Broşürler, dijital pazarlamanın önem kazanması ile birlikte önemi azaldığı düşünülen pazarlama yöntemleri arasında yer alsa da doğru şekilde hazırlandıklarında ve doğru kitleye eriştirildiklerinde girişimcilerin yüzünü güldürebiliyor. Dikkat çekici, ilginç içeriklerle donatılmış, satın alma isteği uyandıran ve eyleme geçiren broşürler geleneksel pazarlama stratejilerinin bel kemiği olmayı sürdürüyor. Küçük işletme sahiplerine ekonomik ve etkili bir pazarlama imkanı sunan broşürler hazırlanmadan çalışmalarını tamamlayan işletme sahipleri pişman olmuyor.

Ön ve arka yüzü dikkatli bir şekilde tasarlanan, doğru mesajı barındıran ve profesyonel duruş sergilenmesini sağlayan broşürler sayesinde yerel işletmeler daha çok kişiye ulaşabiliyor, ürün veya hizmetlerini net bir şekilde tanıtabiliyor; daha da önemlisi satışlarını arttırma fırsatı yakalayabiliyor. Peki broşürlerin tüm bu faydalarından yararlanmak için ne yapılması gerekiyor? İşte detaylar…

1. Broşürler Hazırlanmadan Beyin Fırtınası Yapın

İşletmenin sahibi, ortağı ya da yetkilisi olabilirsiniz. Eğer tanıtımınız için broşürlerin gücünü kullanmak istiyorsanız yeni fikirler bulmalı ve mümkünse güvendiğiniz kişilerle beyin fırtınası yapmalısınız. Hazırlayacağınız broşürün diğer firmaların broşürlerinden ayrılması için orijinal fikirler bulmalı, bu fikirleri not almalı ve zihninizi kısıtlamamalısınız. Garip ya da sıra dışı bir slogan bulursanız bu fikri hemen göz ardı etmemelisiniz. Üzerine düşünmeli ve temel amacınıza hizmet edeceğine inanırsanız broşürde tüm farklılıklara yer vermelisiniz. Unutmayın, bazen en garip fikirler en etkili sonuçlara neden olabilir.

Beyin fırtınası yaparken çıkış noktanızı hedef kitleniz olarak belirlemelisiniz. Broşürünüzle ilgili net kararlar vermeden önce müşteri portföyünüzün demografik özelliklerini düşünmelisiniz. Sizin ürün ya da hizmetlerinizi niye tercih ettiklerini zihninizde canlandırmalı, onları heyecanlandıracak detayları ön plana çıkarmalısınız. Bu şekilde hem sizi neden tercih ettiklerini hatırlamalarını sağlayabilir hem de sizi tercih etmeleri için onlara bir neden verebilirsiniz.

2. Broşür Konseptinizi Geliştirin

Broşürünüzün dikkat çekmesi için tek bir slogan ya da uygun renkler seçmek yetmez. Broşürler aracılığı ile hem mevcut hem de potansiyel müşterilerinize erişeceğiniz için tek bir sayfaya işletmenizin mesajını sığdırmalısınız. Ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi konumlandırırken broşürlerinizde yenilik yapmayı düşünmeli, fikrinizi parlatacak çözümler aramalısınız.

3. Broşürlerinizde Kalıpları Yıkın

Binlerce markanın satış arttırmak için verdiği reklam mesajları ile çevrelenmiş bir dünyada nasıl fark edilirsiniz? İşte bu soruyu broşür hazırlama sürecinde aklınızdan çıkarmamalısınız. Farklı olmaya çalışmalısınız çünkü farklı olmak zorundasınız. Broşürünüzü farklı kılmak için kendinizi en iyi şekilde ifade etmeli, görenlerin duyarsız kalmasını engellemelisiniz. Broşürünüzü görenlerde duygu uyandırmalısınız; örneğin yüzlerini güldürmeli, onları mutlu etmeli veya kızdırmalısınız. Kısacası burun kıvırıp broşürünüzü buruşturup atmamaları adına tüm önlemleri almalısınız.

4. Tasarımın Gücünden Yararlanın

Broşürler aracılığı ile reklam yapmak istiyorsanız broşür tasarımında profesyonel ögelere yer vermelisiniz. Başlıkların, tekliflerin, tanıtım yazılarının, mesajların farklı şekilde tasarlanması için profesyonellerden destek istemelisiniz. Bu şekilde broşürünüzün içeriği kadar tasarımı ile de dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz.

5. Baskı Kalitesine Dikkat!

Saatlerinizi belki de günlerinizi broşürünüzü içerik ve görsel anlamda geliştirmek için harcadıktan sonra baskı kalitesine de özen göstermelisiniz. Renklerin belli olmadığı, yazıların silik çıktığı bir broşür dağıtmayı emin olun istemezsiniz.

6. Broşürünüzü Kaldırımlara Attırmayın

Broşür hazırlamak için zaman ve para harcadıktan sonra dağıtım mekanizmasını da planlamalısınız. Kaldırımlarda ve yol kenarlarında buruşturulup atılan broşürlere sahip olmak istemiyorsanız broşürlerinizi akıllıca dağıtmalısınız. Broşürlerinizi dağıtmak için part time çalışan kişilere iş verebilirsiniz. Yoldan geçen herkese broşür dağıtmanın çok mantıklı olmadığının bilincinde olarak verdiğiniz emeklerin boşa gitmemesini sağlayabilirsiniz.