Diğer Ülkelerde Asgari Ücret Ne Kadar?

Diğer Ülkelerde Asgari Ücret Ne Kadar?
H. Armstrong Roberts/Retrofile/Getty Images

2019 yılı Nisan ayındayız; Türkiye’de asgari ücret net 2 bin 20 TL olarak belirleniyor. Euro kurlarındaki değişimle birlikte şu an Türkiye asgari ücreti 311 Euro’ya tekabül ediyor! Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça düşük olan Türkiye’deki asgari ücret miktarı çoğunlukla vatandaşların yaşamını ekstra stresli hale getiriyor. Ailede yalnızca bir kişi çalışıyorsa ve asgari ücret kazanıyorsa işler iyice sarpa sarabiliyor. Özellikle çocuklu ailelerin derdi daha büyük oluyor, okul masraflarını çıkarmak bir yana sağlıklı beslenebilmek bile imkansız hale gelebiliyor.

Türkiye asgari ücret tutarı hayat pahalılığının giderek artması neticesinde her geçen gün daha aleni bir şekilde sorgulanıyor. Asgari ücret 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının altında kalmasına neden olduğundan Avrupa ülkelerinin ve ABD’nin asgari ücretleri daha çok kişinin takibine giriyor. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de asgari ücretler fazlalaşsa da asgari ücret karşılığı çalışan kişiler ayın sonunu getiremiyor. Zaman zaman siyasetçilerin yaptıkları yorumlar da düşünüldüğünde asgari ücret konusunun tartışılma potansiyelinde hiçbir değişiklik meydana gelmiyor.

Türkiye asgari ücret aramalarındaki hacimle Almanya asgari ücret 2019, Almanya asgari ücret 2018, Fransa asgari ücret, Belçika asgari ücret gibi sorgulama hacimleri yarıştığı için bu yazımızda sizlerle en çok merak edilen soruların yanıtlarını paylaşacağız. Almanya asgari ücret özelinde bilgi aktarmadan önce Avrupa ülkelerinden bazılarını ve ABD’yi kısaca inceleyeceğiz.

Fransa Asgari Ücret 2019 Yılında Ne Kadar Oldu?

Son aylarda akaryakıt zamlarına tepki olarak ortaya çıkan ve kitlesel bir isyan hareketine dönüşen “Sarı Yelekliler” olaylarının çıkması ile birlikte Fransa dünya gündemine bomba gibi düştü diyebiliriz. Toplumsal ayaklanmanın şiddeti zaman zaman sert müdahalelerle kesilince ülkenin ekonomik refah seviyesi gölgede kaldı. Yine de belli başlı Avrupa ülkelerindeki halklara göre Fransa halkının ekonomik refah seviyesi açık ara farkla daha iyi olarak değerlendiriliyor. Fransa’da asgari ücret 2019 yılında 1522 Euro olarak açıklanıyor. 1522 Euro çok yüksek bir rakam gibi görünmese de halkın alım gücünün Türkiye gibi ülkelerle kıyaslanınca oldukça yüksek olduğu biliniyor. Bu nedenledir ki Fransa’da asgari ücretle çalışıyor olmak dahi yurt dışı tatiline çıkmaya engel olamıyor!

Belçika Asgari Ücret 2019 Yılında Ne Kadar Oldu?

Belçika, Avrupa Birliği ülkeleri arasında asgari ücret oranları en yüksek ülkelerden biri olma özelliği taşır. Belçika’da 2017 – 2018 yıllarında 1562 Euro olarak ödenen asgari ücret 2019 yılında 1593 Euro seviyesine yükseltilmiştir. Belçika sisteminde çalışanların yaşı ve deneyimi de asgari ücret ödemelerini değiştirdiğinden 1593 Euro’nun en düşük ödeme miktarı olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Örneğin kişi 20 yaşını doldurmuşsa ve en az 12 aydır çalışıyorsa asgari ücret tutarı 1654 Euro’ya yükselir. İşsizlik seviyesinin yalnızca %6,5 olduğu Belçika, yüksek hayat standartları ile en ayrıcalıklı Avrupa ülkeleri arasında konumlanır.  

ABD Asgari Ücret 2019 Yılında Ne Oldu?

Bildiğiniz ve daha önce sizlerle paylaştığımız üzere ABD asgari ücret uygulamasında belirli bir standart bulunmuyor. Eyalet sistemi ile yönetilen ülkede asgari ücretler eyaletten eyalete değişiklik gösterebiliyor. Örneğin Delaware asgari ücret saat başına 8,75 dolar olarak açıklanırken Columbia asgari ücreti 14 dolar seviyesinde seyrediyor. Saat başı ücretlendirme sistemini benimseyen ülkede asgari ücrete sürekli zam yapılmıyor. Enflasyon oranının ve hayat pahalılığının belli bir seviyede seyretmesi ülke vatandaşlarının yaşam kalitesinin de istikrara ulaşmasını sağlıyor.

Almanya Asgari Ücret 2019 Yılında Ne Kadar Oldu?

2019 yılında büyüme tahminlerini düşüren, dünya genelinde ekonomik piyasalardaki belirsizlik karşısında önlemini alan ve İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliğinden çıkmasının sonuçlarını yaşayan Almanya; yüksek hayat standartları ile dünya genelindeki birçok kişinin hayallerini süslüyor.

Dünya genelinde yüzlerce isim yapmış markanın ana vatanı olan Almanya, yüksek hayat standartları ile dikkat çeken ve hayal kurduran ülkelerden biri olmayı sürdürüyor. Geçmiş yıllarda işçi sıkıntısı nedeniyle kapılarını binlerce Türk vatandaşına açan bu ülkenin üretim kapasitesi ve verimliliği halkına refah artışı olarak geri dönüyor. Ekonomisi her geçen gün güçlenen, bütçe fazlası elde eden ve elde edilen karı halkına dağıtmasıyla gündeme gelen Almanya’da asgari ücret 2019 yılında 1532 Euro olarak açıklanıyor.

Almanya Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden birine sahip olan ülke olarak asgari ücret bakımından da diğerleri arasından uzun yıllardır sıyrılıyor. En güvenilir istatistik portallarından biri olan Statista raporlarında bu ayrım net bir şekilde gözleniyor. 2000 yılı Almanya asgari ücret ve 2002 Almanya asgari ücret ödemelerine kıyasla son yıllarda Almanya artan asgari ücretleri geçmişteki zorlukları unutturuyor. 2015 ve 2016 yılı Almanya asgari ücreti 1440 Euro iken 2019 yılına geldiğinde asgari ücretin 1532 Euro’ya yükselmesi büyüyen Almanya ekonomisinin de göstergesi olarak yorumlanıyor.

Almanya’daki asgari ücret tutarlarının yarattığı etki elbette ki Türkiye’de asgari ücret gibi yıkıcı olmuyor. Çünkü, her ne kadar Almanya’daki asgari ücret son 3 yıldır 1500 Euro dolayında seyretse de Alman halkının ortalama geliri asgari ücretin çok üzerinde yer alıyor.

Statista verilerinden yola çıkarsak 2016 yılında Almanya’da asgari ücret 1440 Euro olarak açıklanmış olsa da halkın ortalama gelirinin 3250 Euro civarında olduğu tespit edildiğini söyleyebiliriz. Ülkede asgari ücretle çalışan kişi sayısının Türkiye’ye oranla daha az olması ve kalifiye çalışanların oranının yüksekliği Alman vatandaşlarının kazanç seviyelerini şüphesiz arttırıyor. 2019 yılı itibarıyla asgari ücret ve ortalama gelir arasındaki fark da Alman vatandaşları lehine dönüyor.

Üstelik temel harcamalar açısından Almanya asgari ücreti ile Türkiye asgari ücreti performansı kıyaslandığında da zafer maalesef ki Alman halkının oluyor. Türkiye’de kiralar dahi 1000 TL bandında olduğundan elektrik, su, internet gibi faturalar ödendikten sonra ay boyunca gıda, ulaşım, kredi kartı ödemeleri vb. harcamalar için ailelere harcayabilecek 700 TL civarında bir tutar kalıyor. Soğanın kilosunun 6 TL’yi aştığı, benzinin litresinin ise 7 TL’ye vardığı  düşünüldüğünde geriye diyebilecek çok da bir şey kalmıyor. Aynı perspektiften Almanya’ya dönecek olursak, azınlıkta yer alanların yani asgari ücret kazananların ay boyunca harcayabilecekleri minimum 500 Euro kaldığını söyleyebiliriz. Haftalık mutfak masrafının da maksimum 100 Euro olduğunu düşünürsek; asgari ücret kazananların ailelerini tek başlarına rahatlıkla geçindireceklerini ifade edebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here