Volkswagen’in hippi minibüsü elektrikli oluyor

Volkswagen son günlerde emisyon testleri ile gündemde yalnız bu haber farklı ve eski Volkswagen hippi minibüsleriyle ilgili bir gelişme var.

Bir dönemin çok sevilen aracı ve hala daha beğeni toplayan Hippi minibüsler elektrikli olarak geri gelecek. En son New York Auto Show’da konuşan Volkswagen Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Heinz-Jakob Neusser, efsane aracın yeni bir versiyonu üzerinde çalıştıklarını söyledi ve yakın zamanda elektrikli bir hippi karavan aracının piyasaya çıkabileceğini açıkladı.

Volkswagen’in hippi karavan
Volkswagen hippi karavan

Volkswagen’in ilk “kamp minibüsü” 1950 yılında piyasaya çıkmıştı. 1970’lerde modelin üretimi, Almanya’daki güvenlik düzenlemeleri sebebiyle Brezilya’da yapılmaya başlandı. 2013’te ise Brezilya’daki araba üretimine gelen güvenlik kısıtlamaları modelin üretiminin tamamen durmasına neden olmuştu.

Dr. Heinz-Jakob Neusser meşhur modelin yeni versiyonunda özellikle en çok dikkat edilecek şeyin “hippi minibüsü” özelliklerinden kopmamak olduğunu belirtiyor. Tasarımının “kutu” şeklinde olması, ön kısmının tekerleklerden sonra çok kısa olması bu özelliklerden bazıları… Bir de elektrikli olma özelliği eklendiğinde Volkswagen’in yeni karavanı gerçek bir “hippi aracı” olacak.

Volkswagen Tasarımı
Volkswagen Tasarımı

Volkswagen aynı etkiyi bir diğer eski efsanesi olan Tosbağa (Tostos) araba modellerinde de yaparak ve hatırı sayılır bir şekilde beğeni ile karşılaşmıştı. Özellikle şirketin son yaşadığı kriz sonrasında bu tarz çok fazla yeniliğe önem vermesi gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here