İnternetten Para Kazanma Yolları Nelerdir? Nasıl Online Para Kazanılır?

İnternet üzerinden nasıl para kazanılır ve para kazanma yolları nelerdir sorusunun tüm cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Anlattıklarımızı okuduktan sonra artık sizler de internet üzerinden nasıl kazanç sağlayacağınızı tüm detaylarıyla öğrenin.
İnternetten Para Kazanma Yolları Nelerdir? Nasıl Online Para Kazanılır?
19 dk
Son güncellenme: 17/08/2022
Tüm Başlıklar

İnternetten para kazanmak birçok kişi için hayal ürünü gibi gelse de doğru adımlar ve taktikler uygulandığı sürece çok ciddi rakamlar kazanmak mümkündür. Kulağa imkânsız bir cümle olarak gelen bu fikir, kendi yeteneklerinizi ve internetten para kazanmaya dair tüm püf noktalarını öğrendikten sonra göründüğü kadar zor olmadığı anlaşılacaktır. Bu yazımız internet üzerinden para kazanmak isteyen kişilere! İş konusunda size yardım ederek, fikir vereceğimiz serüven başlasın.

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

İnternetten para kazanmak mı istiyorsunuz? İnternet üzerinden gelir elde etmek isteyen kişiler için püf noktalarını, avantajları ve meslek gruplarını sizler için derledik. Fakat nereden başlayacağınızı, nasıl yapacağınızı, hangi internet sitelerini kullanmanız gerektiğini ve oluşturacağınız içeriğinize göre kullanmanız gereken ekipmanları bilmiyor musunuz? O zaman bu yazımız tam da size göre. Lütfen arkanıza yaslanın ve kahvenizi yudumlayın. Sizin için internetten nasıl para kazanabileceğinizi tüm detaylarıyla anlatıyoruz.

İnternetten Para Kazanmanın 3 Püf Noktası

Globalleşen dünya hayatının içerisinde başta koronavirüs nedeniyle para kazanmak zorlaşmıştır. Ancak kendini geliştirmeye ve sürekli araştırmaya aç bırakan toplumlar için paranın elde edilmesi birçok farklı kapı ve yol açmıştır. Bu bireylerin ortak özelliklerini saymak gerekirse, üretkenlik, araştırma özelliği ve en önemlisi de sürdürebilirlik olmuştur. Günümüz şartlarında internetten para kazanan insanların ortak özelliklerine de baktığımız zaman karşımıza bu üç kelime çıkar: araştırma, üretme ve devam etme…

 1. Araştırma: Her işin başlangıcında araştırma yapmak gelir. Bunun için bazı uygulamalar da mevcuttur. Şüphesiz araştırma yapmadan herhangi bir işe başlamak ayakları yere basmayan, plansız ve kurgusuz bir alanda ilerlemeye benzer. Alan araştırması, rakip analizi, gelir-gider maliyetleri ve en az 6 aylık iş planı çıkarılmadan yapılan bir işin devamlılığını beklemek hata olur. İşte bu aşamada ilk kıstasımız olan “araştırma” iş fikrimizin başlangıcı açısından oldukça önemlidir.
 2. Üretme: Üretkenliğin olmadığı hiçbir iş alanı var olması dışında bir etki yaratamaz. İş alanlarına ilişkin en önemli püf noktalarından ikincisi olan “üretmek” yapacağınız iş için içerikler, planlar, çizelgeler ya da fikirler üretmek şeklinde açıklanabilir. İş fikrinizi sağlam temellere oturtmak için üretme aşamasını başarı ile tamamlamanız gerekir.
 3. Devam Etme: Yapacağınız işte tüm analiz ve raporlamaları, iş planlarını gerçekleştirdikten sonra hiçbir durumda pes etmemek ana mottonuz olarak belirlenmeli. Sürekliliği olan işler daima daha geliştirici ve sonunda başarı olan işlerdir. Devam edebildiğiniz ve istikrar gösterdiğiniz işlerin sonu güzel grafiklerle sonuçlanacaktır.

Bunları Yapın, Oturun Paraları Sayın!

İnternet platformları üzerinden sıfırdan kazanmak isteyen kişilerde olması gereken en temel bu üç özelliklerden en az birine sahip olunması durumunda, geriye sadece kazanılacak paraları saymak kalıyor… 

Merakınız, sabrınız ve biraz da inadınız olduğu sürece internetten para kazanmanın imkânsız olmadığı sizlere bu yazımızda uzun uzun anlatacağız. Umarız bu yazımızı da sonuna kadar okurken sabırlı olur ve internetten para kazanmaya başlamanızın ilk taşlarınızı beraber atmış oluruz.

İnternetten Para Kazanabileceğiniz İşler

Şimdi ise sizlere internetten nasıl para kazanabileceğinizi ve hangi internet sitelerinden faydalanabileceğinizi anlatıyoruz.

1. YouTube Üzerinden Para Kazanmak

Günümüzde internetten para kazanma yollarından en çok tercih edilen platform YouTube’dur. Düzenli bir çalışma planı ile YouTube üzerinden videolar paylaşarak hiç tahmin edemeyeceğiniz rakamları kazanmanız mümkün. İster uzman olduğunuz bir konu olsun, isterseniz sıfırdan başlayarak hiç hâkim olmadığınız bir konu… YouTube platformu üzerinden kamera karşısına geçerek sanki karşınızda bir insan varmış gibi kamera ile sohbet ederek bile para kazanabilirsiniz. YouTube harika bir internetten para kazanma yönetimidir.

Yol Haritası Belirleyin!

YouTube üzerinden para kazanmaya başlamadan önce bu platformlar üzerinden oluşturacağınız kategori ve içerikleri önceden belirlemeniz ve kendinize bir yol haritası belirlemeniz gerekmektedir. Oluşturacağız içeriklerinizin ne olacağına karar vermek tamamen özgür iradenize kalmış bir seçenektir. Fakat özel bir yeteneğiniz varsa bu yeteneğinizi kullanarak keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz.

Yeteneklerinizi Keşfedin

İyi bir yemek yapıyorsanız, enstrüman çalabiliyorsanız, profesyonel bir derecede yabancı dil konuşabiliyorsanız tüm bu yeteneklerinizi bile YouTube ile harmanlayarak ciddi rakamlar kazanabilirsiniz…

YouTube Denemeye Değer

Eğer bir yeteneğiniz yoksa kesinlikle umutsuzluğa kapılmayın. Daha önce hiç kimsenin aklına gelmeyen bir konu düşünüp bunu YouTube platformunda gerçekleştirebilirsiniz. Bugün YouTube platformu üzerinden video oyunları oynayarak bile büyük paralar kazanan insanların olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yapan onlarca insan olduğuna göre sizce de denemeye değmez mi?

Ekipman Oluşturun

Hangi kategoride içerik üreteceğinize karar verdikten sonra; yapmanız gereken şey oluşturacağınız içerik türüne göre ekipman satın almak ve çekim ortamı oluşturmaktır.

Şunu unutmamakta fayda var ki hangi kategoride içerik üretecek olursanız olun bu işin temel taşı bilgisayardır. Üzülerek belirtiyoruz ki Bilgisayarınız olmadan YouTuber olmanız ve bu işten ciddi paralar kazanmanız mümkün değildir. Bilgisayarın temel amacı ise çekmiş olduğunuz videolarınızın temel kurgusunu, montajını, ses efektlerini düzenlemek, süslemek ve çekmiş olduğunuz videolarınızın takipçileriniz tarafından daha izlenebilir bir hale getirmektir. Bu işin telefondan da olabileceğini düşünen takipçilerimize üzülerek belirtiyoruz ki ne yazık ki profesyonel olarak akıllı telefonlarınızdan bilgisayardaki işlemleri yapamazsınız… Sadece Vlog çekecekseniz bunu tabi ki akıllı telefonlarınızdan yapabilirsiniz fakat cep telefonunuzdan çekmiş olduğunuz YouTube videolarınızı telefondan düzenleyip, montajlayamazsınız. Bunun için sizlere mutlaka işlerinizi profesyonelce yürüteceğiniz bir bilgisayar almanızı öneriyoruz

Bilgisayar konusunu hallettikten sonra gerekli ekipmanlarımızın ne olduğuna karar vermek daha kolay olacaktır. Örnek vermek gerekirse sizler Vlog (günlük yapılan rutin ve aktivitelerin videoya çekilmesi ve paylaşılması) çekecekseniz. Bunun için bir video kameraya ya da kaliteli bir video çeken akıllı telefona sahip olmanız gerekir. Ayrıca sesinizin de takipçilerinize net bir şekilde iletilmesi için profesyonel bir mikrofon tercih edebilirsiniz. 

Unutmayın ki burada önemli olan husus ise sizlerin ne tür bir kategoride içerik üreteceğinizdir. Ekipmanlarınızı belirleyecek olan konu, üretecek olacağınız içeriklerdir… Hangi kategoride içerik üreteceğinize karar verdiniz, bilgisayarınızı ve ekipmanlarınızı da temin ettiniz, şimdi ise YouTube dünyasına girme vakti. Umarız bu yolda binlerce takipçiye ulaşır ve tahmin edeceğiniz rakamların çok üstünü kazanırsanız. Unutmayın ki internetten para kazandıran tüm bu işler sabır isteyen bir iştir.

Eğitim Videolarından Yararlanın

Son bir ipucu vermek gerekirse de eğer ki YouTube dünyası içerisinde de tanınabilirliğinizi ve videolarınızın izlenmesini nasıl arttırabileceğinizi bilmiyorsanız, çeşitli internet sitelerinden profesyonelce oluşturulmuş eğitim paketleri satın alabilir, hatta YouTube içerisinden bile ücretsiz bir şekilde sizler gibi içerik üreticilerinin oluşturmuş olduğu ücretsiz videolardan da eğitim videolarına ulaşabilirsiniz…

2. Twitch Yayınları İle İnternet Üzerinden Para Kazanın

Son yıllarda popülerliğini bir hayli arttırmış olan Twitch platformundan da ciddi rakamlar kazanmak mümkün. Evinizin bilgisayar masasından canlı yayınlar açarak takipçileriniz ile bir yandan sohbet ederken bir yandan da onlardan bağış (donate) alarak ciddi rakamlar kazanabilirsiniz. Hatta takipçi sayınız ve popülerliğiniz yükseldiği taktirde sponsorluk anlaşmaları bile sağlayıp aylık kazancınızı iki katına çıkarabilirsiniz.

Popüler Kategoriler

Twitch platformundaki içerik üreticilerinin en çok tercih ettiği kategori ise bilgisayar ya da oyun konsollarından video oyunu oynamak oluyor.Canlı bir şekilde bu anlarını takipçileri ile paylaşarak hem eğlenirken hem de para kazanabiliyorlar.

Ulaşım Kolaylığı

Ayrıca sadece oyun oynayarak değil, evinizde, işinizde, otomobilinizde de akıllı telefonunuzdan canlı yayınlar açarak para kazabilirsiniz. Bu işten bilgisayar masanızdan para kazanmak için de ihtiyacınız olan şeyler vardır. Bunlar bilgisayar, profesyonel bir mikrofon ve iyi bir internettir. Tecrübe edindikçe ve Twitch dünyasının içerisinde adınızı duyurup para kazanmaya başladıkça da görüntünüzün takipçilerinize daha estetik görünmesi için birkaç adet softbox (ışık) ve arka planınızın silinmesi için green screen (Yeşil Perde) de ekipmanlar listenize ekleyebilirsiniz. Eğer akıllı telefonunuzdan canlı yayın yapacaksanız ihtiyacınız olan tek şey akıllı telefon ve internettir. Geriye kalan ise bir kategori belirlemek, bu kategori ışığında takipçileriniz ile sohbet etmek ve sürdürebilirliğinizi sağlayarak popülerliğinizi arttırmak olacaktır. 

Twitch platformu YouTube dünyasına göre içerik üretimi olarak daha kolay gözükse de canlı yayınların bu aşamada kritik oluşu ve hatalar ile cezalara mahkum edileceğinizi bilmeniz gerekir.

3. Instagram Sayesinde Online Para Kazanmak

2010 yılında sosyal medyada sadece fotoğraf paylaşma uygulaması olarak piyasaya sürülen Instagram uygulaması, zaman ilerledikçe çok daha farklı amaçlara hizmet etmeye başladı.  Günümüzde Influencer adını verdiğimiz kişilerin Instagram uygulamasından aylık milyarlarca para kazandığını biliyor muydunuz?

Instagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Intagram platformundan para kazanmanın birçok yolu olduğunu söyleyebiliriz. İster bireysel olarak ister de kurumsal olarak buradan ürün satışlarınızı gerçekleştirebilir, sponsorluk anlaşmaları yapabilir, ürettiğiniz içerikler üzerinden anlaşmalar yaparak reklam alabilir ve aylık 10.000 ile 100.000 TL arasında miktarlar kazanabilirsiniz.

Yeni Mağaza Türü: Instagram Marketing

Günümüzde kurumsal olarak kendi işlerini kurma kararı veren insanların çoğu eski zamanlardaki gibi ara mahallerde dükkân açmak yerine Instagram platformundan markaları için bir profil oluşturuyor ve verecek olan hizmetlerini bu profilden gerçekleştiriyorlar. Bir butik mağazasından tutun, el işlerine kadar kişiler artık dükkân açmak yerine Instagram sayfası açıyorlar. Emin olun bu sayede daha az sermaye ile daha fazla kazanç elde edilebiliyor.

Zaman ve Emek

Instagram platformundan para kazanmak YouTube platformuna göre daha kolay gözükse de bu platformda da hizmet verecek ve para kazanmak isteyen kişilerin de bu platformun da YouTube kadar emek ve zaman istediğini söyleyebiliriz.

Instagramdan para kazanmanız için tıpkı YouTube platformunda anlattıklarımız gibi kendinize bir kategori seçmeniz gerekmektedir. Ya da hali hazırda olan bir fikrinizi Instagram sayfanızı oluşturarak buradan da satışlarınıza ya da oluşturduğunuz içeriklerinize devam edebilirsiniz. Fakat unutmayın ki her platform için gerekli olan husus, sürdürebilir olmaktır.

4. Podcast Yayınları İle İnternetten Para Kazanmak

Ülkemizde Podcast ya da blog podcast kültürü her ne kadar yeni oturmaya başlamış olsa da bu sektörü önceden keşfeden insanların tatmin edici kazançlar sağladıklarını söylemek mümkün…

Nedir Bu Podcast?

Podcast kelimesinin genel tanımı olarak internet üzerinden dinleyiciler ile paylaşılan sesli içerik olarak adlandırabiliriz. Bunu bir bakıma radyo yayını yapmak gibi de düşünebiliriz. 

Bir dizi gibi her bir Podcast yayınınızda farklı bir konudan bahsederek, sanki dinleyicilerinizin sizlerin karşısındaymış gibi sesli anlatılarınızı kayıt altına alıp dijital medya platformlarına yükleyebilir ve bu işten de paralar kazanabilirsiniz.

Spotify ve iTunes

Podcast içerik üreticilerin kendi anlatılarını paylaşmak için en çok tercih ettiğini dijital medya platformları Spotify ve iTunes olsa da kendi internet sitenizi de kurarak da Adsense üzerinden de para kazanabilirsiniz. Eğer ki Podcats yayınlarına uzak biriyseniz ilk başta insanlara ulaşmak adına sizlere kolaylık sağlaması için internet sitenizi oluşturmak yerine Spotify ve iTunes platformlarından içeriklerinizi paylaşmanızı tavsiye ederiz. Belli bir seviyeye, tecrübeye, popülariteye ve en önemlisi de hatrı sayılır bir takipçi sayısına da ulaştıktan sonra kendi internet sitenizi kurup, takipçilerinizi şahsi sitenize davet ederek daha fazla para kazanabilirsiniz.

Hangi Ekipmanlar Gerekli?

Temel anlamda Podcast yayınlarınıza başlayabilmeniz için gerekli olan ekipmanlar bilgisayar, iyi bir mikrofon ve internetten ibarettir. Zamanla bu ekipmanlarınızın arasına referans kulaklık ve pop filtre de ekleyebilirsiniz. Kulaklık ile kendi sesinizi daha iyi duyabilir ve sizlerin dinleyicilerine sesinizin nasıl gittiğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca profesyonel bir kulaklık ile olası bir ses patlaması gibi durumlarda kulaklıktan bunu kolay bir şekilde fark edip olaya müdahale edebilirsiniz. Pop filtresinin amacı ise ses patlamalarını önlemekle beraber mikrofonu tükürüklerden koruyarak, mikrofonunuzun uzun ömürlü olmasını sağlamaktır. Unutmayın ki para kazanabilmeniz için para harcamanız gerekir. İnternetten hangi yoldan olursa olsun para kazanmak için işinize yapacağınız yatırımlar sayesinde güzel paralar kazanabilmeniz mümkün.

5. Blog İçerikleri Üreterek Para Kazanmak

Bugün Blog kelimesi ülkemizde sürekli Vlog ile karıştırılan bir kelime olmuştur. Oysa ki blog ve vlog iki ayrı kategori olmakla beraber, hiçbir benzer yanı yoktur. Vlog çekmek, gün içerisindeki rutin hayatınızda yaptığınız aktiviteleri kayıt alarak video halinde kurgulanmış bir şekilde internette paylaşmak anlamına gelir. Blog zaten Z kuşağının aşina olduğu pasif gelir kaynakları arasındadır. Blog kelimesinin en açık ve basit bir şekilde anlamı ise yazı yazmaktır. Bunu günlük yazmak gibide düşünebiliriz. Blog yazmak ve bu işten para kazanmak için aklımıza ilk gelen seçenek bir internet sitesi kurup, Google Adsense özelliğini aktif edip para kazanmak olacaktır. Bu seçeneği tabi ki bizler de uygulayacağız fakat bir internet sitesi açmadan ve Google ile anlaşmadan önce bu yolda doğru adımlarla ilerlemek ve daha fazla para kazanmak adına sizlere birkaç tavsiyede bulunacağız… Freelance olarak evden yapabileceğiniz bu işi ciddiye almalı, gerekirse gelecek misafirlere “evde yokuz teşekkürler” demelisiniz.

Fazlasına Göz Atın: Sadece İnternet Bağlantısı Bulunan Bir Evde Yapılabilecek İşer

Kendinizi Test Edin!

Profesyonel olarak blog yazarak para kazanmaya başlamadan önce bu yolda kendinizi bolca test etmeniz şarttır. Yalnızca tam zamanlı değil, evde mikro işler yaparak da gelir elde edebilirsiniz. Sürekli yazı yazıp, yazdıklarınızı silip, daha sonra tekrar yazıp kendinizi Blog yazarak para kazanmaya hazır bir hale getirmelisiniz. Tecrübelerimize ve gördüklerimize dayanarak aktarıyoruz ki, bu yoldan para kazanmak isteyen insanların yapmış oldukları ilk ve en büyük hata, hiçbir bilgi ve tecrübe birikimi olmadan bir internet sitesi açıp, blog yazmaya başlamaları olmuştur. Bu işi freelancer olarak başka firmalara yapabileceğiniz gibi, kendi blog siteniz yardımı ile de yapabilirsiniz.

Yol Haritanızı Oluşturun

Kaleminizden çıkacak olan düşüncelerinizi insanlara sunmadan önce bir yol haritası çizip günlük rutin olarak her gün bilgisayarınızda herhangi bir konu seçip, bu konu hakkındaki kişisel yorum ve düşüncelerinizi yazarak kendinizi test edebilirsiniz. Bunu bir süre yaptıktan ve artık yorum ve durum olayını yazı diliyle anlatabilme yeteneğinizi geliştirdiğinizi fark edeceksiniz. İşte bu aşamadan sonra bir blog sitesi oluşturup siz de blog dünyasına katılabilirsiniz.

Google Adsense 

Kaleminizi geliştirdikten sonra internet sitenizden para kazanmak için Gooogle Adsense ile anlaşabilirsiniz. Bunun üzerinden aynı YouTube ve Instagram platformlarındaki gibi kurumsal firmalarla ya da bireysel olarak insanlarla sponsorluk anlaşmaları sağlayabilirsiniz. 

Sosyal Medyanın Gücü

Unutulmaması gereken bir önemli husus ise sizin kendi sitenizi ve yazılarınızı diğer insanlara ulaştırmak ve sitenizin görüntülenmesin arttırmak için kendi sosyal medya hesaplarınızı aktif kullanmanızdır. Sosyal medya ağları üzerinden verdiğiniz hizmetleri pazarlayarak yaptığınız işlere dair hedef kitlenizi bilgilendirin. Ek olarak para kazandıkça küçük bütçeler ile reklam verebilir, sesinizi kitlelere duyurmaya başlayabilirsiniz.

Sermaye Sizsiniz!

Sermaye konusuna gelecek olursak ise bu iş için bir bilgisayar ve internet dışında başka bir parçaya ihtiyacınız yoktur. En başta da söylemiş olduğumuz gibi en önemli ihtiyacınız sabır ve istikrardır. 

7. E – Kitap Yazarak Para Kazanmak

Teknolojik ve dijital açıdan gelişen dünya çerçevesinde değişme uğrayan aktivitelerden birisi de kitap ve kitap okuma aktivitesi olmuştur. Günümüzde kitap okuma oranı çok düşük seviyelerde olsa da kitap satın almak ve okumak için artık sadece bir kitapçı dükkanına gitmeniz gerekmez.

Bir kitaba madden sahip olmanızın dışında, evinizde otururken dışarı adımınızı atmadan da akıllı telefonlarımızdan E-Kitap adı altında dijital kitaplara sahip olabilirsiniz.

Nedir Bu E-Kitap?

E-kitap telefon, tablet ya da bilgisayar gibi elektronik cihazlar sayesinde konfor alanımızdan hiç ödün vermeden, dijital ortam ve aplikasyonlar sayesinde oturduğumuz yerden saniyeler içinde satın alabildiğimiz dijital kitaplardır.

Kitap Yazmak İçin Çok Okuyun!

E-Kitap yazarak para kazanmak her ne kadar blog yazmaya benzer gibi gözükse de arada ciddi farklar olduğunu söyleyebiliriz. E-Kitap yazarak para kazanmanız için blog kategorinde anlattığımız gibi bu iş için de belli bir bilgi ve tecrübeye ihtiyacımız olacaktır. Hangi konuda ve içeriğinin ne olacağı ise tamamen sizlerin düşsel gücüne ve bilginize dayanmaktadır. Kitabınızı E-Kitap formatında yazdıktan sonra, verilerinizi satıp para kazanmanız için karşınıza birden fazla seçenek çıkar.

E-Kitap Hangi Mecralarda Satılır? 

İlk ve en yaygın seçenek ise kitaplarınızı Google Play ve App Store mağazalarına yüklemek olacaktır. Bu seçenek dışında ise ikinci uygulanan yöntem belirli kurumsal markalar ile anlaşıp, bu markaların internet sitelerine kitaplarınızı yüklemek olacaktır. Son yöntem ise bir internet sitesi oluşturup, sosyal medya platformlarını kullanarak kendi reklamlarınızı yaparak internet sitesi üzerinden satış olacaktır.

8. Udemy Eğitimleri Satarak Para Kazanmak

Uzman olduğunuz bir konu hakkında planlı bir halde ders videoları üreterek, sanki karşınızda öğrenci varmış gibi bir öğretmen edasıyla ders ya da yeteneğinizi anlatarak uzaktan da Udemy sitesi sayesinde güzel paralar kazanabilirsiniz. 

Hemen Her Alanda Ders Verebilirsiniz

Anlatacağınız dersin içeriğinin de ne olacağının sizlerin bilgi ve tecrübesine kaldığını söylemekte fayda var. Site içerisindeki ders paketlerinden örnek vermek gerekirse gitar derslerinden, yabancı dil derslerine, montaj programlarının profesyonel derecede nasıl kullanılabileceğinden, YouTube platformunda üretilebilecek içeriklere kadar derslerin yer aldığını görebilirsiniz. Eğer ki özel bir yeteneğiniz ya da kendinize güvendiğiniz bir bilgi birikiminiz varsa, bu konuda eğitim dersleri oluşturup Udemy sitesi üzerinden bunları videolar haline getirip oluşturup paketler halinde müşterilerinize sunabilirsiniz…

Çok Az Sermaye İle Güzel Kazançlar

Eğitim videoları oluşturarak internetten para kazanma yollarından birisi olan Udemy platformu içinde gereken sermayenin çok az bir miktar olduğunu söyleyerek içinizi rahatlatmak isteriz… 

İhtiyacınız Olan Ekipmanlar

Bilgisayarınızın olduğunu varsaydığımız taktirde orta kalitede bir mikrofonu da ekipmanlarınız arasına katarsanız, bu iş için hazır olduğunuzu söyleyebiliriz. Udemy platformu içerisinde anlattığınız ders videolarında kendi görüntünüzün olması zorunluluğu olmamakla beraber, tercih edenler için de kendi görüntülerini de bir web cam yardımıyla da videolarınıza ekleme özgürlüğünüz bulunmaktadır…  

9. Çeviri İşleri Yapmak 

Profesyonel derecede yabancı dil bilen okurlarımız içinde güzel bir haberimiz var. Eğer profesyonel derecede yabancı dil biliyorsanız internet üzerinden çeviri yaparak da para kazanabilirsiniz. Eğer çeviri yapmak istiyorsanız 2 önemli noktayı sizlere anlatıyoruz!

Yeteneğinizi Kazanca Dönüştürün

Bir ya da birden fazla yabancı dil bilgisine sahipseniz ve bu konudaki bilgi ve tecrübelerinize güveniyorsanız yerli ve uluslararası internet sitelerinden güzel paralar kazanabilir yeteneğinizi bir gelir kapısına dönüştürebilirsiniz.

Çevirmenler Her Yerde

Bildiğiniz yabancı dil ya da dillerde makaleler yazarak, makale çevirileri yaparak, aynı şekilde yabancı dillerde e-kitap yazarak ya da e-kitap çevirileri yaparak internet siteleri üzerinden para kazanabilirsiniz. Hatta günümüzdeki toplantı kültürünün de dijitalleşmeye başlamasıyla birlikte kurumsal firmaların uluslararası dijital facecam toplantıları içinde çevirmen aradığını biliyor muydunuz? 

10. Web Sitesi Yaparak İnternet Üzerinden Para Kazanmak

İnternet üzerinden en çok para kazandıran bir diğer seçeneklerden birisi ise de Web sitesi yaparak para kazanmaktır. Her ne kadar YouTube, Twitch ve Instagram gibi platformlar internetten para kazanma konusunda popüler olsalar da bu yolların dışında da internetten çok ciddi rakamlar kazanabilirsiniz. Bunlara örnek vermek gerekirse kurumsal ya da bireysel firmaların özel isteklerine göre web siteleri oluşturarak binlerce lira kazanabilirsiniz.

Eğitim Videolarından Kaçınmayın

Eğer bu işlere merakınız var fakat bilginiz yoksa üzülmeyin. İnternet dünyasından nasıl profesyonel bir web sitesi yapabileceğinize dair yüzlerce ücretli ve ücretsiz ders paketlerinin olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu ders paketleri sayesinde profesyonel derecede bir web sitesinin nasıl yapılacağını bir süre çalışıp öğrendikten ve deneyip yanılma yoluyla ilerledikten sonra ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Freelancer Ağları Kullanın

İster evden ister bir kafeden yapabileceğiniz bu iş için freelancer ağları kullanmanız yeterli olacaktır. İş ağlarınızı geliştirdiğiniz sürece web sitesi yaparak para kazanmanız sizi tatmin edecektir.

11. Editörlük İşeri İle İnternetten Para Kazanmak 

Eğer ki dil bilgisi ve yazım kurallarına hakimseniz size güzel bir haberimiz daha var. İnsanların yazmış oldukları kitapları, makaleleri, amatör köşe yazılarını, hatta internet sitelerindeki birçok yazıyı düzenleyerek para kazanabileceğinizi söyleseydik ne düşünürdünüz? 

İnternet üzerinde yazı yazarak para kazanmaya çalışan birçok insan olduğu gibi, bu yazıları imla ve yazım kurallarına göre yazamayan ya da vakit kaybetmemek adına yazmayı tercih etmeyen birçok insan mevcut. Bu insanlara çeşitli internet siteleri vasıtasıyla ulaşıp onların oluşturdukları içerikleri düzenleyip paralar kazanabilirsiniz. 

12. Aplikasyon (Mobil Uygulama) Geliştirmek

İnternet üzerinden para kazanmanın bir diğer farklı yolu ise de aplikasyon üreterek para kazanmaktır. Bu yol diğer internetten para kazanma yollarına göre daha fazla zaman, emek ve bilgi istese de ürettiğiniz uygulamayı Google Play Store ve App Store marketlerinde kendi kategorisinde üst sıralarda tutmayı başarabildiğiniz taktirde çok ciddi paralar kazanabileceğinizi gözümüz kapalı söyleyebiliriz.

Bu kısımdaki üreteceğiniz uygulama tamamen sizlerin hayal gücüne ve fikrine kalmış bir durumdur. Hiç olmayan bir fikirde üretebilirsiniz, daha önce yapılmış olan bir fikrin daha iyisini de yapabilirsiniz. Bu bir oyun da olabilir, sosyal medya uygulaması da. 

13. Oyun Oynayarak Para Kazanmak

Daha önce hem spor hem de oyun kategorisinde yer alan E-Spor dalını hiç duymuş muydunuz? Yazımızın başından beri değişen ve gün geçtikçe gelişen internet ve dijital dünyanın içeriklerinden bahsetsek de spor dallarının da gün geçtikçe farklı şekillerde geliştiğini görebilmekteyiz. Buna örnek vermemiz gerekirse aklımıza ilk gelen dijital spor dalının E-Spor olduğunu söyleyebiliriz… Üst sıralardaki YouTube ve Twitch kategorindeki yazılarımızda bilgisayar ya da konsol oyunları oynayarak ve bu oyunların video ya da canlı yayınlarını yaparak para kazanabileceğinizi söylemiştik. 

E-spor

Fakat E-Spor sektöründen para kazanmak tam olarak YouTube ve Twitch platformlarındaki gibi olmuyor. E-Sporun tanımını yapacak olursak video oyunlarının profesyonel oyuncularla birlikte gerçekleştirildiği turnuvalara verilen isim diyebiliriz. E-Spor kategorisinde yer alan herhangi bir video oyununa normal seviyenin üzerinde, profesyonel derecede oynayacak kadar yeteneğiniz mevcut ise bu yeteneğinizden gerçek bir futbolcu gibi milyarlar kazanabilirsiniz.

Gerçek Oyuncular Gibi

Gerçek bir futbolcu gibi örnek vermemizin nedeni ise, E-Spor dünyası içerisinde aynı profesyonel futbol kulüpleri gibi takımların olması ve bu takımlar arasında E-Spor oyuncularının transfer sezonlarında gerçek futbolcular gibi takımlara transfer olmasıdır.

Böyle bir yeteneğiniz olduğu taktirde hem oyun oynayarak para kazanabilecek hem de turnuvalar dahilinde dünyanın birçok yerini gezme fırsatı bulabileceksiniz. Buradaki en önemli husus ise böyle bir yeteneğinizin olduğunu düşünüyorsanız geriye kalan en önemli şey kendinizi E-Spor takım ya da menajerlerine keşfettirmek olacaktır. 

Bunun kolay bir yol olmadığını açıkça söyleyebiliriz fakat imkânsız olmadığı da açıktır.Twitch platformunda usta olduğunuzu oyunun ya da oyunların canlı yayınlarını yaparak yeteneğinizi birçok insanla paylaşarak keşfedilme şansınızı iki katına çıkartabilirsiniz. 

14. Stok Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazanmak

İnternet üzerinden birçok farklı şekilde para kazanmak mümkün olduğu gibi, aklınıza hiç gelmeyecek fikir ve yöntemlerle de para kazanabilirsiniz. Bu yaratıcı fikirlerden birisi de stok fotoğrafçılıktır. Her ne kadar adı fotoğrafçılık olarak geçse de stok videolarınıza da satarak para kazanabilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Stok fotoğrafçılığın basit bir tanımını yapmak gerekirse şirketlerin, blog yazarlarının, ajansların ve çoğunlukla haber kanallarının ücretini ödeyip, içeriğin lisans hakkını satın alıp, kurumsal ya da bireysel müşterilerin kendi içeriklerinde özgürce kullanabilmesi için satın aldıkları içerik veya videolar bütünüdür. Hatta ses dosyalarının ve efektlerinin bile stok olarak üretilip satıldığını ve bu işten de ciddi paralar kazanılabileceğini söyleyebiliriz. 

Daha Fazlasına Göz Atın: Stock Fotoğrafçılığı İle Para Kazanmak

Konuyu kısa bir örnekle daha iyi açıklayalım. Örneğin İstanbul’da meydana gelen uluslararası nitelikte haber değeri taşıyan bir olayın, İngiltere haber kanallarında özgürce kullanılabilmesi adına herhangi bir telif ve hakkın ihlal edilmemesi için, belli stok görselleri edinmesi gerekir. Haber kanalının İstanbul hakkında stok içerik üreten kişinin görüntülerini satın alması aşamasında da siz devreye gireceksiniz!

İnternetten Para Kazanmanın Avantajları Nelerdir?        

İnternetten para kazanmak hem eğlenceli hem de birçok avantajı olan da bir para kazanma yoludur. Fakat bunları elde etmek için disiplin ve sürdürebilirliğin olması gerektiğini unutmayalım. Bunları saymak gerekirse…

 • Yüksek meblağlar kazanmak
 • Daha az yorularak para kazanmak
 • Ev ortamında çalışmak
 • Ekonomik olarak pasif gelir elde ederek daha güçlü hissetmek
 • Bir patrona ve emre bağlı kalmamak, kendi işinin patronu olmak
 • Sürdürülebilir ortamlarda çalışmak
 • Zaman kavramının kendi planlarınız dahilinde ilerlemesi
 • Zevk aldığını iş için içerik üretmek
 • Dijital mecraların gelişiminden yararlanmak

İnternetten Para Kazanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Her ne kadar internetten para kazanmanın avantajları olsa da bazı dezavantajlarının da olduğunu unutmamak gerekir. Bunlar:

 • Sabit miktarı olmayan maddi gelir
 • Asosyal çalışma ortamı
 • Bolca sabır istemesi
 • Bazı girişimlerin sermaye gerektirmesi
 • Takipçileri memnun edememe kaygısı ve psikolojik sorunlar
 • Olumsuz yorumlar
 • Özgüven problemleri
 • Engellenme ya da dijital içeriklerden mahrum bırakılma
 • Devamlı takip gerektirmesi
 • Rakiplerin başarıları

İnternet Üzerinden Para Kazanarak Ünlü Olan Kişiler

Gerek ülkemiz gerekse diğer ülkeler içerinde sadece internet üzerinden dünyaca ünlü olan birçok isme gün geçtikçe şahitlik ediyoruz. Televizyon çağını raflara atan internet çağının şimdiki zamanda, dijital dünya ve internet dünyasının sadece teknolojiye farklı bir yol açması ve hayatı kolaylaştırması dışında da popülizm akımını bile değiştirdiğini rahatlıkla görebiliyoruz. 

Sizlere sadece internetten para kazanmayı değil, internetten para kazanarak ünlü olan ve ne yaptıklarını örnekleyerek de internet dünyasından para kazanma işinin ne kadar mümkün olduğunu göstermek, kanıtlamak istiyoruz…

Türkiye’de İnternet Üzerinden Para Kazanarak Ünlü Olan Kişiler

 • Enes Batur (Platform: YouTube / İçerik: Oyun Videoları, Vlog ve Eğlenceli İçerik)
 • Orkun Işıtmak (Platform: YouTube / İçerik: Challenge videoları, Eğlenceli İçerik)
 • Danla Biliç (Platform: YouTube, Instagram / İçerik: Makyaj Videoları, Ürün Tanıtımları)
 • Ahmet Sonuç (Platform: Twitch / İçerik: Anlık Video Oyunu Canlı Yayınları)
 • Aykut Elmas (Platform: Instagram) / İçerik: Kısa Eğlenceli Videolar)

Dünyada İnternet Üzerinden Para Kazanarak Ünlü Olan Kişiler

 • Shroud (Platform: YouTube, Twitch / İçerik: Anlık Video Oyunu Canlı Yayınları)
 • Jeffree Star (Platform: YouTube) / İçerik: Makyaj Videoları)
 • Pewdiepie (Platform: Youtube) / İçerik: Eğlence Videoları)
 • Loren Gray (Platform: TikTok) / İçerik: Dans Videoları, Ürün İncelemeleri ve Vlog)
 • Zach King (Platform: Instagram, TikTok) / İçerik: İllüzyon Videoları)

İnternetten Para Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

İnternet yoluyla hangi platformdan para kazanmak isterseniz isteyin, bu işe başlamadan önce almanız gereken en önemli tavır sabırlı olmanızdır. Örnek vermek gerekirse YouTube platformundan para kazanmak istiyorsunuz. Elinizde YouTube platformu için en pahalı ve kaliteli ekipmanlarınız mevcut. Sabrınız olmadığız taktirde elinizdeki ekipmanların kalitesinin ya da markasının hiçbir önemi kalmayacaktır.

 • Kısıtlı İmkanlar ile Büyük Başarılar: Global YouTube dünyasından örnek vermek gerekirse, bu işten günümüzde zamanda büyük paralar kazanan ve dünyaca ünlü olan içerik üreticilerinin bu işe ilk başladığı zamanlarda ellerinde olan ekipmanları sayacak olursak, çoğunun kamerası, mikrofonu, ışığı kalite olarak çok düşük seviyelerdeydi. Hatta bazı YouTuberların arkadaşlarının kamera ve ekipmanlarını ödünç alarak bu işe başladıklarını da biliyoruz…
 • Asla Pes Etmeyin!: Bugün milyonlara sesini duyuran içerik üreticilerinin başarılarındaki en büyük sır ise sabırlı olmaları, pes etmemeleri ve sürekli kendilerini geliştirme gayreti içerisinde olmalarıydı.  
  YouTube platformunun ilk çıktığı zamanlarda para kazanma özelliğinin olmadığını hatırlatmak isteriz. Maddi bir kâr amacı güdülmemesine rağmen bu internet sitesinde yıllarca hobi olarak içerik üreten insanların hiçbir para beklentisi olmadan içerik üretmelerinin en büyük sebebi ise eğlenmek ve hoş vakit geçirmekti…
  Büyük Beklentilere Girmeyin!: İnternetten hangi yoldan para kazanmayı seçerseniz seçin sizlerde ilk zamanlarda büyük maddi gelirler beklemek ve sadece para kazanmaya odaklanmak yerine eğlenmeye ve içeriklerinizi kaliteli bir şekilde üretmeye gayret gösterirseniz, emin olun ki paranın emeklerinize karşı geri dönüşü daha kısa bir zamanda olacaktır. 
  İşinize Kalite Katın: Sabırlı olmanızın dışında sürekli kendinizi geliştirmeye dair bilgiye aç olmanızda bu yolda sizlere fazlasıyla katkı sağlayacaktır. Birçok kişinin YouTube platformundan para kazanmayı istediğini düşünür ve YouTube için örnek vermek gerekirse, yeni montaj teknikleri öğrenmek, kurgunuzu geliştirmek, videolarınızda daha gelişmiş sahne efektleri kullanmak sizlerin video ve kanalına fazlasıyla kalite katacaktır.
 • Başarmanın Yolu Doğru Stratejiden Geçer: Hangi yolu seçerseniz seçin bir yandan içeriklerinizi üretirken, bir yandan da kendinizi geliştirmeyi de unutmayın. İnternetten ya da farklı platformlardan para kazanma hedefi içindeyseniz kendinize doğru bir plan, istikrarlı bir düzen, kaliteli içerikler ve zaman ayırmalısınız. Bu kıstasları tamamladığınızda para kazanmak istediğiniz alana yoğunlaşarak birçok ilki başarabilir, alanınızda parmakla gösterilen seçkin biri olabilirsiniz.
 • Olumsuzluklara Aldırış Etmeyin: Unutmayın bu yolda önünüze olumsuzluklar, kötü eleştiriler, kestiremediğiniz sorunlar çıkabilir. Yapmanız gereken bunun uzun ama sonunda başarı olan bir yol olduğunu bilmenizdir!
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.