Yeraltı depolama tesisi bisikletleri güvende olmasını sağlıyor

Ecocyle
Ecocyle

ECO Cycle; çalınmalarını engellemek üzere bisikletleri yeraltında depolayan bir çözümdür. Bisiklet kullanımında güvenlik söz konusu olduğunda, karanlıkta parlayan modeller ve en uygun bisiklet rotalarını gösteren haritalar gibi pek çok yenilik ile karşılaşmamıza karşın bisikletin kendi güvenliği hep göz ardı ediliyordu. ECO Cycle; çalınmalarını engellemek üzere bisikletleri yeraltında depolayan bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

İş fikirleri : ECO Cycle 

Bisiklet sürücüleri, daha sonra yer altına indirilebilen bir platform üzerinde uygun noktalara belirli bir park ücreti karşılığında bisikletlerini bırakabiliyorlar. Karmaşık bir mekanik sistem, bisikletin metal aksamına zarar vermeyen robot kollar kullanarak bisikletleri 200 adet park yuvasından birine yerleştiriyor. Daha sonra bisiklet sürücülerine yaklaşık 30 saniyelik bir işlem süresinde bisikletini geri alırken kullanacağı bir bilet veriliyor. Bisiklet sürücüleri, park süresi satın alabildikleri gibi yaklaşık 1800 Japon Yeni karşılığı aylık abonman da satın alabiliyor. Aşağıdaki video, Culture Japan programının bir bölümünden alınmıştır ve sistemin nasıl çalıştığını göstermektedir.

İş fikrinin videosu

ECO Cycle; hem caddelerde bisiklet park edilmesinde yaşanan sıkıntıları gidermek için alternatif bir çözüm sunarken, hem de şehirlerde bisiklet park edilmesinin yoğun olduğu bölgelerde yayalar için kaldırımlarda daha fazla boş alan kalmasına yardımcı oluyor. Bu yenilik sizin ülkenizde de başarıya ulaşabilir mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here