Ünlüler hangi alanlara yatırım yapıyor

Ünlüler nerelere yatırım yapıyor, hangi sektörlerde büyümek istiyor.

Bülent Ersoy
Türkiye’nin Diva’sı Bülent Ersoy’un gelirinin bir kısmını iş makinelerine yatırdığı manşetleri süslemişti. Ersoy, 200-250 bin dolara dozerleri ve kepçeleri haftalığı 10 bin dolardan belediyelere ve müteahhitlere kiraya veriyor.

Ebru Gündeş
Şarkıcı Ebru Gündeş, geçtiğimiz yıl abisi Cengiz Kumartaşlıoğlu ile Tekirdağ Muratlı’da aldığı büyükbaş hayvancılık tesisini büyütüyor. Geçen yıl 500 olan hayvan sayısını ikiye katlayan sanatçının tesisi, 2 milyon TL değerinde. Besicilik yapan Gündeş, şimdilerde Ege ve Marmara’da yine aynı iş için bir başka tesis arıyor.

Gündeş, neden tarım ve hayvancılık işine girdiğini şu sözleriyle açıklamıştı. Son dört yıldır yapmış olduğumuz araştırmalarda tarımın en akıllı ve en çok büyümekte olan iş sektörü olduğuna karar verdik. Bunun için birçok çiftlik ziyaretinde fizibilite çalışmaları yaptırdık. Sonunda da bu projeye başladık. ‘Güntaş Tarım Hayvancılık’ adı altında çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Emrah
Verdiği röportajlarda, Kafamda hep ticarete atılmak gibi bir düşünce vardı” diye konuşan Emrah, hayallerini gerçekleştirdi. Hayatının spor üzerine kurulu olduğunu söyleyen şarkıcı, iş dünyasına geçişini şu sözlerle anlatmıştı: “Bir gün Polat’ta spor yaparken bu fikir aklıma geldi. Teklifimi sundum. Polat Holding’le yaptığım karşılıklı görüşmeler sonucunda da, 2 milyon dolara bu kompleksi satın aldım. Bir gayrimenkul yatırımı olduğu da bilinen Emrah’ın, ‘Emrah Müzik Yapım’ adında prodüksiyon şirketi de bulunuyor.

Gülben Ergen
Üç çocuk annesi Gülben Ergen’in, yıllardan beri kazandığı parayı, taksi plakalarına yatırdığı konuşulur. Taksi plakalarının değerinin yaklaşık 500 TL olduğu günümüzde Ergen’in 60 plakası olduğu iddia edilir. Sanatçının aynı zamanda ‘Ergen Yapım’ adında bir de yapımcılık şirketi bulunuyor.

Hülya Avşar
Oyuncu-şarkıcı Hülya Avşar ticarette imzası bulunan isimlerden. Geçtiğimiz yıllarda ‘Çakıl Company By-Hülya’ ve ‘Çakıl Company By-H’ isimleriyle adını markalaştırdı. Avşar’ın adını taşıyan siyah-beyaz tişörtler de uzun süredir piyasada. Avşar, konuyla ilgili “350 liraya beyaz tişört satılıyor, ben benzer tişörtü 19 liraya satıyorum.” demişti. Avşar kızı yıllık cirosunu, “Mustafa Taviloğlu ‘Getir Mudo’da satalım’ dedi, onu da yaptık. İlk yıl 500 bin YTL ciro yaptık” sözleriyle açıkladı.

Kenan Doğulu
Çıkardığı her albümle müzik piyasasında zirveye oturan popçu Kenan Doğulu, ticaretin de tam ortasında. Yılın yarısını Los Angeles’ta geçiren Doğulu, orada ‘Ken Love Yourself’ adlı bir giyim mağazası açmıştı. Sadece patronluk değil aynı zamanda tasarımcılığı da el atan şarkıcı, mağazadan sonra Los Angeles’ta bir de yapım şirketi kurdu. “Yapım şirketini kurmak çok zamanımı aldı ama ortaya gerçekten güzel bir iş çıktı. Bu şirket; hem yabancılar hem de Türkler için çok amaçlı bir yapım şirketi oldu. Özellikle Türkiye’den Los Angeles’a gidip, ne yapacaklarını bilemeyen sanatçılara yardımcı olacak. Şirkete sadece şarkıcılar değil, oyuncular da kaydolabilecek” diyen Doğulu’nun aynı zamanda Türkiye’de de ‘Doğulu Prodüksiyon’ adında bir şirketi bulunuyor.

Kıvanç Tatlıtuğ
‘Aşk-ı Memnu’da başrol oynayan Kıvanç Tatlıtuğ da şansını ticarette denemeye karar verdi. Yakışıklı oyuncu, kendi adını taşıyan bir tişört markası için birkaç ay önce görüşmelere başlamıştı.Henüz imzayı attı mı bilinmez ama günlük hayatta da ilginç tişörtleriyle dikkat çeken Tatlıtuğ’un, kendisine ait birçok tişört tasarımı bulunuyor.

Mustafa Sandal
Mustafa Sandal, Bodrum’da bir otel açarak ticarete soyunmuştu. Bodrum’da ortağı Cüneyt Kurt ile ‘Mandal’ adında otel işleten Sandal, verdiği bir röportajda, “Otele bir müşteri gibi geliyorum. İmza atıyorum, çekiliyorum köşeme” açıklamasında bulunmuştu. Ancak ünlü popçunun hayalleri kısa sürdü. Sözleşme ikinci yılda fesh edildi.

Serdar Ortaç
Birçok şarkıcı gibi iş hayatında da başarılı olmak için kolları sıvayan Serdar Ortaç, kalıp atölyesi satın aldı. Gençliğinde babasının torna atölyesinde çalışan sanatçı, 1979’da kurulan ve plastik enjeksiyon alanında faaliyet gösteren ‘Sertaç Kalıp Atölyesi’ni satın aldı. Ortaç işiyle ilgili, “Babamın atölyesinde torna tesviyecilik yaptım. Şimdi de bildiğim bir işe atılmak istedim. Ben hem müzik dünyasında hem de ticarette tornacıyım. Tarkan müzik dünyasının ne kadar ‘Megastar’ı ise ben de tornacısıyım!” açıklamasında bulunmuştu.

Seren Serengil
Uzun zamandır magazin dünyasında konuşulmayan Seren Serengil, ticarete atılan ünlüler kervanına katıldı. Üç sene önce bir cam atölyesi hayali kuran ve dünyanın en pahalı tabaklarını üretmeyi hedeflediğini belirten güzel sanatçı, süsleme konusunda markalaşmayı hedefliyordu. Serengil, “Üreteceğim tabaklar koleksiyon parçaları olup dünyada sadece 100 ailede olacak. Bunları çok önemli bir markanın adı altında satışa sunacağım” demişti. Ve bu hayali gerçek oldu.

Sertab Erener
Şarkıcı Sertab Erener ve sevgilisi Demir Demirkan’ın mortgage (ipoteğe dayalı uzun vadeli gayrimenkul satın alma sistemi) danışmanlığı ve inşaat alanında faaliyet gösteren bir şirketi var. Daha önceleri kendi mesleklerine yakın işlerde ticaret yapan ikili, gayrimenkul alanında da hızla ilerliyor. ‘Demirkan Yatırım İnşaat Sanayi ve Dış Ticaret’ adını verdikleri şirketlerinin sermayesi 100 bin TL. Son kurdukları şirketleriyle birlikte toplam beş şirketleri olan ikilinin, yatırım şirketinin merkezi Cihangir Sıraselviler Caddesi’nde bulunuyor.

Tuba Büyüküstün
Ekranların popüler isimlerinden Tuba Büyüküstün, oyunculuktaki başarısını ticarete taşıdı. Dizi ve sinema filmlerinden kazandığı tüm gelirini ‘Baykon Endüstriyel Tartım Sistemleri’ ve ‘İstron Elektronik Teknolojileri’ adlı iki firmaya yatıran başarılı oyuncu, annesi ve babasıyla kurduğu şirketin yurt dışına açılmasını sağladı.Kazakistan, Azerbaycan ve Kırgızistan’da şubeler açan Büyüküstün, gözlerini Ortadoğu’ya çevirdi. Arap ülkelerinde gördüğü ilgi sayesinde şirketinin başarılı olacağına inanan oyuncu, Dubai ve Suriye gibi yerlerde şirketinin faaliyet göstermesi için de düğmeye bastı.

İbrahim Tatlıses
Besteci, müzik yapımcısı ve sinema oyuncusu İbrahim Tatlıses, uzun süredir ticari alanda da faaliyet gösteriyor. Sanatçının Seyrantepe’de bir iş hanı, marketi, mağazası ve konfeksiyon fabrikası bulunuyor. Bunların haricinde; Cevahir Alışveriş Merkezi’nde solaryum salonu, Bodrum ve Kuşadası’nda oteli, gece kulübü, uçak ve taksi şirketi, villaları, Almanya Hamburg’ta fabrikaları da olduğu biliniyor. Tam bir kebap üstadı olan Tatlıses, bir ara bu işe de el atmıştı.

1 YORUM

  1. Anlaşılan inovasyon,farklılık,girişimcilik ruhu falan hikaye..işler hiç de öyle yürümüyor hiç riske girmeyeceksin garanti işlere girip(tabi yüklü paran varsa)arkana yaslanacaksın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here