Unilever Kişisel bakıma 2.5 milyar TL harcadık

Unilever Ev ve Kişisel Bakım Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Zeynep Yalım Uzun, Türkiye’de kişisel bakım pazarının büyüklüğünün geçen yıl 2,5 milyar liraya ulaştığını belirterek, “Kişisel bakım sektörü Türkiye’de şu anda bebekliğini yaşıyor. Fransa’da 10, Almanya’da 9, İngiltere’de ise 8 katımız büyüklüğünde bir sektör” dedi.

Uzun, Unilever’in cilt bakım markası Vaseline’in Türkiye pazarına girişine ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Vaseline markasının dünyada 60 ülkede satıldığını hatırlatarak, 2010 sonu itibariyle Vaseline’in, cirosunun yaklaşık 400 milyon avro olduğunu ve Türkiye’ye 22 çeşit ürün portföyüyle geldiğini bildirdi.

Uzun, Türkiye’de Unilever için son dönemin en önemli önceliğinin kişisel bakım sektörü olacağını vurgulayarak, kişisel bakım sektörünün Türkiye’de şu anda “bebekliğini” yaşadığını, Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında Türkiye’deki kişisel bakım pazarının halen gelişmeye açık olduğunu ifade etti. Sektörün Fransa’da 10, Almanya’da 9, İngiltere’de ise Türkiye’nin 8 katı büyüklüğünde olduğunu belirten Uzun, şunları kaydetti: “Daha gidecek çok yolumuz var. Kişisel bakım kategorisi 2010 yılında tüm dünyada yüzde 4 oranında büyürken, Türkiye’de bu oran yüzde 8 olarak gerçekleşti.

Bu büyüme ile kişisel bakım kategorisinin dünyadaki büyüklüğü 520 milyar liraya ulaşırken, cilt bakım kategorisi buradan yüzde 44 pay aldı. Bu kategori, 2009’da kriz nedeniyle biraz yavaşladı. 2009 kriziyle birlikte yaşanan durgunluk 2010’da yerini büyümeye bıraktı. Asya, Ortadoğu ve Latin Amerika’da krize rağmen yükseliş devam ediyor.

Türkiye’deki kişisel bakım pazarının değeri ise 2010 yılında 2,5 milyar liraya ulaştı. Bunun 745 milyon lirasını cilt bakım ürünleri pazarı oluşturuyor.

Cilt bakım ürünleri pazarı 3 kategoriye ayrılıyor. Türkiye’de pazarın yüzde 65’ini cilt temizlik ürünleri, yüzde 18’ini el ve vücut bakımı ürünleri ve yüzde 17’sini de yüz bakım ürünleri oluşturuyor. Pazar yıllar bazında büyüyor. El ve vücut bakımında Batı Avrupa’da tüketim 34, globalde ise Türkiye’nin 15 katı.

Türkiye’de gidecek çok yol var. Saç bakımında kişi başına tüketim İngiltere’de Türkiye’nin 5 katı, Arjantin’de ise 14 katı tüketim var. Düşük penetrasyonun olduğu deodorantta ise Türkiye’de yıllık 1,5 birimlik tüketim var.” -“KİŞİSEL BAKIM KATEGORİSİNDE LİDER OLMA HEDEFİYLE ÇALIŞIYORUZ”- Zeynep Yalım Uzun, kişisel bakım kategorisinde lider olma hedefiyle çalıştıklarını ifade ederek, bu alanda 5 kategoride 9 farklı markaları bulunduğunu bildirdi.

Türkiye büyüklüğü 127 milyon lira olan el ve vücut bakım ürünleri pazarının, format olarak losyonlar, kremler ve yağlardan oluştuğunu anlatan Uzun, el ve vücut bakım ürünleri pazarından en büyük payı yüzde 75 ile krem formatının alırken,losyonların yüzde 15 pay aldığını kaydetti.

Unilever’in son derece zengin bir portföyü bulunduğunu belirten Uzun, deodorant, cilt temizleme ile el ve vücut losyonu kategorilerinde “dünyada bir numara” olduklarını söyledi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Uzun, Vaseline’in dünyadaki ürün gamının çok geniş olduğunu ifade ederek, her ülkede aynı ürün gamının bulunmadığını, Türkiye’de krem portföyünün daha zengin olduğunu bildirdi.

Unilever Cilt Bakım Kategorisi Marka Müdürü Gülden Duykan da 2000’li yılların başında Türkiye’de 2 ürünüyle yer alan Vaseline’in yeni bir marka imajı yaratmak amacıyla daha sonra bazı ülkelerden çekildiğini hatırlattı. Duykan, 140 yıllık geçmişi bulunan Vaseline’in kısa zamanda pazarda lider olmayı hedeflediğini söyledi.

Zeynep Yalım Uzun Hakkında

Ev ve Kişisel Bakımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Unilever Türkiye

Yüksek öğrenimini Amerika’da Ekonomi ve Psikoloji alanlarında tamamladıktan sonra, meslek hayatına Koç Holding’de başlayan Zeynep Yalım Uzun, 1992 yılında Unilever Gıda Pazarlama Bölümüne geçerek Komili ve Sana markalarından sorumlu olarak görev aldı.

1998 yılında Unilever Polonya’ya atanarak, 22 ülkeden oluşan bir coğrafyada Rama markasının Pazarlama Müdürlüğü görevini üstlendi. 2001 yılında Türkiye’ye dönerek Knorr ve Calve Pazarlama Müdürlüğü’ne, 2003 yılının Ağustos ayından itibaren Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Müdürlüğü’ne ve ardından Afrika, Orta Doğu ve Türkiye Bölgesi Ev Bakım Kategorisi Direktörlüğü’ne getirildi.

2007 yılı başında atandığı Ev ve Kişisel Bakım Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini halen sürdüren Zeynep Yalım Uzun evli ve 2 çocuk annesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here