Yeni kazanç kaynağı dikenli incir

Kendiliğinden doğada yetişen, kaktüs gillerden bir bitkinin meyvesi olan “dikenli incir” Mersin’in Tarsus ilçesindeki köylülerin önemli geçim kaynaklarından birisi haline geldi. Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hemen hemen her yöresinde görülen ancak, Akdeniz ve Ege’de daha sık rastlanan yabani bir bitki olan dikenli incirin, halk arasında “Frenk İnciri”, “Frenk Yemişi” olarak da adlandırıldığını belirtti.


Kıraç alanlarda, kurak ve kireçli topraklarda yetişen, ana vatanının ise Güney Afrika olduğu bildirilen dikenli incirin Tarsus’a bağlı köylerde hasadına başlandığını ve yıllık 150 bin ton civarında toplandığını ifade eden Ergezer, şöyle devam etti:


“Dikenli incir kırsal kesimlerde yol kenarlarında bile kendiliğinden yetişiyor. Köylüye de sadece toplayıp satmak kalıyor. Bu meyve, hiçbir masraf yapmadan elde edildiği için önemli bir gelir kaynağını oluşturuyor. Dikeninin toprakla buluşmasıyla yetişme süreci başlayan incirin köylüye daha çok gelir getirebilmesi için biz de pazarlanmasına katkı sağlayacağız.”


“TAMAMEN ORGANİK BİR MEYVE”


Ergezer, doğada hiçbir hormon veya katkı maddesi olmadan kendiliğinden yetişen dikenli incirin, bu özelliği nedeniyle tamamen organik bir meyve olduğunu söyledi.
Yeni ek kazanç kaynağı ”dikenli incir”
Genelde soğuk olarak tüketilen, bu nedenle satıcıların buz parçalarının üzerine serdiği, dikenlerinin yoğunluğu nedeniyle soyarak satışa sunulan dikenli incirin, her yaş grubunca tercih edildiğini belirten Ergezer, şöyle devam etti:


“C vitamini yönünden zengin olan, bu nedenle vücut direncini artırma, güç ve zindelik verme özelliği bulunan dikenli incir, organik olması dolayısıyla gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Ayrıca, dikenli incirin kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında da etkili olduğu biliniyor.”


Ergezer, dikenli incirin başka Akdeniz ülkelerinde tatlı ve pasta sektöründe yoğun olarak değerlendirildiğini, doğal kozmetik olarak kullanıldığını ancak, Türkiye’de yabani bir bitki olarak kaldığını belirterek, “Bu bitkinin kültür bitkisi olarak yetiştiriciliğinin yapılıp kullanım alanları yaygınlatığında ülke ekonomisine büyük faydaları olacağına inanıyoruz” diye konuştu. Vitamin değeri ve katkısız yetişme özelliklerinin yanı sıra fiyatı da cazip olan dikenli incirin tanesi tezgahlarda 50 kuruştan satılıyor.
Kaynak:kobi milliyet

17 YORUMLAR

  1. frenk inciri (yer ıncırı) kime satabilirim bılgısı olan yada ısteyen varsa benı arasın lutfen 05427475877

  2. sel herkese bol kazanclar ıyı alişverişler dileğiyle bu incir bu yazın almak istıyurum ilgilenen arkadaşlarla guruşmek istıyurum ıyı pazar da satacağıma peşin alacam herkese hak ettiğini alacak yanı emeyının karşiliğini alacak duyrulur 05466466464 ulaşabilirsiniz bol kazanclar

  3. satılık frenk inciri bilecik bölgesinde daha yeni hasada hazır yaklaşık 500 kl alıcı arıyorum organiktir doğda kendiliğinden yetişmiştir irtibat 05058908479

  4. bugun sebze halinden satmak için bir kasasını cok uygun fiyata aldım yaklasık 200 tane kadar vardı kasada cok şükür ii ekmek yedim tanesi 1 tl den iyi gitti alırken sırf macera olsun tezgahta ceşit olsun diye düşünmüştüm. ticari acıdan düşünen esnaf arkadaslara tafsiye ederim ekmegi iyi.

  5. bu meyve yi ilk defa yedim ve yorum vücudumdabir rahatlık hissi oluştu ve yedikten sonra rahat bir uyku uyumamı saladı bilmem tesislerimde yannılıyormuyum ama bence bu meyve sala ve uykuya iyi geliyor

  6. bizim yıllardır yediğimizbir meyva çok soğuk yenmesi lazım mersin sokaklarında buzüzerinde satılır soğuk olmazsa tadı sabun gibidir fakat toplaması soyması çok zordur dikenleri elleri yakar günlerce geçmez şimdi matah mı oldu sevenler 10 15 tane birden yerler. benim çocuklarımda yeni yetişirken heveslenip sattılarda sabahlara kadar uyuyamadılar acıdan bende başlarında nöbet tuttum.

  7. Herkese iyi çalışmalar geçenlerde gördüm bu bitkiyi kafama şimşekler çaktı bu ürünü kimden nasıl temin ederim lütfen üreticiler olsun mümkünse aracılar biliyorum taş atmadan para kazanmak güzel ama sermaye kısıtlı:(

  8. Malta'da yeme firsati buldum. Mukemmel bir meyve. Ingilizcesi Prickly Pear. Malta'da bunun Zeppi's diye harika bir likorunu de satiyorlar. Simdi bu makaleyi kazara bulunca anilarim canlandi. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here