Üniversitede krem ürettiler, Amerikalılar peşine takıldı

İki yıl süren çalışma sonunda ortaya çıkardıkları formüllerle anti aging krem yapmayı başaran Yeditepe Üniversitesi ekibi, Pharma 7 markasıyla piyasaya girdi. Diğer kozmetik ürünleri için de hazırlık yapan ekibe Amerika’dan bile teklif var.

Küçük bir laboratuvarda 5 kişilik bir ekip… Hepsinin aklı fikri yaşlanmaya kafa tutacak formüllerde. Geliştirdikleri formülleri kağıt üzerinde bırakmayıp üretime geçirecek kadar da iddialılar. Ve piyasaya sürdükleri Pharma 7 markası ile kozmetik sektöründe hızlı bir koşuya başladılar…
Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Dilek Demir Erol’un önderliğindeki 5 kişilik ekip sınırlı bir bütçe ile dünyaca ünlü kozmetikçilerin bile gözünden kaçmayan bir başarı hikayesi yazdı. İki yıl süren bir çalışmanın sonucu olarak geliştirdikleri özel formüllü anti aging yani yaşlanmaya karşı kremler ile kozmetik sektöründe yerini alan Dilek Demir Erol ve öğrencilerinden oluşan ekibi kısa sürede sadece kadınların değil, dünyaca ünlü kozmetikçileri bile peşine taktı.
Dilek Demir Erol, yerli ve yabancı birçok firmadan “birlikte formüller geliştirelim” teklifleri aldıklarını söylüyor. Gelen telifleri değerlendirdiklerini kaydeden Erol, bir Amerikan firması ile işbirliği arifesinde olduklarını açıklıyor.

Pharma 7 benim ‘pembiş’ kızım

Pharma 7’nin temelleri Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde iki yıl önce atılıyor. Hedef Türkiye’nin ilk üniversiteli kremlerini üretmek, üniversite içinde farklı bir iş modeli yaratmak… Yola çıkış hikayelerini “Pharma 7 beni çok heyecanlandıran bir proje. O benim pembiş kızım” diyerek anlatmaya başlayan Erol, kozmetik ürünlerin 7’den 70’e herkesin hayatında önemli bir yer tutmaya başlamasının kendilerine ilham verdiğini anlatıyor. Sadece eczacılık fakültelerinden bulunan kozmetoloji bilim dalının kendilerine yol gösterici olduğunun altını çizen Erol, bu alandaki bilgi birikimlerini iş modeline dönüştürdükleri gururlu.
“Günümüzde neredeyse 24 saat kozmetikle iç içeyiz. 2003 yılında Hacettepe’den emekli olup Yeditepe’deki görevime başladığımda ilk ele almak istediğim konu bu nedenle kozmetik oldu. Çünkü toplumu tehdit eden bir sürü kozmetik ürünü, üretim aşamasında denetimden geçmeden piyasada kendine yer ediniyor” diyen Erol, insan sağlığını tehdit eden ürünlerin bir parça da olsa önüne geçebilmek için harekete geçtiklerini söylüyor.
İki yıl süren çalışma sonunda da ortaya çıkardıkları formüllerle anti aging krem kombinasyonu yarattıklarını ve Pharma 7 markası ile piyasaya sürdüklerini belirtiyor.
Erol, ürünü nasıl geliştirdiklerini anlatırken samimi bir itirafta da bulunuyor: “Aslında bu kremi biraz da kendim için yarattım.”

Çin’de hammadde aradı
Ürünü geliştirirken Erol, araştırma yapmak için Çin yollarına bile düşmüş. Erol’a Çin yollarına düşüren ise Yeditepe Üniversitesi’nin kurucusu Bedrettin Dalan’ın gittiği bir Çin seyahatinden hediye olarak getirdiği krem… Kremi etkisini iki gün içinde gösterdiğini söyleyen Erol, bu krem neyin nesidir diyerek Çin’in yolunu tuttuğunu anlatıyor.
Erol, Çin’de yaptığı araştırmalar sonrasında kremde yılan zehiri ekstraktı kullanıldığını tespit ediyor. Ancak Erol, yılan zehiri ekstraktının üretim yerini hijyen bulmadığı için Çin’den eli boş dönüyor.
“Sonuçta biz ticari amacı olan bir kurum değiliz. Bu nedenle de böyle bir ürünü kullanmamız hiç doğru olmazdı” diyen Erol, karışımı analiz ederek kendilerine özel bir formül geliştirdiklerini ifade ediyor.
Şu anda uzmanlık alanlarının anti aging formülasyonları olduğunu belirten Erol, sınırlı bütçe ile ortaya çıkardıkları Pharma 7 markasının şu anda Türkiye genelinde 200 eczanede satıldığını ve iyi bir satış grafiği yakaladığını kaydediyor.
Hiçbir tanıtım aktivitesi yapmadıkları Pharma 7’nin kulaktan kulağa yöntemi ile yüksek bir tanınırlığa ulaştığını dile getiren Erol, satış rakamı ve gelirleri hakkında ise bir açıklama yapmak istemiyor ama geldikleri noktadan memnun olduklarını söylüyor.

Diş Fakültesi’ne de örnek olacak
Pharma 7 yabancı firmaların da gözünden kaçmadı. Yurtdışından yeni ürünler, formüller geliştirmek ve Pharma 7’yi birlikte büyütmek için teklifler aldıklarını anlatan Erol, Eczacılık Fakültesi’nin yarattığı modeli üniversite bünyesindeki diğer fakültelere de taşıma gayreti içinde olacağını sinyalini veriyor. Erol, şöyle devam ediyor:
“Dünyaca ünlü bir Amerikan vitamin firmasından ortaklık teklifi aldık. Amerikalı firma Türkiye’de krem, duş jeli ve diş temizliğinde kullanılan yeni ürünler ve gargaralarla piyasaya girmek için düğmeye bastı. Ürün ürünü yaratıyor… Yeni işbirliğinin içine Diş Fakültesi Dekanını’da dahil etmek istiyorum.”
Erol, hedeflerinin sadece kozmetikte başarı sağlamak olmadığını bir Türk ilacı geliştirmek istediklerini söylüyor.

Zeytinyağı üreticileri kozmetiğe kayıyor
Erol ve ekibi şu ana kadar kadınlara öze ürünler geliştirdi. Bundan sonra ekibin hedefinde erkekler de var. Erkeklere özel anti aging ürünler üzerinde çalıştıklarını belirten Erol, sorunlu ciltler için kişiye özel formüller de geliştirdiklerini anlatıyor. Yerli kozmetik firmalarından da anti aging formül üretmeleri yönünde teklif aldıklarını anlatan Erol, “Son günlerde özellikle zeytinyağı ile ilgili olan firmalar kozmetik sektörüne doğru kayıyor. Çünkü kozmetiğin ilk hammaddesi su, ikincisi de zeytinyağıdır. Bu yönde de yaptığımız formülasyonlar var. Formülleri biz üretiyoruz. Firmalar üretime geçiyorlar.
Kaynak:Referans

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here