Sosyal Medya

Son dakika gelişmelerini artık sosyal medya üzerinden duyuyoruz. Türkiye’nin gündeminin nabzını tutan haberleri ilk kez sosyal medyada görüyor, haberlerin detaylarını sosyal medya üzerinden öğreniyoruz. Dahası da var, sosyal medya hesabı üzerinden yorumlar yapıyor, sosyal medya kullanıcılarına erişebiliyor ve tüm dünyada olup bitenlere cep telefonumuzu açarak hakim olabiliyoruz. Sosyal medya ile birlikte hayatımızda meydana gelen değişimler bir yana kim bilir, belki de sosyal medyanın temel amacını zaman zaman unutuyoruz.

Sosyal Medyanın Temel Amacı Nedir?

Dünyanın etrafını saran sosyal medya ikonları

Sosyal medya, adı üzerinde özünde bir medyadır. Saniyeler içerisinde milyarlarca kişiye erişebilme fırsatı tanıyan sosyal medya platformları kullanıcılarının sayısına ve aktiflik durumuna göre prestij kazanır. Farklı eğilimleri olan, sosyal medyayı çeşitli şekillerde kullanmak isteyen sosyal medya kullanıcıları internet üzerinde kendilerine en çok hitap eden platformu tercih ederler. Örneğin iş dünyasından uzak kalmak istemeyenler LinkedIn, gündemi takip etmek isteyenler Twitter, tanıdıkları ile etkileşime geçip sosyal medyanın nabzını tutmak isteyenler ise Instagram ve Facebook gibi alternatifleri değerlendirirler.

Sosyal medya ortaya çıktıktan sonra teker teker piyasaya sunulan mecralar birçok açıdan günümüzü etkilemeyi başarmıştır. Sosyal medya birçok farklı amaçlarla kullanılabilir ve sosyal medyanın tek bir temel amacı olduğunu söylemek doğru bir yaklaşım değildir. Sosyal medya yeni insanlarla tanışıp sosyalleşmek için, çevreyle etkileşimi sürdürmek için, farkındalık yaratmak ve toplumsal tepki başlatarak daha iyiye gitmek için kullanılabilir. 3 milyarı aşan sosyal medya kullanıcılarının her biri kendine göre sosyal medya tanımı yapabilir, bireysel ve kişisel tercihler doğrultusunda kendi hesaplarını oluşturabilir, ilgi duydukları alanda takipçileri üzerinde etki mekanizması oluşturabilir.

“Takipçiler üzerinde etki mekanizması” demişken sosyal medya ile hayatımıza giren “influencer” kitlesinden de kısaca bahsetmek istiyoruz.

Influencer Nedir?

Yorum, beğenme ve paylaşma butonlarını tutan eller

Sosyal medya ile hayatımıza giren kavramlardan biri de “influencer” kavramıdır. Etkiye sahip olan anlamına gelen influencer kavramı, yüksek takipçili ve takipçileri üzerinde etki mekanizmasına sahip olan kişileri tanımlamak için kullanılır. Yüksek takipçisi olan, paylaşımları yüksek sayıda beğeni ve yorum alan, hikayeleri izlenen ve söyledikleri ile sosyal medya gündeminde yer edinen kişiler giderek çoğalmaktadır. Yeni doğum yapmış bir anne “social mom”, stil tercihleri ile dikkat çekenler, oyun oynayanlar, şarkıcılar, makyaj bloggerları, youtuberlar, sanatçılar ve daha birçok grupta yer alan bireyler influencer olabilirler. İnfluencerların sahip olduğu güç sosyal medya pazarının hacmini de etkilemektedir. Örneğin küçüklü büyüklü firmalar influencerlar ile anlaşıp ürün reklamlarını yaptırarak satışlarını arttırmayı ve marka bilinirliklerini yükseltmeyi hedeflemektedir. Farklı sektörlerden farklı firmalar influencerlar arasında hedef kitleye göre seçim yapmakta ve bu pazarın büyümesini sağlamaktadır.

Türkiye’nin Sosyal Medya Gündeminde Hangi Konular İşleniyor?

Türkiye’nin sosyal medya gündemi haliyle oldukça yoğun geçiyor. Kadın cinayetleri, kadına şiddet, çocuk tacizi, siyaset, ekonomik zorluklar ve olmazsa olmazımız magazin haberleri sosyal medyada konuşuluyor. Şimdi sıra Türkiye’nin sosyal medya gündeminden eksik olmayan konu başlıklarını sıralamaya geldi…

Kadına Şiddet

Türkiye gündemini en çok işgal eden konuların başında maalesef ki kadına şiddet geliyor. Her yeni gün Türkiye’nin farklı bölgelerinde kadın cinayeti haberleri ülkeye yayılıyor. Kimi zaman video görüntüleri ile de ortak olunan bu dram sosyal medya kullanıcıları tarafından sıklıkla vurgulanıyor. Kadın cinayetleri ile sonlanmasa dahi kadınlara gösterilen fiziksel ve psikolojik şiddet sosyal medyada yer aldıkça kamuoyu farkındalığı kazanılabiliyor. Geçmiş yıllarda sosyal medya yokken gizli kalan dramlar artık tüm dünyaya duyurulabiliyor. Kadına şiddet olaylarının bu denli tepki görmesi hem bireyleri hem de karar vericileri etkiliyor. Göz görmeyince gönül katlanır anlayışı terk ediliyor ve kadınlar insanca yaşama hakları için mücadelelerini sürdürüyor.

Çocuk Tacizleri

Sosyal medya kullanıcılarının, birer insan olarak, en hassas oldukları konuların başında çocuk tacizleri geliyor. Yaşanan bu İnsanlık dışı üzücü olaylar toplumda kitlesel bir tepki yaratıyor. Haberlere yansıyan görüntüler, çocukların itirafları ve zaman zaman ebeveynlerin de taraf olduğu suç içerikli olaylar konusunda giderek hassaslaşıyoruz. Hassaslaşmaya başlamamızla birlikte sosyal medya içerikleri sayesinde daha bilinçli hale de geliyoruz. Çocuklara şiddet ve taciz olayları nasıl tespit edilir, tacize uğradığı şüphelenen çocuklarla nasıl konuşulmalı, böyle bir olayla karşılaşıldığında hangi mercilere başvurulmalı gibi konularda daha sağlam adımlar atıyoruz.

Çevre Sorunları

Son aylarda orman yangınları bir taraftan Kaz Dağları ormanlarının yok edilmesi bir taraftan Salda Gölü’nün kenarına tesis yapılacak olması diğer bir taraftan ülke gündemini meşgul ediyor. Özellikle küresel ısınma ve doğal kaynaklar hakkında yüksek bilince sahip olan kesim çevresel sorunlara büyük bir duyarlılık gösteriyor. Sosyal medya aracılığı ile çevre sorunlarının duyurulması bireylerin inisiyatif olarak sivil gösteriler düzenlemesini ve hükümetin tedbir alma gereksinimini hızlandırıyor.

Sağlık Kampanyaları

Sosyal medya sağlık yardımına ihtiyacı olan kişilere destek olunabilen önemli bir platform haline geldi. İnfluencerların da katkısıyla kullanıcılar yardıma ihtiyacı olan kişiler için kısa sürede örgütlenebiliyorlar. Böylece çocuklar ve yetişkinler kolektif destekle ihtiyaçları olan sağlık maliyetlerini karşılayabiliyorlar. Eylül ayı içerisinde influencer Neslican Tay’ın yoğun bakıma girmesi, bu üzücü olayın sosyal medyada geniş kapsamlı yankı uyandırmasına neden oldu. Kansere karşı verdiği mücadele ile milyonlarca kişinin sevgisini ve takdirini kazanan Neslican Tay için kısa sürede kan toplanabildi.

Magazin Haberleri

Evet, sosyal medya gerçeklerinden biri de, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada magazin haberleridir. Kim nereye gitmiş, ne giymiş, kimle gitmiş, kimle görüntülenmiş, kim kime ne demiş, kim kısa sürede bu kadar zayıflamış, kim eski sevgilisiyle objektiflere yakalanmış… Tüm bu sorular ilginizi çekiyorsa sosyal medya ihtiyacınız olandan çok daha fazla yanıt almanızı sağlayacaktır. Türkiye’deki ünlüler, oyuncular, şarkıcılar ve hatta artık influencerler çok merak edildiği için sosyal medya gündeminde de ister istemez magazin haberleri yer ediyor.

Sonuçta sosyal medya bireylere sanal bir özgürlük sunuyor. Herkes kendi ilgi alanlarına yönelerek aynı görüşleri paylaştığı kişilerle etkileşime geçiyor. Kimi en güzel giysilerini giyiyor resim çekiyor, kimi ise gittiği mekanları tanıtarak para kazanıyor. Bazıları yardım kampanyaları düzenlerken bazıları ünlülerin yaptıkları paylaşımlarla terör örgütünü savunduklarını iddia ediyor. “Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla gündem konusu oldu.” Şeklinde kendinden bahsedilsin isteyenler de sosyal medyanın devasa ağının faydasını yaşıyor.

Sosyal Medya

Sosyal Medya Kategorisinden En Popüler İçerikler

Sosyal Medyanın Satışlara Etkisi: Stratejiler, Ölçüm ve Başarılı Uygulamalar

Sosyal medyanın satışlara etkisi üzerine derinlemesine bir inceleme. Etkili stratejiler, ölçüm yöntemleri

Instagram Beğeni ile Para Kazanma (Instagram Beğeni Hilesi İşe Yaramıyor)

Şimdiye kadar ne kadar takipçinin olması gerektiğini merak ediyorsanız , kısa cevap