Vodafone 1000 Kadın Girişimciye can suyu sermayesi verecek

Vodafone 1000 Kadın Girişimciye can suyu sermayesi verecek

vodafoneBin kadına girişimcilik eğitimi veren Vodafone, bu kadınlar arasından başarılı olanların can suyu (girişim) kredisiyle ödüllendirileceği yarışma açtı. Dünyada kadınların mobil iletişim teknolojileriyle hayata katılımını artırmayı hedefleyen mWomen programının katılımcılarından biri olan Vodafone, programın Türkiye ayağında son bir yılda beş ilde bin kadına teknoloji ve girişimcilik eğitimi verdi.

‘Teknolojide Kadın Hareketi’ projesinin sonunda şimdi de bir yarışma programı başlatılıyor. Önceki gün Gaziantep’te Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de katıldığı toplantıda duyurulan yarışmayla teknolojiyi en verimli şekilde kullanarak iş fikri geliştiren kadınlara, ‘can suyu’ kredisi verilecek.

Ödül, birinciye 15 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye 7 bin 500 lira olarak belirlenmiş. İlk üç girişimci kadın Vodafone’dan 1 yıllık mobil iletişim hizmetleri paketi ve KAGİDER üyelerinden 1 yıllık danışmanlık hizmeti de kazanacak. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sonuçları açıklanacak yarışmanın birincisine ödülünü Başbakan Erdoğan verecek.

Gaziantep’te tamamlandı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde; Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) işbirliğiyle hayata geçirilen Teknolojide Kadın Hareketi projesinin eğitim ayağı, İzmir, İstanbul, Samsun ve Ankara’nın ardından Gaziantep’te tamamlandı.
Proje kapsamında eğitim almış ya da almamış, teknolojiye dayalı, uygulanabilir bir iş fikrine sahip tüm kadınların katılımına açık olan yarışmanın başvuruları 6 Şubat 2013’e kadar devam edecek.
Gaziantep’teki toplantıda konuşaan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray şunları söyledi: “Dünyada yüzde 50’yi bulan kadınların işgücü katılımı, ülkemizde yüzde 30 seviyesinde. Teknolojiyi en verimli şekilde kullanarak iş fikri geliştirmeyi başaran kadınlarımıza can suyu sermayesi sağlayacağımız yarışmamızı başlatıyoruz.”
Bakan Şahin ise “Kadın okuyacak, eğitimini alacak, alana girecek ve bu ülkenin ekonomik hayatında önemli bir unsur olacak. Teknolojide Kadın Hareketi Projesi kapsamında büyük bir yarışma, yine Gaziantep’ten başlıyor. Korkmadan büyük bir mücadele ve inançla bu projenin içinde olabilmenizi ve bu işin eğitimini alabilmenizi çok önemsiyoruz” dedi.

Yarışmayı başlatan kronometreyi, Vodafone Türkiye CEO’su Serpil Timuray, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile birlikte çalıştırdı.

7.5 milyon kadının cebi yok

Vodafone Vakfı’nın, “Türkiye’nin Mobil Teknolojilerindeki Cinsiyet Ayrımının Kapatılması: Zorluklar ve Fırsatlar” başlıklı raporu’dan çarpıcı başlıklar;
2011’de Türkiye’de kadınların yaklaşık üçte biri bilgisayar ya da internet kullanırken, erkeklerde bu oran yarıdan fazla.
Türkiye’de erkeklerdeki cep telefonu sahiplik oranı yüzde 91,1 iken, kadınlarda bu oran yüzde 70,2 düzeyine iniyor.
Türkiye’de 15-65 yaş arasındaki kadınların yüzde 30’u cep telefonu kullanmıyor. Bu oran, sayı olarak tahminen 7,5 milyona denk geliyor.
Toplam kadın nüfusu içinde cep telefonu kullanmayan yüzde 30,1’lik kesimin içinde en büyük topluluğu yüzde 79 ile “tam zamanlı ev kadınları” oluşturuyor. Milliyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here