Yeni icat Mahremiyet Siperliği

Japon bilim insanlarının geliştirdiği “mahremiyet siperliği” adı verilen bu gözlükle gelecekte kamusal alanlara yerleştirilen ve tartışmalara yol açan gizli kameralardan kaçmak mümkün olacak. Siperliğin yaydığı kızılötesi ısınlar yüz tanıma teknolojilerini etkisiz hale getiriyor.

Siperliği geliştiren ekibin başkanı, Japonya Ulusal Enformatik Enstitüsü’nden Isao Echizen, siperliğin gizli kameralar tarafından fark edilmek istemeyen herkes tarafından kullanılabileceğini belirterek, “Gizli çekilen fotoğrafların neden olduğu mahremiyet ihlallerine engel olmak için bazı önlemler alınması gerekiyor” dedi.

mahremiyet siperliği
mahremiyet siperliği

Şeffaf plastikten yapılan siperlik kızılötesi ışınlar yayarak kameraların kafasını karıştırıyor. Echizen bu teknolojinin kameranın algısını bozmak için yeterli olduğunu savunuyor. Ancak insanların yüzlerinde ışıklar saçan büyük bir plastik gözlükle dolaşması, “Gizli kameralardan kaçarken bu kadar dikkat çekmek niye?” sorularını da akla getiriyor.

Echizen ise gözlüklerin güneş gözlüğü ya da basketbol kepi kullanarak yüz kapatma gibi ilkel tekniklerden çok daha faydalı olduğunu savunuyor. Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here