Vida Yürüme Aksamlı Aracın Yeniden İcadı

Vida Yürüme Aksamlı Aracın Yeniden İcadı
Vida Yürüme Aksamlı Aracın Yeniden İcadı

Vida Yürüme Aksamlı Arac

Buluş: Alexey Burdin “dönüşken kurdu” yeniden tasarladı ve bu sayede artık normal bir araç kadar hızlı gidebiliyor ve ilerlediği yolda yeri parçalamıyordu.

Vida Yürüme Aksamlı Aracın Yeniden İcadı
Vida Yürüme Aksamlı Aracın Yeniden İcadı

Hikayesi: Vida yürüme aksanlı araçlar yeni bir şey değil, aslında onlarca yıldır etrafımızdaydılar.  Ancak gerçekte hiç yollara çıkmadılar çünkü normalde çok yavaş, etkisiz ve yolları dağıtmadan gidemiyorlardı. Ancak tekerlekli veya lastikli benzerlerine göre bazı avantajları da vardı. Bunlardan en önemlisi de kendilerini çamurdan ve bataklıktan diğerlerine oranla daha kolay çekip çıkarabilmeleri ve kara bittiğinde de açık denizlerde ilerleyebiliyor olmalarıydı. Vida Yürüme Aksamlı Araç

Rus mucit Alexey Burdin, “Tesh-Sürüşü” adını verdiği vida tipli bir sevk sistemi oluşturdu. Bu sistemde vida yürüme aksamlı araçların bütün olumlu yönleri varken olumsuzları çıkarılmıştı ve bu da bu araçların bir gün bataklık ve zor arazilerde kullanılmak üzere yaygınlaşması ümitlerini yeniden alevlendirdi. Dönüşken kurt ismi de, dönen vidaların sert zeminde (yollar da dâhil), yumuşak ıslak zeminde veya suda gidebilmek üzere ayarlanabiliyor olmasından gelmektedir.

Bunu başarabilmek için, Tesh-Sürüşü vida ayakların etrafını saran güçlü patlamaz bir lastik boru sağlamaktadır. Gerçek boyutlu makinelerde ise bir kevlar rakoru ile korunmaktadır. Boru, patlaması durumunda bir lastik formu oluşturarak aracın sıradan araçlarla benzer hızlarda sert zeminde ilerlemesini sağlar. Tesh-Sürüşü aracı yumuşak zeminde veya suda kullanıldığı zaman hava borudan boşaltılır ve bu sayede vida ayaklarının metal çıkıntıları yeryüzüne işler ya da derin karı veya suları yarıp aracın ilerlemesini sağlar.

Tesh-sürüşünde aynı zamanda manevra da birinci sıradadır. Hemen hemen her zeminde, ne tekerlek ne de palette olan olduğu yerde iki yöne dönebilme yeteneğine sahiptir. Buna ek olarak boruların bir ya da ikisinin kötü bir şekilde hasar alması ve havayı daha fazla tutamaması durumunda vida ayaklar aracın tehlikeli bölgeden ayrılıp güvenli bölgeye gitmesini sağlar. Bu yüzden aynı zamanda bazı askeri uygulamalar da sivil makinelerden ayrı olarak düşünülebilir. Tesh-Konsepti aynı zamanda birçok farklı oyuncağın oluşturulmasında model rolü oynuyor. Burdin şu aralar oyun tasarımcılarıyla böyle geleceğin araçlarının devam eden oyun projelerinde yer alması imkânı hakkında görüşmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here