Yeni İş Fikirleri Nasıl Bulunur?

Meraklı iş adamına 10 başarı önerisi

Yeni İş Fikirleri Nasıl Bulunur?

Yeni iş fikri bulmak bağımsız olmak ile ilgilidir. Bu anlamda her insan çalışma hayatında da özgür olmayı istemektedir. Bunun ötesinde hayatın getirdiği tek düzelikten kurtulmak, yeni bir şeyler ile uğraşmak ve her şeyden önemlisi patron olmak. Bütün bunları sizde yapabilirsiniz. Eğer gelişime ve değişime açık, girişimci, kalite, estetik anlayışına sahip, farklılık yaratma arzusu, sabır, azim ve kararlılık duygunuzun yeterli olduğuna inanıyor iseniz sizin için yeni iş fikirleri nasıl bulunur sorusunun cevabı zor olmasa gerek. Son günlerin moda deyimi ile inovasyon.  Bu anlamda inovasyon, var olan bir işi pozitif bir yönde yıkıp yeniden yaparak rakiplerinize göre farklılık ve farkındalık kazanmak yada yeni yatırım yapılacak işe ilişkin sinerji üretmektir.

businessmanBelki de herkesin yaptığı bir işi yapmaya karar vermişsinizdir. İster bilinen ister yeni bir iş olsun yapmanız, dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken bazı basamaklar var. Özellikle yeni bir iş fırsatı söz konusu ise ve siz yeni iş fikirleri nasıl bulunur sorusuna doğru cevabın bu olduğuna inanıyor iseniz önce kendinizi iyi tanıyın. Kendini bilmeyen arif değildir der atalarımız. Her insan kendi eksik ve fazla yanlarını bilir. Kendinizi kandırmadan bir kağıda eksikliklerinizi ve farklılıklarınızı yazın . Eksikliklerinizi gidermeye fazla yanlarınızı daha iyi kılmaya dönük programları araştırın. İşe başladıktan sonra göreceksiniz ki, fazla olan yönleriniz zaten sizi piyasada öne çıkaracaktır. Burada önemli konu eksikleri gidermektir.  Bundan sonra ki en önemli kısım araştırma safhasıdır. Yapmaya karar verilen işi fırsatını, pazardaki açığı, sizin katacağınız yenilik ile neler getirebileceğini, riskleri, gerekli olan deneyim, fiziksel yeterlilik, düşünsel yeterlilik, personel gibi işi yapacak unsurları araştırmanız yani fizibilite çalışması yapmanız gerekir. Daha sonra işin yapılma koşullarına uygun ortamı sağlamak şarttır. Unutmayın ki insanın olduğu yerde hata vardır. Bu neden ile işin bütününden başlayarak işi tanımlamak, bir iş akış planı yapmak çok önemlidir. Ön görülebilen riskleri minimize etmek, ön görülemeyenler içinse esnek bir planlama, kriz yönetimi, çabuk ve doğru karar verme, baskı altında iken açık bir zihin ve algı ile durumu analiz ederek çözüm üretmek her iş kolunda başarının anahtarıdır.

İş koluna ait yetişmiş insan gücünü bulmak, yok ise yetiştirmek doğru işe doğru adam seçimi ise başlı başına bir konudur. Biraz iç karatıcı gibi olsa da çoğu yatırımcı yeni iş fikirleri nasıl bulurum problemini çözüp ki bu aslında büyük denizdir, asıl yapması dereken fizibilite çalışmasında hoyrat davrandığı için başarılı olamamaktadır. Hangi iş kolu olursa olsun uzun vadeli düşünmek esastır. Mal ve hizmet kalitesinin sürekliliği, sürekli ve devamlı müşteri edinimi, pazardaki kriz anlarını bile fırsata çevirebilecek yaratıcı fikirler insanlara olağan üstü başarılar kazandırır. Eğer iş kolu teknolojik yatırırım gerektiriyor ise en uygunu seçmek, teknolojiyi ulusal ve uluslar arası fuarlar ile takip etmek, kendisi yenilemek isteyen bir patronun mutlak yapması gerekenlerdir. Global dünyanın yarattığı sosyal medya araçlarını, reklam ve pazarlama faaliyetlerini, online satış kanallarını, daha uygun daha kaliteli ham madde girdisi temin olanaklarını, maksimum kalite minimum maliyet anlayışı çerçevesinde organize etmek sizi mutlak başarıya götürür. Akıllıca değerlendirilen bir iş fırsatı beklide hayatınızın dönüm noktası olacağından akıl, vicdan ve ahlak değerlerinden ayrılmadan, kendiniz, aileniz ve ülkenizin ekonomik, sosyal, kültürel değerlerine katkı sağlayacak bütün yönleri analiz etmelisiniz. Umarız iş hayatınız bu anlayışa yön verecek çok sayıda yeni iş fikirleri veya fırsatları ile dolup taşar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here