Yerli Arama Motoru Konusunda Çalışmalar Başladı

Yerli Arama Motoru

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Manisa’da Medya TV’nin canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Hem Türkçe karakterleri destekleyen yazılımların hem de yerli bir arama motorunun ülkemiz için çok önemli olduğunu, bu iki konuda da çalışmada bulunduklarını söyledi.

Yerli bir arama motoru projesinin bir ülke için ne kadar önemli olduğunu internet kullanıcıları bilir. Geçtiğimiz günlerde, Dünya’da en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın arama sonuçlarını psikolojik sonuçlar yaratmak için maniple ettiği iddiaları da internet gündemini meşgul etmişti. Türkiye’den yapılan Irak ve Suriye ile ilgili aramalarda, kötümser haberlerin öne çıkarıldığı iddiaları ortalığı karıştırmıştı.

Arama motorları sadece bize talep ettiğimiz konularda bilgi sağlamak ile kalmıyor, sorduğumuz her soruyu, aradığımız her veriyi kayıt altına alıyor. Arama motorları sorduğumuz sorular ile hakkımızda bilgiler topluyor ve hakkımızda bir profil oluşturuyor. Yaptığınız aramalar ile belinizin ağrıdığını biliyor, yüzünüzdeki sivilceyi biliyor, “rüyada şunu görmek” gibi aramalar ile rüyalarınızı bile biliyor. İnsanlar hakkında birini ağızdan bu kadar net veri toplamanın başka bir yolu yok.

Mevcut Yerli Arama Motorları

Türkiye’de hali hazırda çalışan ve kendisinin yerli arama motoru olduğunu iddia eden internet siteleri var. Fakat bu yazılılar, bizim tarafımızdan geliştirilmiş yerli algoritmalara sahip değiller. Daha çok hazır paket yazılımların kullanıldığı küçük formatlar. Yerli bir arama motorunun mevcut arama motorları gibi kompleks bir algoritma ile interneti tarayabilmesi ve kullanıcılara talep ettikleri verileri en uygun şekilde düzenleyerek sunması gerekecektir.

Girişimcilere Destek Olun

Biz ülkemizin girişimcilerinin ve yeteneklerinin bu konuda gerçekten sonuç verecek bir yazılım geliştirebileceklerine inanıyoruz. Sadece eksik olan şey, çalışmaların devlet elinde yürütülmesi yerine, girişimcilere destek sağlayacak proje yarışmalarının tertiplenmesidir.

Sadece arama motoru konusunda değil, internette hakkımızda veri tutan ve bu verileri yurtdışına aktaran her türlü sosyal medya, mesajlaşma uygulamaları gibi internet girişimlerinin yerli versiyonları üretilebilir. Ayrıca ülkemizin genç ve girişimci kitlesi, eğer destek sağlanırsa dünya tarafından kullanılacak yeni projeler üretebilecek güçtedirler.
Facebook, Google gibi internet girişimlerinin emekleme aşamasında Amerikan devletinden gerçekten ciddi destekler aldığı artık internet dünyasında sır değil. Ayrıca Amerika ile sorun yaşayan devletlerin tamamı Google ve Facebook gibi internet siteleri ile de sorun yaşadıkları ortada.

Bizde bu tür girişimlerin ülkemizin yerli girişimcileri tarafından geliştirilebileceğine inanıyoruz. Tek eksik, Devletimizin bu tür projeleri milli bir mesele ciddiyeti ile ele alarak girişimcilere destek olmasıdır.
Girişimcilerimiz ve Devletimiz el ele verdiğinde gerisi kolay olacak.

Sponsor

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here