En Çok Online Satış Yapabileceğiniz 10 Popüler Niş Pazar

İnternetten para kazanmanın en kolay yolu, karlı bir niş sektörde başlamaktır. Online para kazanmak için en popüler nişleri keşfedin.
En Çok Online Satış Yapabileceğiniz 10 Popüler Niş Pazar
8 dk
Son güncellenme: 06/10/2022
Tüm Başlıklar

İnternet her işletme ve her girişimci için cezbedici fırsatlar sunuyor. Bir yandan klasik işletmeler operasyonlarını dijital ortama transfer ederken diğer yandan yeni girişimciler internet dünyasına adım atıyor. İnternetteki sert rekabet ise aynı oranda insanların gözünü korkutuyor. Yüksek kar marjı ve tanımlanabilir bir hedef kitlesi bulunan niş sektörler herkesin dikkatini çekiyor. 

İnternet üzerinden bir iş kurduğunuzda işinizin büyük kısmını pazarlama oluşturacaktır. Bir çevrimiçi iş sahibi olduğunuz zaman, müşterileriniz markanızı veya internet sitenizi rüyalarından görüp alış veriş yapmayacaklardır. Bir pazarlama operasyonu yönetmekten çekiniyorsanız, gerçek dünyada, taştan ve tuğladan bir dükkân açmanızı önerebilirim. Böyle bir dükkân, sadece konumu ve vitrini ile size para kazandıracaktır.

İşinizi Kurup İnsanların Gelmesini Beklemek Geçmişte Kaldı

İnsanlar online işlerine başladıklarında bir ürün ya da hizmet oluşturmaya, pazarlama kampanyaları planlamaya, web siteleri için vakit ayırmaya ve bir mağaza kurmaya odaklanır. Harika ürün ve hizmet fikirlerine sahip insanlar böyle yaparak, fikirleri etrafında bütün bir iş planını kurgularlar. 

İyi gibi görünen bu planda büyük bir eksik var aslında. Hem de çok büyük bir eksik. Asıl odaklanılması gereken konu; satmayı planladığınız ürün ya da hizmet için bir pazar olup olmadığıdır. Pazarınız belirlenip, özellikleri analiz edildikten sonra yukarıdaki planı bu pazarın şartları içerisinde yapmak mantıklı olacaktır.

Gerçek şu ki iş dünyasında henüz kimse tarafından keşfedilmemiş harika bir fikir bulmak ve bu fikrin bir pazarı olduğunu hayal etmek yerine, insanların hali hazırda satın alım yaptığı, para harcadığı bir pazardaki eksikler ve ihtiyaçlar üzerine odaklanmak mantıklı olacaktır.

Sizin aklınıza gelen o harika fikrin kimse tarafından yapılmıyor oluşunun sebebi belki karlı olmayışı, operasyon maliyetleri ya da yeterli talebin bulunmaması olabilir. Unutmayın; her zaman önce pazar, sonra ürün!

Yeni fikirler üretmeyi ve pazara var olmayan yeni ürünler getirmeyi küçümsemiyorum. Henry Ford, insanlara ne istediklerini sormuş olsaydı, muhtemelen “daha hızlı atlar” talep edeceklerdi. 

Yine de savunduğum şey, herhangi bir ticari girişimde en iyi başarı şansına sahip olmak istiyorsanız, zaten var olan kanıtlanmış bir pazarın peşinden gitmenin çok daha kolay olduğudur. Unutma, riskleri önden gidenler alır.

Diğer yandan hali hazırda satış olan bir pazara girmeyi hayal ediyorsanız kendinize karlı ve niş alanlar keşfetmelisiniz. En çok satan, en karlı ürünleri bulmalı ve bunun satışı konusunda bir plana sahip olmalısınız. İster ürünü kendiniz satın, ister bir satış ortaklığı çerçevesinde satış yapın fark etmez. Önemli olan üründen önce pazardır.

Size önereceğimiz karlı niş sektörler bir moda, anlık popüler bir pazar olmaktan uzaklar. Bu sektörler, insanlar henüz internetti keşfetmeden önce de vardı. İnsanlar uzun yıllardır, temel bir gereksinim olarak bu sektöre para harcıyorlar. Bu işler gerçek dünyada da çok satan işler arasındalar. Bu demek ki uzun yıllar boyunca satılmaya devam edecekler. 

Aşağıda göreceğiniz gibi önereceğimiz fikirler ürünler için değil, sektörler için olacaktır. Siz bir zayıflama ürünü etrafında bir iş kurduğunuzda ürünün modası geçtiğinde işsiz kalabilirsiniz. Ama zayıflama ve sağlık pazarında bir pay edinmeye odaklanırsanız, her zaman hem popüler ürünleri satabilir hem de sadık müşteriler kazanabilirsiniz. 

İşte internette en karlı 10 niş sektör:

1. Fitness ve Kilo Verme

İnternette satılan kaç zayıflama ve sağlık ürünü biliyorsunuz. Uzun bir liste değil mi? Evde kullanılabilen spor aletlerinden besin takviyelerine, kişisel danışmanlık veren hocalardan kozmetik ürünlere kadar birçok seçenek barındıran geniş bir pazar. İnsanlar yüz yıllardır kilo vermek ve forma girmek konusunda para harcıyorlar. Bu gidişle birkaç yüz yıl daha harcamaya devam edecekler. Her pazartesi diyete başlayıp, Çarşamba günü bozanlar olduğu sürece bu sektör iş yapmaya devam edecek. 

Şirketler insanların bu takıntılarından doğan ihtiyaçlarını karşılamak için hemen pozisyon aldılar; takviyeler, diyetler, kilo verme programları, egzersiz programları ve daha fazlası. Eğer ürün satmak istiyorsanız bu pazarda yanlış yapmanızın imkanı yok. Dünyanın her ülkesinde, her yaş grubunda müşteriniz mevcut. 

Bu pazardaki rekabetin gözünüzü korkutmasına izin vermeyin. Rekabetin olduğu yerde para vardır. Sektörün büyüklüğü ile ürünlerin yüksek kar marjlarını birlikte düşündüğünüzde bu pazardan alınacak küçük payın bile nakit karşılığı çok yüksek olabilir. 

Fitnes ve kilo verme alanındaki ürünler her zaman sattılar ve her zaman satacaklar. Bu sektörde yapacağınız her yatırım size mutlaka geri dönecektir.

2. Sağlık

Sağlık sektörü, az önce bahsi geçen kilo verme ile yakından ilgilidir. Ortak noktaları olsa da en karlı niş işler listemize girecek kadar önemli bir sektör.

Çağımızda insanlar sağlıkları hiç olmadıkları kadar önemsiyorlar. Sağlıkları hakkında devletlerin ya da doktorların söylediklerine gün geçtikçe daha az inanıyorlar. Herkes kendi kişisel sağlığı hakkında kendisi bir şeyler yapmak istiyor. 

Her yerde bu sektörün niş ürünleri görüyorsunuz; glütensiz ürünler, bitkisel ilaçlar, besin takviyeleri, detoks ürünleri, iyileştirici kamp ve aktiviteler… Hastalıklardan kaçınmanıza yardımcı olan ve daha uzun yaşamanızı sağlayan sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik edecek her şey.

Alternatif tıp kavramı, hiç olmadığı kadar popüler… İnsanlar ilaç şirketlerine güvenmiyor ve sağlıkları konusunda daha doğal önlemler almak istiyorlar. 

Bu alanda ne satılacak ürün ne de kar fırsatı bitmeyecek. Besin takviyelerinden kitaplara, online koçluk fırsatlarına kadar bir çok imkan mevcut. Ayrıca unutmayın ki gelişen bir Pazar içerisinde yatırım yapıyor olacaksınız. Her geçen gün insanları daha sağlıklı hissettirecek yeni ürünler üretilmeye devam ediyor. 

3. Flört ve Arkadaşlık

Diğer alanlarda olduğu gibi insan ilişkileri de sanallaşmaya doğru gidiyor. İnsanlar kendileri için bir sevgili, bir arkadaş ya da yeni insanlar arıyorlar. Mevcut ilişkilerinden memnun olmayanlar bunu onarmanın ya da bitirmenin yollarını araştırıyorlar. İnsanlar ilişkiler konusunda her zaman tavsiyeye ihtiyaç duyar.

Bu niş alanda satılabilecek birçok ürün ve hizmet mevcut. Arkadaş bulmanızı sağlayan programlara üyelikler, ilişkiler konusunda e kitaplar, çiftler için danışmanlık hizmetleri… İster bekarlar, ister evli çiftler ya da boşanmış kişiler için olsun bu alanda çok fazla talep var. 

4. Evcil Hayvanlar

İnsanlar evcil hayvanlarını sever. Yalnızca ABD'de tahmini 180 milyon köpek ve kedi var. Bu rakama insanların kayıt dışı sahip olduğu yılanlar, kobaylar, papağanlar ve diğer egzotik yaratıklar dahil değil. Ve son zamanlarda bir evcil hayvan dükkânına gittiyseniz, evcil hayvan sahiplerinin hiçbir masraftan kaçınmayacaklarını ve evcil hayvanlarla ilgili hemen her şeyi satın alacaklarını biliyorsunuz. Gurme köpek maması, evcil hayvan oyuncakları, sağlıklı ikramlar, köpek arabaları ve kedi tasmaları bile gördüm. Ayrıca benden daha iyi beslenen bir sürü köpek olduğundan da eminim! 

Köpek eğitimi de büyük bir pazar. İnsanlar bir köpek sahibi olduğunda ona en azından tuvalet eğitimi vermek isterler. Bunun dışında daha itaatkar bir evcil hayvan isteyenler ya da köpeğine birkaç küçük numara yaptırmak isteyenler de var. Bu alanda sizin tarafınızdan yazılan ya da satış ortaklığı yapabileceğiniz e kitaplar çok karlı olabilir.

İnsanlar evcil hayvanlarını önemsiyorlar. Hayvanların eğitimi, beslenmesi, sağlığı, rahatı ve mutluluğu için çok para harcıyorlar. Bu her yıl büyüyen bir niş pazar.

5. Kişisel Gelişim

İnsanlar özgüvenli, başarılı ve stressiz olmak istiyorlar. Kişisel gelişim sektöründeki girişimciler de insanların bu taleplerini karşılayacak birçok ürün ve hizmet üretiyorlar. Kişisel gelişim sektöründe satış ortağı olabileceğiniz bir çok ürün ve hizmet var; kurslar ve programlar, kitaplar, videolar, çevrimiçi eğitim, koçluk… 

Sürekli büyüyen devasa bir sektör... İnsanlar mutlu, hayattan memnun ve stressiz hissetmek ister. Ve neredeyse hiçbir zaman tek bir kitap veya program satın almıyorlar. Bu Pazar çok yüksek tekrar alım oranlarına sahip harika karlı bir pazar.

Bu pazarda da sert bir rekabet var. Sektörün en büyüğü olmanıza gerek yok. Bu geniş ve hareketli sektörden kendinize yetecek bir pay almanız bile başarı olacaktır. 

6. Yatırım Danışmanlığı

Kabul edelim, insanlar para kazanmak istiyor. Ve hisse senetlerinin, bonoların, opsiyonların, forex'in (döviz ticareti), vadeli işlemlerin ve diğer yatırım ürünlerinin bunu yapmanın bir yolu olduğunu biliyorlar. Bu konuda başarılı örnekler gördüler ve kendileri de harekete geçmek istiyorlar. 

Ne yazık ki çoğu insan ne yapacaklarını gerçekten bilmiyor. Bu yüzden kendilerini eğitmeleri gerekiyor. Hangi yatırımları yapacakları konusunda tavsiyeye ihtiyaçları var. Yatırımla ilgili çeşitli ürünlerin devreye girdiği yer burasıdır. Eğitimler, danışmanlık, aracılık hizmetleri gibi bir çok alanda sunulmuş hizmetler var. 

Bu konuda verilen hizmetin karmaşık yatırım planlarını kapsaması şart değil. Sadece insanlara tasarruf tavsiyeleri ileten ve çok kazanan şirketler var. 

Bu sektör ekonomik durgunluk zamanlarında bile kazandırmaya devam eder. Ekonomik kriz varken de yokken de insanlar paraları ile yatırım yapmak ve para kazanmak isterler. 

Bu alan bile sürekli yeni fırsatlar görüyor; Şu anda Bitcoin ve kripto para, insanların hakkında daha fazla bilgi edinmek istediği sıcak konular.

7. İnternette Para Kazanın

Bu, internette para kazanma konusundaki uzmanlığınızı paylaşmanın bir yoludur. Kendi ürünlerinizi, kurslarınızı, e-kitaplarınızı veya koçluk programlarınızı oluşturabilirsiniz. Ve diğer büyük pazarlamacılardan ekstra yardımcı olan herhangi bir program veya kurs varsa bunları da bir satış ortaklığı anlaşması çerçevesinde tanıtabilirsiniz. 

İnternetten para kazanmak için hangi niş sektöre yatırım yaparsanız yapın bu alanda başarılı olduktan sonra kendi bilgi ve tecrübelerinizi bir ürüne çevirip insanlara teklif edebilirsiniz.

Unutmayın, zamanımızda internet üzerinden çok para harcanıyor, demek ki internet üzerinden çok para da kazanılıyor.

8. Güzellik ve Kişisel Bakım

Daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak, daha parlak olmak, kırışıklıkları silmek, daha genç ve daha çekici görünmek birçok insanın hedefidir. Bu nedenle, yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmayı veya azaltmayı vaat eden her türlü krem, formül veya benzeri ürün çok popüler.

Yaşlanma karşıtı kozmetik tedaviler, cilt bakım ürünleri ve çok daha fazlası bu sektörün içerisinden işlem göre ürünlerden. Yaşlanan ve yaşlanmanın belirtilerinden kurtulmak isteyen bir nesil bu sektöre tonla para döküyor. İnsanlık var olduğu sürece yaşlanma olgusu da olacak ve birileri bu konuda para harcamaya istekli olacak. 

Bu pazar için olgunlaşmış bir başka fırsat da sağlık, güzellik ve saç bakımı türü ürünleri gösteren bir YouTube kanalı başlatmaktır. Sadece bu pazarda fenomen olmak çok kazançlı olabilir.

9. Teknolojik Alet ve Aksesuarlar

İster tablet, ister akıllı telefon, bilgisayar hoparlörleri, mp3 çalarlar, ev için akıllı cihazlar, parmak sürücüler, cep telefonu kılıfları, kulaklıklar… İnsanlar aletlere ve aksesuarlara bayılıyor. Herkes son teknoloji olanı istiyor. 

Bu sektörde en kolay yöntem dropshiping olacaktır. Anlaştığınız üretici ya da ithalatçının ürünlerini kendi internet sitenizde ya da Pazar yerlerinde satabilirsiniz. 

Tüm ürünlerinizi satış için listeledikten sonra yapmanız gereken pazarlamaya odaklanmaktır. Ürünler için inceleme yazıları ve videoları hazırlayabilir, kullanıcı yorumlarını derlediğiniz sayfalar oluşturabilirsiniz.

10. Kişisel Finans

İnsanların paralarını yönetmek veya önemli harcamalar için ihtiyaç duydukları parayı güvence altına almak için yardıma ihtiyacı var. Kredi puanları, ipotekler, borç yapılandırmaları gibi bir çok alanda insanlar yardıma muhtaçlar.

Bu tip ekonomi konusunda zorluk yaşayan insanları uzmanlar ile birleştirmek için bir planlama yapabilirsiniz. Ayrıca yaşanan sorunları belirledikten sonra, ihtiyaç duyanlar için e kitaplar ve video eğitimler hazırlayabilirsiniz. 

Niş Bir Sektörde İnternetten Para Kazanmaya Nasıl Başlayabilirsiniz?

1. En çok satan 10 niş listesine göz atın. İlginizi en çok neyin artırdığını veya ürün fikrinizle neyin örtüştüğünü bulun.

2. Bu nişlerdeki ürünler için Clickbank.com, CJ Affiliate veya Amazon gibi affilate pazarlama ağlarını keşfedin. En çok satan nişlerdeki en çok satan ürünlere dikkat edin.

3. Kendi sektörünüzdeki diğer internet sitelerinin ürünlerini pazarlama için nasıl yöntemler kullandığını inceleyin (E-posta ile pazarlama, pazarlama hunileri, sosyal medya vb.)

4. Yeni işinizi sektörünüzün liderlerine bakarak modelleyin. Affilate pazarlamanın düşük riskle başlamak için harika bir yol olduğunu unutmayın.

Yukarıda da göreceğiniz gibi para kazanmanın birden fazla yolu var. Ürünleri kendiniz alabileceğiniz gibi, bir tedarikçinin ürünlerini listelemek ya da sadece trafik gönderdiğiniz bir satış ortağı olmak da sizin için karlı olabilir. Ayrıca doğru sektörde yeterli trafik elde ettiğinizde sadece bu trafik üzerinden de para kazanabilirsiniz. 

Ayrıca bu niş pazarlarda en yeni ve popüler ürünlerin tanıtımını yaparak sektörünüzü yakından takip edebilirsiniz. 

Çabalarınızı zaten popüler olan bir alanda bir iş kurmaya odaklamak, çevrimiçi girişiminizi başlatmanın harika bir yoludur. Burada varsayım yok. Bunların insanların istediği ürünler olduğunu biliyorsunuz ve hiçbir zaman ortadan kalkmayan doğuştan gelen insan arzularına ve ihtiyaçlarına dayanıyorlar.

Aktif bir pazarda yer almak sizin için avantajlı olacak ve düşündüğünüzden daha kısa sürede para kazanmaya başlayacaksınız. İster afilate marketing, ister dropshiping ister kendi ürün satışınızı yapın, karlı bir online iş sahibi olacağınızdan emin olabilirsiniz. 

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.