“Yılın Girişimcileri” ödül törenine kadınlar damga vurdu.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nde örgütlenerek kadına yönelik şiddeti, namus adına işlenen cinayetleri ortadan kaldırmak ve kadın girişimciliği gibi konularda çalışmalar yapan KAMER Vakfı Kurucu Başkanı Nebahat Akkoç ile yatırımları ile kadınları iş dünyasına çeken Hey Tekstil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, en anlamlı ödüle layık görüldü.
Ernst&Young Türkiye ve Milliyet Gazetesi tarafından Fortis sponsorluğunda, CNN Türk ve Schwab Vakfı işbirliğinde bu yıl 5’incisi düzenlenen “World Entrepreneur of the Year-Dünya Yılın Girişimcisi” yarışması ödül töreni perşembe günü Çırağan Sarayı’nda yapıldı. Çalışmaları ile bir çok kesimin takdirini kazanan Akkoç ve Bektaş’a ödülü, Hanzade Doğan Boyner verdi.

Davetliler ayakta alkışladı
Ödülü aldıktan sonra sahneye Tunceli, Siirt, Bitlis gibi KAMER Vakfı’nın bulunduğu şehirlerden gelen kadın temsilcilerini de davet eden Akkoç, ödülün bütün kadınların başarısı olduğunu söyledi. Birbirlerine sarılarak ve ağlayarak başarılarını kutlayan kadın girişimcileri, davetliler ayakta alkışladı.
“Dünya Yılın Girişimcisi” yarışmasının Türkiye birincisi ise yalıtım sektöründe yatırımları olan ODE Yalıtım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan oldu. Törende, “Yılın Girişimcisi” yarışmasındaki diğer 4 finalist olan Tuntaş Şirketler Grubu Başkanı Ahmet Tuntaş, Günkar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Güneş, Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grubu Başkanı Keskin Keskinoğlu, Eftaş AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Berk Uziyel ile “Yılın Sosyal Girişimcisi” dalından yine bir başka finalist olan KAZETE Genel Yayın Yönetmeni Berrin Gürçay Dilekçi’ye de teşekkür plaketi sunuldu.

Düşlerini gerçekleştirdiler
Bektaş ve Akkoç, Türkiye’yi “Sosyal Girişimciler Zirvesi”nde temsil edecek. Törende konuşan Ernst&Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş, Türkiye’de yarışmada 5 yılda finalist sayısının 32’si iş dünyasından, 5’i de sosyal girişimci olmak üzere 37 girişimciye ulaştığını söyledi. Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Faik Açıkalın da yarışmaya katılan girişimcilerin hepsinin ortak özellikleri bulunduğunu, hepsinin düşleri ve bu düşleri gerçekleştirecek enerjileri olduğunu anlattı. Açıkalın, “Rahatlıkla söyleyebilirim ki girişimcilik ruhu Türkiye’nin en önemli aktifleri arasındadır” dedi.

Yılın girişimcisi Orhan Turan
Yılın girişimcisi seçilen Orhan Turan ödülünü Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan’ın elinden aldı. Turan, ödülü şirketi adına aldığını ifade ederek, gelecek süreçte Türkiye’de global bir marka yaratmak istediğini ve Türkiye’nin buna ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Turan, daha sonra sahnede ödülü oğluna teslim etti. Turan, “Dünya Yılın Girişimcisi” ödülü için 29 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında Monte Carlo’da düzenlenecek dünya finalinde Türkiye’yi temsil edecek. 1960’da Elazığ’da doğan Turan, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. 1984’te Laleli’de 19 metrekarelik bir ofiste arkadaşlarının yanında üçüncü ortak olarak ODE macerasına başladı. Üç yıl içerisinde iki ortağının da işten ayrılmasıyla yola tek başına devam eden Turan, kauçuk köpüğü ithal etmeye başladı. 2000 yılından sonra yapı yalıtımı alanına giren Turan, cirosunun yüzde 82’sini üretimden elde ediyor ve 5 ayrı tesisiyle 26 ülkeye ihracat yapıyor.

Kadınları örgütlediler
Nebahat Akkoç, 22 yıllık öğretmenlik hayatının ardından, şiddet nedeniyle özgüven eksikliği yaşayan, girişimci ve yaratıcı ruhlarını kaybeden kadınlara destek sağlamayı amaç edinerek, 1997 yılında Diyarbakır’da Kamer Vakfı’nı kurdu. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nde 23 il ve 179 ilçede örgütlenen Kamer Vakfı, kadının insan hakları, kadına yönelik şiddet, namus adına işlenen cinayetler, kadın girişimciliği ve erken çocukluk dönemi eğitim konularına odaklanıyor. Bugüne kadar 35 bin 200 kadın ve 2 bine yakın çocuk, vakfın çalışmalarından faydalandı. Toplam 1.500 gönüllü çalışanı bulunan vakfın tam zamanlı 46, yarı zamanlı 23 çalışanı bulunuyor. Hey Grup Başkanı Aynur Bektaş ise banka şube müdürlüğünden emekliye ayrıldıktan sonra 1991 yılında 5 kişi ve 500 metrekare alanda kurulan aile şirketini bugün 8 fabrikada 150 bin metrekare alan üzerinde 60 bin metrekire kapalı alanda 3 bin 200 çalışanıyla ve 250 milyon dolar ciroyla üretim yapar hale getirdi. (referans)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here