Yurtiçi Teknolojik Yenilikler Spiral Eşanjör

Yurtiçi Teknolojik Yenilikler Spiral Eşanjör 2

SPİRAL EŞANJÖR  – SPIRAL HEAT EXCHANGER 

Özet : BEVESE Mühendislik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı TEKNOGİRİŞİM Sermayesi Desteği Programı kapsamında kurulmuştur. Firmamız Ar-Ge ve tersine mühendislik yeteneklerini geliştirerek, Türkiye de üretilmeyen yüksek teknolojili veya yüksek nitelikli, katma değer yaratan ithal ürünlerin yerli olarak tasarımı ve imalatında kendini geliştirmiştir.

Günümüzde ısı değiştirici olarak farklı eşanjör tipleri kullanılmaktadır. Örneğin; borulu ısı eşanjörleri , plakalı ısı eşanjörleri , hibrid ısı eşanjörler, spiral ısı eşanjörleri vb. Aralarında en nitelikli ve imalatı en zor olanları Spiral Kaynaklı Isı Eşanjörleri’dir .

Spiral eşanjör kavramı gelişmiş olduğu kadar basittir. Spiral ısı eşanjörleri, zorlu endüstriyel uygulamalar için ideal ısı transferi ve sıvı işleme özellikleri sergilemektedir. Bu ısı eşanjörleri, diğer eşanjör tiplerinde yüksek kirlenme veya korozyona neden olabilecek agresif, korozif malzemeler , viskoz ürünler ve partiküllü ürünler için uygundur. Çok güvenle kullanılmaktadır. Tıkanmalara karşı , kendini temizleyebilme ( self cleaning ) özelliğine sahiptir .

1 GİRİŞ

Isıtıcı, Soğutucu, Reboyler, Kondenser uygulamalarında kullanılır . Kanal aralığını proses şartına göre belirleme olanağı vardır. Çok yüksek partiküllü akışkanlar için özel çözümler sunmaktadır. Yapısından dolayı; kondenser, reboyler ve soğutucu / ısıtıcı olarak dizayn edilebilmektedir. İsteğe bağlı olarak özel dizaynlar yapılabilmektedir . Tıkanmalara karşı , kendi kendini temizleme özelliği vardır.
Eşanjör Tipi : Kaynaklı Plakalı, kapaklarının açılması ile mekanik olarak kolayca temizlenir. Sadece kapak gövde arasında conta vardır. İki akışkan birbirine ters akış yapar. Modeller alıcıya özel olarak, terzi usulü olarak projelendirilir ve imal edilir. Hassas işçilik gerektirir.
Kullanılan sac malzemesi : Karbon çeliği, paslanmaz çelik (SA 516 GR60-70 – AISI304-316 vb.) olabilir. Sac malzemenin kaynak edilebilir ve plastik şekillendirilmeye uygun olması yeterlidir.
Isı transfer yüzey alanı : 1m2 ile 250 m2 arası imal edilebilir.
Çalışma sıcaklığı : -200C +200 0C aralığı
Süreç projelendirme ve imalat aşamalarından oluşur.
Tasarım aşamasında müşterinin ihtiyaçları tam olarak tanımlanır. Montaj yeri de göz önünde bulundurularak proje hazırlanır ve imalat gerçekleştirilir. Bevese Mühendislik tarafından 2012 yılında 2 adet spiral Eşanjör imalatı gerçekleştirilmiştir. Eşanjörlerin ısı transfer yüzey alanları sırasıyla 42 m2 ve 52 m2 ‘dir. Ürünlerimiz biogaz tesisinde kullanılacaktır.

2. SPİRAL EŞANJÖRLER – SPIRAL HEAT EXCHANGER

Yapı ve Çalışma Prensibi :

TİP I (Sıvı / Sıvı ) : En yaygın tip olduğundan, sıvıdan sıvıya , gaz’dan gaza ve gaz’dan sıvıya ısı değişiminde kullanılmaktadır. Yüksek ısıdaki sıvı dışarıdan içeriye akmak için ana gövdenin merkezine yerleştirilmiş olan giriş vasıtasıyla gelmektedir. Bu düz akış nedeniyle yüksek verimli ısı değişimi mevcuttur ve sıcaklıktaki ufak bir fark için kullanılabilmektedir.

TİP II ( Vaporizatör )
Bu tip özellikle vakum durumundaki ve düşük bir basınç koşulundaki her türden sıvı için olan ısı değiştiricileri ve buharlaştırıcılar için uygundur.
TİP ll (Kondansatör)
Bu tip, gazın ısıtılması ve geniş hacimli gazların (alçak bir basınçta ya da vakumda) işlenmesi için olan kondansatör ve gaz ve/veya sıvının karışımı için uygundur.

TİP III (Sıvı / Buhar)
Bu tip, ısıtıcılar, soğutucular ve kondansatörler gibi çoğunlukla sıvı-buhar değişimler için kullanılmakta olup, geniş kullanım yelpazesine sahiptir.

TİP IV (Üst Kondansatör)
Üstteki kondansatör, gelen buhar için olan girişin bağlantı kısmının ebadı spiral tipteki eşanjöre, çıkışın ebadına göre ayarlanabildiğinden, kolonun tepesine ya da su ısıtıcısının reaktörüne borulama işi olmaksızın monte edilebilmektedir.
Spiral Eşanjör Avantajları:
Spiral Eşanjör spiral biçimde iki metal tabakaya sahiptir ve iki farklı sıvıyı içermektedir. Çoklu borulu eşanjör çok sayıda ısı transfer borularına bağlı iken , spiral eşanjör tekli aralığa sahiptir. Eşanjör etkinliğini azaltan ısıtılacak sıvı malzemenin yapışmasını önler, kendi kendini temizleme özelliği vardır. Az yer kaplar, yoğun sıvılar ile çalışmaya izin verir, düşük sıcaklık farklarında dahi verimli çalışır, bakımı ve temizliği kolaydır.
Isı Transferinde Yüksek Performans
Spiral şeklinde form alan sıvı türbülans oluşturduğundan ve ısı transfer yüzeylerinin genişliği ile sıvı çalışma boşluğunun tasarım aşamasında sıvı viskozitesi de göz önünde bulundurularak ideal şekilde ayarlanmış olduğundan, optimum akış oranı elde edilir, bu sayede spiral eşanjör yüksek ısı transfer etme performansına sahiptir.

Düşük Kirlenme- Kendi Kendini Temizleyebilme

Tek geçişli sıvı akışı, kirletici malzemelerin daha az yapışmasını sağlamak için sıvıyı eşit biçimde dağıtmaktadır. Yapışma tıkanma durumunda dahi, sıvının akış hızı ile tıkanan bölgede basınç artarak eşanjör kendi kendisini temizler, tıkanıklığı söker. Ayrıca sulu çamura da uygulanabilmektedir.
Sıcaklık Farkının Etkin Kullanımı
Transfer edilmiş olan ters akış küçük sıcaklık farklarında bile ısı değişimini etkin kılmaktadır ve bu sayede enerji tasarrufu için spiral model iyi bir tercihtir.

Yerden Tasarruf : Yüksek performansı ve optimize edilmiş yapısı kompakt tasarıma ve düşük kurulum maliyetine olanak tanımaktadır.

Kolay Tamir & Bakım : Kolay tamir ve bakıma olanak tanıyan, her iki uçtaki kapakların açılmasıyla temizlik , bakım ve kontrolü kolaylıkla yapılabilir.

KULLANIM ALANLARI
1.Biogaz Tesisleri
2. Petrol Ürünleri
Rafineri
1) Üretilmiş su / Temiz Su arasında değiştiricisi
2) İşlem görmüş ham petrol / Taze besleme suyu değiştiricisi
Desülfürizasyon
Asit gazı kısmi kondansatör 2) Stripper ısı değiştirgeci
Etilen Oksit
Atık gaz / Besleme gazı değiştiricisi
Etilen Glikol
1) Reaktör besleme / Geri dönüşüm Değiştiricisi
2) Reaktör besleme ısıtıcısı
Kaprolaktam
Akrilik Fiberler
Sıyırıcılardan kazanılan ACN’nin yoğunlaşması
Polyester
Glikol ve Monomer’in ön ısıtması
Polistrenler
Mukavemet ve katkıların ön ısıtması
PVC
PVC Sulu çamur değiştiricisi VCM sıyırıcı / kondansatör
Formaldehid
1) Formaldehid / Metanol Değiştiricisi
2) Ürün soğutucusu / ısıtıcısı
ABS / SAN
1) Buhar kondensörü
Epoksi
1) Reçine soğutucu 2) Condansatör
F.E & P.P
1) Azeotrope durgun Değiştiricisi (PP) 2) Heptan soğutucu
2) Canlı p.p. sulu çamur soğutucusu 4) Granülat su soğutucusu
3. Çelik & İnorganik
Alüminyum
1) Boksit sulu çamur ısıtıcı 2) Boksit sulu çamur ısıtıcı
3) Kırmızı çamur ısıtma düzeltmesi 4) Hidrat sulu çamur soğutucusu
Çinko
1) Çinko solüsyon ön ısıtıcısı 2) Çinko solüsyon soğutucusu
TiO2
4. Sanayi Dalları
Patlayıcılar
1) H2SO4 Soğutucu 2) UDMH Soğutucu
Atık su
1) Tekstil atık suyu 2) Sulu çamur değiştiricisi 3) Biyogaz
Fotoğrafik
1) Glikol soğutucusu 2) Jelatin ısıtıcısı
Boya
1) Boya süspansiyon soğutucusu 2) Yağ asidi ısıtıcısı
İlaç ile ilgili
1) Metanol / su kondansatörü
2) Sulu çamur değiştiricisi 3) Nitrik Asit Soğutucusu

BEVESE Mühendislik in Ürettiği Spiral Eşanjörlere ait resimler

Bener KARADENİZ
BEVESE Mühendislik Makine
0262 646 52 22 – bevese@bevese.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here