Yakupoğlu firması inovasyona doymuyor

Yakupoğlu firması ayakkabı sektörünün adeta ‘zihni sinir’i oldu. 27 mühendis istihdam eden, 20’den fazla buluşa imza atan firmanın son projesi ise mayına dayanıklı bot.

Türkiye’de ayakkabı sektörünün içinde bulunduğu durum malum. Bir yanda Çin tehdidi, diğer yanda ise küresel krizin getirdiği pazar daralması…

Sonuç olarak sektördeki birçok firmanın pek de iyi durumda olduğu söylenemez. Ancak Ankaralı Yakupoğlu firması klişeleşmiş bu makro fotoğrafın içinde yer almıyor. Sektörün adeta icat makinesi olan firma bu sayede 20’den fazla ülkenin ordusunu giydiriyor, Amerikalı ve Avrupalı itfaiyecileri ise yanmaktan koruyor. 27 Ar-Ge mühendisi istihdam eden ve 20’den fazla sektörel buluşa imza atan firmanın son projesi ise mayına dayanıklı bot. Türkiye’nin gizli ayakkabı devi Yakupoğlu’nun kuruluş hikâyesi 1927 yılına kadar uzanıyor. O tarihte Isparta’da deri tabaklama işi yapan firma 1980’li yıllara kadar kendi yağında kavrulmaya devam ediyor. Firmadaki değişim ikinci kuşak temsilcisi Vedat Yakupoğlu’nun işleri devralması ile başlıyor. 1990’ların ortasında teknik ayakkabı-bot, sırt çantası ve çadır gibi ürünlerin üzerine yoğunlaşan firma bu alanda en iyi olabilmek için kendisine yeni bir yol haritası hazırlıyor. Vedat Yakupoğlu, bu süreçte kaynaklarının önemli bir kısmını Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyor. Sadece yanmaz bot üretim teknolojisinin hayata geçmesi 3 yılı buluyor.

Teknolojiyi Yakupoğlu belirliyor
Firma bugun teknik bot üretiminde dünyanın çok ilerisinde. Hatta Vedat Yakupoğlu’nun ifadesi ile dünya teknik bot pazarındaki teknolojiyi artık kendileri yönlendiriyor. Özellikle Avrupa Birliği ülkeleri Yakupoğlu’nun en iyi müşterisi. Bu ülkelerdeki emniyet mensupları, askerler, itfaiyeciler ve hatta Everest’in zirvesine çıkan maceraperestler Yakupoğlu’nun botlarını kullanıyor. Sadece Avrupa değil elbet. Amerika kıtasındaki birçok ülkede itfaiyeciler yangınlardan koruyan botlar Yakupoğlu.

Hedef İngiliz Pazarı
Firma bugünlerde ise önemli bir anlaşmaya daha imza atmak üzere. Son buluşları olan terlik ağırlığındaki botları ile İngiliz ordusunun 5 yıllık bot alım ihalesinde son ikiye kaldılar. Eylül gibi netlik kazanacak ihale kazanılırsa tüm İngiliz askerleri sadece Yakupoğlu’nun YDS markalı botlarını giyecek.

Yakupoğlu’nun bugüne kadarki buluşları sektörü sarstı
Yoğunlaşmış kauçuk teknolojisi
Sıcak-soğuk geçirmeyen yalıtım sistemi
Yüzde 30-50 arası daha hafif askeri bot
Dikişsiz bot teknolojisi
Yoğunlaşmış ağırlık teknolojisi
Mayına dayınlıklı bota ilişkin 10’dan fazla özel buluş

Mehmetçiğin ayağına tank giydirecek
Firmanın son çalışmaları arasında mayına dayanıklı bot üretimi de bulunuyor. Milyonlarca dolarlık Ar-Ge ile ilerleyen çalışma, Milli Savunma Bakanlığı, Uludağ Üniversitesi ve aralarında cerrah, ortopedist ve balistik uzmanı gibi 25 ayrı alanda bilim adamı yer alıyor. Sona gelinen projenin üreticiliğini yüklendiklerini anlatan Yakupoğluı bu projeye kar amaçlı değil bir sosyal sorumluluk hedefi ile girdiklerini anlatıyor. Her Mehmetçiğin ayağında bir tank olacak diyen Yakupoğlu, ileri teknoloji bot ve ayakkabı sektöründe bunu başarabilen firmanın olmadığını anlatıyor.

Dünya orduları onu tercih ediyor
Türkiye, ABD, Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Belçika,Hollanda
Danimarka,Kazakistan, Gürcistan,Azerbaycan
Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ,Katar , Lübnan

Yakupoğlu Firmanın künyesi
Kuruluş: 1927
İstidam: 1.100
Buluş sayısı: 20
İhracat: 100 milyon dolar
Çalıştırdığı mühendis: 27
Kaynak:Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here