Yüzde 50 tasarruf sağlayan asfalt makinesi yaptı

Bursa merkezli Simge Group, dünyanın en büyük inşaat ve maden makineleri fuarı Bauma’ya çıkarma yaptı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı M.Nezir Gencer, fuarda gençlik hayali olarak gerçekleştirdiği 3 milyon Euro’luk dev asfalt üretim tesisini görücüye çıkardı. Yakıt tüketimini yarıya indiren çevreci tesis Avrupalılardan büyük ilgi gördü.

Yerli makine üreticileri, dünya devleriyle uluslararası fuarlarda da başa baş rekabet edebilecek seviyeye ulaştı. Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen 29. İnşaat ve Maden Makineleri Fuarı’na (Bauma) bu yıl, Simge Group’un asfalt üretim şirketi E-Mak damgasını vurdu. Şirketin, fuar alanına 40 TIR’la Bursa’dan taşıyıp kurduğu 3 milyon Euro değerindeki dev tesis ve standı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.

Avrupalı ve ABD’li şirketlerin hakimiyetindeki fuarda Türkiye’nin adını duyuran Simge Group’un kuruluş öyküsü oldukça ilginç. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı M.Nezir Gencer, 1977 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Tatvan teşkilatında genç bir mühendisken ‘Neden asfalt makinemiz yok?’ diyerek kendi imkânlarıyla basit bir tesis kurar. Ancak dönemin genel müdürü, kendinden habersiz böyle bir işe girişilmesine kızar ve makineleri hurdalığa attırır. Takdir beklerken tersi bir durumla karşılaşan Nezir Gencer, memuriyetten istifa edip Bursa’ya yerleşir ve inşaat müteahhitliğine başlar. Kısa sürede büyük yol inşaatları alan Gencer, gençlik hayalinin peşine düşüp ABD ve Avrupa’da gördüğü asfalt üretim tesislerinden daha iyilerini yapmak için yola koyulur. 1992’de ilk büyük tesis faaliyete başlar. Daha sonra teknolojisini geliştiren şirket, Challenger isimli dev makinesini geliştirir. E-Mak, asfalt üretiminde kullanılan taşların (agrega) kırılırken toz çıkarmasını önleyen ve yakıt tüketimini nem durumuna göre yüzde 50’ye kadar düşüren teknolojisiyle 2008’de düzenlenen Dünya Asfalt Kongresi’nde birinci seçilir.

Şirket, Challenger ve Ratech isimli makinelerinden oluşan asfalt üretim kompleksini Bauma Fuarı’nda görücüye çıkardı. E-Mak standının açılışını Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, Münih Başkonsolosu Ali Rıfat Köksal ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral birlikte yaptı. Açılışta konuşan Simge Group Yönetim Kurulu Başkanı Gencer, dünyanın dört bir yanından 3 bin 150 firmanın katıldığı fuarı ‘olimpiyata’ benzeterek, burada Türk bayrağını dalgalandırmaktan gurur duyduklarını ifade etti. Ancak devletten yeterli destek göremediklerini dile getiren Gencer, “Sadece bu fuar için cebimizden 1 milyon dolar harcadık. Şimdiye kadar fuarlara harcadığım parayla arsa alsaydım şimdi gayrimenkul kralı olurdum.” dedi. Sanayide en yüksek katma değerin inşaat makinelerinde elde edildiğini belirten Gencer, “En büyük üzüntüm, biz dünyaya mal satarken, pek çok işadamının ithal makinede ısrar etmesi.” diye konuştu.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise fuar alanında ‘abide’ gibi yükselen tesisin, Türkiye’yi temsil ettiğini söyledi. “Bu makineler, Avrupa’ya neler satabileceğimizi gösteriyor.” diyen Meral, Türkiye’nin kalkınması ve gençlerin iş sahibi olabilmesi için makine sanayiinin büyük önem taşıdığını aktardı. Yarın akşam sona erecek Bauma Fuarı’na, E-Mak’ın dışında aralarında Aksa Jeneratör, Assan Isı Makineleri, Hisar Çelik, Çukurova, Hidromek, Güven Makine, Güriş, Çesan ve Burçelik’in de bulunduğu toplam 88 Türk firması katılıyor. 7 şirketten oluşan Simge Group, 2009 yılında 119 milyon dolarlık ciro yaptı.

Türkiye, asfalta yılda 1 milyar dolar ödüyor

Simge Group’un patronu Nezir Gencer, Türkiye’de yolların çok özensiz yapıldığını söyledi. Hem asfaltın kalitesiz üretildiğini hem de yollarda mühendislik kurallarına riayet edilmediğini vurgulayan Gencer, “Türkiye, Avrupa’da en kalitesiz yolları en pahalıya mal ediyor. Yılda sadece asfalta harcanan para 1 milyar dolar. Verimi artıran tesisler yaygınlaşırsa bu maliyet düşer.” açıklamasını yaptı.

1 YORUM

  1. MUTHİŞ BİR GİRİŞİM TEBRİK ETMEK BİLE AZ KALIR,SİZLERE BU NECİP MİLLET MİNNETTARDIR KORKMAYINIZ DEVAM EDİNİZ…ALLAH MUVAFFAK ETSİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here