Utangaçlar için prezervatif sitesi kurdu, Avrupa’daki Türklerden siparişe şaşırdı .

Çağatay ve Koray Işık isimli iki girişimci kardeş Türkiye’de erkeklerin prezervatif alırken sıkıntı yaşadığını tespit ederek, prezervatifal.com’u kurdu. Türkiye’deki utangaçları hedeflerken, Fransa ve Almanya’da yaşayan Türkler’den bile sipariş alan prezervatifal.com “Yurtdışına ürün satışı yoktur” uyarısı koydu.


BABALARININ sinek ve böcek ilaçları üreten Sinkov şirketiyle yetinmeyip kendi işlerini kurmak isteyen Çağatay Işık (25) ve Koray Işık (30) sekiz ay düşündükten sonra internetten prezervatif satmaya karar verdi. İki girişimci kardeş Türkiye’de erkeklerin prezervatif alırken sıkıntı yaşadığını tespit ederek, internetten gizlilik içinde satış yapan prezervatifal.com’u kurdular. Kısa sürede 1500 kişinin üye olduğu internet sitesi, sadece Türkiye’deki utangaçları hedeflerken, Fransa ve Almanya’da yaşayan Türkler’den de siparişler aldı. Çağatay Işık, “Türkiye’de prezervatif alırken erkeklerin çoğu utanıyor. Fakat aynı sıkıntıyı Avrupa’da bile yaşamaları bizi hayrete düşürdü. Gönderim maliyeti çok yüksek olacağı için bu siparişi verenlere ne yazık ki yardımcı olamadık. Siteye ’Yurtdışına ürün satışı yoktur’ uyarısı koymak zorunda kaldık” dedi.


Gizli saklı paketler


Çağatay Işık, insanların prezervatif alırken utandığını, çoğu zaman ’Bir arkadaşa alıyorum’ yalanını uydurduklarını belirterek, siparişleri gizli kutularda gönderdiklerini söyledi. Çağatay Işık, kutun üzerinde içindeki ürünle ilgili bilgi olmadığını, kredi kartı ekstresinde de prezervatif alındığına dair bir yazı olmadığını belirtti.


Ulus’a da Yüksekova’ya da


En çok ürün gönderdikleri illeri İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Malatya ve Kahramanmaraş olarak sıralayan Koray Işık ise “Silopiye bile gönderdik. Ulus’a da Hakkari Yüksekova’ya da ürün gönderiyoruz. Gelir, eğitim ayrımı yok. Utanma bölge eğitim ve bölge ile alakalı değil. Memurlar çok alıyor. Küçük yerlerde herkes birbirini tanıdığı için prezervatif almaları daha zor olduğundan” diye konuştu.


Babayı zor ikna ettiler


Yılda 80 milyon adet prezervatif tüketilen Türkiye’de 55 milyon dolarlık büyüklüğe sahip prezervatif pazarından yüzde bir pay almayı hedeflediklerini anlatan Çağatay Işık şunları söyledi: “Prezervatiflerin yüzde 50’si eczanelerde, yüzde 40’ı zincir marketlerde, kalanı ise akaryakıt istasyonu gibi yerlede satılıyor. Babamızı bu site konusuna zor ikna ettik ama gelişmelerden çok memnun. Babam internet kullanmaz ihtiyacı olursa kullandırır. Yıl sonuna kadar 3 internet sitesi açma hedefi koydu önümüze. İlk sipariş Ankara’dan daha site acılmadan gelince babam çok şaşırmıştı.”


Kadınlar marka bağımlısı çıktı


İNTERNET sitesine üye olanların sadece yüzde 2’sinin kadın olduğunu belirten Koray Işık, “Kadınlar sipariş verirken bilindik marka olmasına önem veriyor. Bildikleri, büyük markaların dışındaki ürünlere ilgi göstermiyor” dedi.


Bir-iki yıllık ihtiyacını toptan sipariş eden oluyor


ÇAĞATAY Işık, siteyle ilgili şu bilgileri aktardı:


En çok sipariş pazartesi günleri veriliyor. Sanırım hafta sonu ürünleri bitirdikleri için pazartesi günü sipariş veriyorlar.


En çok sipariş verilen ikinci gün ise Çarşamba. Bu da hafta sonu hazırlığına yorulabilir.


Bir kerede 150-200 adet sipariş verenler var. Yani bir-iki yıllık ihtiyacını…


Dört aylık bir siteyiz şu ana kadar 30 bine yakın prezervatif gönderdik.


Üyelerimizin yüzde 98’i erkek. Çoğunluğu 20-40 yaş aralarında.


En çok geciktirici ürünler boyutla ilgili sorular geliyor


İNTERNET sitesinde uzman köşesi olduğunu, doktor ve uzmanların yazılarına da yer verdiklerini ve çok sayıda soru geldiğini anlatan Çağatay Işık, en sık sorulan soruları şöyle sıralıyor:


En fazla geciktirici ürünleri soruyorlar.


Boyutla ilgili sorular da geliyor.


Türkiye’de standart boy prezervatifler satılıyor. Büyük boy sadece iki markada bulunuyor. Fakat büyük boya talep az.


Küçük boy prezervatif soranların sayısı oldukça fazla. Dünyada bu boy var fakat Türkiye’de yok.


Prezervatif standını inceleyip sinek ilacı alıp gidenler var


SİTE kurulmadan önce 20 eczanede yapılan araştırma, prezervatif alırken söylenen yalanları ve takınılan tavırları gösterdi:


Eczaneden prezervatif alırken en çok “Bir arkadaşa lazım da” yalanı söyleniyor.


Satın almadan önce telefonla konuşuyormuş gibi davranıp, “Alo? Ha evet ağabey. Prezervatif mi? Tamam alıyorum” diyenler var.


Kararlı insan taklidi yapmaya çalışmak.


Kendilerini hızlı davranmak zorunda hissediyorlar.


Prezervatifi asıl amaç olarak göstermemek için yanında gereksiz başka şeyler almak.


Prezervatif standına uzun uzun baktıktan sonra başka bir şey, örneğin sinek ilacı almak.


Prezervatif kelimesinden kaçınarak, kaput, kılıf gibi takma isimler kullanmak.


Alakasız sorular sorarken bir yandan prezervatiflerin yerini gözleriyle bulmaya çalışmak.


Eczaneye girecek cesareti toplamak için mağazanın önünde vakit geçirmek.


Eczacı karşı cinsten ise sıkıntıya girmek.

2 YORUMLAR

  1. düşünce çok güzel kullanıcılar hakkında istatistiki bilgiler verilmeside çok hoş .alışverilerin kaydının tutulması ticari tanıtımlarım devamı anlamına gelir ki bu müşterilerin bilinçlenmesi için önemli,önemli olan hizmet ,sizde bunu yapmışsınız,prezervatif alınırken utanılması gerçeği ülkemizde birçok cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma oranlarını artırmıştır.ülke gerçeğine göre akıllıca bir hizmet yapmışsınız 10 numara ,tebrik ediyorum.

  2. Düşünce güzel ancak kullanıcılar hakkında bu kadar detaylı istatistiki bilgiler verildiğine bakılırsa bu işin hiçbir gizliliği kalmadığı aşikar. Üstelik yapılan alışverişlerin hepsinin kaydının tutulabileceğini de düşünürsek bu zihniyetle bu işi devam ettirmeleri çok zor görünüyor. Bu tanıtım yazısı fikirle tamamen çelişiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here