Work And Travel hayallerinizi skandala dönüştürebilir

Amerika’da çalış, ingilizce öğren, para kazan, eğlen; son zamanlarda adından pek de olumlu söz edilmeyen Work And Travel, yine de gençlerin en çok talep ettiği programlar arasında yer alıyor. Uzmanlar öğrencileri hayallerinin, hayatlarının skandalı olmaması için uyarıyor.


Hemen her üniversiteli gencin isteğidir ‘fırsatlar ülkesi’ Amerika’ya gitmek. Hem yabancı dillerini geliştirmek hem yeni bir kültür tanımak açısından cazip gelir. Ancak pek çok kişi ekonomik koşulları nedeniyle bu hayalini gerçekleştirmekte zorlanır. Genelde de en ucuz hangi programla gidebileceklerse o programı tercih ederler. Son yıllarda adından sıkça söz ettiren, üniversite öğrencilerine yaz tatili süresince ABD’de profesyonel olarak çalışma fırsatı veren Work and Travel (WAT) da öğrencilerin en çok başvurduğu programlar arasında yer alıyor. Öyle ki Türkiye geçen yıl bu programla gönderdiği sekiz bin öğrenciyle Amerika’ya en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında ikinci sırada”¦ Öğrenciler program kapsamında temizlik, gıda satış işlerinde, eğlence ve milli parklardaki çeşitli görevler olmak üzere genelde vasıfsız işlerde çalışabiliyorlar.


ABD’de konsolosluklar tarafından çok desteklenen Work and Travel programının birçok avantajı bulunuyor. En büyük avantajı ise şüphesiz öğrencilerin İngilizcelerini geliştirmelerine olanak sağlaması. Ayrıca öğrencilerin farklı bir ülkede çalışarak farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olmalarına imkan tanıyor program.


Son günlerde adından fazla olumlu bahsedilmeyen program, önümüzdeki yıl için başvuruların başladığı bugünlerde birçok gencin kafasında soru işareti yaratıyor. Özellikle de temmuz ayında WAT ile ABD’ye giden 22 yaşındaki Sercan Beşpınar’ın nehirde boğularak hayatını kaybetmesi programa katılan öğrencilerin can güvenliğiyle ilgili endişelerin de artmasına neden oldu. Ayrıca ABD’deki işsizlik nedeniyle krizle birlikte yaşanan, işlerinin işverenler tarafından iptal edilmesi, çalışma saatlerinin düşürülmesi birçok öğrenciyi zor duruma sokan sebepler arasında yer alıyor. Bu konuda uzman olmayan acenteleri aracı olarak kullanmak, işle ilgili ayrıntılı bilgi edinmemek, işverenle gitmeden önce iletişim kurmamak öğrencilerin gittikten sonra sorun yaşamalarına neden oluyor. Bu nedenle WAT programıyla ABD’ye gidecek öğrencilerden gitmeden önce kılı kırk yarmalarını öneriyor uzmanlar”¦ Aksi takdirde hayaller, hedefler skandala dönüşebiliyor.


Çalışmayı sevmeniz şart
Son üç yılda iki binden fazla öğrenciyi WAT programı kapsamında ABD’ye gönderen Global Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Müdürü Tunçağ Veli Ünlü, en çok bilinçsizce program tercihi yapmış öğrencilerin sıkıntı yaşadığını vurguluyor. Bunun kolay bir program olmadığını, çalışma şartlarının zor olduğunu vurgulayan Tunçağ’a göre bu programı çalışmayı seven, stres altında da motivasyonunu kaybetmeyen öğrenciler tercih etmeli.


WAT programı gençler için ciddi bir yaşam deneyimi olarak nitelendiriliyor. Ancak bu deneyimi yaşarken karşılaşılabilecek sorunlarla başa çıkabilmek çok büyük önem taşıyor. Bu yüzden programa katılacak adayların bu bilinçte olmaları bekleniyor. Yetersiz İngilizce bilgisi, özgüven eksikliği, yaşanacak kültür şokuyla başa çıkamayanlar en çok sorunu yaşayan öğrenciler oluyor.


Programın bir çalışma programı olduğunu vurgulayan Atlas Yurtdışı Danışmanlık Şirketi WAT Koordinatörü Yavuz Aydın, öğrencilere seminerlerde anlatılmasına rağmen yeterli bilinçle ve doğru beklentilerle programa başvurmadıklarını, bu durumun büyük sıkıntı yarattığını söylüyor. ABD’ye gittiklerinde sadece gezip eğleneceklerini düşünen öğrencilerin büyük hayal kırıklığı yaşadığını hatırlatan Aydın, öğrencilere çalışmaya gideceklerini unutmamalarını tavsiye ediyor ve programın bir eğitim programı olmadığını dolayısıyla programın veremeyeceği faydayı beklememeleri gerektiğine dikkat çekiyor.


Erken başvuru yapmak önemli
Eylül – mart ayları arasında başvuruların yapılabildiği Work and Travel programlarında en çok yaşanan sorunlardan biri öğrencinin gittiği dönemde çalışacak olduğu işyeri ve iş pozisyonu”¦ Bir öğrencinin programa ne kadar erken başvurursa tercih edebileceği işyeri ve iş pozisyonu sayısının o kadar fazla olacağını, bunun da öğrenciler için büyük avantaj olduğunu vurgulayan Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği Başkanı Gökhan İslamoğlu, geç başvuran öğrencilerin istemedikleri bir işte çalışmak durumunda kaldıklarını söyleyerek erken başvurunun önemine dikkat çekiyor.


Öğrencilerin programa başvurmak için tercih ettikleri yurtdışı eğitim ve danışmanlık şirketlerinin profesyonel olması da çok büyük önem taşıyor. Mezun Grup CEO’su Ali Hantal, bir acente ile anlaşılmadan önce mutlaka araştırılmasını tavsiye ediyor öğrencilere”¦ Daha önce programa katılan öğrencilerden mutlaka referans alınması gerektiğine dikkat çeken Hantal, şirket tarafından nelerin garanti edildiğini, haftada kaç saat çalışılacağını, konaklamanın şirket tarafından karşılanıp karşılanmayacağının, sigorta poliçelerinin şirketlerin sunduğu paketin içinde olup olmadığının araştırılması gerektiğini vurguluyor. İyice araştırılmadan tercih edilen acentelerin ABD’ye gittikten sonra öğrencilerle tüm ilişkilerini kestiklerini, herhangi bir sorunda öğrencilerin yetkililere ulaşamadığını söyleyen Hantal, “ Acenteler çok detaylı araştırılmalı, sözleşmeler en ince ayrıntısına kadar incelenmeli” diyor.


WAT’a katılmak size ne kazandırır?


Osman Gültekin / EduYork Yetkilisi
”¢ İngilizcenizi ekonomik koşullarda geliştirebilirsiniz
Dilinizi geliştirmenin diğer yollarından olan dil eğitimine ve turist vizesi alarak gezmeye göre Work And Travel programı çok daha ucuz bir seçenek sunar. Program süresince kazanç elde edebilme özelliğiyle öğrenciler için diğer programlara göre daha cazip.


”¢ Yasal yolla çalışma, Amerika’yı gezme ve yaşam olanakları
Bu programla sadece Amerika’da İngilizcenizi geliştirebilir, yaşam deneyimi kazanır ve Amerikan iş kültürünü öğrenebilirsiniz.


”¢ Değişik kültürleri tanıma fırsatı
Amerika’da yaşadığınız süre boyunca, kaldığınız yerde veya çalışırken her ülkeden yepyeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Bu hem diğer ülkeleri de tanımanızı sağlar, hem de kendi kültürünüzü tanıtma imkanı yakalarsınız.


”¢ Akademik kariyere katkı sağlar
Gelecekte Amerika’da bir üniversiteye transfer olmak, master, doktora ya da staj programlarına katılmak istiyorsanız program süresince ve sonrasında araştırma yapabilirsiniz.


”¢ Kişisel gelişim ve olgunlaşma
Program çerçevesinde belki de ilk defa ailenizden ayrılıp ve ilk defa onlardan ayrı tek başınıza yaşayıp, sorunlarınıza tek başınıza göğüs germeyi öğreneceksiniz. Hayatınızda belki de ilk iş tecrübenizi elde edeceksiniz. Bütün bu kazanımlarınız kendinize güveninizi artıracak, öz benliğinizin gelişiminde önemli bir yer tutacaktır.


Dikkat etmeniz gerekenler


”¢ Bireysel özelliklerinizi gözden geçirin
Unutmayınız ki, işverenler sizi misafir etmek için değil, çalıştırmak ve özelliklerinizden yararlanmak üzere kabul etmektedirler. Bu nedenle başvurduğunuz iş türü ve pozisyonun özelliklerini ve sizden istenecek olanları iyi analiz etmelisiniz.


”¢ Bazı pozisyonlar için deneyim çok önemli
Birçok öğrenci restoran, bar, otel resepsiyonu vb pozisyonlarda çalışmayı talep eder. Ancak unutulmamalıdır ki, bu ve benzeri işlere kabul edilmeniz için mutlaka iş deneyimine ve çok iyi bir İngilizceye sahip olmalısınız.


”¢ Seçtiğiniz işyerindeki diğer muhtemel pozisyonları ve vardiyaları da öğrenin
İşverenlerin iş teklifinde size önerdikleri pozisyonu değiştirme hakları vardır. Bu nedenle başvurduğunuz işyerinde görev alabileceğiniz diğer pozisyonları da öğrenin.


”¢ Arkadaş grubu olarak başvuru yaparken dikkatli olun
Programa bir ya da daha çok arkadaşınız ile başvuru yapıyorsanız ve aynı yerde çalışmak istiyorsanız, tercih ettiğiniz iş ve pozisyonların gerektirdiği özelliklerin hepinizin birden taşıdığına, pozisyonların hepiniz için uygun olup olmadığına dikkat edin. Grup olarak başvuran öğrenciler, grup olarak değerlendirmeye alınır.


”¢ Acentenizi mutlaka araştırın
Acentenin bu işi ne kadar süredir yaptıklarını, çalışanlarının tecrübelerini mutlaka araştırın. Profesyonel bir kurumla gitmek sorunlarınızı en az indirir.


”¢ Başvurunuzu geciktirmeyin
Erken başvuru yapmanız çok fazla sayıda işe ve pozisyona başvurmanıza olanak sağlar. Geç kalırsanız, istemediğiniz bir işte çalışmak zorunda kalabilirsiniz.
Kaynak:İşteinsan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here