Bayilik Veren Firmalar Tarafından Sunulan Franchise Fırsatları

Gıdadan kozmetiğe, cafe bayiliklerinden giyim sektörüne kadar bir çok alanda sunulmuş değişik bütçeler için bayilik veren firmalar.
Bayilik Veren Firmalar Tarafından Sunulan Franchise Fırsatları
14 dk
Son güncellenme: 01/02/2023
Tüm Başlıklar

Bu yazımızda bayilik almak ve kendi işinin sahibi olmak isteyen girişimcilerimize ana sektörlerdeki bazı markaların bayilik koşulları ile ilgili bilgiler sunuyoruz. Siz de bayilik almak istiyor ancak gerek sermayenizin yeterliliği gerekse seçeceğiniz sektör hakkında soru işaretleri taşıyorsanız bu yazımızı okuyabilir ve sektörün 1 numaraları olarak adlandırılabilecek bazı markaların bayilik koşulları ve nasıl bayilik alacağınız hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca benzer yazılarımızı da okuyarak konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Franchise Sistemi Nedir?

Franchising sistemi, bir imtiyaz verme sistemidir. Bir ürün veya hizmetin imtiyaz hakkına sahip olan tarafın belli şartlar ve sınırlamalar dahilinde biri veya bir firmaya bu hakları vermesiyle doğan iş ilişkilerinin bütünüdür. Bayilik ve franchise birbirinden farklı kavramlardır. Bayiler kapılarına kendi isimlerin astıkları için franchise kavramı içinde değerlendirilemiyorlar. Ayrıca bayilerden para alınmıyor, aksine bayilere kar bırakılır. Bayi toptancıdan kendi adına aldığı malı müşteriye satar. Üretici ile tüketici arasındaki aracıdır. Franchise ise isim hakkını satın aldığı markanın çatısı altında belli bir ürün veya hizmeti, belli standartlarda üreten veya pazarlayan yatırımcıdır. 

Franchise ve Bayilik Sistemlerinin Farkı Nedir?

Franchise, bayilikten farklı olarak markayı kullanmak için başlangıçta veya franchising sözleşmesi boyunca bir bedel öder. Yeni iş kurmayı düşünenler için bir fırsat olan franchising ile hazır marka halinde olan bir firmanın yatırımcısı olabilirsiniz. Franchising’ de yılların vermiş olduğu bilgi ile oturmuş bir sistem vardır bu sayede size kısa zamanda rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Burada sizin büyütmek zorunda olmadığınız zaten bilinen bir marka olduğu için rahat bir şekilde satış yapılabilirsiniz. Zaten kurulu bir sistem olduğu için kişi, ürününü veya markasını tanıtmakla daha az zaman harcıyor. Bu durumda ürünü daha hızlı ve kaliteli şekilde satışını gerçekleştirilmesini sağlar. 

Peki bayilik vermek ne demektir? Bayilik ile franchising birbirinden farklı kavramlardır. Franchise ve bayilik birbirinden farklı konulardır. Bayilerin kendi işletmelerinin tabelalarında kendi isimleri bulunmaktadır. Bayi ürününü sattığı marka için ayrıca bir para ödemez. Tam tersi ürününün satıldığı şirket bayiye kar payı bırakır. Bayi kendi adına aldığı malı müşterisine satan, herkesten bağımsız üretici ve tüketici arasındaki aracıdır. Franchise ise isim hakkını satın aldığı markanın seçtiği alan ve pazarda ürünlerini belli standartlar dahilinde üreten ve pazarlayan yatırımcıdır.

Franchise markasını satabilmek karşılığında para öderken bayilik kar payı alır. Franchise işletmeler işyerinin görüntü ve dekorasyonu sözleşmeye bağlı kalarak franchisor firma ile aynı yapmak zorundadır. Buda bayiliklerin franchiseden daha bağımsız çalıştığının göstergesidir. Bayi kendi dükkanının iç dış dekorasyonunu kendi mali gücü ve şahsi seçimlerine göre düzenler.  Markanın gerçek sahibi veya bayi olmasına bakılmaksızın, nerede olursa olsun tutarlı bir şekilde marka standartlarına uygun olarak hizmet verilmesi beklenir. Bayilik verenler, markalarını geliştirmek ve devamını sağlamak için çok fazla zaman, enerji ve finansal kaynak ayırırlar. Tüketici zihninde franchise verenin markası şirketin itibarına eşittir. Büyük franchise sahipleri sistem standartlarını zorlarlar. Müşterilerin herhangi bir bayideki alışverişlerinde memnun kalmalarını sağlayarak, markayı paylaşan diğer franchise sahiplerinin haklarını koruma altına alırlar. 

Bayiler, sadece ürünlerin ve hizmetlerin menüsünü değil, yürürlükte olan bir operasyonel sistemi ve markayı da temsil etmektedirler. Büyük franchise sistemlerinde, bayilik veren ve bayilik sahibi karşılıklı başarı için birlikte çalışırlar. Bayilik veren firmalar birçok alanda mevcuttur. Bayilik veren firma, bayisinin gündelik yönetiminde çok az bir role sahiptir. Bir bayinin markası en değerli varlığıdır. Müşteriler, marka hakkındaki düşünceleri itibariyle hangi işyerinde alışveriş yapacaklarına ve o işletmeye hangi sıklıkla uğrayacaklarına karar verirler. Müşteriler işin sahibinin kim olduğu ile ilgilenmezler. Sadece ilgili markanın ürünlerini ve hizmetlerini elde etmek isterler. Bayilik veren firmaların faaliyet gösterdikleri sektör, bayilik verilen lokasyonlar ve yatırım maliyetleri gibi değişkenleri gözden geçirerek bütçenize en uygun alternatifler arasında seçim yapabilirsiniz. 

Bayilik veren firmalar ile ilgili detaylı bilgiye erişebileceğiniz bu bölümde yatırımlarınızın artılarını ve eksilerini öğrenip son kararı vermeden önce geleceğinizi daha sağlam temellere dayanan seçimler çerçevesinde şekillendirebilirsiniz. Bayilik veren firmalar arasında şartlarının size uygun olduğunu düşündüğünüz şirket ilanlarına online olarak başvuru yapabilirsiniz.

Bayilik veren firmaların ilanlarını bulabilirsiniz. Bayilik veren firmalar kategorisine baktığımızda eğitim alanında, gıda sektöründe, kozmetik sektöründe, hizmet sektöründe, sağlık sektöründe ve daha birçok sektörde faaliyet gösteren firmaların bayilik ilanlarına erişebilirsiniz. Bayilik veren firmalar tarafından yayımlanan ilanlar girişimciler için önemli bilgileri barındırır. Firmalarla ilgili önemli bilgilerin yer aldığı firma profillerinde yatırım için gerekli bütçeyi de bayilik şartları kapsamında aranan nitelikleri de firmalar tarafından bayilere sunulan destekleri de bulabilirsiniz. 

Takı ve aksesuar bayiliği veren firmalara bakacak olursak bunlardan birkaç tanesi; Koçak Gold, müşteri ihtiyaçlarına uygun ve yenilikçi bir tasarım sunmaktadır. Bayileri, firmanın iş ortakları ve Koçak Gold ailesinin değerli temsilcileri olarak görmektedir. Küppeli Accessories, takı ve aksesuar alanında çalışma imkanı sağlıyor. So Chic markası modern tasarımları ve kaliteli ürünleri ile hedef kitlesinden tam not almayı başaran bayilik veren firmalar arasında yer alıyor. Yhn Moda Accessories, Bella Gloria Takı ve Axesua Takı gibi markalar takı aksesuar kategorisinde kendi şartlarına uygun bayilik vermektedir. 

En çok talep gören restoran bayilikleridir. Sbarro, İtalyan Mutfağının en leziz tatlarını Türkiye pazarındaki hedef kitlesiyle buluşturuyor. Ürün çeşitliliği kadar ürünlerinin kalitesiyle de en çok tercih edilen fast food restoranları arasına giren bayilik veren firmalar arasında yer alıyor. Köfteci Ramiz, müşterilerine evlerinde hissedecekleri rahat bir ortamda en kaliteli ürünleri üstün bir hizmet anlayışı ile sunmayı hedeflemektedir. Müşteri memnuniyetini birinci önceliği olarak benimseyen bir firmadır. Tüm ürünlerinde ve tüm bayilerinde insan sağlığının ön planda tutulmasını temel prensip olarak kabul etmektedir. 

Şu anda Türkiye’de ve dünyadaki büyümesini sürdüren firma gıda sektöründe bayilik veren firmalar arasında bulunur. SushiCo Uzakdoğu Restoran, ise adından da anlaşılacağı üzere Uzakdoğu lezzetlerinin bulunduğu bayilik veren bir restorandır. Tarihi Merkez Efendi Köftecisi, markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlemesinin ardında bir asıra dayanan, üç kuşaktır devam eden köftecilik mesleğini sürdürür ve bayilik vermektedir. Arby’s özgün menüleri ile kalıplaşmış fast food anlayışının dışında yer alan gıda sektörü bayilik veren firmalar arasında yer almakta olup hizmet ağını verdiği bayilikler ile genişletmektedir. 

Bayilik sisteminin bir parçası olmak sistem içerisinde büyümeniz için size her zaman daha fazla fırsat sunar. İyi bir ekibiniz olursa bayilik alanında oldukça başarılı olursunuz. Bir kez başarılı bir bayi haline gelirseniz sonraki adımda birden fazla birimden oluşan bayiliğin sahibi olabilirsiniz. Bunun için bayilik şartlarına uygun güzel bir ekip çalışması ve müşteri memnuniyeti sizin anahtarınız olacaktır.

Ücretli çalışan ya da iş hayatına yeni adım atacak kişilerin ortak hayalinin kendi işini kurmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat söz konusu sektör seçimi ve sermaye akışının sağlanması olduğu takdirde hayaller çoğunlukla erteleniyor. Aslına bakılırsa Türkiye gelişen sektörleri ve sağladığı bayilik olanakları ile ticarete atılmak isteyen girişimciler için oldukça fazla alternatif sunuyor. Bayilik veren firmalar tarafından sunulan teklifler de bu alternatiflerden biri.

Bayilik veren firmalar ev tekstili, giyim, oto, mobilya, ayakkabı, kahve ve fast food başta olmak üzere pek çok farklı sektörde tüketicilerine hizmet sunuyor. Bu noktada girişimcilerin faaliyette bulunacakları lokasyonu ve yatırım yapacakları sektörü doğru değerlendirmeleri en önemli adımı oluşturuyor. Sermayesi olan ya da yeterli sermayeye sahip olmayan kişiler sektörlerine karar verdikten sonra bedelli ya da bedelsiz franchise olanaklarını inceleyip bunlar arasından kendilerine en uygun olduğunu düşündükleri bayilik veren firmalar ile iletişime geçebiliyor ve kısa sürede kendi işletmelerinin sahibi olabiliyor.

Biz de bu yazımızda bayilik veren firmalar ve bayilikleri almak için gereken bilgi ve detayları sizlere sunuyoruz.

Bayilik Veren Firmalar ile Anlaşmanın Avantajları

Bayilik veren firmalar sektörde belli bir paya, marka bilinirliğine ve müşteri kitlesine sahip olduğu için sektöründe yeni faaliyete geçecek olan girişimcilerine büyük bir avantaj sağlıyor. Deneyimlerini ve başarısı kanıtlanmış sistemlerini bayilik alan girişimcilerinin kullanımına sunan bayilik veren firmalar ayrıca reklam çalışmaları ile de bayilik alan girişimcilerine yeni müşterilere ulaşma şansı tanıyor.

Franchise veren firmalar arasında yatırımcılarına hem bedelli hem de bedelsiz bayilik alma fırsatı sunanlar bulunuyor. Özellikle elinde kısıtlı sermaye bulunan girişimciler bedelsiz ya da düşük sermaye gerektiren iş fikirleri arasından kendilerine en uygun olanını seçerek hem sermayelerini verimli şekilde kullanabiliyor hem de kısa sürede kara geçerek bir işletmeye sahip olabiliyor. Bunlar arasında özellikle son zamanların popüler yatırımlarından olan çiğ köfte sektöründe uygun yatırım olanaklarının bulunduğu biliniyor.

Çiğ Köfte Bayiliği Veren Firmalar

Çiğ köfte firmaları az sermaye ile ya da sermayesiz olarak bayilik veren firmalar arasında başta geliyor. Çiğ köfte sektöründe franchise veren bazı firmalar franchise bedeli almadan bayilik hakkı verse de her firmanın koşulu şirket standartlarına göre değişiklik gösteriyor. Örneğin Çolakzade Çiğ Köfte, 7.000 TL ile 10.000 TL arasında değişen bir sermaye ile yatırımcılarına bayilikler sunuyor. Açılacak olan işletmelerin 15-20 m2 alana sahip olmasını isteyen marka, bayilik alan girişimcilerinin işletmelerinin başında bulunmasını istiyor. Kurulum giderleri işletmeciye ait olmakla birlikte Çolakzade Çiğ Köfte açılışta kullanılmak üzere girişimcilerine ücretsiz ürün gönderimi de yapıyor. Bu bütçe Komagene Çiğ Köfte bayilik almak istenirse markanın politikası doğrultusunda artış gösteriyor. Önemli olan girişimcilerin kendileri ve yaşadıkları lokasyon özelinde en doğru bayilik veren firmalar arasından seçim yapmalarına dönüşüyor.

Yöresel Gıda Bayiliği Veren Firmalar

Her gıda maddesinin organiği ve kendi yöresinde üretilmiş halini tüketmeyi tercih eden çok geniş bir hedef kitlenin olduğu biliniyor. Dolayısıyla bu alanda bayilik veren firmalar da hızla artmaya başlıyor. Örnek vermemiz gerekirse, Balkarlı Yöresel Lezzetler özelinde ilerleyebiliriz.

Balkarlı Yöresel Lezzetler markası da gıda sektöründe faaliyet göstermek isteyen girişimcilere bayilik veren firmalar arasında yer alıyor. Yöresel ürünlerini yurt içi ve yurt dışı piyasalarda daha fazla tüketiciye ulaştırmayı hedefleyen marka 10.000 TL karşılığı bayilik veriyor. Bayilik alan işletmelerde satışı yapılacak ürünlerin tamamını firma temin ediyor. Tüm bayilerinde standart fiyat uygulamasına özen gösteren Balkarlı Yöresel Lezzetler bu uygulaması ile yatırımcısına yeni dahil oldukları sektörel rekabette avantaj sağlıyor.

Perakende Sektöründe Bayilik Veren Firmalar

Bölgesel olarak hedef kitleye satış yapmak ve zaman içerisinde karlılığını arttırmak isteyen girişimciler market bayilik veren firmalar arasında seçim yaparak geleceklerini değiştirebiliyor. Perakende sektöründe bayilik veren firmalar arasında yer alan Ekomini de girişimcilerin dikkatini çeken markalar arasında konumlanıyor.

Ekomini perakende sektörü bayiliği ile yatırımcılarına hızlı bir büyüme ve karlı bir işe sahip olma olanağı sunuyor. Müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını geniş ürün yelpazesi ile karşılayan marka yaklaşık 50.000 TL yatırım sermayesi talep ediyor. Kazançtan oluşan karı tamamen bayilik alan girişimciye bırakan marka gerektirdiği sermayeye kıyasla yüksek düzeyde para kazanma avantajı ile bu sektöre yatırım yapmak isteyen girişimcilerin dikkatini çekiyor. Cirodan prim almayan Ekomini, reklam ve katılım payını da bayiliği alan işletmecilerinden dönemlik olarak alıyor. Perakende sektöründe faaliyet gösteren en büyük 10 marka arasında yer alan Ekomini İstanbul başta olmak üzere pek çok farklı bölgede bayilik vermeye devam ediyor. Firma internet sitesindeki form doldurularak yapılan başvuruları değerlendirmeye alıyor.

Cafe Bayiliği Veren Firmalar

Cafe bayilikleri girişimcilerin yaklaşık son 15 yıldır vazgeçilmez alternatifleri arasında yer alıyor. Cafe sektöründe franchise veren firmalar hem marka bilinirliklerini yükseltmeye hem de bayilerine sundukları avantajları arttırmaya çalışıyor.

Sektörünün lider markalarından biri olarak bilinen Mado ise yatırımcıların en çok tercih ettiği firmaların başında geliyor. Firma bayilik verdiği girişimcilerin seçiminde titizlikle davranıyor ve marka değerlerine uygunluğa büyük önem veriyor. Mado bayilik almak için gereken yatırım sermayesinin 700.000 TL civarında olduğu öngörülüyor. 2019 yılında da bayilik vermeye devam edecek olan marka bayilik verdiği girişimcilerin sektörel deneyiminin olmasını ön koşul olarak öne sürüyor. Mado bayilik almak için gereken şartlar hakkında detaylı bilgi marka yetkililerinden alınabiliyor.

Coffemania’nın sektöre girdiği 2009 yılından bu yana büyük bir büyüme kaydettiği biliniyor. Kahve sektöründe faaliyet gösteren en büyük 5 markadan biri olan Coffemania’nın altmıştan fazla bayisi bulunuyor. 2018 yılında bayilik çalışmalarına hız kazandıran ve bu sektörde bulunmak isteyen girişimcilere bayilik veren firma bayilerinin karlılığını artırmak için özel kar marjları uyguluyor. Coffemania bayisi olmak için 300.000 TL sermayeye sahip olmak ve markanın tüm koşullarını karşılamak gerekiyor. Gerekli özellikleri taşıyan yatırımcılar ile 5+5 yıl olmak üzere franchise sözleşmesi imzalanıyor.

Mobilya Bayilik Veren Firmalar

Hem yeni evlenenlere hem yeni ev alanlara hem de evini yenilemek isteyenlere eş zamanlı olarak satış yapabilme olanağı sunan mobilya bayilikleri de girişimcilerin en çok tercih ettiği iş fikirleri arasında yer buluyor.

İstikbal Mobilya mobilya sektöründe faaliyet gösteren en büyük 3 firmadan biri olarak anılıyor. Bellona ile birlikte faaliyet gösteren İstikbal Mobilya bayiliği alabilmek için yaklaşık olarak 400.000 TL civarında yatırım sermayesi gerekiyor. Bayilerine başarısı kanıtlanmış bir iş modeli ile sektöre adım atma fırsatı sunan marka, bayilik alan girişimcilerinden ciro primi ve reklam katılım ücreti talep etmiyor. Bayilik görüşmelerine başlanmasından itibaren her alanda girişimcileri ile işbirliği içerisinde bulunan İstikbal Mobilya; bayilik alan girişimcilerine eğitim, pazarlama, lojistik, insan kaynakları alanlarında da destekler sunuyor.

Kozmetik Sektöründe Bayilik Veren Firmalar

Türkiye’nin en köklü kozmetik markalarından biri olan Flormar 1970 yılından bu yana sektörün öncü markaları arasında yer alıyor. Verdiği bayiliklerde peşin olarak giriş bedeli almayan Flormar, başa baş kar noktasının geçilmesi durumunda cironun belirli bir yüzdesi olarak belirlenen şekilde royalty fee almayı tercih ediyor. Markanın internet sitesinde güncel bayilik koşulları ve bayilik başvuru formu yer alıyor. Son yılların en karlı ve gelişen sektörlerinden biri olan kozmetik sektöründe yer almak isteyen yatırımcılar Flormar bayileri arasında yer alarak yatırım tutarlarını kısa sürede geri kazanabiliyor.

Ayakkabı Bayilik Veren Firmalar

Ayakkabı sektöründe girişimci olmak isteyenler için değerlendirilebilecek fırsatlar arasında Polaris bayilik de yer alıyor. Merkezi olarak yürüttüğü düzenli reklam çalışmaları sayesinde yüksek bir marka bilinirliğine sahip olan Polaris, bayilik alan girişimcilerine bölge koruma desteği sağlıyor. Sektörün öncü firmalarından olması nedeni ile Polaris’in bayilik şartları ayakkabı sektöründe bayilik veren diğer firmalara göre biraz sektörün üzerinde kalsa da karlılık oranı ve sahip olduğu müşteri kitlesi sayesinde yatırımın kısa sürede geri kazanılması mümkün oluyor.

Gayrimenkul Sektöründe Bayilik Veren Firmalar

Türkiye’de gayrimenkul sektörünün en çok kazandıran sektörlerden biri olduğu biliniyor. İnşaat sektöründe yaşanan büyüme ile birlikte gayrimenkul sektörünün de karlılığı artıyor. Turyap 1985 yılından beri gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermekte olup Türkiye genelinde bayilik imkanı veren markalar arasında yer alıyor. Turyap bayilik almak için gereken yatırım maliyeti ve isim hakkı faaliyet gösterilecek olan bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. Marka bayilik alan girişimcilerinin yabancı dil bilgisine sahip üniversite mezunu kişiler olmasını istiyor. Ayrıca girişimcinin yaşının faaliyet göstermeyi planladığı bölgenin genel profiline uygun olmasına özen gösteriliyor. Turyap bayilik alan girişimcilerinin aylık satış cirosundan pay almıyor. Açılış esnasında yapılacak masrafları dikkate alan marka girişimcilerine ekstra yük çıkarmamak adına ilk üç ay boyunca sabit ödeme de talep etmiyor.

Bayilik Veren Firmalar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bayilik Nasıl Alınır?

Bayilik almak isteyenlerin öncelikle bayilik almak istediği firmanın şartları ile ilgili bilgi edinmesini öneriyoruz. Firmanın faaliyet gösterdiği sektörün hacmi ve kazanç potansiyeli kadar firmanın şartlarının da kârlı bir anlaşma için öneminin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Bayilik şartları hakkında edindiği bilgiler sonucunda kararını kesinleştirenler bir diğer aşamaya geçip bayilik başvurusu yapabilirler. İnternet üzerinden bayilik başvuruları yaygınlaştığı için başvuru süreci oldukça hızlı tamamlanabilir. Başvuru formu doldurulduktan ve bayilik veren firmaya gönderildikten sonra firma başvuruyu değerlendirir. Bayilik almak isteyen tarafından sunulan bilgiler markanın kriterlerini karşılıyorsa başvuru sahibi yüz yüze görüşmeye çağrılır. Bu süreçte marka şartlarını net bir şekilde ifade eder, beklentilerini aktarır. Bayilik almak isteyen kişi ile anlaşma sağlandığı takdirde bayilik süreci bayilik sözleşmesi ile yasallaşır. Bayilik almak isteyenlerin bu sözleşmeyi çok detaylı incelemesi, hak ve yükümlülüklerini net bir şekilde öğrenmesi gerekir. Sözleşme imzalandıktan sonra süreç başlatılır ve girişimcinin en kısa sürede bayilik aldığı firmanın ürün ve hizmet satışlarına hazır hale gelmesi beklenir.

Franchise Ve Bayilik Arasında Ne Fark Var?

Franchise ve bayilik sistemi birbirinden hak, yetki ve sorumluluklar bazında ayrılır. Franchise alanlar markanın kurumsal kimliğini, logosunu birebir kullanabilirken bayilik alanların böyle bir sorumluluğu yoktur. Bayilik alanlar bayilik aldıkları firmadan mal ve/veya hizmet tedariki konusunda destek olurlar. Franchise sözleşmesi imzalayanlar sözleşmenin geçerliliği süresince anlaşma yaptıkları firmanın kurallarına birebir uymak zorundadır; karşılığında franchise veren firmanın desteklerinden yararlanabilir ve sözleşmenin feshini engelleyebilirler. Franchise alanlar sözleşme sürecinde franchise aldıkları markanın satış ve kullanım haklarına sahip olurlar. Bayilik sistemi franchise sistemi ile kıyaslandığında daha özgür bir iş modeli olarak tanımlanır. Bir kişi birden fazla markanın ürün ya da hizmet bayiliğini alabilir ve bayilik aldığı tüm firmaların ürünlerini aynı işletmede satabilir. Franchise işletmelerinde farklı bir markanın ürün veya hizmet satışına istisnai durumlar hariç izin verilmez. Bu farkın temel sebebi bayilik sisteminin satış odaklı olması, franchise sisteminin ise satışla birlikte markaların kimliğine ve bilinirliğine odaklanmasıdır.

Master Franchise Ne Demektir?

Master franchise; franchise veren ana firmanın bir ülkede ya da bölgede franchise verme yetkisini tek bir firmaya vermesi yoluyla işleyen bir franchise modelidir. Master franchise sözleşmesinin taraflar arasında imzalanması ile geçerlilik kazanan bu iş modeli büyük oranda uluslararası ölçekte faaliyet gösteren büyük firmalar tarafından benimsenir. Bir firma kendi bölgesi haricindeki bir pazara gireceğinde o pazarın dinamiklerini bilen, deneyimi olan ve sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmek konusunda istekli taraflara master franchise statüsü verebilir. Master franchise yetkisi alan kişi ya da kurum ana firmanın sorumlu olunan bölgede büyümesini ve kar etmesini hedefler. Bu doğrultuda franchise verme, franchise verdiği işletmeleri denetleme ve ana firma ile sorumluluk bölgesindeki franchise işletmeleri arasında köprü kurmakla görevlidir. Ülkemizde Starbucks, Burger King, Popeyes, IKEA ve Arby’s gibi markalar master franchise modeliyle büyümektedir.

Bayilik Almak İçin En Az Ne Kadar Sermaye Lazım?

Bayilik almak için gerekli sermaye tutarı bayilik veren firmalar tarafından belirlenir. Bazı firmalar marka bilinirlikleri doğrultusunda yüz binlerce TL isterken bazıları sektördeki varlığını güçlendirmek için ücretsiz bayilik veren firmalar arasında yer alabilir. Bu nedenle bayilik almak için en az ne kadar sermaye lazım sorusunun yanıtı bayilik alınacak sektöre ve tercih edilen markaya göre değişiklik gösterebilir. Bayilik almak için sermaye gerekmese de iş kuracak kişilerin bayilik bedelinden bağımsız olarak finansal kaynaklara ihtiyaç duyacağı gerçeği göz ardı edilmemelidir. Kurulum giderleri kadar işin kurulduğu süreçteki yasal sorumluluklar da harcama olarak değerlendirilmelidir. Personellerin giderleri ve firmanın para kazanmaya başlayana kadar ki harcamalarına hazırlıklı olunmasında fayda vardır.  

Bayilik Almak İş Kurmaktan Daha Mantıklı Olabilir Mi?

Hangi açıdan bakıldığına göre bu sorunun yanıtı değişebilir. Sıfırdan bir marka kurmanın da bayilik almanın da kendine göre avantajları olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak yeni kurulan firmaların ticari olarak güçlenmeleri için bayilik almak çoğu zaman daha mantıklı bir tercih olarak değerlendirilir. Bayilik alan girişimciler marka bilinirliği yüksek bir firmanın hedef kitlesinin dikkatini çekebilir, marka tarafından yapılan reklamların kârlılığını yaşayabilir, organizasyon süreçlerini oluşturma zahmetinden kurtulup markaların deneyimleri sonucu oluşturduğu süreçlere dahil olabilir, markalardan danışmanlık alabilir, düzenli eğitimlere katılarak sektörel acemiliklerini atabilir. Bayilik alanlar kadar bayilik veren firmalar da bayilerinin başarısı adına tüm katkıyı sundukları için bayilik alanlar sıfırdan iş kuranlara göre daha avantajlı bir iş hayatı yaşayabilir. Yine de faaliyet gösterilecek sektör de bayilik mi sıfırdan iş kurmak mı kararı vermeden düşünülmelidir. Yenilikçi fikirleri olan, fark yaratacağına inanan ve faaliyet göstereceği sektör de beklentilerine yanıt veren girişimciler bayilik almak yerine kendi markalarını kurarlarsa daha başarılı olabilirler.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.