Ek İş

Akşamları Ek İş Yapmak İsteyenler İçin 10 Karlı Fikir ve Fırsat

Mevcut mesai düzenine zarar vermeden, akşamları evden ya da rahat bir bir ortamdan ek iş yaparak ilave gelir elde etmek isteyenler için 10 karlı ve kolay ek iş fikri.

Evden ek iş yapan genç erkek

Geçim derdinin iyiden iyiye hissedildiği ve neredeyse herkesin ek gelir için boş vakitlerinde para kazanabileceği bir ek iş aradığı bir dönemden geçiyoruz. Toplumumuzda maalesef ki ciddi bir gelir ayrımı var. Ev iş, iş ev arasında geçen zamanda nefes almak dahi giderek zorlaşıyor, tüm bu kötü tabloya rağmen ise hayat devam ediyor. Ek gelir elde etmek isteyenlerin en büyük avantajlarının teknolojinin gelişmesi, internetten para kazanmak için farklı yolların keşfedilmesi ve yeni sektörlerin giderek değer kazanması olduğu büyük ölçüde kabul görüyor.

Ek gelir elde etmek için birçok
farklı alternatif bulunuyor. Hem geleneksel hem de teknoloji sayesinde ortaya
çıkan para kazanma yolları ay sonunu getirmekte yaşanan zorlukları
azaltabiliyor. Yine de temkini elden bırakmamak gerekiyor. Güvenilir
platformlardan, güvenilir kişilerle iş yapmanın önemi sürüyor.

Bu yazımızda sizlere akşamları
yapılabilecek ek işler hakkında bazı önerilerde bulunacağız. Hali hazırda dünya
genelinde milyonlarca insanın para kazandığı bu yöntemleri detaylandırıp size
en uygun yöntemi bulmanızı sağlamaya çalışacağız.

İnternetin Yeni Sektörü; İçerik Yazmak

Ek iş olarak yazı yazan kadının ellerine yakın çekim
krisanapong detraphiphat / Getty Images

Kendi serbest içeriğinizi yazmaya başlamak için tek ihtiyacınız olan şey bilgisayar ve iyi yazma becerileridir. Müşteriler bulmak için, makale sitelerine ve webmaster platformlarına üye olabilirsiniz. Ayrıca içerik yazarlarına özgü platformlardan yararlanabilirsiniz. İlk başta fazla para kazanamayabilirken, başklarına iş yaptıkça müşteri sayınız artar ve aldığınız olumlu geri bildirimler ne kadar çok olursa, o kadar fazla ücret alırsınız. Bu konuda bionluk, sadeceon ve r10 gibi siteleri inceleyebilirsiniz. Ortlama 500 kelimelik bir içerik 20 liraya satılıyor ve günde 2 içerik hazırlayan birisi aylık 1.200 lira civarında bir ek gelir elde edebiliyor.

Büyük Şehirlerde Ek İş OlarakKöpek Gezdirerek Para Kazanabilirsiniz

Ek iş olarak köpek gezdiren adam orman yolunda köpek ile koşuyor
ToNic-Pics / pixaba

Köpek gezdirme yurt dışında popüler olan bir iş fikri. Türkiye’de ise büyük şehirlerde ihtiyaç duyulan bir iş haline gelmeye başladı. Köpek gezdirme işinde 30 dakika veya 1 saatlik yürüyüşler yapılıyor. 1 köpek için gezdirma fiyatı ise 35 ile 50 lira arasında değişiyor. Aynı akşam içerisinde birden fazla köpeği beraber gezdirebiliyorsunuz ve günde bu işten sadece akşamları 200 liraya kadar kazanmak mümkün. İşin sürekliliği müşteriler ile diyaloglarınıza ve yaptığınız işte başarılı olmanıza bağlı. Aylık olarak 20 akşam devamlı iş alan birisi ortalama bu işten 2.000 lira civarı bir para kazanabiliyor.

Yerinde Koltuk Yıkma Yaparak Para Kazanmak

Ek iş olarak yerinde koltuk yıkama yapan ekip
Profesyonel Halı Yıkama Makinesi

Maaşlı bir işte çalışırken, rutin mesainizi bozmadan, akşamları ya da izin günlerinizde koltuk yıkayabilirsiniz. Evlerde ya da iş yerlerinde bulunan koltuk takımlarını taşıma zahmeti olmadan, profesyonel makineler ile yıkayarak ek gelir elde edebilirsiniz. Ortalama bir koltuk takımının yıkanması için 100 ile 150 lira arası ücret alınmakta

Fırsata Göz Atın

SAFRAN EDW 752 C ÇİFT MOTORLU HALI, KOLTUK YIKAMA MAKİNASI

Bebek Severler İçin Ek İş; Akşamları Bebek ve Çocuk Bakımı Yapmak

Bakıcısının kucağında uyuyan bebek
John Finkelstein / Pexels

Bebek bakımı, akşamları biraz ek gelir kazanmanın başka kolay bir yoludur. Bebek ve çocuk bakımı genelde gündüz işi olarak bilinse de ailelerin akşamları dışarı çıkmalarından dolayı artık akşamları da yapılıyor. Kısaca bebek bakımının 1 saatlik fiyatı 30 liradan hesaplanıyor. Yemeğe, konsere veya herhangi bir etkinliğe gidecek aileler 3-4 saatliğine bir bakıcı kiralıyorlar. Bu bakıcılar bir akşamda 100 liraya kadar para kazanabiliyorlar. İşin devamlı olması için düzenli bir müşteri portföyü gerekiyor. Bu işte tavsiye edilmek çok önemli. Genelde üniversiteli kızların yaptığı bu iş piyasada oyun ablalığı olarakta biliniyor.

Çağımızın Popüler İşi; Zamana Ayak Uydurup Sosyal Medya Yöneticiliğine Başlayın

Ekranında Facebook görünen bilgisayara yakın çekim
Tobias Dziuba / Pexels

Akşam vakitlerinizi Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest ve benzerleri üzerinde harcamayı seviyorsanız bu iş size göre? Sosyal medya yönetimi şirketlerin son dönemde ihtiyaç duyduğu bir hizmet. Bu alanda ne kadar çok deneyiminiz olursa ve kendinizi eğitirseniz iş alma potansiyeliniz o kadar iyi oluyor. 1 şirket için aylık ortalama 500 ile 2.000 lira alanlarda var, sadece kısa çalışmalar için tek seferliğine 100 lira alanlarda var. Sektörde iş bulmak için ilan sitelerine başvurabilirsiniz. Düzenli olarak 4 şirkete kadar müşteri edinirseniz aylık 2.000 lira ile 6.000 lira arasında bu işten ek gelir kazanabilirsiniz.

E Ticaret Devri; Ek İş Olarak Akşamları Ürün Açıklamaları ve Yorum Yazıları Yazın

Kahve içerken ürün açıklamaları yazan kadın
Pixabay / Pexels

Yeni ürünleri piyasaya süren markalar, diğer müşterileri ürünlerini satın almaya ikna etmek için çevrimiçi incelemelere ihtiyaç duyarlar. Bazen size ürünlerinin bir açıklamasını verirler ve N11 gibi web sitelerinde kısa bir inceleme yazdırmak isteyebilirler. Bununla birlikte, bazı şirketler kendi ürünlerinin ücretsiz örneklerini gönderir ve ürünle ilgili bir tanıtım yazısı yayınlanabilecek bir blog açmanızı isteyebilirler. Ücretsiz mal almaya ek olarak, yazdığınız içerik için ücrette alacağınız bu ek iş Türkiye’de çok yaygın değildir. Özellikle yabancı dil bilenler bu sektörde daha rahat iş bulabilirler.

İnternet Üzerinden Alım Satım Yapmak

Ek iş olarak internetten aldığı siparişleri kargolayan kadın girişimci
svetikd / Getty Images

Alım satım yapılacak ürünün maliyetine göre belirli
bir miktarda sermaye gereksinimi yaratsa da alım satım yapmak akşamları ek
gelir elde etmek için denenmesi gereken yollar arasında yer alır. Piyasa
fiyatından ucuza bulunan bir ürünün kar eklenerek satılması prensibine dayanan
alım satım süreci ek gelir elde etmek isteyenleri fazlasıyla memnun edebilir.
Ürünü almak için harcanan sermaye doğrultusunda yüksek kazanç sağlama fırsatı
sunan bu iş fikri, sürüm satışlardan da gelir elde etme imkanı sağlar. Sıkı bir
takip ile piyasa fiyatının çok altında ürün bulmak da bu ürünleri doğru
kanallardan karlı bir şekilde satmak da mümkündür. Eğer alım satım
süreçlerinden düzenli gelir elde etmek isteniyorsa farklı sosyal medya
mecralarından açılan hesaplarla da potansiyel alıcılara erişmek kolaylaşır. Yine
de alım satım yapma sürecinin çok kolay olduğu düşünülmemelidir. İnternet
dünyasının değişen dinamiklerinin takip edilmesi bu işin olmazsa olmasıdır.

Doğrudan Satış Temsilcisi Olarak Ek Gelir Kazanın

Satış için tokalaşmak üzere uzatılmış el
Pixabay / Pexels

Satış temsilcisi olmak, insanlara ürün satmaya çalışmak ve kapıdan kapıya dolaşmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Bunu yaparak para kazanabilseniz de, aynı zamanda telefonla ve internet ile de müşteriler bulabilirsiniz. Avon, Oriflame ve Amway gibi şirktler uzun zamandır bu yöntemle ek iş yapacak kişilere ulaşıyorlar. Bu şirketler satış başına ortalama yüzde 30 kar kazandırıyorlar. Ayrıca yeni üye kayıtlarından elde edebileceğiniz gelirlerde var. Bu ek işi yaparak ayda 3.000 liralık satış yapabilirseniz 900 lira civarında para kazanabilirsiniz.

Akşamları ek gelir elde etmek isteyenlerin tercih ettiği iş fikirleri arasında part time müşteri danışmanlığı da yer alıyor. Müşteri danışmanlığı ilanı açan birçok firma ek gelir elde etmek isteyenlerin alternatiflerini genişletiyor. Evden, esnek çalışma saatlerine bağlı kalarak müşteri danışmanlığı yapmak için insan ilişkilerinin iyi olması ve ifade yeteneğinin gelişmişliği gibi nitelikler aranıyor. Hem tecrübeli hem de tecrübesiz kişilerin başvuruları değerlendirildiği için part time müşteri danışmanlığı ilanlarına ek gelir elde etmek isteyen herkes başvurabiliyor. Bu işin teknolojik ekipmanlar kullanılarak evden yapılabilmesi öğrencilere de ev hanımlarına da ek gelir elde etmek isteyen düzenli iş sahiplerine de hitap ediyor.

Akşamları Ek İş Olarak Veri Girişi Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Bilgisayar ekranında kod satırları. Masanın üzerindeki gözlüğe odaklanılmış
Kevin Ku / Pexels

Veri girişi, iş yerinde uzun bir günün ardından biraz yedek para kazanmanın kolay bir yoludur. Veri girişi ile ilgili en iyi şey, dizüstü bilgisayarınızla kanepeye sarılıp akşam boyunca çalışabilmenizdir. Veri girişi işinde şirketlerin yanı sıra web girişimleri de müşterileriniz olabilir. Fiyatların çok yüksek olmadığı bu işte veri çeşitlerine ve miktarına göre fiyatlandırmalar yapılmaktadır. Dönemsel ve part time olarak verilen işlerde fiyatlar çok değişkendir. Bu işte şirketlerin ihtiyaçlarına göre ayda 500 lira ile 1.500 lira arasında ek gelir kazanabilirsiniz.

Sanal Asistanlık Hizmeti İle Akşamları Evden Ek İş Yapın

Ek iş olarak sanal asistanlık yapan kadın Bilgisayar ve cep telefonu ile randevu takip eden kadın. Kadının ellerine yakın çekim.
Pixabay / Pexels

Girişimciler günlük işlerinde yardımcı bulmak için sanal asistanlar kiralamaktadır. Tipik olarak bir sanal asistanın normal bir asistanla aynı görevleri yerine getirmesi beklenir ve bunlardan bazıları planlama toplantıları, veri girişi, e-postalara yanıt verme ve telefona cevap vermeyi içerebilir. İşvereninize bağlı olarak, blog gönderileri yazmanız ve bazı sosyal medya yönetimi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tür işler zaman alıcı ve zorlayıcı olabilir, ancak doğru işverenle birlikte, iş yerinde geçen uzun bir günün ardından biraz ek para kazanmanın farklı bir yoludur. Sanal asistanlar işine göre aylık 1.000 lira ve üzeri ek gelir kazanabilirler.

Şirketler İçin Chat Botlar Oluşturun

Telefon ekranında WhatsApp logosu
Pxhere

Bu konuda uzmanlığınız olmayabilir ama günümüzde, kurumsal düzeyde bir chatbot bile oluşturmak için herhangi bir kodlama veya programlama bilgisine sahip olmanız gerekmez. ChattyPeople gibi platformlar sayesinde , birkaç dakika içinde yapay zeka (AI) ve doğal dil işleme (NLP) ile çalışan bir chatbot oluşturabilirsiniz. Chattypeople, metin ve ses botları oluşturmak için yapay zeka tarafından desteklenen en yeni girişimci platformudur. Seçtiğiniz mesajlaşma uygulaması içinde kişiselleştirilmiş, yerel konuşma deneyimi oluşturan botları oluşturmanızı, denemenizi, uygulamanızı, ölçmenizi ve yönetmenizi sağlar. Platform ingilizce olsa da yabancı dil bilmeyenler chatbots.org sitesinin Türkçe sitesinden de faydalanabilirler.

Akşam Tamirciliği

Ek iş olarak tamircilik yapan usta
Westend61 / Getty Images

Gündüz çalışanların bir çoğu tamir işlerini hafta sonu yaptırmaya çalışır. Akşam bozulan makineler, eşyalar ve diğer aletler için doğru dürüst bir tamirci bulmak oldukça zordur. Eğer eliniz bu işlere yatkınsa akşamları tamircilik yaparak ek gelir kazanabilirsiniz. Basit bir musluk tamiri bile 50 liraya yapılırken daha bir çok üründe tamir işleri yapılabilir. Müşteri bulmak biraz zor gibi gözükse de uygun reklam yöntemleri ile kendi bölgenizde işinizi tanıtabilirsiniz ve bir süre ayda 3.000 liraya kadar para kazanabilirsiniz.

İnternette ve teknolojideki gelişmelere bağlı olarak, biraz ek gelir kazanmak her zamankinden daha kolay. İster evde kanepede oturarak, isterseniz biraz daha temiz hava alarak dışarıda yukarıda bahsedilen seçeneklerden birisi ile yaşam biçiminizi bozmadan akşamları ekstra para kazanmaya başarabilirsiniz.

Ek İş Olarak Tespih Yapımı ve Satımı

Akşamlarını para kazanarak değerlendirmek isteyenlerin son dönemde sıklıkla tercih ettikleri tespih yapımı sürüm satış yapılarak para kazanılmasını sağlıyor. İnternetten para kazanma yolları denemek istemeyen ya da teknoloji ile arası iyi olmayanlara ek gelir elde etme fırsatı sunan bu iş fikri hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilebiliyor. Akşamları televizyon izlerken, sohbet ederken zamanı keyifli bir şekilde geçirmeyi de sağlayan tespih yapımı ve satımı kolay para kazandıran yöntemler arasında da yer alıyor. Tespih satan işletmelerle anlaşılarak ya da doğrudan tespih satışını üstlenerek bu iş fikrinden gelir elde edilebiliyor. Hangi işleyişin tercih edileceği ise ne kadar para kazanmanın hedeflendiğine göre değişebiliyor.

Ek İş Olarak İnternet Üzerinden Çeviri Yapmak

Duvarda değişik dillerde yazılar
Nazman Mizan / Getty Images

Küreselleşen dünyaya ayak uyduranların gelirleri de ister istemez yükseliyor. Yabancı dil bilgisi olan kişiler genel çeviri yaparak dahi tatmin edici rakamlar kazanabiliyor. Freelancer işler arasında yer alan çeviri yapmak akşamları ek gelir kazandıran iş fikirleri arasında konumlanıyor. Yabancı dil bilgisi ve akademik eğitim seviyesi yükseldikçe çeviri yapmak tek başına dahi gelir elde edilebilen bir meslek olarak gerçekleştirilebiliyor. Netflix gibi alt yazı çevirisi ihtiyacı duyan platformlarla da çeviri ihtiyacı olan şirketlerle de eş zamanlı çalışabilme fırsatı sunan çeviri akşamları yapıldığında ek gelir sağlayan işler arasında mutlaka denenmesi gerekenlerden biri olarak kabul ediliyor. Çeviri alanında kendini geliştirenler, aldıkları eğitime göre profesyonel çeviri hizmeti verdiklerinde ise gelirlerini kat be kat artırabiliyor.

Sermayesi Olanlar İçin Harika Bir Yan Gelir; Otomobil Kiralamak

Resim bir otomobilin içerisinden çekilmiş. Gün batımına doğru ilerliyor.
Manuel Breva Colmeiro / Getty Images

Gün içerisinde aracınızı kullanıyorsanız ancak akşam vakitlerinde aracınıza ihtiyaç duymuyorsanız kendinize uygun bir kiralama modeli belirleyerek aracınızı kiralayabilirsiniz. Bütçenize katkıda bulunabileceğiniz bu iş fikri sayesinde oldukça kazançlı çıkabilirsiniz. Aracınızı akşamları kiraya vermenin bazı dezavantajları olabilse de genel anlamda ihtiyacınız olan ek geliri size sunacağını unutmamalısınız. Sadece akşamları değil, müsaitlik durumunuza göre hafta sonları da araç kiralayarak hayat konforunuzu yükseltebilirsiniz. Aracınızı kiralama fiyatını belirlerken pazar araştırması yapmanızı ve aracınızın yıpranma payını göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

Akşamları Garsonluk Yapmak

Bir çifte servis yapan bayan garson
Hero Images / Getty Images

Garsonluk oldukça zor, sabır isteyen, profesyonellik gerektiren bir meslek olsa da part time garsonluk ilanlarının varlığı ek gelir elde etmek isteyen kişilerin de garsonluk yapmasını mümkün kılıyor. Özellikle yaz aylarında yazlık yerlerde akşamları garsonluk yaparak para kazananların sayıları azımsanmayacak bir orana yükseliyor. Siz de garsonluk alanında deneyimliyseniz ve insan ilişkilerine güveniyorsanız en azından yaz aylarında garsonluk yapıp ek gelir elde etme şansı yakalayabilirsiniz. Çalıştığınız mekanın ücretlendirme politikasına göre hem günlük emekleriniz için hem de hizmet kaliteniz için ödeme alabilirsiniz.

Ek İş Olarak Video Editlemek

Youtube, Instagram, Facebook ve benzeri sosyal medya mecralarında doktorlardan emlakçılara, eğitim uzmanlarından yöneticilere hemen hemen herkes kendi tanıtımını yapmak istiyor. Bu tanıtım süreci çekilen videolarla destekleniyor, ham görüntülerin işlenmeden bu platformlara atılamaması ek gelir elde etme alternatiflerini çoğaltıyor. Akşamları para kazanmak aynı zamanda da uzmanlığının avantajlarını yaşamak isteyenler ajanslarla anlaşıp video editleme işleri alabiliyor. Sektörel deneyime, yeteneğe ve kurulan bağlantıların çeşitliliğine göre akşamları video editleme işi ek gelir ihtiyacının fazlasıyla karşılanmasını sağlıyor.

Ehliyet Alacaklar İçin Direksiyon Hocalığı Yapmak

Evinizin konforundan biraz uzaklaşmayı göze alıyorsanız direksiyon hocalığı yaparak akşamlarınızı değerlendirebilirsiniz. Gerekli niteliklere sahipseniz direksiyon kursları ile ortaklaşa çalışabilirsiniz ya da kendi ilanınızı önce çevrenizdekilere duyurarak sonra da sosyal medya hesaplarınıza koyarak kendi öğrencilerinizi bulabilirsiniz. Bu iş fikri ile para kazanmanın çok da kolay olmadığını unutmamanızı öneriyoruz. Sadece araba kullanma konusunda kendine güvenmek direksiyon hocalığı yapmak için yeterli bir vasıf değildir. Direksiyon hocalarının sabırlı, çok dikkatli ve öğretmeye istekli olmaları gerekir. Sürücü kursları bünyesinde bu işi yapabilmek için ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimlere katılım sağlanması şartı aranır. Gerekli niteliklere sahipseniz araba kullanmanın günümüzde zorunlu hale gelmesinin avantajlarından fazlasıyla yararlanabilirsiniz.

Akşamları Özel Öğretmenlik Yapmak

Şimdiye kadar kazandığınız becerilerden ve aldığınız eğitimden hak ettiğiniz geliri sağlamayı hedefliyorsanız özel öğretmenlik yapmak ek gelir ihtiyacınızı ortadan kaldırabilir. Çaldığınız bir enstrüman, eğitimini aldığınız bir ders ya da hali hazırda yaptığınız öğretmenlik mesleği size ek gelir kazanma fırsatı sunabilir. Verdiğiniz özel derslerdeki deneyiminiz ve referansınız doğrultusunda ay boyunca yalnızca akşamları çalışarak dahi 2000 – 3000 TL ek gelir elde edebilirsiniz.

Çalışan Bayanlara Güzellik Hizmetleri Vermek

Kadınlar gün içerisinde çalışıyor
ve zaman zaman kişisel bakımlarını yaptırmak için yalnızca hafta sonları onlara
yetmiyor. Bir de kendilerini özel hissetmek isteyenler düşünüldüğünde güzellik
hizmetleri vermenin avantajları net bir şekilde ortaya çıkabiliyor. Pedikür – manikür,
saç kesimi ve saç boyama gibi birçok hizmet profesyonel olarak kuaförlük yapan
kişilere akşamları da ek gelir kazanma fırsatı sunuyor.

Ek İş Yapmak İçin Hangi İş Fikri
Tercih Edilmeli?

Ek iş yapmak isteyenlerin önlerinde birçok farklı seçenek olur. Bu aşamada önemli olan seçim yaparken düzenli gelir sağlayacak iş fikirlerine odaklanmaktır. İş fikri seçerken kişiler yeteneklerini, hobilerini ve beklentilerini değerlendirmelidir. Özellikle gün içerisinde düzenli bir işte çalışanların akşamlarını verimli bir şekilde geçirmek için sevdikleri işleri tercih etmeleri önerilir.

Ek iş dendiğinde internetten para kazanma yolları ön plana çıksa da geleneksel fırsatların da var olduğu unutulmamalıdır. El becerisine güvenen, sabırlı ve azimli kişiler evden mum yapma, evde nikah şekeri hazırlama, davetiye katlama veya sabun yapma gibi işlere yönelebilirler. Evlere iş veren firmalar ile anlaşma sağlanırsa çok yüksek olmasa da düzenli bir nakit akışı sağlanabilir.

Ek iş yapmayı düşünenlerin, internetten para kazanma yolları gibi karlı alternatifleri de bulunur. İnternetten para kazanma yolları sayesinde geceleri de akşamları da hatta düzenli işi olmayanlar için gündüzleri de ek gelir elde etmek mümkündür. Freelance işler kapsamında grafikerlik, grafik tasarımcılık, içerik yazarlığı, web site tasarımcılığı, mobil oyun yazılımcılığı, mobil uygulama geliştiriciliği, blog yazarlığı, fotoğrafçılık gibi iş kolları kazanç beklentilerini karşılayabilir.