Yeni iş fikri dikey çalışma masaları

Yeni iş fikri dikey çalışma masaları 1

Yeni iş fikri

Dikey çalışma masaları son yılların yeni iş fikirlerinden birisi. Bu alana yatırım yapan girişimciler kısa zamanda büyüme ivmeleri yakalamaya başlamışlar. İşin ortaya çıkış sebebinden başlayarak bu alanda şirket kuran girişimcileri anlatan bu yazıdan yola çıkarak sizlerde yeni girişimler düşünmeye başlayabilirsiniz.

girisimcilerDaha az oturmamız gerektiği sonucuna varan sağlık araştırmaları beni hep şaşırtmıştır. Bunu bilmek için araştırmaya gerek mi var, diye düşünüyordum. Oysa bu yöndeki artan çalışmalara bakınca rahatsız edici bir gerçek ortaya çıkıyor. Çünkü uzun sürelerle oturmanın, hareketli insanların bile sağlığını tehdit ettiği anlaşılıyor. Bilim insanları, bir saatten fazla oturunca yağ yakıcı enzimlerin üretiminin yüzde 90’a varan oranlarda düştüğünü belirledi. Daha uzun süre oturmak, vücudun glikoz metabolizmasını yavaşlatıyor ve iyi kolesterol (HDL) düzeyini düşürüyor.

Bir başka deyişle, kalp hastalıkları ve tip 2 diyabete neden olan risk faktörlerini besliyor. Los Angeles’taki California Üniversitesi’nden Sağlık Hizmetleri Profesörü Toni Yancey, “Bu konuda bilim hâlâ gelişiyor, ama bize göre oturmanın her türlüsü zararlı” diyor. Neyse ki yaratıcı kapitalizm doğru işlediğinde sorunlar yeni fırsatlara da kapı aralıyor.

Mobilya üretici Steelcase yüksekliği ayarlanabilen ilk masa modellerini 2004’te piyasaya sürmüştü. Son beş yılda bu tip ayarlanabilir ve koşu bantlı çalışma masalarının satışı beşe katlandı. Ayakta iş yapmaya uygun masaların fiyatı bin 600 dolardan başlıyor ve koşu bandı da olanlar 4 bin dolar. Ve şirketin kurumsal müşterileri arasında Apple ve Google da var. Steelcase’in ürün pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Allan Smith, “Küçük başlamıştık, ama artık bu bir niş pazar olmaktan çıktı” diyor.

Daniel Sharkey’se 2009’da çalıştığı makine ekipmanları fabrikası tarafından işten çıkarılmış ve ardından kendisi için hobi olarak tasarladığı ayarlanabilir masalar üstünde çalışmaya başlamış. Bugün şirketi Ergo Desktop, Ohio’nun Celina kentinde 16 kişi istihdam ediyor. Fiyatı 260 ila 600 dolar arasında değişen çeşitli modellerinin satışı geçen yıl dörde katlanmış.

iş fikirleri
iş fikirleri

Arizonalı Steve Bordley de kendisi için geliştirdiği bir çözümü iş haline getirenlerden. Bacağı sakatlanıp koşamaz hale gelince Bordley kilo almış. Derken bir koşu bandının üstüne bir masaüstü bilgisayarı tutturmuş ve bir yandan yürürken bir yandan bilgisayarda çalışmış. Bordley altı haftada on bir kilo kaybettiğini aktarıyor. Sonra emlak işinden ayrılıp 2007’de TrekDesk’i kurmuş. 2008’den beri ürünlerinin satışı ona katlanarak, tanesi 479 dolardan, yılda birkaç bin masaya ulaşmış. “Bu masalar artık alay konusu olmaktan çıkıp birçok insanın ilgilendiği bir ürüne dönüştü” diyor Bordley. Wired dergisi de dikey çalışma istasyonlarını göklere çıkardı ve Ekim sayısında, “Daha Mutlu, Sağlıklı, Hatta Biraz Daha Akıllı Olmanın Veri Güdümlü 18 Yolu”ndan biri olarak onları önerdi. Nitekim bazı dergi çalışanları son birkaç ayda bu yola başvuranlardan. Wired’ın Genel Yayın Yönetmeni Thomas Goetz, ayakta çalışmaya uygun yeni masasından yazdığı bir e-postada, “Hepimiz bundan genel olarak mutluyuz” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here