Yüzde 80 Daha Hafif Mermer Üretti

Vanlı işadamı, Gökçenay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Gökçenay, mermeri işleyip ihraç etmek için 50 milyon dolarlık yatırım yaptı. Van Organize Sanayi Bölgesi’nde 58 bin metrekare alanda Türkiye’nin en büyük mermer fabrikasını kuran Gökçenay, işletmesini son teknolojiyle donattı. Bölgeye örnek teşkil eden bir sanayi tesisine imza atan işadamı, mermerin katma değerini yükseltmek için ince kesim teknolojisini Türkiye’ye taşıdı. İtalya’dan aldığı makinelerle mermeri 2 milimetre kalınlıkta kesen Gökçenay, binaların yükünü yüzde 80 hafifletti.

Yüzde 80 Daha Hafif Mermer
Yüzde 80 Daha Hafif Mermer

Gökçenay’ın milimetrik kesimi, özellikle ABD ve Kanada’nın dikkatini çekti. Amerikalılar, Van’a kadar gelerek tesisi inceledi. Vanlı işadamının kurduğu fabrikaya hayran kalan Amerikalılar, yıllık üretimin tamamını kapatmak istedi. Ürünlerini başka pazarlara da vermek için bu talebi kabul etmediklerini belirten Gökçenay, “Üretimin yüzde 65’ini verme konusunda anlaştık. Kanada, Irak ve iç pazardan gelen taleplerle bu yıl 500 bin metreküp olan üretim kapasitesini doldurduk.” diyor.

Gökçenay Grup’a bağlı Van Mermer Madencilik AŞ, Doğu Anadolu’nun örnek yatırımlarından birini hayata geçirdi. Yol yapım çalışmaları sırasında bölgedeki maden potansiyelini fark eden şirket, depremden sonra durma noktasına gelen yatırımları yeniden hareketlendirdi. Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla kurduğu tesiste, mermeri son teknolojiyle milimetrik seviyede keserek ihraç ediyor. Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Gökçenay, hem bölgenin zenginliğini işlemek hem de depremle cesareti kırılan yatırımcılara moral vermek için böyle bir işe girdiklerini söyledi. Kullandıkları teknolojiyle sektöre önayak olduklarını ifade etti. Zaman – Yüzde 80 Daha Hafif Mermer

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here