Ye’ Beşiktaş, zincir olma yolunda

Amerika’daki şirketini kapatıp Türkiye’de yöresel fast-food işine giren Cem Beğendik, yeni franchisee’ler arıyor. Kayserili girişimcinin yol hikayesinde Rıfat Hisarcıklıoğlu da var, Philip Starck da!


Okul yıllığındaki “Sanırım Kayserili genleri ağır bastığı için ticarete atılacak” sözünü haklı çıkarır bir kariyer hikayesine sahip Cem Beğendik. Şu dönem Sabancı Üniversitesi’nin rektörlüğünü yürüten hocası Nihat Berker’in tahmin ettiği gibi İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimini tamamlar tamamlamaz içindeki engel tanımaz girişimci ruha fazla karşı koyamayan Beğendik’in ilk durağı Amerika olur.


Aile dostu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan aldığı hemşeri tavsiyesiyle yeni dünyaya göç eder ve ağabeyiyle birlikte mermer ve seramik işine girer. Ancak eşinin memleket hasreti Beğendik’in rotasını yeniden Türkiye’ye çevirir ve Amerika’daki şirketini ağabeyine devrederek kesin dönüş yapmaya karar verir. Türkiye’de yatırım yapacak alan arayan girişimcinin çizeceği yolu bu kez de Beğendik ailesinin diğer fertleri belirler aslında. “Kayseri Sofrası” ile Ankara’da nam salan restoran sahibi kuzenlerle yapılan fikir alışverişi, yurtdışında görüp imrendiği yeni bir yemek kültürü anlayışını Türkiye’ye taşıması için ilk adım olur. “100 çeşit çorba” iddiasıyla yola çıktığı ve henüz altı ay önce kurduğu yöresel fast-food restoranını İstanbul Beşiktaş’ta hayata geçiren Beğendik’in ise şimdilerde ise yeni yatırım planları var. Amerika, Fransa, Hollanda ve İngiltere’de yapılan konsept araştırmaları sonucunda kurulan YE Cafe 2010 sonuna kadar dört yeni şubeye ulaşacak. Beğendik bir milyon dolarlık bütçeyle kurulacak yeni şubelerin yanı sıra franshise vereceklerini de söylüyor.


Philip Starck’la görüşme!


Farklı tat ve yörelerden çorbaların yanı sıra geleneksel Türk mutfağından örneklerin de yer aldığı bu yöresel fast-food restoranın kuruluş aşamasında da ilginç bir deneyim yaşamış Cem Beğendik. Yaklaşık 200 bin dolar yatırımla kuracağı işletmesi için ‘iyi bir mimar’ arayışına giren 30 yaşındaki girişimci, ilk olarak yurtdışında beğendiği bir restoranın konseptinde imzası bulunan dünyaca ünlü tasarımcı Philip Starck’ın kapısını çalmaya karar verir. Tabii Starck’ın şöhreti ve şişkin egosundan habersizce”¦ Sonuç mu? Paris’teki ofisinde Starck’ın asistanlarından biriyle toplantı ve bol sıfırlı maliyetin ardından rotanın bir başka mimara yönelmesi olur. Ancak Beğendik her ne kadar kendisiyle çalışmasa da Starck’ın ekibinden destek gördüğünü söylüyor: “Çok para isteyince onlardan bir başka mimar ismi talep ettim. Hollandalı bir mimara yönlendirdiler, konseptin oluşturulmasında ondan destek aldık.”


Kuruluş aşamasında Amerika’daki “Hale and Hearty” ve İngiltere’deki “Eat” gibi ünlü restoranların konseptinden esinlenen Beğendik’in ise şimdilerde ise ismini kullanmak isteyen franchisee’ler kapısını çalıyor. Yeni şubelere sıcak bakan Cem Beğendik “Üç farklı konseptimiz var. Mutfak ekibini biz veriyoruz. Ancak ortalama bir şube için ortalama 100-150 bin lira arası yatırım gerekli” diyor.

6 YORUMLAR

  1. selam kolay gelsin ye beşiktaş çalışanları orda birkere orhan öztürk varsa orası süper maşallah şefimize bikere iş herzaman ustada biter zaten adamın el lezzeti var eline sağlık değerli şefim kolay gelsin sen ordaysan orası 10 mekanda açar kolay gelsin

  2. Geçtiğimiz günlerde tesadüfen görüp girdiğim mekanda yemeğin sonunda içtiğimiz kahve gerçekten inanılmazdı o güzel yemeğin üstüne bu kadar muhteşem bir kahve deneyimi harkuladeydi.İnsanların sıcak tavırları yemek menüsünün zenginliği vede kahvesiyle önümüzdeki süreçte ismini sıkça duyacağız gibi…

  3. Ye Beşiktaş bence zengin menüsü ve ilgili çalışanlarıyla görülmeye değer bir cafe. İşletme müdürünün mekana ilk gittiğimizde beğenmezseniz paranızı iade ediyorum demesi bizi kararsızlıktan kurtarıp denemeye itmişti çok da beğenmiştik. O günden beri de severek ve beğenerek gideriz yeriz. Tire köftesi bence çok lezzetli tatmanızı tavsiye ederim.

  4. Evet kendi markasını yaratır demişsin de, o da işte girişimci ruhu olanlarda vardır. Bayilik almak girişimcilik değildir. Asıl girişimcilik yeni bir şeyler yaratmaktır. Yani bu adam girişimci, kendi markasını oluşturmuş kafasında bi konsept belirlemiş, alanında uzman kişilerle de çalışaraktan YE'beşiktaş demiş.. Franchising'in amacı zaten hazıra konmaktır, yaratamamaktır, üretememektir. Ne yaparsın; birilerinde para var üretim yok, birilerinde de üretim var, yaratıcılık var, girişimciliğin ruhu var PARA yok..

    150-200 bin fazla mıdır? Detayları bilmeden ön yargılı olmak istemem ama resimdeki mekan için gerçekten fazladır, özellikle de henüz marka bilinirliği oturmamış olması nedeniyle..

  5. Sadece bir şube için istenen 150 bin tl 200 bin tl lik yatırım maliyeti isteyen firmaları hiç anlamıyorum. Zaten 200 bin tl si olan franchising almaz kendi markasını yaratır…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here