Kripto Para

2009 yılında Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle geleneksel yatırım araçları piyasasında adeta bir devrim yaşandı. Para işlemlerini güvence altına almak amacıyla piyasaya sürülen bu dijital para ile birlikte kripto paralar furyası başladı. Kripto paralar çok hızlı bir şekilde gelişti, Bitcoin ve diğer altcoinler alternatif yatırım araçlarına yönelmek isteyenler tarafından adeta kapış kapış alındı. Başlangıçta neredeyse hiçbir yatırımcı kripto para yatırımlarının bu denli kar getireceğini öngörememişti, ellerindeki bitcoinleri yemek siparişi vererek veya oyun satın alarak harcayan kişiler sonraki dönemde çok büyük pişmanlık yaşayacaktı…

Hem gerçek para hem de sanal para olarak tanımlanan, para olarak tanımlanan aracın yerine geçen; Microsoft, Expedia.com, Overstock.com ve Shopify gibi şirketler tarafından ödeme aracı olarak kabul edilen kripto paralar hakkında en çok merak edilenleri sizler için derledik.

1. Kripto Para Nedir?

Ülkelerin para birimine çevrilebilen, değeri yine arz ve talep doğrultusunda belirlenen, merkezi otoriteler tarafından kontrol edilemeyen şifreli para birimleri “kripto para” olarak tanımlanır. Kripto paralar tıpkı Euro, Türk Lirası veya ABD Doları gibi bir para birimidir sadece oluşturulma amacına uygun olarak kripto paralar kriptografi prensipleri kullanılarak dijital bilgi değişimini mümkün kılmaktadır. Şifreli dijital bir para birimi olarak da tanımlanabilen kripto para birimleri merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmediğinden dünya genelindeki birçok yatırımcının da ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Kripto para yani şifrelenmiş paralar dijital ortamda şifrelenir ve kodlanır. Üretilmesi için merkez bankaların söz hakkı bulunmaz ve ne kadar üretileceği az önce de belirtildiği gibi tüketiciler tarafından belirlenir. Üretilen kripto paralar kişiye özel elektronik cüzdan hesaplarında saklanır ve kripto paralar için kullanılan teknolojiye “blockchain” adı verilir.

2. Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain özünde bir veri tabanıdır. Zincirleme modeli ile inşa edilmiştir, takip edilebilir ancak kırılamaz. Bu veri tabanı merkezi otoriteye tabi değildir, para transferi işlemleri blockchain teknolojisi kullanılarak hem çok hızlı hem de çok ucuza gerçekleştirilebilir. Aracıların ortadan kalkmasını sağlayan blockchain teknolojisi birçok spesifik özelliğe sahiptir.

Kripto Para

Kripto Para Kategorisinden En Popüler İçerikler

İki Analistten Bitcoin İçin Felaket Senaryosu

Bitcoin’de %40’lık bir düşüş dalgası anlamına gelen bir düşüş senaryosu sunan Martinez,

Ceek Coin Yorum ve Analizleri

Ceek Coin nedir sorusu son zamanlarda en çok sorulan sorulardan biri haline