‘Yılın girişimcisi’ adayları krize meydan okuyor

Krizden korkuları yok. Üretimi tam gaz sürdürüyorlar. Yeni yatırım kararları alıyorlar. İşçi çıkarmayı ise akıllarının ucundan bile geçirmiyorlar. Hepsinin de krize karşı en büyük silahı, uyguladıkları inovatif projeler. Kimi krize rağmen yüzde 116 kâr etti, kimi krizde yeni fabrika yatırımına soyundu, kimi ise şube ve mağazalarıyla dünyaya yayılıyor. Aras Holding, Koton, Elkon, Kahve Dünyası ve Şölen Çikolata gösterdikleri bu performanslar ile Ernst&Young Yılın Girişimcisi Yarışması’nın finalistleri oldu.
Ernst&Young ve Milliyet gazetesi tarafından bu yıl 6. kez düzenlenen “Yılın Girişimcisi” yarışması finalistleri önceki gün belli oldu. Yarışmanın finalistleri, Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras Sağıroğlu, Elkon Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alpagut, Koton Mağazacılık Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, Altınkılıçlar Kahve Kakao Ürünleri (Kahve Dünyası) Yönetim Kurulu Üyesi Alev Altınkılıç ve Şölen Çikolata Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban, projeleri hakkında yaptıkları sunumlarla jüri üyelerine bilgi verdi.

19 Şubat’ta açıklanacak
Yarışmanın birincisi 19 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek ödül töreninde açıklanacak. Birinciliği kazanan girişimci dünyadaki diğer sosyal girişimcilerle bağlantı ve işbirliği kurma imkânına sahip olacak.
Finalistlerin projelerini anlattıkları jüride ise Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Üyesi Hanzade Doğan Boyner, Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile geçen yıl Yılın Girişimcisi Ödülü’ne değer görülen ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, işadamları Hasan Çolakoğlu ve Erkut Yücaoğlu yer aldı. (


Birincilik için yarışan şirketlerin hedef ve projeleri

Bankası olan büyük bir grupla anlaşıyoruz
Yarışmanın finalistlerinden Koton, oldukça iddialı. Şirket olarak yurtdışında 45 mağaza ve 55 satış noktasında olduklarını belirten Koton Mağazacılık Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, bu yıl yurtdışında 10 mağaza daha açacaklarını söyledi. “Kriz gibi bir düşüncemiz de korkumuz da yok. Yurtdışında bize olan ilgi çok fazla” diyen Yılmaz, Fas ve Tunus’ta franchise olmak isteyen büyük bir grupla anlaşma imzalamak üzere olduklarını açıkladı. Yılmaz, şirketin Tunus’ta bankası da olan bir yatırım şirketi olduğunu, ayrıca Sırbistan’da da bir anlaşma imzaladıklarını söyledi. Yılmaz, şu anda görüştükleri 5 yabancı yatırımcı olduğunu belirterek “Bunlar ülkelerinde Koton mağazası açmak isteyen yabancılar. Ukrayna’da olan bir yatırım şirketi var mesela” diye konuştu.
2008’i yüzde 42 büyüme ile kapattıklarını belirten Yılmaz, bu yılki hedeflerini de şöyle açıkladı: “2009’da yüzde 30 büyüme hedefliyoruz. 2008’de perakende ciromuz 450 milyon TL. 2009 tahminimiz 600 milyon TL. Yatırımlarımız bu zamana kadar olduğu gibi tasarım, tedarik ve mağazacılık üzerine olacaktır.”


Verimliliği artırarak yüzde 116 kâr ettik
Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras Sağıroğlu şirketi yeniden yapılandırdıklarını ifade ederek “Yeni dönemle birlikte yüzde 50 oranında acentelik verdik, şubelere franchise verdik. Araçlarımızda tasarruf ettik. Verimsiz olan birleştirilmesi gereken şubeleri birleştirdik” dedi. Böylece kriz başlamadan, krizi önceden planladıklarını kaydeden Sağıroğlu, “Baştan aşağı bütün yapıyı yenileyince verimlilik kendiliğinden geldi. Ve böylelikle sektörümüzde 1 numaraya yerleştik. Bu bizce bir başarı hikâyesiydi. Biz de bu yarışmayla bunu anlattık” diye konuştu.
Sağıroğlu, 2008 yılının ocak ayında şirketin başına geldiğini belirterek ilk iş olarak Türkiye’deki tüm şubeleri gezdiğini ve şirket çalışanlarına hedeflerini ve yeni vizyonunu anlattığını söyledi.
2008 yılında şirketin yüzde 16 büyüdüğünü, kârlılık oranının yüzde 116 arttığını, 2009 yılı için yüzde 25 büyüme hedefi ve yüzde 280 kârlılık hedeflediklerini dile getiren Sağıroğlu, Türkiye genelinde 10 bin çalışanı olduğunu, 2008 yılında 350 milyon dolar ciro elde ettiklerini ve işçi çıkarmayı düşünmediklerini sözlerine ekledi.


Reklam ve pazarlamaya ağırlık vereceğiz
Yılın girişimcisi finalistlerinden Şölen Çikolata Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban, kriz döneminde dağıtım, reklam ve pazarlama odaklı çalışacaklarını söyledi. 120 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten İsmail Çoban, 2008 yılında yüzde 25 büyüdüklerini ve gıda sektörüne yatırım yapmaya devam edeceklerini ifade etti. “2008 yılı ciromuz 270 milyon TL olarak gerçekleşti. Gıda sektörünün küçülmesi söz konusu olamaz” diyen Çoban, markalaşmaya önem vereceklerini ve bu yönde çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti. İstanbul’daki yeni fabrikanın da faaliyete geçmesi ile 2009 ciro hedeflerinin yüzde 50 artacağını anlatan Çoban, “Marmara Bölgesi bizim için hâlâ cazibe merkezi özelliğini koruyor” dedi. Çoban, yeni fabrika açma ve satın alma konusunda da “Karşımıza fırsatlar çıkarsa neden değerlendirmeyelim” açıklamasında bulundu.

2008 atılım yılıydı 2009 toparlanma olacak
Kahve Dünyası Yönetim Kurulu Üyesi Alev Altınkılıç, 2008’de krizden önce ciddi bir atılım yaptıklarını ve 2009’u da toparlanma yılı olarak geçirmeyi öngördüklerini söyledi. Kahve Dünyası ile Türk kahvesini, kahveseverlere nezih ortamlarda ulaştırmayı hedeflediklerini belirten Altınkılıç, “2008 ciromuz 30 milyon TL olarak gerçekleşti. 2009’da ise 45 milyon TL ciro hedefliyoruz. 2007-2008 arasında yüzde 67 büyüdük. 2008-2009 da aynı büyümeyi bekliyoruz” diye konuştu. Türkiye genelinde 47 mağazaya sahip olduklarını kaydeden Altınkılıç, şöyle devam etti: “2008’de ayda iki mağaza açıyorduk ama 2009’da daha seçici davranıp, uygun koşulların oluşması halinde şube açacağız. Ayrıca 2010’da da yurtdışına açılmayı ve orada da şube açmayı düşünüyoruz.” Şimdiye kadar üretici kimlikleri ile çalıştıklarını ve tüketiciyle birebir iletişim kurduklarını anlatan Altınkılıç, “Kendi insanımıza layık olduğu ortamda kahveleri sunalım dedik. Türk insanı kahvelerini içmek için ya kıraathanelere ya da pastanelere giderdi. Biz tamamıyla kahve içilecek hoş mekânlar yaratmayı amaçladık. Bu mekânları yaratırken birtakım da yenilikler olsun dedik” diye konuştu.


Bütçenin yüzde 5’i inovasyona gidiyor
Elkon Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alpagut, son 5 yılda yüzde 100 ihracatla beton fabrikası ürettiklerini belirterek “Dünyada 49 ülkeye beton üreten fabrika ihraç ettik. Hem üretimini yapacaksınız hem de ihracatını yapacaksınız, bu o kadar kolay değil” dedi. 2008 yılında 45 milyon dolar ciro yaptıklarını anlatan Alpagut, öncelikli olarak dış piyasadan gelen taleplere önem verdiklerini ve iç piyasaya çalışmadıklarını söyledi. Alpagut, dünyada yaşanan ekonomik krizden sektörün etkilenmesine rağmen, firma olarak en az etkileneceklerini belirterek “2008 yılının başında almış olduğumuz ivme ile 2008 yılını hedeflediğimiz gibi kapattık. Bu dönemde de sektörde bir daralma olmasına rağmen daha önce ihracat yapamadığımız ülkelere, mesela Yunanistan’a beton üreten fabrika ihraç edeceğiz. Bu dönemde biz inovasyona da çok önem veriyoruz. Yenilikler yapmaya çalışıyoruz. Bünyemizde kurmuş olduğumuz inovasyon merkezi ile sürekli araştırma içerisindeyiz. İnovasyon çalışmalarına bütçemizin yüzde 5’ine yakın pay ayırdık” diye konuştu.
Referans

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here