Değişik Alanlarda Ufkunuzu Açacak İnovasyon Örnekleri

Değişik sektörlerde fikir veren ilham alabileceğiniz yenilikçi inovasyon örnekleri.
Değişik Alanlarda Ufkunuzu Açacak İnovasyon Örnekleri
8 dk
Son güncellenme: 22/01/2021
Tüm Başlıklar

Günümüz pazarında ticari işletmeler, rekabete ayak uydurmak ve müşterilerin keyfi olmasını sağlayacak benzersiz ürün ve hizmetler bulmak için her gün çalışıyorlar. Rekabetin üstesinden gelme görevi, bir kuruluş olarak ne kadar yenilikçi olduğunuza bağlıdır.

İstatistiklere göre, küresel şirket yöneticilerinin% 84'ü inovasyonun büyüme stratejileri için çok önemli olduğuna inanıyor.

Müşterilerinize doğru değeri sunmak için inovasyona ihtiyaç vardır, çünkü gerçekte işletmeler müşterilere değer yaratmak için rekabet eder. Yenilik, sizi rakiplerinizden ayırmak ve sizi müşterilerin tercihi yapmak için gereken gizli sostur.

İnovasyon Çeşitleri

İnovasyon Çeşitleri

İnovasyon, değer yaratan bir fikir ya da buluşu müşterilerin ücret ödeyeceği bir mal veya hizmet haline getirme süreci olarak tanımlanır. Sosyal inovasyon örnekleri, artımlı inovasyon örnekleri ve açık inovasyon örnekleri gibi birçok farklı inovasyon örneği vardır.

Bu yazıda, ürün inovasyon örneklerine, radikal inovasyon örneklerine, süreç inovasyon örneklerine, teknolojik inovasyon örneklerine ve farklı inovasyon örneklerinin size nasıl yardımcı olabileceğine bakacağız.

Ürün İnovasyonu Örnekleri

Tüm inovasyon stratejisi örnekleri, ürün inovasyon örnekleri ile başlar. Ürün yeniliği, kullanımını artıran ve geliştiren yeni ürünler veya mevcut ürünlerin geliştirilmiş sürümlerini oluşturmayı içerir.

Kuruluşunuzda ürün yeniliğini benimseyerek, büyümeyi, kayda değer genişlemeyi kaydettiğinizden ve aynı endüstrideki rakipleriniz üzerinde rekabet avantajı elde edeceğinizden emin olabilirsiniz. Bunun nedeni, ürünlerinizin diğer ürünlerden ayırt edilmesini sağlaması ve böylece müşteriler için daha cazip hale gelmesidir.

İşte bazı yaratıcılık ve yenilik örnekleri:

  • Elektronik şirketi LG, gazete gibi yuvarlanabilecek kadar esnek yeni bir ekran türü tanıttı. Bu, taşınabilirlik sorununu çözdüğü için en açık buluş ve yenilik örneklerinden biridir.
  • Ludlow Traveler kıyafeti, takım elbisenizde kırışıklık olmaması ve her zaman taze ütülenmiş görünmesini sağlayan dalgalanma önleyici teknoloji ile yapıldığı için J.Crew'in bir yenilik örneğidir; büyük bir zaman ve çaba tasarrufu sağlayan bir yenilik.
  • Ürün yeniliği örneğinin bir başka tipik örneği, Apple Inc. tarafından müşteriler için daha çekici ve klasik olan iPhone serisinin tanıtımıyla kullanılmıştır. Apple Inc bunu marka değiştirme yoluyla yapabildi ve müşterilerin diğer markalardan iPhone'lara geçmesine neden oldu.

Radikal İnovasyon Örnekleri

Bazı iş organizasyonları, tüm dünyayı fırtına etkisi yaratan yenilikçi iş çözümleri yaratmayı başardı. Bu yenilikçi iş çözümleri, bu kuruluşların kaderini değiştiren radikal yeniliklerdir.

Radikal yeniliğin bir örneği, en iyi hizmet yeniliği örneklerinden biri olan Amazon'dan geliyor. Ev eşyalarını kolayca yeniden sıralamanızı sağlayan küçük bir WIFI bağlantılı cihaz olan Dash Butonlarının piyasaya sürülmesi, evde verimliliği önemli ölçüde artıran bir yeniliktir.

Salesforce, gerçekten radikal bir yenilik başlatan başka bir şirket ve aynı zamanda en güçlü pazarlama inovasyon örneklerinden biri. CRM sistemi yeni teknoloji platformunu bulut bilişim ve yeni bir iş modeli şeklinde kullanıyor.

Şirket 1999'da başladığından beri inovasyon uygulamalarının merkezinde yer aldı ve Forbes tarafından dört yıl boyunca dünyanın En Yenilikçi Şirketlerinden biri olarak adlandırıldı ve bu da onu en belirgin yenilikçi iş kültür örneklerinden biri haline getirdi.

Süreç İnovasyon Örnekleri

Önemli ticari kuruluşlar, mal ve hizmetlerini üretme süreçlerinde yeniliği benimseyerek operasyonlarında akıllara durgunluk veren sonuçlar elde ettiler. Proses yeniliği, üretim maliyetini düşürerek verimliliğinizi artırır, ürün kalitesini artırır ve karlılığınızı artırır.

 Zara, özellikle işyerindeki inovasyon örnekleri konusunda en büyük süreç inovasyon örneklerinden biridir. Reklam için para harcamazlar ve bunun yerine marka değerlerine ve kulaktan kulağa pazarlamaya inanırlar. Zara ayrıca piyasa taleplerine hızlı bir şekilde cevap verebilmek ve piyasa taleplerine cevaplarını optimize etmek için yenilikçi bir üretim sürecine sahip olacağı bir süreç geliştirdi.

Ayrıca yeniden tasarlarlar ve giysilerinin sadece % 15-25'i sezondan önce ve % 50-60'ı sezon başında üretilir. Diğer her şey sezon boyunca üretilir, böylece müşteri isteklerini karşılayabilirler.

Zara’nın süreç yeniliği, şirketin piyasaya etkin bir şekilde yanıt vermesini sağlar ve onlara cadde moda markaları arasında en üst sıralarda yer verir ve kesinlikle yeniliğin en çok vurgulanan yönetim örneklerinden biridir.

Teknolojik İnovasyon Örnekleri

Teknoloji, iş organizasyonlarının operasyonunun kalbidir. Teknolojik yenilik, ürün ve hizmetlerinizi üretme sürecini geliştirmeye teşvik edecektir.

En kullanışlı teknolojik yenilik örneklerinden biri, yenilenebilir enerjideki yeniliklerdir. Yenilikler, rüzgar türbinleri, fotovoltaik hücreler, konsantre güneş enerjisi, jeotermal enerji, okyanus dalgası gücü ve diğer birçok yenilik gibi teknolojik buluşları içerir.

Yıkıcı teknolojinin bu değer yenilik örnekleri şüphesiz sürdürülebilir kalkınmaya değer katacaktır.

İşletmede İnovasyon Örnekleri

Hiç şüphe yok ki, işyerinde yenilik olmadan hiçbir işyeri önemli bir büyüme kaydedemez. İş gücü, becerilerini kullanmak ve iş faaliyetlerinin avantajına kullanmak için işgücü arasında işbirlikçi yeniliği teşvik eden bir sistem kurmak için iş organizasyonlarının yönetimindedir.

Yönetim, çalışanlarla sağlıklı çalışma ilişkilerini teşvik ettiğinde, iş dünyasında yenilik elde edilebilir. Yönetim, görevlerini yerine getirirken işgücünün daima kendini evinde hissetmesini sağlamalıdır.

Ayrıca, beyin fırtınası oturumları sırasında, iş yöneticileri çalışanlarının iş organizasyonunun faaliyetleri hakkındaki görüşlerini paylaşmasına ve görüş bildirmesine izin vermelidir.

Aşağıdaki örnekler, ticari faaliyetlerinde yenilik sağlayan kuruluşlardır:

Google: Google, tüketiciler için çok daha iyi bir çevrimiçi deneyim sunan en önde gelen bilgi işlem yenilik örneklerinden biridir. Ayrıca, reklam dünyasını değiştiren Adwords'ün tanıtımından en büyük atılım yenilik örneklerinden biri olarak yer alıyor.

Facebook: Facebook en başarılı inovasyon örneklerinden biri olarak kabul ediliyor ve sosyal ağ pazarını kurdu.

WhatsApp: tüketicilerin günlük faaliyetlerinde yenilikçi olmanın en iyi örneklerinden biri olan kişisel iletişim pazarını kurdu.

Genel olarak yenilik, özellikle günümüzün aşırı rekabetçi ortamında iş için çok önemlidir. Bu yazıda örgütsel inovasyon örneklerine ve örneklerle farklı inovasyon türlerine baktık. En sevdiğiniz iş yeniliklerinden veya işteki yeniliklerden bazılarıyla aşağıda bir yorum bırakın!

Öğrencilerden Ufkunuzu Açacak İnovasyon Örnekleri

Genç zihinlere güvenin. Özellikle konu inovatif düşünce olduğunda belki de tecrübeleriniz size karşı çalışıyordur. Kitaplar ve kalemler üzerinden ezber odaklı yürüyen geleneksel eğitim sisteminin aksine genç beyinler kendilerine fırsat verildiğinde nasıl yenilikçi ve çözüm odaklı olabileceklerini gösteriyorlar. Genç zihinlerden gelen inovasyon örnekleri sizi şaşırtacak.

Ulusal İnovasyon Vakfı IGNITE her yıl genç beyinleri yenilikçi düşünmeye odaklayabilmeyi amaçlayan bir platform. Hindistanın çeşitli bölgelerinden lise öğrencilerini yeni fikirler üretmeye odaklamaya çalışıyor. Her yıl katılımcı sayısı artan platformda lise öğrencileri tarafından hazırlanmış inovasyon örneklerine göz atalım.

1. El Fenerlerine Ek Ampul İle Oluşturulacak Meşale Etkisi

İnovasyon Örneği: El feneri ile hem önünü hem bastığı yeri aydınlatan inovasyon
Hem önünüzü hem de bastığınız yeri aydınlatan fener

Bu fikir el fenerinin alt kısmına bir ampul ilave etmek ve tek fener ile hem yolun hem de feneri tutanın ayaklarını aydınlatmaya odaklanıyor. Böyle bir inovasyon ile hem bulunduğunuz yeri hem de görmek istediğiniz yeri aynı anda görmek mümkün olabilir.

2. Koltuk Deyneklerine Dönüştürülebilir Tekerlekli Sandalye

İnovasyon Örneği 2: Koltuk değneklerine de dönüşebilen tekerlekli sandaye
Koltuk Deyneklerine Dönüştürülebilir Tekerlekli Sandalye

Fikir, katlanabilir ve bir koltuk değneğine dönüştürülebilen modifiye edilmiş bir tekerlekli sandalye. Böylece kullanan merdiven çıkarken ve düz zeminde ilerlerken kendisini uygun modu kullanacak. Engelli vatandaşlar için merdiven gibi alanlar sorun teşkil edebiliyor. Bu tip inovasyon örnekleri ile onlar için de daha ulaşılabilir alanlar inşa etmek mümkün olabilir.

3. Konsantrasyonu Kontrol Eden Kalem

İnovasyon Örneği 3: Kalemin kağıda yaptığı baskı üzerinden yazarın konsantrasyonunu ölçen inovatif kalem örneği için temsili çizim
Konsantrasyonu Kontrol Eden Kalem

Kalemin üzerindeki basınç sensörleri ile kişinin kalemi tutarken yaptığı baskıyı takip eden, gevşediğinde konsantrasyonun da düştüğünü varsayan bir inovasyon örneği. Tutuşun gevşediğini ise üzerindeki lamba ile haber veriyor.

4. Ampül Değiştirme Aparatı

İnovasyon Örneği 4: Ampul değiştirmeyi kolaylaştıran aracı bir çubuk geliştirmek üzerine inovasyon örneği
Ampül Değiştirme Aparatı

Hiç bir ilave yardımcıya gerek duymadan ampul değiştirmeyi sağlayan bir aparat. Bu aparat ile bir sandalye ya da yardımcıya ihtiyaç duymadan güvenle ampül değiştirilebilir.

5. Çok Renkli Kulaklık Kabloları

İnovasyon Örneği 5: Kulaklık kablolarının renklendirilmesi ile karıştıklarında kolay çözülmesini sağlamayı amaçlayan inovasyon için örnek çizim
Çok Renkli Kulaklık Kabloları

Kulaklığın farklı kısımlarının farklı renklerde boyanması ile dolaştığında çözülmesinin daha kolay olacağını iddia eden bir fikir. Hemen hepimiz dolaşmış kulaklılar ile karşılaşıyoruz. Değişik renkler daha kolay çözülmeyi sağlayabilir mi?

6. Mesafesi Ayarlanabilir Çoklu Piriz Paneli

İnovasyon Örneği 6: Pirizlerin mesafelerinin ayarlanabildiği hareketli çoklu piriz inovasyonu için örnek çizim
Mesafesi Ayarlanabilir Çoklu Piriz Paneli

Mesafeleri ayarlana bilir ve taşınabilir bir piriz paneli gerçekten harika bir fikir. Bir çok elektronik eşya ile birlikte dolaştığımız bu günlerde böyle bir panel gerçekten faydalı olabilir.

7. Kolay Temizlenebilir Tavan Fanı

İnovasyon Örneği 7: Kanatları katlanarak kolay temizlik imkanı sağlayan inovatif tavan pervanesi için örnek çizim
Kolay Temizlenebilir Tavan Fanı

Çalışırken geleneksel ve sıradan bir tavan pervanesinden farkı olmayan bu ürünün kanatları pervane durduğunda aşağı inecek ve temizlik yapılmasına imkan verecek. Böyle temizlik yapanlar bir zulme dönüşen pervanelerin üstünü silme konusu çözüme kavuşmuş olacak.

8. Araçlarda Oksijen ve Karbondioksit Ölçerler

İnovasyon Örneği 8: Otomobilin içindeki karbondioksit seviyesini ölçen cihaz için örnek çizim
Araçlarda Oksijen ve Karbondioksit Ölçerler

Kapalı bir arabadaki oksijen / karbondioksit seviyelerini tespit etmek için sistem ve oksijen seviyesi düştüğünde veya karbondioksit seviyesi yükseldiğinde pencereleri açarak, aracın içine kilitlenmiş çocukların veya evcil hayvanların yanlışlıkla ölümlerini önler.

Ülkemizde servisin içinde unutulan bir çocuğun hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan bir kaza vardı. Böyle bir teknoloji gerçekten hayat kurtarabilir.

9. Servis Tepsisinin Yeni Tasarımı

İnovasyon Örneği 9: Tabaklar ve bardakların servis tepsisinin içindeki boşluklara oturduğu işlevsel tasarım

Bir bardak altlığı ile birlikte masanın üzerine bardak / bardak koymak için serbest bırakma mekanizmalı servis tepsisi. Bir misafirine çay ikram ederken, Alok üzerine sıcak çay döktü, bir kısmı da ellerine yandı ve bezinde ve kanepesinde lekelere yol açtı. Bu olaydan sonra, böyle bir sorunun nasıl önlenebileceğini düşünmeye başladı ve kolay ve 'şık' hizmet vermek için bu fikre ulaştı.

Alok çalgı çalar, şarkı söyler, yüzmede yedi farklı teknik bilir, dövüş sanatını öğrenir ve aynı zamanda atletizm alanına girer. Küçük kuzenlerine hikaye anlatmaktan ve şiir yazmaktan hoşlanıyor.

Kaynak: https://www.thebetterindia.com/11596/ignite-innovations/

İnovasyon Örnekleri Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

İnovasyon Ne Demek?
İnovasyon yenileşme olarak kısaca tanımlanabilir. Mevcutta piyasaya sürülen ürünlerin, süreçlerin ya da hizmetlerin değişen ihtiyaçlar doğrultusunda yenilenmesi olarak ifade edilebilen inovasyon bireysel ya da kurumsal ölçekte gerçekleştirilebilir. İnovasyon yeni fikirleri, yeni uygulamaları, yeni süreçleri barındıran kapsamlı bir terimdir. Bir fikir de ürün de hizmet de inovatif düşünce sayesinde daha yenilikçi, daha dikkat çeken, daha çok talep gören, daha faydalı bir üst versiyonuna döndürülebilir. Düşünüldüğünün aksine bir icat olmayan inovasyon basit ama etkili değişimlere dayanır. 
İnovasyon Nasıl Yapılır?
İşletmelerin rakiplerine karşı rekabet anlamında avantajlı konuma geçmesi ve sektöre yön verebilmeleri adına gerçekleştirmeleri gereken inovasyon farklı alanlarda yapılabilir. İnovasyon yapılabilmesi için yenilik, değişim, fayda, farklılık ve özgünlük gibi kriterlerin karşılanması gerekir. İnovasyon verimliliğe odaklanır ve değişip yenilenen ihtiyaçları karşılama amacını merkeze alır. İnovasyon ürün bazlı, pazarlama bazlı ya da hizmet süreçleri özelinde gerçekleşebilir. Firmaların faaliyet gösterdikleri sektörün gereksinimleri inovasyon kapsamını değiştirebilir. Türüne göre gözlemden başlayan inovasyon ürün geliştirme için ar-ge çalışmalarının yapılması ile de yeni pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi ile de hizmet süreçlerinin verimliliğini arttıracak atılımların belirlenmesi yolu ile de gerçekleştirilebilir.
Eğitimde İnovasyon Ne Demek?
Eğitimde inovasyon, eğitim sisteminde yeniliklerin yapılması yoluyla eğitim sisteminin iyileştirilmesi olarak açıklanabilir. Ülkemizde eğitim sisteminin çok da iyi olmadığı tartışmaya kapalı bir konudur, nitekim bağımsız kuruluşlar tarafından açıklanan veriler de bu söylemi doğrular niteliktedir. Eğitimde inovasyon kapsamında yenilikçi düşünceler eyleme dönüştürülebilir, öğrencilerin eğitim sistemine aktif olarak katılım sağlayabilecekleri metotlar geliştirilebilir, okullar ve sınıflar yeniden tasarlanabilir, eğitim içerikleri yapılandırılabilir, öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda eğitim almalarını sağlayacak ayırt edici sistemler geliştirilebilir, teknolojinin eğitimdeki rolünü arttırmak üzere adımlar atılabilir. Kısacası eğitimde inovasyon, mevcut uygulamaların verimliliğini ve başarısını arttıracak şekilde eğitim sisteminin yeniden yapılandırılması olarak tanımlanabilir. 
Bir Ürüne Nasıl İnovasyon Yapılır?
Ürün inovasyonu yapma süreci fikir ve sorgulama ile başlar. Mevcuttaki bir ürünün daha kaliteli, daha kullanışlı, daha faydalı, daha yenilikçi ve daha verimli hale nasıl getirilebileceğinin tartışılması ürün inovasyonu başlangıcı olarak kabul edilir. Daha sonra ürün özelinde yeni fikirler geliştirilir, modellemeler yapılır ve gerektiğinde ar-ge çalışmaları gerçekleştirilir. Ürün inovasyonu salt bir ürünün yeni versiyonunun yaratılmasından ibaret de değildir; firmalar bu süreçte müşteri görüşlerini alabilir, ürün yenileme sürecine onları dahil edebilir ve pazar araştırmaları gerçekleştirerek inovatif yolculuklarına ivme katabilir. İhtiyaçlar ve mevcut koşulların değerlendirilmesi ile başlayan inovasyon süreci ürünün piyasaya sürülmesi ile sonuçlanır ve yeni süreçler de eş zamanlı olarak başlar. Ürünlerin geliştirilmesi ve inovatif bakış açısıyla yeniden yapılandırılmaları süreklilik döngüsüne sahip olduğunda firmalar sektörel üstünlüklerini koruyabilirler.
İnovasyon Hangi Alanlarda Kullanılır?
İnovasyon hayatımızın her alanında etkisini fark ettiren eylemler ve kararlar bütünü olarak düşünülmelidir. Ürün inovasyonu, hizmet inovasyonu ve pazarlama inovasyonu olarak üç ayrı türde sınıflandırılan inovasyon çok ama çok geniş bir kullanım alanına sahip olduğu için inovasyonun sınırları olduğunu söylemek gerçekçi bir yaklaşım değildir. Otomotiv sektöründen eğitim sektörüne, giyim sektöründen gıda sektörüne, oyuncak sektöründen telekomünikasyon sektörüne inovasyon fark yaratmayı sağlayabilir. İnovasyon örnekleri incelendiğinde de bu gerçek kendisini net bir şekilde belli eder. 
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.