katemangostar / freepik

Genç zihinlere güvenin. Özellikle konu inovatif düşünce olduğunda belki de tecrübeleriniz size karşı çalışıyordur. Kitaplar ve kalemler üzerinden ezber odaklı yürüyen geleneksel eğitim sisteminin aksine genç beyinler kendilerine fırsat verildiğinde nasıl yenilikçi ve çözüm odaklı olabileceklerini gösteriyorlar. Genç zihinlerden gelen inovasyon örnekleri sizi şaşırtacak.

Ulusal İnovasyon Vakfı IGNITE her yıl genç beyinleri yenilikçi düşünmeye odaklayabilmeyi amaçlayan bir platform. Hindistanın çeşitli bölgelerinden lise öğrencilerini yeni fikirler üretmeye odaklamaya çalışıyor. Her yıl katılımcı sayısı artan platformda lise öğrencileri tarafından hazırlanmış inovasyon örneklerine göz atalım.

1. El Fenerlerine Ek Ampul İle Oluşturulacak Meşale Etkisi

el fenerine ilave bir ampul ile yeri de aydınlatan inovasyon örneği

Bu fikir el fenerinin alt kısmına bir ampul ilave etmek ve tek fener ile hem yolun hem de feneri tutanın ayaklarını aydınlatmaya odaklanıyor. Böyle bir inovasyon ile hem bulunduğunuz yeri hem de görmek istediğiniz yeri aynı anda görmek mümkün olabilir.

2. Koltuk Deyneklerine Dönüştürülebilir Tekerlekli Sandalye

Fikir, katlanabilir ve bir koltuk değneğine dönüştürülebilen modifiye edilmiş bir tekerlekli sandalye. Böylece kullanan merdiven çıkarken ve düz zeminde ilerlerken kendisini uygun modu kullanacak. Engelli vatandaşlar için merdiven gibi alanlar sorun teşkil edebiliyor. Bu tip inovasyon örnekleri ile onlar için de daha ulaşılabilir alanlar inşa etmek mümkün olabilir.

3. Konsantrasyonu Kontrol Eden Kalem

Kalemin üzerindeki basınç sensörleri ile kişinin kalemi tutarken yaptığı baskıyı takip eden, gevşediğinde konsantrasyonun da düştüğünü varsayan bir inovasyon örneği. Tutuşun gevşediğini ise üzerindeki lamba ile haber veriyor.

4. Ampül Değiştirme Aparatı

Hiç bir ilave yardımcıya gerek duymadan ampul değiştirmeyi sağlayan bir aparat. Bu aparat ile bir sandalye ya da yardımcıya ihtiyaç duymadan güvenle ampül değiştirilebilir.

5. Çok Renkli Kulaklık Kabloları

Kulaklığın farklı kısımlarının farklı renklerde boyanması ile dolaştığında çözülmesinin daha kolay olacağını iddia eden bir fikir. Hemen hepimiz dolaşmış kulaklılar ile karşılaşıyoruz. Değişik renkler daha kolay çözülmeyi sağlayabilir mi?

6. Mesafesi Ayarlanabilir Çoklu Piriz Paneli

Mesafeleri ayarlana bilir ve taşınabilir bir piriz paneli gerçekten harika bir fikir. Bir çok elektronik eşya ile birlikte dolaştığımız bu günlerde böyle bir panel gerçekten faydalı olabilir.

7. Kolay Temizlenebilir Tavan Fanı

Çalışırken geleneksel ve sıradan bir tavan pervanesinden farkı olmayan bu ürünün kanatları pervane durduğunda aşağı inecek ve temizlik yapılmasına imkan verecek. Böyle temizlik yapanlar bir zulme dönüşen pervanelerin üstünü silme konusu çözüme kavuşmuş olacak.

8. Araçlarda Oksijen ve Karbondioksit Ölçerler

Kapalı bir arabadaki oksijen / karbondioksit seviyelerini tespit etmek için sistem ve oksijen seviyesi düştüğünde veya karbondioksit seviyesi yükseldiğinde pencereleri açarak, aracın içine kilitlenmiş çocukların veya evcil hayvanların yanlışlıkla ölümlerini önler.

Ülkemizde servisin içinde unutulan bir çocuğun hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan bir kaza vardı. Böyle bir teknoloji gerçekten hayat kurtarabilir.

Daha Fazla Fikir İçin Göz Atın