Hedef dünyada ‘yılın girişimcisi’ olmak

2013 yılında dünyada 25’incisi, Türkiye’de ise 8’incisi düzenlenen ‘Yılın Girişimcisi’ yarışmasında 5 finalist jüri önünde terledi. Birinci 21 Şubat Perşembe akşamı belli olacak. Türkiye’de birinci olacak bu girişimci Monte Carlo’da yapılacak dünya finalinde ülkemiz adına dünya genelinden seçilmiş girişimcilerle yarışacak. KÜRESEL çapta en saygın ‘girişimcilik’ yarışmalarından biri olan Ernst&Young Entrepreneur OF The Year (Yılın Girişimcisi) yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek isim çok yakında belli olacak. Bu yıl Ernst&Young Türkiye, Hürriyet ve CNN Türk’ün birlikte düzenlediği yarışmada finale kalan 5 yarışmacıyı 13 Şubat’ta zorlu bir sınavdan geçiren 12 kişilik jüri, ‘Yılın Girişimcisi’ olacak ismi, 21 Şubat Perşembe akşamı açıklayacak. Türkiye birincisi olarak seçilen girişimcimiz de mayıs ayında Monte Carlo’da yapılacak dünya finalinde Türkiye’yi temsil edecek. Temelleri 1986’da atılan yarışmada daha önceki yıllarda birinci olan girişimciler arasında bugün dünyaca ünlü başarılı girişimciler bulunuyor. O girişimcilerin firmalarından bazıları şöyle: Dell Computer, amazon.com, Starbucks, Sun Microsystems, Time Warner Telecom, America Online, Google. Ernst&Young Dünya Yılın Girişimcisi Yarışması’nın Türkiye ayağını oluşturan Yılın Girişimcisi Yarışması ise, Türkiye’de ilk kez 2004 yılında düzenlendi.

Yılın Girişimcisi Yarışması ve Finalistleri
Yılın Girişimcisi Yarışması ve Finalistleri

FİNALE KALAN GİRİŞİMCİLER
13 Şubat’ta jüri tarafından mülakata alınan 5 finalist girişimci şöyle: Mehmet Erbak-Erbak Uludağ İçecek Sanayi A.Ş., Dr. Şükrü Bozluolçay-Bozlu Holding, Murat Kolbaşı-Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Halil Erdoğmuş-Ebebek Enucuz Pazarlama Turizm Reklam ve Telekomünikasyon A.Ş., Süleyman Tiryakioğlu-Tiryaki Agro Gıda Sanayi ve ticaret A.Ş.

Monte Carlo’ya kimler gitti
TÜRKİYE birincisi olarak daha önce dünya finaline giden girişimciler şöyle sıralanıyor: Süleyman Orakçıoğlu-Orka Group, Kerim Taner-Alara Tarım, Sedat Yalınkaya-Goldaş, Ersin Akarlılar-Mavi Giyim, Orhan Turan-Ode Yalıtım, Yılmaz ve Gülden Yılmaz-Koton, Can ve Canan Çelebioğlu-Çelebi Holding A.Ş.

Bırakın icat çıkartsınlar
TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Yılın Girişimcisi Yarışması’da Türkiye’de düzenlendiği ilk yıldan beri jüri üyesi olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bu yarışmayı düzenleyenleri yürekten kutluyorum. Çünkü, Türkiye için bundan daha hayırlı bir iş yapılamazdı. Türkiye, 74 milyonuyla kalkınmak, zengin olmak istiyorsa girişimciliği geliştirmek zorunda. Bütün anne ve babalara sesleniyorum; kız, erkek çocuk ayırmadan bütün çocuklarınızı girişimci olmaları için teşvik edin. Eskilerin ‘İcat çıkarma’ sözünü de artık tersine çevirmeliyiz. Cesaret aşılayın ama akıllı cesaret. Başarılı örnekleri de kamuoyuna tanıtmalıyız.”

Bu ödül şirketlere saygınlık kazandırıyor
ERNST&Young Denetim Hizmetleri Bölüm Başkanı Dilek Çilingir, Yılın Girişimcisi yarışmasının bu yıl küresel çapta 25’incisini yapacaklarını belirterek, “Türkiye’de 8’inci kez yapıyoruz. Bu yarışmaya katılabilmeleri için şirketlerin en az 3 yıldır faaliyette bulunmaları, yıllık cirolarının da 30 milyon dolar civarında yakın olması gerekiyor. Biz jüri olarak karşımızdaki adayın girişimcilik ruhuna bakıyoruz. 12 jüri üyesi değerlendirme yapıyor ve ilk adaylar üzerinden eleme yapılarak finale 5 aday kalıyor. Bu ödül, şirketlere saygınlık kzanadıran en önemli ödüllerden biri” dedi.

Türkiye’nin en güçlü jürisinde kimler var

 1. Hanzade Doğan Boyner Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı (Jüri Başkanı)
 2. Barış Tünay CNN TÜRK Genel Müdürü· Can Çelebioğlu
 3. Çelebi Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı (EOY 2010 Birincisi)· Canan Çelebioğlu Çelebi Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili (EOY 2010 Birincisi)
 4. Enis Berberoğlu Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
 5. Prof. Dr. Eser Borak Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı
 6. Ferit Şahenk Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı
 7. Hüsnü Özyeğin Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı
 8. Prof. Dr. Özer Ertuna Okan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi
 9. Rifat Hisarcıklıoğlu TOBB Yönetim Kurulu Başkanı
 10. Tayfun Bayazıt Yapı Kredi Bankası’nın Eski Yönetim Kurulu Başkanı -Bayazıt Danışmanlık Kurucusu
 11. Tuncay Özilhan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

Girişimcilik ruhunu artırmayı hedefliyoruz
DOĞAN Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, “Girişimcilik, genel olarak hep kendi işini yapmak, bir şirketi çok büyütmek, bir şirketin sahibi olmak olarak algılanır. Ben girişimciliği, sadece bu tanımlardan ibaret görmüyorum. Benim için girişimcilik bir kültür. Girişimcilik, özünde, önüne geçilmez bir yaratma isteğidir. Bir konuya tutkun olmak, o konuda fark yaratmak, ekonomik, toplumsal, kültürel katma değer yaratabilmek” dedi. Ernst&Young YılınGirişimcisi Yarışması ile Türkiye’de girişimcilikte öncü kişileri ve şirketlerini ödüllendirmeyi amaçladıklarını kaydeden Hanzade Doğan Boyner, “Her finalist bir örnek aslında ve bir rol modeli. Onların hikâyelerini toplumla paylaşıp Türkiye’de zaten var olan girişimcilik ruhunu daha da artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

FİNALİSTLER
1.E-BEBEK.com : Bebeği için ‘site’ kurdu günde 4 bin fatura kesiyor
2.BOZLU Holding : ABD’ye nükleer ilaç Fransa’ya vagon üretiyor
3.ULUDAĞ İçecek : Limonatayla patladı, Avrupa’ya yılda 40 milyon gazoz satıyor
4.ARZUM : Türk’e iki hazneli termos İranlıya ‘pilav’ makinesi
5.TİRYAKİOĞLU : 80 ülkenin tahılını bakliyatını satıyor

Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here