Zenginler Daha Da Zenginleşecek

5

Dünyanın en zengin %1’lik kısmının, 2016 yılında kalan %99’lık kısımdan daha fazla malvarlığına sahip olacağı hesaplandı.

_80354722_wealthy_1

Oxfam adlı kar gütmeyenbir organizasyon tarafından dünya genelidne yapılan bir araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Zengin daha zengin oluyor.

2016 yılındai dünyanın en zengin %1 lik kısmının, kalan %99’lık ksımından daha fazla mal varlığına sahip olacağı belirlendi. 2009 yılında yapılan hesaplamalar, %1’lik ksımın Dünya genelinde % 44’lük mal varlığına sahip olduğunu gösterirken geçen yıl bu oranın %48’e fırladığı açıklandı. 2016 yılında ise bu oranın %50 den fazla olması bekleniyor. Oxfam’ın yöneticilerinden Winnie Byanyima, ” İnsanlar gerçekten, %1’lik kısmın tüm dünyanın genelinden daha zengin olduğu bir dünyada yaşamak isteyip istemeyeceklerini kendilerine sormaları gerekiyor” dedi.

Dünyada bulunan mal varlıklarının %46’lık bir kısmı, dünyanın en zengin 5 ülkesinde bulunuyor. %1’lik kısmın ortalama mal varlığı 2.7 milyar dolar olarak görünüyor. Oxfamdan yapılan açıklama, zenginlerin daha da zengin olmasının endişe verici olduğunu ve ileriki yıllarda kaos ortamlarının oluşmasına yol açacağını hatta fantastik filimlerde görülen yokluk ve zenginlik arasında çatışmaların görülebileceği söyleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here