Verimli çalışmak için ofise gerek yokmuş

12

Cisco’nun yaptığı araştırma sonucuna göre, çalışanların yüzde 60’ının verimli olmak için ofiste bulunmaya gerek duymadığı belirlendi.

Veri ağları konusunda dünya lideri olan Cisco, 13 ülkeden 2 bin 600 çalışan ve BT profesyoneli üzerinde yapılan “Connected World Report” araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya göre dünyada her beş çalışandan üçünün verimli olmak için ofise ihtiyaç duymadığı belirlendi. Araştırmada, “Mobilite ve kurumsal bilgiye erişimde esneklik sunan şirketlerde çalışma arzusu o kadar yüksek ki aynı orandaki çalışanlar daha düşük ücret sunsa dahi bu şartlardaki işleri, yüksek ücretli ama esneklik sunmayan işlere tercih ediyor” denildi.


HİNDİSTAN’DA ÇALIŞANLARIN YÜZDE 93’Ü OFİSE GEREK DUYMUYOR
ABD’li bağımsız araştırma şirketi InsightExpress’le birlikte yürütülen araştırma, günümüzde artan mobil kapasiteler, güvenlik riskleri ile uygulamalara ve bilgiye her an her yerde erişim sağlayan teknolojilerin ortasında şirketlerin çalışan ve iş ihtiyaçlarını karşılamaları için gereken şartları ortaya koyuyor. Araştırmaya ABD, Meksika, Brezilya, Birleşik Krallık, Fransa, İspanya, Almanya, İtalya, Rusya, Hindistan, Çin, Japonya ve Avustralya’dan çalışanlar katıldı.


Araştırmanın öne çıkan sonuçları şöyle:


“Her beş çalışandan üçü (yüzde 60) verimli olmak için ofise ihtiyaç duymuyor. Bu oran Hindistan’da yüzde 93, Çin’de yüzde 81 ve Brezilya’da yüzde 76. Her üç çalışandan ikisi (yüzde 66) BT ekiplerinin kendilerine kurumsal ağlara, uygulamalara ve bilgiye her an her yerden ve her tür cihazdan erişim sağlamasını bekliyor.


Gelecekte bu cihazlara televizyonların ve otomobillerdeki ekranların da eklenmesi bekleniyor. Ofis dışındayken kurumsal ağlara, uygulamalara ve bilgiye erişebilen çalışanların yaklaşık yarısı (yüzde 45) günde iki ila üç saat, çeyreği ise günde dört saat ya da daha fazla ek mesai harcadığını kabul ediyor.


Çalışanlar her yerden çalışma esnekliğinin şirket sadakatlerini (yüzde 13), iş tercihlerini (yüzde 12) ve memnuniyetlerini (yüzde 9) belirlemede etkili olduğu görüşünde. Örneğin her üç çalışandan ikisi (yüzde 66) daha az ücrete karşılık cihaz kullanımı ve sosyal medyaya erişimde esneklik sunan şirketleri tercih ediyor.”


MOBİL VE ESNEK OLMA İHTİYACI
Cisco Sınırsız Ağ Çözümleri Başkan Yardımcısı Marie Hattar araştırmaya ilişkin olarak, “Connected World Report, geleceğin işyerleri hakkında önemli ipuçları veriyor. Araştırmanın sonuçları, çalışanların daha mobil ve esnek olma ihtiyacının tüm dünyada öne çıkan bir eğilim olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu da şirketlerin rekabet avantajı sağlama ve çalışan memnuniyetini artırmada sınırsız ağlardan nasıl faydalanabileceğini yeniden gündeme getiriyor” dedi.


Cisco İnternet İş Çözümleri Grubu Fütüristi ve Baş Teknolojisti Dave Evans ise, “Çalışan mobilitesi artık günümüzün bir gerçeği ve birçok endüstride sağladığı iş avantajları da ortada. Connected World Report, şirketleri bekleyen zorlukları ortaya koyarken, aynı zamanda BT ekiplerine çalışanlarla ilişkilerini güçlendirme ve kendilerini birer danışman ve eğitmen olarak konumlandırma fırsatını sunuyor” şeklinde konuştu.(Radikal)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here