WISE 2012 Ödülleri Sahiplerini Buldu

WISE 2012 Ödülleri Sahiplerini Buldu
WISE 2012

Eğitim alanında dünya çapında çığır açacak altı proje, eğitim ve toplum üzerinde dönüştürücü etkileri dolayısıyla WISE tarafından ödüle layık görüldü.

WISE 2012

Dünya Eğitim İnovasyonu Zirvesi’nin (WISE), bu yıl “Eğitimi Dönüştürmek” temasıyla düzenlediği WISE 2012 Ödülleri’nde (WISE Awards 2012) eğitim alanında dünya çapında çığır açacak orijinal ve öncü projeler belirlendi. WISE 2012 Ödülleri’nde (WISE Awards 2012) ödüle layık görülen altı proje, 13-15 Kasım 2012 tarihlerinde Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilecek WISE 2012 Zirvesi’nde detaylı olarak kamuoyuna tanıtılacak.

Eğitim alanında değişimi desteklemek amacıyla bu yıl dördüncü kez düzenlenen WISE Ödülleri, dünyanın çeşitli bölgelerinden toplumsal dönüşüme imza atan yenilikçi eğitim projelerini belirliyor ve tanıtımını yapıyor. Bu yıl “Eğitimi Dönüştürmek” temasıyla gerçekleştirilen WISE 2012 Ödülleri (WISE Awards 2012) için tüm dünyadan aday gösterilen projeler, eğitim alanından uzmanlardan oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Toplum üzerinde somut ve olumlu etki yaratacak özellikleri ve önemli küresel problemlerin çözümü konusundaki yenilikçi yaklaşımları nedeniyle, yoksulluktan küresel iklim değişikliğine, günümüzün en önemli sorunlarına eşsiz çözüm önerileri sunan Bangladeş, Kamboçya, Şili, Danimarka, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nden altı proje 20.000 dolar para ödülüne layık görüldü.

WISE Başkanı ve WISE Ödülleri Jüri Başkanı Dr. Sheikh Abdulla bin Ali Al-Thani WISE 2012 Ödülleri (WISE Awards 2012) ile ilgili değerlendirmesinde, “WISE Ödülleri, 2009 yılından bu yana, eğitim alanında başarılı, dönüştürücü etkiye sahip ve uygulanabilir projeleri ödüllendiriyor. Bu projelerin benimsenmesini ve uygulanmasını teşvik ediyor. Yapılan başvurular arasında en iyi projeleri belirlerken neyin başarıldığının yanı sıra nasıl başarıya ulaşıldığına da bakıyoruz. Ödüle layık görülen projeler sadece başarılı oldukları için değil aynı zamanda yenilikçi bir yaklaşıma sahip oldukları için seçildi” dedi.

WISE 2012 Ödülleri’nde (WISE Awards 2012) finale kalan ve ödüle layık görülen tüm projeler, 13-15 Kasım 2012 tarihlerinde Katar’ın başkenti Doha’da Katar Ulusal Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek WISE 2012 Zirvesi’nde “Değişim için İşbirliği” temasıyla tanıtılacak.

WISE 2012 ÖDÜLLERİ’NDE ÖDÜL KAZANAN PROJELER:

Amerika Birleşik Devletleri – “Cristo Rey Network Corporate Study Programı”
Amerika Birleşik Devletleri’nde 7400 öğrenciye hizmet veren ve 1700 şirketle ortak çalışan 25 üniversite hazırlık lisesinden oluşan Cristo Rey Network, 1996 yılında kuruldu. Düşük gelirli öğrencilere üniversiteye hazırlık için yüksek kaliteli eğitim imkanı ve destek sunan Cristo Rey Network kapsamında öğrenciler ayda beş gün beyaz yakalı şirketlerde giriş düzeyindeki işlerde çalışıyor ve kazandıkları paralar ile ders ücretleri ödeniyor. Program sayesinde, 2011-2012 eğitim döneminde öğrencilerin eğitimlerinde kullanılmak üzere yaklaşık 37 milyon Dolar elde edildi.

Şili – “PSU Educarchile”
Şili’deki ilk ücretsiz, interaktif, online üniversite hazırlık programı olan PSU Educarchile, 2006 yılında kuruldu. Gençleri esnek ve interaktif dijital platform üzerinden Üniversite Giriş Test’ine (PSU – Prueba de Selección Universitaria) hazırlayan program, her yıl çoğu düşük gelirli ve kırsal alanda yaşayan 1.200.000 öğrenciye web siteleri ve mobil telefonlar üzerinden ulaşıyor. Sosyo-ekonomik ve coğrafi fırsat eşitsizliğini azaltan ve Şilili’lerin eğitim kalitesini artıran proje, ulusal ve bölgesel hükümetler, aynı zamanda da ülkenin ana telefon şirketleri ve medyası tarafından da destekleniyor.

Danimarka – “RoboBraille”
RoboBraille, metinsel eğitim materyallerini körler, kısmen görebilenler, zayıf okuma becerileri olanlar ve okuma yazması olmayanlar için kabartma, mp3 dosyaları, yapılandırılmış sesli kitaplar, e-kitaplar ve kör alfabesi gibi formatlara dönüştürüyor. Bu e-posta ve web tabanlı hizmet, ticari olmayan kullanıcılar için ücretsiz olarak sunuluyor. 2004 yılında kurulan RoboBraille, şu anda tüm dünyadan 1000 ile 2000 arasında günlük kullanıcı talebini bazı Avrupa dillerinde ve Arapça olarak karşılıyor.

Hindistan – “Satya Bharti Okulu Programı”
Satya Bharti Okulu Programı, Hindistan’ın kırsal kesimlerinde yaşayan yoksul çocuklara ücretsiz yüksek kaliteli eğitim sağlıyor. 2006 yılında Bharti Vakfı tarafından hayata geçirilen program sayesinde altı yılda 62.000 çocuğa ulaşıldı.

Bangladeş – Güneş Enerjisiyle Çalışan Yüzer Okullar (WISE 2012 Ödülü sahibi – İlkokul eğitiminin yenilikçi olarak finanse edilmesi alanında)
Gönüllü olarak çalışan Shidhulai Swanirvar Sangstha, muson yağmurlarının çok şiddetli olduğu dönemlerde bile çocukların eğitiminin kesintisiz sürmesi amacıyla güneş enerjisiyle çalışan yüzer okulları geliştirdi. Özel donanımlı ‘yüzer okul’ adı verilen bu botlar, nehir kıyısındaki köylerde yaşayan çocuklara eğitim veriliyor. Yüzer okullarda verilen eğitimin ardından çocuklar yine evlerine bırakılıyor. 30 kişilik sınıflarının yanı sıra interneti ve kütüphanesi bulunan yüzer okullarda dördüncü sınıfa kadar temel eğitim veriliyor. Yüzer okulun güneş enerjisiyle çalışıyor olması sayesinde, öğrenciler evlerine şarj edilmiş fenerlerle dönerek çalışmalarını sürdürebiliyor. Aileler ise, çocuk ve kadın hakları, beslenme, sağlık, sürdürülebilir tarım, pazarlama sistemleri ve küresel iklim değişimine adaptasyon gibi konulardaki eğitimler için yüzer okullardan yararlanabiliyor. Proje, hayata geçtiği 2002 yılından bu yana yaklaşık 70.000 çocuğun eğitim imkanlarından faydalanmasını sağladı.

Kamboçya – Kamboçya Çocuk Vakfı / Eğitimle Kuşaklar Arası Değişim
Kamboçya Çocuk Vakfı, 2004 yılından bu yana Kamboçya’da bulunan ve dünyanın en yoksul yerleşim yerlerinden bir olan Steung Meanchey’deki çocuklara yardım ediyor. Vakıf, temel bir ihtiyaç olarak eğitime odaklanarak 1000’den fazla ailenin yaşamını değiştirdi. Bölgede yaşayanların temiz yiyeceğe, suya, sağlık hizmetine ve eğitime erişimlerini sağlayan Vakıf, dört yatılı okul, bir çocuk bakım merkezi, bir tıp merkezi, bir anne bakım merkezi ve sosyal yardım programları aracılığıyla çocuklara ve ailelerine destek oluyor. Vakfın bu hizmetlerinden yaşları 6 ile 18 arasında değişen yaklaşık 450 çocuk yararlanıyor.

Dünya Eğitim İnovasyonu Zirvesi (WISE) Hakkında:
Şeyh Mozah Bint Nasser Al Missned önderliğinde, Katar Vakfı tarafından 2009 yılında hayata geçirilen küresel ortak girişim WISE, kendini inovasyon üzerinden geleceğin eğitimini desteklemeye adamıştır. Misyonu 21. yüzyılda eğitim alanında karşılaşılan zorluklara dikkat çekmek, dünya ölçeğinde insanlar arasında diyaloğu geliştirmek ve sürdürülebilir çözümleri uygulamaktır. Bu misyon doğrultusunda, her yıl kanaat önderleri ve uzmanların eğitim alanındaki en iyi uygulamaları paylaşabilecekleri uluslararası bir zirve düzenlenmektedir. WISE 2012 Zirvesi, 13-15 Kasım 2012 tarihinde Katar’ın Doha kentinde düzenlenecektir.
www.wise-qatar.org

WISE Ödülleri Hakkında:
2009 yılında hayata geçirilen WISE Ödülleri, tüm dünyadan eğitim alanındaki yenilikçi projeleri tanımak, göstermek ve desteklemek üzere verilmektedir. Bugüne kadar 128 ülkeden gelen 1600 başvurudan 122 finalist seçilmiş, 24 proje ödüllendirilmiştir. 24 başarılı proje, Brezilya, Şili, Kolombiya, Gana, Hindistan, Fas, Nijerya, Pakistan, Paraguay, Güney Afrika, Türkiye, İngiltere ve ABD’den seçilmiştir. Bu ‘gerçekçi’ girişimler, eğitim alanında yerel ve küresel etkileri bulunan eğitim yenilikçilerinin küresel topluluğununu inşa etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here