Yeni Gıda Fikirleri Sürülebilir Peynirler

Sürülebilir Peynirler

Sürülebilir Peynirleri üretmek sanıdığınız kadar zor değil. Sürülebilir hale getirmek işin özgün yönü. Peyniri ister kendiniz üretin, ister hijyen garantisi olan bir üreticiden toptan olarak alın. Yapacağınız iş doğal aromalarla peynir içeriğini zenginleştirmek.

Sürülebilir Peynirler
Sürülebilir Peynirler

Fayanslarla kaplı, iyi üretim tekniklerine göre dizayn edilmiş imalathanede soğutucu sistemlere, endüstriyel mikserlere ve dolum ünitelerine ihtiyaç var. Sektör dilinde ‘küvet’ olarak bilinen 20 ve 200 gramlık ambalajlara otomatik olarak dolduracağınız peynir içeriği önceden pastörize ediliyor.

Piyasadaki mevcut ürünlerden farkınız şu olmalı:

Siz peynir uzmanısınız, her türden peyniri sürülebilir hale getirmek, kokulu doğal otlarla çeşnilendirmek bu işin esası. Kekikli, zeytinli biberli, hardal taneli, kişnişli, kut üzümlü, onlarca peynir çeşidi Porsiyonluk olanların yanında ev tüketimine de büyük ilgi var. Bu konudaki iş fikirlerine örnek olarak Avustralya’da yaban mersiniyle harmanlanmış ‘sürülebilir ricotta peyniri’ ni verebiliriz.

Güzel bir başlangıç için her peynir çeşidine bir alt marka tanımlamak ve tescil ettirmek önemli. Gıda kodeksine uygunluk belgesi ve gerekli standartlar için ufak bir bürokrasiyi göze almak gerekiyor.

Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here