına uygun olarak gerçekleştirir.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Her türlü iletişim araçları,
Her türlü büro makineleri ve kırtasiyeleri


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Uluslararası lojistik meslek elemanı olmak isteyenlerin;
– Sosyal bilimlere özellikle ekonomi , ticaret ve büro işlerine ilgi duyan,
– Ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi,
– Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, ikna gücü yüksek,
– Girişimci, risk alabilen kimseler olmaları gerekir.
İyi derecede yabancı dil ve bilgisayar bilgisi meslekte başarıyı artıran etkenlerdir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Meslek elemanları üretim, enerji ve hizmet sektörünün üretim ve pazarlama bölümlerinde görev almaktadırlar. Bu nedenle de uluslararası lojistik meslek elemanları uluslararası ticaret yapan kamu ve özel sektör iş yerlerinde ya da işletmelerinde çalışmaktadır. Çalışma ortamları genellikle büro ortamı olup, sıklıkla seyahat ederler.
Temiz bir ortamda birden fazla işi aynı anda rutin olarak yaparlar. Belirli bir mesai saatleri yoktur. Gerekirse haftasonu da çalışırlar .


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Uluslararası lojistik meslek elemanları , uluslararası çalışan tüm kuruluşların üretim,depolama, nakliye, pazarlama bölümlerinde, kargo ve nakliye firmalarında dış ticaretin yoğun olduğu büyük illerde kamu sektörünün gümrük, liman işletmeciliği bölümlerinde çalışabilirler. Mezunlar ithalat-ihracat uzmanı, dış ticaret elemanı, satınalma uzmanı ve/veya satış temsilcisi(iç-dış piyasa) pazarlama elemanı olarak görev yapabilir.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Uluslararası Lojistik” bölümlerinde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen ), Bankacılık, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Sigortacılık,Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Bilgisayarlı Muhasebe, Ulaştırma Hizmetleri bölümlerinden mezun olanlar ve ticaret liselerini kol ayrımı olmadığı dönemde bitirenler “Uluslararası Lojistik” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda ilgili programı tercih etmişlerse açık kalan kontenjanlara göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için ÖSS Sınavında yeterli EA-1 (Eşit Ağırlıklı-1) puanı almak gerekmektedir.
Ayrıca bu programın eğitimini veren yüksekokullar vakıf üniversitelerine bağlı eğitim kurumları olduğundan, burslu öğrenciler dışındaki öğrenciler her yıl belirlenen eğitim ücretini ödemek suretiyle eğitimlerine devam etmektedirler.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince öğrencilere; Türk Dili, Matematik, Beden eğitimi, Yabancı Dil , İktisat, Genel Hukuk Bilgisi, Genel İşletme, Genel Muhasebe, Uluslararası Ticarette Genel Kavramlar ,İstatistik, Ara üretim, Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi ,Fiziksel Dağıtım Kanalları ve Planlaması, Lojistiğe giriş, Depolama ve Envanter Yönetimi, İşletme Finansı, Tedarik Zinciri kurma ve Yönetme, Satınalma ve Pazarlama Yönetimi, Toplam Kalite Yönetimi ve Lojistik, Uluslar arası Ulaştırma, Gümrük ve Sigorta, Türkiyede Lojistik, Lojistik ve İnsan Kaynakları, Yönetim Muhasebesi, Lojistikte Globalleşme, Uluslararası Finansman, Elektronik Ticaret, Veri analizi ve Araştırma Yöntemleri dersleri verilmektedir.Ayrıca ikinci sınıfta öğrencilerin en az 50 günlük staj yapmaları gerekmektedir.


MESLEKTE İLERLEME
Mezunlar ÖSYM tarafından yapılan “Dikey Geçiş Sınavı”nda, başarılı olmaları halinde Lojistik Yönetimi, “Ulaştırma ve Lojistik” ve “Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık” lisans proğramlarına dikey geçiş yapabilirler.
Çalıştıkları firmaların ürün müdürlüğü ya da bölge müdürlüğü gibi departmanlarına yönetici veya müdür olarak atanabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
50 günlük staj döneminde staj yapılan işyerinin stajyerlere ödediği ücreti alabilirler.Ayrıca eğitimleri süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim ve katkı kredisi ile diğer kamu kurumları ve kuruluşlarınca verilen kredi ve burs olanaklarından yararlanabilirler.
Meslek elemanları özel sektörde net asgari ücretin 4 ile 6 katı arasında değişen miktarlarda ücretlerle iş bulabilmektedirler. Kamuda ise 10.derecenin 2.kademesinden işe başlamaktadırlar.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here