Vermont Eyaleti Green Card Hakkı Veriyor

Vermont Eyaleti Green Card Hakkı Veriyor
Vermont Eyaleti

Vermont Eyaleti yatırım yapma karşılığında Green Card hakkı veriyor. AB ile ABD arasındaki parayla vatandaşlık rekabeti arttı. ABD, yatırım yapana Green Card kampanyası için ülke ziyaretlerine Almanya ve Türkiye’den başladı.

Vermont Eyaleti
Vermont Eyaleti

Ekonomik kriz parayla vatandaşlık rekabetini hızlandırdı. Avusturya, Karadağ, Belçika, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Malta gibi Avrupa ülkelerinin para karşılığında vatandaşlık teklifine ABD, ülke ziyaretleriyla yanıt verdi. ABD’de borçlarını ödemekte zorlanan ve iflas bayrağını çeken eyaletler, ülke ülke gezerek yatırımcı avına başladı. ABD’nin kuzey kısmında yer alan Vermont da bu eyaletlerden biri.

10 kişi istihdam şartı
Ekonomisi daralan Vermont Eyaleti yöneticileri, İstanbul’a gelerek Türk işadamlarından bölgelerine yatırım yapmalarını istedi. Vermont Eyaleti’nin Ticari ve Toplumsal Kalkınma Başkanı Brent Raymond, 500 bin dolarlık yatırım karşılığında Green Card hakkı vereceklerini söyledi. Almanya’nın ardından geçen hafta İstanbul’a gelerek Türk işadamlarıyla görüşme yaptıklarını dile getiren Raymond, ABD’nin 20 yıl önce başlattığı EB-5 programı olarak bilinen yatırım karşılığında oturma izni uygulamasını anlattıklarını belirtti.

Raymond, “Bir Türk şirketi ile olumlu görüşmemiz oldu. Geri dönüşüm konusunda bir yatırım yapacaklar” dedi. EB-5 adı verilen yatırımcı vize programı ABD’de 1990’da çıkarıldı ve ilk kez 1992’de pilot uygulamaya başlandı. ABD’nin 2.5 milyar dolardan fazla yatırım çektiği belirtilen EB-5 yatırımcı vizesi, 5 yıllığına 500 bin dolar yatırarak 10 kişiyi istihdam edeni Green Card sahibi yapıyor.

Kimler ne teklif ediyor?
Vatandaşlık için Malta 650 bin, Güney Kıbrıs 3 milyon euro istiyor. Belçika, 3 yıl ikamet etme şartını yerine getirenlere miktarı devlet tarafından belirlenen para karşılığında vatandaşlık veriyor. Karadağ ise 500 bin euro karşılığında vatandaşlık hakkı sunuyor. ABD, bazı bölgelerde 1 milyon dolar yatırım yapacaklara “Greencard” yani kalıcı oturma izni veriyor. Singapur 2 milyon dolar hesaba, Antigua ve Barbuda 400 bin, Dominika 100 bin, Grenada da 100 bin dolarlık yatırıma vatandaş yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here