İş Fikirleri Bayilikler

Bayilikler

Bayilik Veren Firmalar Tarafından Sunulan Franchise Fırsatları

Gıdadan kozmetiğe, cafe bayiliklerinden giyim sektörüne kadar bir çok alanda sunulmuş değişik bütçeler için bayilik veren firmalar.

Şubeler ile birbirine bağlı genel merkez tasarımı

Bu yazımızda bayilik almak ve kendi işinin sahibi olmak isteyen girişimcilerimize ana sektörlerdeki bazı markaların bayilik koşulları ile ilgili bilgiler sunuyoruz. Siz de bayilik almak istiyor ancak gerek sermayenizin yeterliliği gerekse seçeceğiniz sektör hakkında soru işaretleri taşıyorsanız bu yazımızı okuyabilir ve sektörün 1 numaraları olarak adlandırılabilecek bazı markaların bayilik koşulları ve nasıl bayilik alacağınız hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca benzer yazılarımızı da okuyarak konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ücretli çalışan ya da iş hayatına yeni adım atacak kişilerin ortak hayalinin kendi işini kurmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat söz konusu sektör seçimi ve sermaye akışının sağlanması olduğu takdirde hayaller çoğunlukla erteleniyor. Aslına bakılırsa Türkiye gelişen sektörleri ve sağladığı bayilik olanakları ile ticarete atılmak isteyen girişimciler için oldukça fazla alternatif sunuyor. Bayilik veren firmalar tarafından sunulan teklifler de bu alternatiflerden biri.

Bayilik veren firmalar ev tekstili, giyim, oto, mobilya, ayakkabı, kahve ve fast food başta olmak üzere pek çok farklı sektörde tüketicilerine hizmet sunuyor. Bu noktada girişimcilerin faaliyette bulunacakları lokasyonu ve yatırım yapacakları sektörü doğru değerlendirmeleri en önemli adımı oluşturuyor. Sermayesi olan ya da yeterli sermayeye sahip olmayan kişiler sektörlerine karar verdikten sonra bedelli ya da bedelsiz franchise olanaklarını inceleyip bunlar arasından kendilerine en uygun olduğunu düşündükleri bayilik veren firmalar ile iletişime geçebiliyor ve kısa sürede kendi işletmelerinin sahibi olabiliyor.

Biz de bu yazımızda bayilik veren firmalar ve bayilikleri almak için gereken bilgi ve detayları sizlere sunuyoruz.

Bayilik Veren Firmalar ile Anlaşmanın Avantajları

Bayilik veren firmalar sektörde belli bir paya, marka bilinirliğine ve müşteri kitlesine sahip olduğu için sektöründe yeni faaliyete geçecek olan girişimcilerine büyük bir avantaj sağlıyor. Deneyimlerini ve başarısı kanıtlanmış sistemlerini bayilik alan girişimcilerinin kullanımına sunan bayilik veren firmalar ayrıca reklam çalışmaları ile de bayilik alan girişimcilerine yeni müşterilere ulaşma şansı tanıyor.

Franchise veren firmalar arasında yatırımcılarına hem bedelli hem de bedelsiz bayilik alma fırsatı sunanlar bulunuyor. Özellikle elinde kısıtlı sermaye bulunan girişimciler bedelsiz ya da düşük sermaye gerektiren iş fikirleri arasından kendilerine en uygun olanını seçerek hem sermayelerini verimli şekilde kullanabiliyor hem de kısa sürede kara geçerek bir işletmeye sahip olabiliyor. Bunlar arasında özellikle son zamanların popüler yatırımlarından olan çiğ köfte sektöründe uygun yatırım olanaklarının bulunduğu biliniyor.

Çiğ Köfte Bayiliği Veren Firmalar

Dürüm sarılarak servis edilmiş çiğköfte

Çiğ köfte firmaları az sermaye ile ya da sermayesiz olarak bayilik veren firmalar arasında başta geliyor. Çiğ köfte sektöründe franchise veren bazı firmalar franchise bedeli almadan bayilik hakkı verse de her firmanın koşulu şirket standartlarına göre değişiklik gösteriyor. Örneğin Çolakzade Çiğ Köfte, 7.000 TL ile 10.000 TL arasında değişen bir sermaye ile yatırımcılarına bayilikler sunuyor. Açılacak olan işletmelerin 15-20 m2 alana sahip olmasını isteyen marka, bayilik alan girişimcilerinin işletmelerinin başında bulunmasını istiyor. Kurulum giderleri işletmeciye ait olmakla birlikte Çolakzade Çiğ Köfte açılışta kullanılmak üzere girişimcilerine ücretsiz ürün gönderimi de yapıyor. Bu bütçe Komagene Çiğ Köfte bayilik almak istenirse markanın politikası doğrultusunda artış gösteriyor. Önemli olan girişimcilerin kendileri ve yaşadıkları lokasyon özelinde en doğru bayilik veren firmalar arasından seçim yapmalarına dönüşüyor.

Yöresel Gıda Bayiliği Veren Firmalar

Tepsilerde, kavanozlarda sergilenen yöresel ürünler.

Her gıda maddesinin organiği ve kendi yöresinde üretilmiş halini tüketmeyi tercih eden çok geniş bir hedef kitlenin olduğu biliniyor. Dolayısıyla bu alanda bayilik veren firmalar da hızla artmaya başlıyor. Örnek vermemiz gerekirse, Balkarlı Yöresel Lezzetler özelinde ilerleyebiliriz.

Balkarlı Yöresel Lezzetler markası da gıda sektöründe faaliyet göstermek isteyen girişimcilere bayilik veren firmalar arasında yer alıyor. Yöresel ürünlerini yurt içi ve yurt dışı piyasalarda daha fazla tüketiciye ulaştırmayı hedefleyen marka 10.000 TL karşılığı bayilik veriyor. Bayilik alan işletmelerde satışı yapılacak ürünlerin tamamını firma temin ediyor. Tüm bayilerinde standart fiyat uygulamasına özen gösteren Balkarlı Yöresel Lezzetler bu uygulaması ile yatırımcısına yeni dahil oldukları sektörel rekabette avantaj sağlıyor.

Perakende Sektöründe Bayilik Veren Firmalar

Süper market reyonu. Resim alışveriş arabasının arkasından çekilmiş

Bölgesel olarak hedef kitleye satış yapmak ve zaman içerisinde karlılığını arttırmak isteyen girişimciler market bayilik veren firmalar arasında seçim yaparak geleceklerini değiştirebiliyor. Perakende sektöründe bayilik veren firmalar arasında yer alan Ekomini de girişimcilerin dikkatini çeken markalar arasında konumlanıyor.

Ekomini perakende sektörü bayiliği ile yatırımcılarına hızlı bir büyüme ve karlı bir işe sahip olma olanağı sunuyor. Müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını geniş ürün yelpazesi ile karşılayan marka yaklaşık 50.000 TL yatırım sermayesi talep ediyor. Kazançtan oluşan karı tamamen bayilik alan girişimciye bırakan marka gerektirdiği sermayeye kıyasla yüksek düzeyde para kazanma avantajı ile bu sektöre yatırım yapmak isteyen girişimcilerin dikkatini çekiyor. Cirodan prim almayan Ekomini, reklam ve katılım payını da bayiliği alan işletmecilerinden dönemlik olarak alıyor. Perakende sektöründe faaliyet gösteren en büyük 10 marka arasında yer alan Ekomini İstanbul başta olmak üzere pek çok farklı bölgede bayilik vermeye devam ediyor. Firma internet sitesindeki form doldurularak yapılan başvuruları değerlendirmeye alıyor.

Cafe Bayiliği Veren Firmalar

Cafe

Cafe bayilikleri girişimcilerin yaklaşık son 15 yıldır vazgeçilmez alternatifleri arasında yer alıyor. Cafe sektöründe franchise veren firmalar hem marka bilinirliklerini yükseltmeye hem de bayilerine sundukları avantajları arttırmaya çalışıyor.

Sektörünün lider markalarından biri olarak bilinen Mado ise yatırımcıların en çok tercih ettiği firmaların başında geliyor. Firma bayilik verdiği girişimcilerin seçiminde titizlikle davranıyor ve marka değerlerine uygunluğa büyük önem veriyor. Mado bayilik almak için gereken yatırım sermayesinin 700.000 TL civarında olduğu öngörülüyor. 2019 yılında da bayilik vermeye devam edecek olan marka bayilik verdiği girişimcilerin sektörel deneyiminin olmasını ön koşul olarak öne sürüyor. Mado bayilik almak için gereken şartlar hakkında detaylı bilgi marka yetkililerinden alınabiliyor.

Coffemania’nın sektöre girdiği 2009 yılından bu yana büyük bir büyüme kaydettiği biliniyor. Kahve sektöründe faaliyet gösteren en büyük 5 markadan biri olan Coffemania’nın altmıştan fazla bayisi bulunuyor. 2018 yılında bayilik çalışmalarına hız kazandıran ve bu sektörde bulunmak isteyen girişimcilere bayilik veren firma bayilerinin karlılığını artırmak için özel kar marjları uyguluyor. Coffemania bayisi olmak için 300.000 TL sermayeye sahip olmak ve markanın tüm koşullarını karşılamak gerekiyor. Gerekli özellikleri taşıyan yatırımcılar ile 5+5 yıl olmak üzere franchise sözleşmesi imzalanıyor.

Mobilya Bayilik Veren Firmalar

Teşhir için dizilmiş mobilya koltuk takımı

Hem yeni evlenenlere hem yeni ev alanlara hem de evini yenilemek isteyenlere eş zamanlı olarak satış yapabilme olanağı sunan mobilya bayilikleri de girişimcilerin en çok tercih ettiği iş fikirleri arasında yer buluyor.

İstikbal Mobilya mobilya sektöründe faaliyet gösteren en büyük 3 firmadan biri olarak anılıyor. Bellona ile birlikte faaliyet gösteren İstikbal Mobilya bayiliği alabilmek için yaklaşık olarak 400.000 TL civarında yatırım sermayesi gerekiyor. Bayilerine başarısı kanıtlanmış bir iş modeli ile sektöre adım atma fırsatı sunan marka, bayilik alan girişimcilerinden ciro primi ve reklam katılım ücreti talep etmiyor. Bayilik görüşmelerine başlanmasından itibaren her alanda girişimcileri ile işbirliği içerisinde bulunan İstikbal Mobilya; bayilik alan girişimcilerine eğitim, pazarlama, lojistik, insan kaynakları alanlarında da destekler sunuyor.

Kozmetik Sektöründe Bayilik Veren Firmalar

Teşhir için dizilmiş kozmetik ürünler

Türkiye’nin en köklü kozmetik markalarından biri olan Flormar 1970 yılından bu yana sektörün öncü markaları arasında yer alıyor. Verdiği bayiliklerde peşin olarak giriş bedeli almayan Flormar, başa baş kar noktasının geçilmesi durumunda cironun belirli bir yüzdesi olarak belirlenen şekilde royalty fee almayı tercih ediyor. Markanın internet sitesinde güncel bayilik koşulları ve bayilik başvuru formu yer alıyor. Son yılların en karlı ve gelişen sektörlerinden biri olan kozmetik sektöründe yer almak isteyen yatırımcılar Flormar bayileri arasında yer alarak yatırım tutarlarını kısa sürede geri kazanabiliyor.

Ayakkabı Bayilik Veren Firmalar

Spor Ayakkabı

Ayakkabı sektöründe girişimci olmak isteyenler için değerlendirilebilecek fırsatlar arasında Polaris bayilik de yer alıyor. Merkezi olarak yürüttüğü düzenli reklam çalışmaları sayesinde yüksek bir marka bilinirliğine sahip olan Polaris, bayilik alan girişimcilerine bölge koruma desteği sağlıyor. Sektörün öncü firmalarından olması nedeni ile Polaris’in bayilik şartları ayakkabı sektöründe bayilik veren diğer firmalara göre biraz sektörün üzerinde kalsa da karlılık oranı ve sahip olduğu müşteri kitlesi sayesinde yatırımın kısa sürede geri kazanılması mümkün oluyor.

Gayrimenkul Sektöründe Bayilik Veren Firmalar

Üst üste dizilmiş bozuk paralar. Arkada tüksek binaların silueti var.

Türkiye’de gayrimenkul sektörünün en çok kazandıran sektörlerden biri olduğu biliniyor. İnşaat sektöründe yaşanan büyüme ile birlikte gayrimenkul sektörünün de karlılığı artıyor. Turyap 1985 yılından beri gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermekte olup Türkiye genelinde bayilik imkanı veren markalar arasında yer alıyor. Turyap bayilik almak için gereken yatırım maliyeti ve isim hakkı faaliyet gösterilecek olan bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. Marka bayilik alan girişimcilerinin yabancı dil bilgisine sahip üniversite mezunu kişiler olmasını istiyor. Ayrıca girişimcinin yaşının faaliyet göstermeyi planladığı bölgenin genel profiline uygun olmasına özen gösteriliyor. Turyap bayilik alan girişimcilerinin aylık satış cirosundan pay almıyor. Açılış esnasında yapılacak masrafları dikkate alan marka girişimcilerine ekstra yük çıkarmamak adına ilk üç ay boyunca sabit ödeme de talep etmiyor.