Yüzlerce bayilik, binlerce iş fırsatı

Yürürlüğe giren Enerji Performans Yönetmeliğinin, ardından da mantolama diye tabir edilen ısı yalıtım pazarı uçuşa geçti. Bu alanda yüzlerce bayilik verilecek ve binlerce kişiye iş fırsatı doğacak.
Ekonomide kayıp yıl geride kalıyor. 2010’da da yatırımlar ve istihdam açısından olağanüstü bir gelişme beklenmiyor. Tabiri caizse büyüme bekleyen, eleman arayan sektörler ve firmaların sayısı çok fazla değil. Isı yalıtım pazarı bu anlamda öne çıkan alanlardan biri. Özellikle de bu pazarın mantolama bölümünde ciddi bir büyüme bekleniyor.

Mantolama, binaların dış cephelerinin plastik köpüklerle ısıya karşı yalıtılması demek. 2010’da bu alanın çok sayıda bayilik ve binlerce kişiye iş fırsatı sunması bekleniyor. Para dergisinden Erkan Kızılocak’ın haberine göre son dönemde iş hacimleri yarı yarıya artan mantolama firmaları, yeni yılla birlikte yeni yatırımlara start verecek. Artan iş hacmi ise özellikle uygulamada yeni eleman ihtiyacı doğuracak.

Sektördeki hemen herfirma kendi bünyesinde verdiği kısa süreli eği-timlerle mantolama ustası yetiştirmeyi amaçlıyor. Ancak bu çalışmaların 2010 yılından itibaren Türkiye İş Kurumu (Iş-kur) eliyle yürütülmesi planlanıyor.

Bunun için üye firmaların ihtiyaç duyduğu eleman sayısını belirleyen İZODER (Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği), gelecek yıl 5 bin civarında kişiye eğitim vermeyi hedefliyor. Ücretsiz olarak verilecek kursların sonunda mantolama ustası sertifikası verilecek. Firmalar bayilerinden gelen eleman talebine göre, bildirimde bulunduğu için kursu bitirenlerin iş bulma imkanı bir hayli yüksek olacak. Hatta “istihdam garantili” demek yanlış olmasa gerek.
Isı yalıtım pazarı:

Türkiye’deki konut sayısı: 17 milyon
Yalıtımsızlık oranı: Yüzde 90
Yalıtım ihtiyacı: 50 milyar dolar
Yıllık pazar hacmi: 2 milyar dolar
Sektör ihracatı: 200 milyon dolar
Çalışan sayısı: 130 bin
Yaratılacak yeni istihdam: 40 bin kişi
Mevcut m2 başına enerji tüketimi: 300 kWh
Öngörülen m2 başına enerji tüketimi: 120
kWh Yalıtımın inşaat maliyetine oranı: Yüzde 3-5
Daire başına yalıtım masrafı (120 nrr): 3.500 TL
Yalıtım maliyetinin geri dönüş süresi: 3 yıl
Yeni yönetmelik ne getiriyor?

– 1.000 metrekarenin üzerindeki binalarda enerji kimlik belgesi zorunlu hale geliyor.
– Mevcut binalar da 2 Mayıs 2017’ye kadar enerji kimlik belgesine sahip olmak zorunda.
– Kullanım alanı 1.000 metrekareden büyük yeni yapılacak binalarda merkezi ısıtma sistemi zorunlu hale geliyor.
– 8-10 ve daha çok dairesi bulunan apartmanlarda bireysel ısıtma sistemleri kullanılamayacak.
– 250 metrekareden büyük yapılarda ısıtma sistemi yoğuşmalı olmak zorunda.
– Merkezi sistemler için “ısı pay ölçer” cihazları ile “ısındığın kadar öde” sistemi getiriliyor.
– Merkezi sistem cihaz ve ekipmanları olarak, dış hava sıcaklık kontrollü otomatik sistem kullanılacak.
– 100 metrekareden küçük bireysel yapılar dışnda kalan yapıların tamamı için yalıtım zorunlu hale geliyor.
– 2000 metrekareden büyük ticari ve hizmet amaçlı (otel, hastane, AVM gibi) yapılarda merkezi soğutma sistemi uygulanacak.
– Kullanım alanı 1.000 metrekareden büyük hastane, otel, yurt, spor merkezi gibi tesislerde merkezi sıcak su uygulaması zorunlu hale geliyor.
– Yenilenebilir enerji kaynaklarından kısmen veya tamamen yararlanma zorunluluğu getiriliyor.

İZODER Genel Koordinatörü Ertuğrul Şen, eğitim projesinden yararlanacak eleman sayısını belirlemek için çalışmaların ve firmalarla görüşmelerin sürdüğünü belirtiyor. Şen, 2010 yılında hem İŞKUR’un, hem firmaların hem de İZODER’in yalıtımın her alanında kalifiye eleman yetiştirmek üzere yoğun kurslar düzenleyeceği bilgisini veriyor.

KURSLAR İLK ÇEYREKTE BAŞUYOR
İZODER, şu ana kadar düzenlediği kurslarla bin 500’e yakın kişiyi mantolama ustası olarak mezun etmiş. Ancak büyüyen pazar ihtiyacı giderek artırıyor. Ertuğrul Şen, lşkur’la yapılan anlaşma gereği 5-6 bin kişinin eğitim alacağını söylüyor. Gerek bayilerden yönlendirilenler gerekse dışarıdan başvuranlarla bu sayı daha artabilecek. Eğitim projesi için Avrupa Birliği (AB) fonlarından 265 bin euro’luk kaynak bile sağlanmış. İZODER’in kursları sadece ısı yalıtımını kapsamıyor. Kursiyerler, yalıtımın diğer alanlarında da sertifika alabilecek.

Kurslara katılmak isteyenler îşkur’a doğrudan ya da internet üzerinden form doldurularak başvurulabilecek. 2010 bahar aylarında başlayacak kurslar 2 hafta süreli olacak. Bu alanda hem mavi yakalı hem de beyaz yakalı eleman başvuruları kabul edilecek.

Tabii firmaların kendi bünyelerinde verdiği kurslar da dışarıdan katılımlara açık olacak. Bu firmaların internet site-lerinden form doldurarak başvuranlar vasıfsız dahi olsalar, kurslardan yararla-nabilecek.

Öte yandan, firmaların artan iş hacimleri bayi teşkilatında büyüme planlarını devreye almalarını da gündeme getiriyor. Birçok firma, 2010’da yüzlerce yeni bayilik vermek için şimdiden başvuru kabul etmeye başlamış bile…

MARDAV, 300 KİŞİ ALACAK
Piyasada Mavi Kale markasıyla bilinen Mardav Yalıtım, Amerikalı Dow’un Türkiye distribütörlüğünü de yapıyor. Daha önce sadece ürün satışı yapan fir-ma son dönemde artan ilgi karşısında paket uygulamaya geçmiş. Yani ürün satışıyla uygulama hizmeti bir arada sunuluyor. Mardav’ın halen Türkiye genelinde 150 bayisi var. Bu bayilere bağlı uygulama yapan 100 tane de alt bayi bulunuyor. Mardav, bayi teşkilatıyla birlikte 2 bin kişiye istihdam sağlıyor. Gebze Dilovası’nda üretim yapan şirket, son dönemlerde İstanbul’un sembol binalarından Galata Kulesi, Haydarpaşa Garı, Sarkuysan binası, istanbul Üniversitesi ve Akmerkez’de yaptığı mantolama çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

Mardav Yalıtım Genel Müdürü Levent Pelesen, mantolama talebinin ağırlıklı olarak konutlardan geldiğini belirtiyor. Pelesen, 10 dairesi bulunan 5 katlı bir binanın mantolanmasının hane başına ortalama 2 bin 500 liraya mal olduğunu söylüyor. Mardav, 2010 yılı büyüme hedefi doğrultusunda satış ve uygulama noktalarının sayısını artıracak. Pelesen, son kullanıcıya yönelik bayi ağını genişleteceklerini söylüyor. Çünkü asıl büyüme talebi oradan geliyormuş. Mardav, önümüzdeki yıl yaklaşık 300 mantolama ustasını işe almayı planlıyor.

STROTON, 50 BAYİLİK VERECEK
Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan Stroton, 2009’da mantolama uygulamalarında yüzde 70 artış sağlamış. Ağırlıklı olarak İç Anadolu’da faaliyet gösteren firma, 2010’da Marmara ve Ege bölgelerine açılmayı planlıyor. Stroton Yalıtım Genel Müdürü Ömer Beyhan, önümüzdeki dönemde îstanbul, İzmir, Denizli, Muğla, İsparta, Burdur, Antalya, Adana ve Mersin illerinde 50 yeni bayilik vereceklerini açıklıyor. Bu doğrultuda en az 500 kişiyi iş imkanı doğması bekleniyor.

Beyhan, sektörde ara eleman sıkıntısı olduğu için mantolama işinde sıvacı, boyacı gibi inşaat deneyimi olan kişilerin çalıştığını hatırlatıyor.

Beyhan’a göre, uygulamada tam verimlilik ve kalite için mutlaka bu eğitimi almış kişiler istihdam edilmeli: “Türkiye’de yaklaşık 18 milyon konut stoğunun yüzde 90’unun yalıtmışız. Yani potansiyel pasta çok büyük. Bu alanda faaliyet gösteren firmaların büyümesi kaçınılmaz. Ancak bu noktada bina sahiplerini toplama malzemelerle yapılan kalitesiz mantolamaya karşı uyarıyoruz. Kaliteli bir mantolama işinde metrekare maliyeti ortalama 32 lira. Bina sahipleri, sağlayacakları tasarrufla bunu 3 kış sezonunda amorti edebilir.”

İZOCAM, 120 KİŞİYİ İŞE ALACAK
İzocam Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem, yeni önetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte oluşması beklenen 50 milyar dolarlık pazarın tüm sektörü tetikleyeceğini düşünüyor.
Öktem, İzocam’ın da bu doğrultuda yeni yatırımlara hazırlandığını vurguluyor. 2007 yılında kapasitesini artıran şirket, 2011 ve 2012’de bu konuda yeni yatırım yapmayı planlıyor.

Fatih Öktem, İzocam’ın halen yalıtım pazarında yüzde 30 civarında paya sahip olduğunu, 2010’da ise yüzde 7-8 büyüme hedeflediklerini vurguluyor. Halen İzocam’ın yurt genelinde 125 bayisi bulunuyor. Bunların yaklaşık 50’si aynı zamanda uygulama da yapıyor. Her yıl yalıtım eğitimi verdiklerini belirten öktem, “Son 4 yılda 600 usta yetiştirdik” diyor.

40 bin kişilik istihdam potansiyeli

IZODER’in hesabına göre, 120 metrekarelik bir dairenin ortalama yalıtım masrafı 3 bin 500 lirayı bulabiliyor. Halen ülke genelindeki binaların neredeyse yüzde 90’u yalıtımsız. Türkiye’de 17 milyonu aşkın konut stoğu bulunduğu hesap edilirse, bu yapıların yalıtımı için yaklaşık 50 milyar dolar harcanması gerekiyor. Tüketim ve uygulama dahil yıllık 2 milyar dolarlık pazar hacmine ulaşan yalıtım sektöründe halen 130 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Yılda 7.7 milyon metreküp yalıtım malzemesi üretiliyor. Isıya su, ses ve yangın yalıtımı da dahil edildiğinde uzun vadede 40 bin kişilik yeni istihdam potansiyelinden söz ediliyor.

İzocam, 2010’da da ücretsiz eğitimlere devam edecek. Şirket, önümüzdeki dönemde 120 kişiyi işe almayı planlıyor. Fatih Öktem, ısı yalıtımının önemi ve yeni yönetmelikle ilgili ise şu değerlendirmeyi yapıyor: “İyi bir yalıtımla bir ev, mum ışığıyla dahi ısıtılabilir. BEP yönetmeliğinin, şu sıralar adeta duran inşaat sektörü için bir can suyu olacağını ve birçok sektörü canlandıracağını düşünüyoruz. Bu sektörlerin canlanması da bir kartopu gibi tüm ülkeye fayda sağlayacak. Yeni yönetmelikle binaların sadece ısı değil ses yalıtımı da yapılacak. Ayrıca bunların tesisatları yenilenecek, sonrasında bakım onarım işleri gündeme gelecek, merkezi sistemle ısınan binalara ‘ısı pay ölçer’ takılması gerekecek. Yani birçok sektör canlanacak.”

Ekotrent

1 YORUM

  1. GELECEK YILLARDA SADECE TÜRKİYEDE DEGİL BÜTÜN DÜNYADA EN POPİLER MESLEK OLAN SEKTÖRÜMÜZDE ŞİMDİDEN YERİNİ ALARAK ALMIŞ OLDUGU EGİTİM VE TECRÜBE KARŞISINDA KENDİ VE BİZİM DESTEGİMİZLE SADECE BULUNDUGU BÖLGEDE SINIRLI KALMAYARAK TÜRKİYE GENELİNDE KURACAGIMIZ ORGANİZASYON SAYESİNDE 2000TL KENDİSİNE YAPACAGI YATIRIM İLE BİREYSEL VE ORGANİZASYON GELİRİ İLE HER AY MİNİMUM 1500TL, MAKSİMUM ORTALAMA 3000TL,GİDEREK ARTACAK BİR GELİRE BİZLERİNDE OFİS,BUROŞÜR VE ARAÇ DESTEGİYLE BİRLİKTE ULAŞMAK İSTEYEN DİKSYONU DÜZGÜN PREZENTEBIL BAY VE BAYAN YÖNETİCİ ADAYLARI ARANMAKTADIR. BİLGİ İÇİN SERKAN BÜYÜKBAL 05326389066/05327806497 BURSA MRKZ OFİS:02242214451

    NOT:KAZANACAGINIZ PARALAR ŞUURUNUZU KAYBETTİRECEK,SİZİ KUŞKUYA SÜRÜKLEYECEK İSE LÜTFEN BİZİ MEŞKUL ETMEYİN SAYGILARIMLA.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here