Yatırımcıların hayatını kurtaran yedi kural

Sermaye piyasalarında belli dönemlerde birbirine çok benzer hareketler görülürken, geçmişten alınacak bazı basit dersler yatırımcıların başarılı sonuçlar elde etmesini sağlayabilir.


ABD merkezli finansal danışmanlık şirketi Financial Focus’un başkanlığını yapan ve aynı zamanda New York Üniversitesi’nde vergilendirme konusunda dersler veren Micheal Kay, Forbes dergisinde bu konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı.

Kay, piyasaların düşüş eğilimine girdiği dönemlerde, uzmanların ortaya çıkıp ‘böyle bir hareket daha önce yaşanmadı’ şeklinde yorumlar yaptığını ve yatırımcıları paniğe sürüklediğine dikkat çekti.

Yazar, yatırımcıların bu tip yorumlara kulaklarını tıkayarak geçmişte denenmiş ve doğruluğu ispat edilmiş yöntemlerden ders alması gerektiğini vurguladı.

Kay alınması gereken yedi dersi şu şekilde sıraladı:

– Mali durumunuzu iyice değerlendirdikten sonra kısa dönem, orta dönem ve uzun dönemli hedefler içeren bir plan oluşturun.

– Yaşamınızda, yapmış olduğunuz planı sekteye uğratma ihtimali olan gelişmelerin üzerine düşünün ve bu durumlarda kendinizi nasıl koruyacağınızı belirleyin.

– Mali durumunuzu tarafsız ve nesnel şekilde değerlendirecek bir profesyonelden yardım alın.

– Piyasaların hem aşağı hem yukarı yönde hareket edeceğini gözden kaçırmayın ve hiçbir zaman kısa dönemde ihtiyaç duyacağınız varlıklarınızı, uzun dönemli yatırımlara yönlendirmeyin.

– Uzmanlar, yatırımlarınızda başarıyı yakalamak için doğru hisseyi seçmenin ve zamanlamanın en önemli kriterler olduğunu iddia etse de, geçmiş örnekler ve araştırmalar bunu desteklemiyor. Aksine, en çok getiriyi gerçekçi şekilde oluşturulmuş ve risk dağıtımı doğru yapılmış yatırım sepetleri kazandırıyor.

– Ne kadar risk alabileceğiniz hesaplayın ve yatırım portföyünüzü buna göre oluşturun. Eğer oluşturduğunuz portföy, hedeflerinizi sağlamada yetersiz kalıyorsa; risk düzeyini artırmak, hedeflerinizi aşağı çekmek ya da daha fazla yatırım yapmak için hayat standartlarınızı azaltma seçeneklerinden birini uygulamaya koyabilirsiniz.

– Yaptığınız plana hiç bir şekilde değiştirilmeyecek gözüyle bakmayın ve yaşamınızdaki değişen koşullara göre güncelleyin.

3 YORUMLAR

 1. Slm ismim Aytekin DERELİ

  ULUSLAR ARASI BÜYÜK BİR AVUSTURYA FİRMASINDA ÇALIŞIYORUM.

  SİZİN İLGİNİZİ ÇEKECEK BİR TEKLİFİM VAR.

  BİZİM FİRMAMIZDA ÖYLE BİR ALIŞVERİŞ KARTI VARKİ.

  FİRMANIZIN ARAÇLARINA ALMIŞ OLDUĞUNUZ BENZİN VE MAZOTUN YAKLAŞIK % 30

  UNU İADE ETMEKTEDİR.

  KARTIMIZLA ANLAŞMALI İSTASYONLARDAN BU ALIŞVERİŞİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİZDE.

  DİYELİMKİ AYLIK MAZOT GİDERİNİZ 10 000 TL.

  ORTALAMA BUNUN 3000 TL SİNİ BELİRLİ BİR ZAMAN ZARFINDA

  ALIŞVERİŞ ÇEKİ OLARAK İYADE EDİYOR.

  TABİKİ BU SADECE BENZİNDE DEĞİL,MARKETLERDE,GİYİM

  MAZALARINDA V.S. YERLERDEDE GEÇERLİDİR.

  AYRICA BU KARTI EŞ,DOST VEYA

  BENZİN TÜKETİMİ YÜKSEK OLAN FİRMALARA ÖNEREREK ONLARIN

  HARCAMALARINDAN ÇOK CİDDİ RAKAMLAR HER PAZARTESİ BANKA HESABINIZA

  YATIRILACAKTIR.

  GENİŞ BİLGİ İÇİN;

  ŞİŞLİDEKİ GENEL MERKEZ BİNAMIZ DA YAPACAĞIMIZ İŞ

  TOPLANTILARINA KATILABİLİR,GENİŞ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

  NOT: LÜTFEN RANDEVU ALINIZ.

  İRTİBAT: Aytekin DERELİ 0505 343 22 29 er.sag@hotmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here