Ziebart bayiliği için öncelik verilen yerler ve gerekli koşullar

Sistem uzun yıllardır oturmuş, konusunda çok büyük deneyimi olan, köklü bir franchise sistemidir. Operasyonun boyutu küçük değildir, verilen hizmet orta ve daha üst gelir düzeyindeki otomobil sahiplerine yöneliktir. Web sayfamızda bahsettiğimiz, otomobillere uygulanan her sistem franchise formatının bütünlüğünü oluşturur ve her hizmet noktasında standart olarak uygulanır. Bu bütünlük, standart uygulamaların dışında bir uygulama ile bozulamaz.


2005 yılı itibarı ile, küçük ve orta ölçekli istasyon bayiliklerini, bu ölçekli istasyonların açılmasına elverişli il veya bölgelerimize vermeye başlamış bulunmaktayız.


Bu istasyon tiplerine uygun bayilik verilecek bölge veya illerimizin açıklamalarını “Hedef Bölgeler ” başlığı altında bulabilirsiniz.


Bayi adayında aranan ana koşullar:
 
Bayilik verilecek bölgelerden (bölgedeki araç sayısının yeterliliğine bağlı olarak) birinde, uygun ölçekli istasyon için gereken yatırımı yapmak istemek
Kolay ulaşılabilen, iş merkezlerine yakın bir yerde, aşağıdaki tabloda ilgili büyüklükteki istasyon için belirtilen  m²’ de kapalı alana sahip, içinde araçların rahat hareket edebilecekleri, tavan yüksekliğinin en az 4 metre olduğu, tercihen müstakil bir dükkan bulabilmek


Franchise yatırımı yapmayı planlayan kişinin tercihen 5 yıl yönetici veya işveren olarak görev yapmış, tercihen yüksek okul mezunu olması, işinin başında durabilecek olabilmesi, bu işi ana işi olarak yapacak olmak.


İlgili büyüklükteki istasyon için aşağıda belirtilmiş yaklaşık yatırım bedelini ve işyerinin gereken tadilat masraflarını nakit olarak ödeyebilecek sermayeye sahip olmak.
 
YATIRIM ŞARTLARI
Büyük, orta ve küçük ölçekteki istasyonların hangi bölgelerde ne büyüklüklerde açılması gerektiği, bölgelerin araç sayıları, ihtiyaçları ve ekonomik durumları gözönüne alınarak çalışılmıştır. Buna göre, büyük, orta ve küçük ölçekli uygulama istasyonlarının bölgeleri “Hedef Bölgeler ” başlığında verilmişir.
 
Ortalama yatırım tutarında belirtilen rakamlar yaklaşık değerler olup, bu tutara franchise giriş lisans ücreti, temel dekorasyon giderleri, gerekli teçhizat ve üç aylık malzeme bedeli dahildir.  İstasyon kurulacak mekanın iç ve dış tadilat gerektirebilecek masrafları ise dahil değildir. Bu tutara, yaklaşık ilk yıllık reklam harcamaları ve gerekebilecek yedek işletme sermayesi dahil edilmiştir.


İstasyon tipi
Z Tipi küçük ölçekli 250-500 metre kare
ZZ Tipi orta ölçekli 350-750 metre kare
ZZZ Tipi büyük ölçekli 600-1500 metre kare


Gerekli sermaye
Z için 90-100 bin dolar ve tadilat giderleri
ZZ için 135-150 bin dolar ve tadilat giderleri
ZZZ için 230-250 bin dolar ve tadilat giderleri


Bayilik için linke tıklayınız.


BAYİLİK VERİLECEK ÖNCELİKLİ BÖLGELER


Bayilik verilecek iller veya bölgeler tarafımızdan tespit edilmektedir. Tespit yaparken, bölgenin sosyo ekonomik durumu, hedef kitle, yerleşim dağılımı, tescil edilmiş araç sayısı ve içindeki potansiyel oranı gibi parametreler değerlendirilmektedir.


Ayrıca “Bayi Bölge Koruma Sistemi”miz nedeni ile bayilerin birbirine uzaklıkları dikkate alınmaktadır.


Buna göre mevcut bayi ağımızın, sağlıklı bir şekilde genişlemesi için, istasyon büyüklük tiplerine göre aşağıdaki bölgelere öncelik verilmiş olup, bu bölgeler için “Bayilik Şartları” sayfasında belirtilen şartları karşılayabilecek aday yatırımcılarla görüşmelerimiz devam etmektedir.
 
Öncelikli Bölgeler;
 
BÜYÜK ÖLÇEKLİ ZZZ TİPİ İSTASYON İÇİN


* ANTALYA  * KONYA


ORTA ÖLÇEKLİ ZZ TİPİ İSTASYON İÇİN


*  GAZİANTEP  * İÇEL (MERSİN)  * KAYSERİ  *  BALIKESİR  * DENİZLİ  * MUĞLA SAMSUN  * ANTAKYA (HATAY)  * AYDIN
 
KÜÇÜK ÖLÇEKLİ Z TİPİ İSTASYON İÇİN


* K.EREĞLİ (ZONGULDAK)  *  KAHRAMANMARAŞÂ  * TRABZON  * MANİSA * ERZURUM


Ana lisansör tarafından sağlanan destekler,
Bayilerin sahip olduğu avantajlar
 
50 yılı aşkın geçmişe sahip Ziebart Markası (Otomobil ve diğer taşıtların koruma, temizlik ve aksesuar uygulamalarında endüstri standartları yaratan dünyanın lider kuruluşudur.)
 
Türkiye’de başarı ile tamamlanmış 18 yıl.


Yeni ve kullanılmış taşıt araçlarının korunmasında ve aksesuarlarında sürekli yenilenen teknoloji.


Geniş ürün yelpazesi.


Eksiksiz teknik ve satış – pazarlama eğitimi.


Tüm koruma ve geliştirme sistemleri için özel olarak üretilmiş uygulama yöntemleri ve teçhizatı.


Ziebart’ın kendi özel formülleriyle üretilen ve yalnızca Ziebart bayilerinin kullanımına verilen patentli, dünyanın en kaliteli ve en profesyonel  ürünleri.


Yerel ihtiyaçlara kolayca uyarlanabilen broşür, poster, gazete ve dergi grafik  çalışmaları gibi reklâm malzemeleri, tüm bayilerin katılımıyla reklâm maliyetlerinde büyük düşüş.


Verimli ve düzenli çalışan, profesyonel  görünümlü bir istasyon kurulması için yer seçimi danışmanlığı, yerleşim plânı  ve dekorasyon rehberliği.


Personel seçiminde danışmanlık ve destek.


Bayiin hem yöneticilerinin hem de teknik ve satış elemanlarının genel merkezde ve pilot istasyonda eğitilmesi.


Yeni istasyonun işletmeye alınmasında en az 2 hafta süre ile iş başında satış yardımı ve teknik yardım.


Teknik uygulama, kalite ve pazarlama konularında sürekli denetim ve yardım programı.


Pazarlama stratejisi ve uygulamaları desteği


Mevcut ve yeni ürünler üzerinde Amerika’daki merkezimizde yapılan sürekli araştırma ve geliştirme.


Son gelişmeleri, yararlı bilgileri aktarmada kullanılan bilgilendirme sistemi.


Etkili bir işletme için geliştirilmiş müşteri takibi database programı.


Memnun ayrılan müşterilerin sağlayacakları daha başka birçok avantaj…


TÜRKİYE’ DE FRANCHISE SİSTEMİNİN GELİŞMESİ


Türkiye’de franchise sisteminin yaygınlaşması, hem yurt dışından gelen, hem de ülke içinde oluşturulan franchise sistemlerinin artmasına bağlıdır. Ancak, gerek yurt dışından bir firmanın ana lisansörlüğü, gerekse yurt içinde yerli veya yabancı bir firmanın franchise bayiliği alınırken dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Bunların en başta geleni sistemin ülke şartlarına ne kadar uygun olacağıdır. Bazı konular Türkiye için henüz erken olabilir, bazı konular da göründüğü kadar etkili olmayabilir. Büyük yükümlülüklere girmeden önce pazar test edilmeli, daha büyük ölçekteki girişim ondan sonra yapılmalıdır.


Bir de, her ülkede franchise adı altında temeli, geçmişi ve “business format” dediğimiz bir “iş sistemi” olmayan, “sahte” diye de tanımlayabileceğimiz franchise verenler bulunmaktadır. Gelişmiş ülkelerde ticari hayatta geçerli olan şeffaflık kapsamında, gerek yerel, gerekse merkezi idareler, franchise alacakları  bilgilendiren ve bilinçlendiren dokümanlar  hazırlamakta ve yayınlamaktadırlar. Amaç franchise bayiliği almak isteyen kişileri bu gibi aldatıcı kişi ve kuruluşlardan korumaktır. Bu konuda, ciddi franchise dernek ve birlikleri de franchise alacak kişilere yardımcı olmaktadırlar. Türkiye’de de Ulusal Franchising Derneği UFRAD, franchise konusunda yatırım yapmak isteyenlere yardımcı olmaktadır.  UFRAD’ a www.ufrad.org.tr  adresinden ulaşılabilir.


Franchise mağaza ve kuruluşları satış, kârlılık ve genel performans açısından franchise olmayan kuruluşlara oranla çok daha başarılıdırlar. Bunun nedeni, üzerinde çok çalışılmış, denenmiş ve uygulamaya hazır hale getirilmiş etkili iş sistemlerin kullanılmasıdır.


Türkiye’de franchise sistemi özellikle güçlü yabancı franchise firmalarının bayiliklerinde çok standart olarak uygulanmaktadır. Yerli franchise sistemleri de bu başarılı örnekleri görerek kendilerini geliştirmekte, kazandıkları tecrübe oranında da daha standart duruma gelmektedirler.


Franchise sisteminin ekonomiye katkısı büyüktür. Öncelikle küçük ve orta ölçekli girişimcileri ekonomik sisteme sokmakta, onlara kurdukları işi kazasız belasız yürütme imkânı sağlamakta, istihdam sorununa da çok büyük katkılar getirmekte ve ekonomik hayata büyük canlılık katmaktadır. Tüketiciye sağlanan ürün ve hizmetlerde de kalite ve randıman yüksek düzeylere taşınmaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here