X Kuşağı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

X Kuşağı Nedir? Özellikleri Nelerdir?
YinYang / Getty Images

Günümüzde 3 nesil birlikte yaşıyoruz. Ekonomik, demografik, siyasi, psikolojik ve sosyolojik alanlarda farklılık gösteren üç ayrı nesil olarak değişen dünyaya adapte olmaya çalışıyoruz. “Kuşak farkı” denilen durumlar günlük hayatımızın içine işlemişken, kuşakların özelliklerinin çatışmasına alışıyoruz.

Bu kuşakların ilki, yani beraber yaşadığımız “en yaşlı” nesil X kuşağı. Duruşları ile sorgulatan, disiplinli olmalarıyla kendilerine hayran bırakan bir nesil. Hem yaratıcı hem de bağımsız; hem otoriteye saygılı hem de yaşadıkları zorlukları geride bırakmış…

Bu yazımızda x kuşağı hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. X kuşağı çalışanlar ve x kuşağı müşteriler ile ilgili önemli veriler elde ederek, hem günlük hayatınızı hem de iş hayatınızı daha anlaşılabilir hale getirebilirsiniz.

X Kuşağı Nedir?

X kuşağı tanımlaması yapılırken doğum tarihi 1965 ve 1980 yılları arasında kalan bir nesilden yola çıkılır. Doğum tarihleri itibarıyla X kuşağı özellikleri de evrilmiştir. Teknolojinin hakimiyetinin henüz hissedilmediği, herkesin bir cep telefonu olmadığı, savaşın etkilerinin henüz dünyadan silinmediği zamanlarda yetişen X nesli, dünyanın gelişimine yakından tanıklık etmiştir. Zorlukları yaşayan ve genel anlamda işlerini kendileri halleden X kuşağı oldukça dayanıklı ve kararlı bir şekilde yetişmiştir.

X Kuşağının Genel Özellikleri

X kuşağının en belirgin özelliklerinden biri çalışkanlıktır. Çalışkan bir nesil olan X kuşağı aynı zamanda oldukça sadıktır ve otoriteye de saygılıdır. X kuşağı çalışanları çalışma saatlerine uyum sağlar ve iş zamanı yalnızca iş ile ilgilenir. Gösterdikleri başarının sonucunda terfi alacaklarına inançları tamdır, bu nedenle beklemek onlar için büyük bir erdemdir. Dolayısıyla fikir ya da istek değişiklikleri bu nesil arasında çok yaygın değildir. Sabit bir yerde çalışma hissi onlara güven verir ve aidiyet hislerini besler.

Teknolojik konulara çok ilgisi olmayan bu nesil, cep telefonu ve internet kullanımına son anda denk gelmiştir diyebiliriz. Bu nedenle adaptasyon süreçleri çok kolay olmamıştır. Günümüzde dahi teknolojiye olan önyargılarının bir kısmı devam eden x kuşağı; kendine yeten bir kuşak olma özelliği gösterir. Ancak birçok X kuşağı temsilcisinin tüm yeniliklere çok hızlı adapte olduğunu da hatırlatmamız gerekir.

X Kuşağı gençlik döneminde ağır travmalar atlatmıştır diyebiliriz, özellikle Türkiye’de x kuşağı ekonomik zorluklar çeken bir nesil olarak ön plana çıkmakla birlikte siyasi huzursuzlukların da göbeğine denk gelmiştir. Kötüleşen ekonomik koşullarda ebeveynlerin her ikisinin birden çalışmak zorunda olduğu zamanlarda büyüyen ve gençliğe adım atan X kuşağı, varlığını sürdürebilmek için her daim dayanıklı ve metanetli olmak zorunda kalmıştır.

Değişime hem uyum sağlayan hem de değişimi sorgulayan, üretimi tüketimden daha değerli gören, çalışkanlığa önem verip her zaman içsel motivasyonlarını koruyan x kuşağı değerlerinden bazılarını y kuşağına da aktarabilmiştir.

X Kuşağı Çalışanlar Genel Özellikleri

X kuşağı çalışanlar çalışkandır, başarının kaynağının yeterince çalışmak olduğuna inanırlar. Bu inançları uğruna mesai saatleri içerisinde var güçleriyle tüm işlerini yapmaya odaklanırlar.

X Kuşağı çalışanlar hayat ve iş dengesini kurabilen kişilerdir. İş yerinde yalnız işe, özel hayatlarında da ailelerine odaklanırlar. Kendi kendine yetebilen, bağımsız ve bireysel hareket etmeyi tercih eden bir nesle ait olan x kuşağı çalışanlar, bazılarını ayrı tutuyoruz, değişime adapte olurlar. Farklı yaşam tarzlarına merak duyarlar, yenilikleri deneyimlemek isterler ancak öz duruşlarından da ödün vermezler.

X Kuşağı düşünüldüğünden çok daha yaratıcıdır. Az önce belirttiğimiz adaptasyon özellikleri x kuşağının günümüzü şekillendirmesi ile ispatlanır. Bugün Google, YouTube ve Amazon.com gibi prestijli sitelerin yaratılması x kuşağı sayesindedir. Sadece 3 site mi derseniz, bu 3 sitenin dünyayı nasıl şekillendirdiğini hatırlatmak isteriz!

Mücahit Taşkın
Bağımsız arayüz ve kullanıcı deneyimi tasarımcısı. Mimar, mühendis ve badanacı karışımı bir şeyin dijital hali.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here