Yeni Moda Gandi Tarzı İnovasyon

Yeni Moda Gandi Tarzı İnovasyon
Gandi
Gandi

İnovasyon (yenilikçilik) rekabette bir adım önde olmak için en önemli etkinlik olacak. Bir şirkette inovasyon aşkı biterse bütün gelişme ve büyüme heyecanı da biter. Ama şimdi ‘Batı tipi’ değil ‘Gandi tarzı’ inovasyon öne çıkıyor.

DÜNYADA ve Türkiye’de Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ) için en kritik konu iş süreçlerinde inovasyon (yenilikçilik) kültürünü kalıcı hale getirebilmek. Bu konu aslında büyük şirketler için de çok hayati bir konu. Ancak küçüklerin rekabette başarıyı sürdürmeleri, işlerini büyütebilmeleri ‘yenilikçi’ olmalarına çok daha bağımlı. Durgun piyasada, hızlı büyüyen ekonomilerde ya da küresel krizin en derin seyrettiği aylarda, ayakta kalabilenler, öne geçenler, hep üretimde ya da pazarlamada inovatif (yeni) yöntemler geliştiren şirketler. Son yıllarda da inovasyon’un yeni ilkelerini de doğal olarak çok hızlı gelişen ülkeler belirliyor.

Gandi tarzı İnovasyon

Hindistan’daki inovasyon örneklerinin tipik özelliklerinden dolayı ‘Gandi tarzı’ denilen bir inovasyon eğilimi öne çıkıyor. Özetle “mevcut ürün ve hizmetleri ucuz fiyata düşük sermaye ve çok büyük ölçeklerde sunabilmenin yolunu bulmak” olarak tanımlanan bu inovasyonlar “1 cent’e 1 dakika telefon konuşması, 30 dolara bir katarakt ameliyatı, 2 bin dolara otomobil v.b.” diye örnekleniyor. Üstelik ‘daha buluşçu’ bir karakter de arzediyor. Batılı tarz inovasyonda ise ‘yüksek fiyat’ esastı. Çünkü bir yenilik (inovasyon) bir buluş varsa onu mümkün olduğunca yüksek fiyatla satıp çok kâr etmek kapitalizmin en iyi bildiği şeydi. Doğu kültürü ‘fakirliğin’ de etkisiyle bu meseleye daha insani baktı ve küresel rekabette taşlar yerinden böyle oynadı. Hintlilerin yaptığı basitti; birim başına karlılıktan, brüt karlılığa odaklandılar, teknolojiyi satın aldılar ama öylece beklemediler, sentezler yaparak kendileri de teknoloji geliştirdiler, bilinen yöntemlerin dışında yöntemler denediler ve sonuca daha çabuk ulaştılar.

Bizde durum nasıl

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here