En İlginç Ve İşlevsel 10 İnovasyon Örneği

Fikirlerinize ekstra güç sağlayacak inovasyon örnekleri
En İlginç ve İşlevsel 10 İnovasyon Örneği
8 dk
Son güncellenme: 30/07/2020
Tüm Başlıklar

İnovasyon günümüzde en sık ve aynı zamanda en yanlış kullanılan kelimelerden bir tanesidir. İnovasyon aslında orijinal, beklenmeyen, taze, daha önce görülmemiş, yaratıcı, yeni ve kullanışlı anlamına gelmektedir. Ancak günümüzde inovasyon, farklı bir anlamda kullanılmaktadır. Bir şeylerin nasıl yapıldığına dair alışılagelmiş nosyonları değiştirmek ve bir alana, endüstriye, bir coğrafi lokasyona yenilik getirmek inovasyon anlamına gelmektedir. Bunu yaparken ürün ya da hizmetlerin mevcut alternatiflerine anlamlı farklılıklar ve bakış açıları getirmek gerekmektedir. Aynı zamanda daha önce karşılaşılmamış kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak, yaşamı ve çalışmayı daha iyi, kolay ilgi çekici, tatmin edici ve üretken hale getirmek inovasyonun kendisidir. Günümüzde dünyanın giderek globalleşmesi nedeniyle artık inovatif fikirlerin ve aksiyonların değeri giderek artmaktadır. Hayatın her alanında elde edilen bu iyileşmeler ve ilerlemeler de yeni inovatif fikirlerin ortaya çıkmasını ve beslenmesini sağlayacak ortamların oluşturulmasını sağlamaktadır. 

İşte Dünyayı Değiştiren İnovasyon Örnekleri;

İnovatif ürünler ile kolaylaşan hayatımızda gün geçtikçe daha farklı yeniliklerle karşılaşıyoruz. İnovasyon fikirleri değer kazandıkça yeni girişimciler piyasada yerini alıyor. Ürün inovasyonu başta olmak üzere hayatımızın her alanında etkisini hissettiren inovasyon örnekleri arasından sizin için en dikkat çekenleri bir araya getirdik.

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Sanal gerçeklik gözlüğü takan genç erkek

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gözlükleri sayesinde daha önce hiç mümkün olmayan dünyaları deneyimlemek mümkündür. Oculus Rift ilk olarak ortaya koyduğu sistemi ile sanal gerçeklik deneyimini günlük kullanıcılara sunmuştur. Daha sonra HTC ve Google gibi şirketler geliştirdikleri sistemler ile ve Microsoft çıkardığı HoloLens arttırılmış gerçeklik gözlüğü ile eğitim, askeri eğitim, bağımlılık ile mücadele, sağlık ve üretim alanlarında büyük bir çığır açmıştır. Özellikle HoloLens, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan bir ameliyathaneye kadar her yerde kullanıcıya sağladığı özellikler ile daha benzersiz deneyimleri mümkün hale getirmektedir. Bu teknolojilerin kablosuz hale gelmesi ile beraber birkaç sene içerisinde çok daha geniş çaplı kullanım özelliklerine kavuşması ve hizmet inovasyonu örnekleri arasında başı çekmesi bekleniyor. 

CRISPR Teknolojisi

Parçalanan DNA yı temsil eden çizim

CRISPR teknolojisi aslında 90’lı yıllardan beri duyduğumuz teknolojilerden bir tanesi. Ancak bu teknoloji 2010 yılında CRISPR Cas-9 ile DNA başarılı bir şekilde parçalanabildi. 2013 yılında ise ökaryot hücrede gen düzenlemesi başarıldı ve bu şekilde biyoteknoloji sonsuza kadar değişti. CRISPR teknolojisi ile artık DNA’nın genetik hastalıkları içeren bölgeleri gibi istenmeyen parçalarını kesip atmak ve bu kısımları sağlıklı parçalarla değiştirmek mümkün. CRISPR her ne kadar insanlık tarihinin en önemli teknolojilerinden bir tanesi olsa da kötüye kullanıma açık bir teknoloji. Birkaç yıl önce Çin’deki iki doktor ikiz bebeklerden birinin gen dizilimini değiştirerek HIV virüsüne karşı dayanıklı hale gelmesini sağladı ancak çok büyük tepki topladı. Bu konuda etik tartışmalar devam ediyor ve bir süre daha tartışılacağa benziyor.

Laboratuvar Üretimi Et

Laboratuvar üretimi et yine CRISPR teknolojisi gibi çok uzun süredir hayatımızda olan bir tabir. Etin laboratuvarda üretimi hem hayvanların adil yaşamı için önemli hem de dünyamız için. Dünyanın geleceğini tehlikeye sokan küresel ısınmanın en büyük nedenlerinden bir tanesi et tüketimi için beslenen çiftlik hayvanlarının saldığı metan gazının sera etkisi yaratması. Bu nedenle dünyanın geleceği için laboratuvar üretimi et son derece önemli bir inovasyon. Laboratuvar etinde ise problem tadı değil verdiği his. Her ne kadar bu yapay et koku ve tat olarak doğal etten hiçbir farka sahip olmasa da ağızda bıraktığı doku olarak insanlarda sünger çiğneme hissi yaratıyor. Ancak laboratuvarda geliştirilen yapay kaslar yapay ete gerçek et hissi katıyor. 

Yapay Zeka

Yapay Zekayı temsil eden çizim

İnsan dünya üzerinde yürümüş en akıllı canlı olarak kabul edilmektedir. Ancak 1950’li yıllarda geliştirilmeye başlayan yapay zeka günümüzde çok hızlı bir ilerleme kaydederek insanlara yaklaşıyor. Satranç ve Go gibi oyunlarda yapay zekalar insanları geçti. Çok yakında arabaların kullanımı da sadece yapay zekalara özel olacak. Aynı anda bir taneymiş gibi hareket edebilen drone sürülerinden Ay’a ya da Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden roketlerin yönetimine kadar birçok şey ile yapay zekalar ilgilenecek. Günümüzde diğer yapay zekaları eğiten yapay zekalar bile mevcut. Henüz bir insanın işlevinden uzak olsalar da “Singularity” anlayışının gerçeğe dönüşmesi her geçen gün daha da olası hale geliyor. 

Falcon 9

Falcon 9 roketlerinin inişi

Her ne kadar roketlerin geçmişi İkinci Dünya Savaşı’na kadar dayansa da daha önce Falcon 9 gibi bir roket görülmedi. Falcon 9’u diğerlerinden ayıran en önemli özelliği bir roketin en pahalı parçası olan birinci kısmının Dünya’ya geri dönebilmesi ve tekrar kullanabilmesi. Roketin birinci kısımda maliyetinin neredeyse %70’ini oluşturan itiş motorları yer almaktadır. Bunların tekrar kullanılabilir olması roket fırlatma maliyetlerini çok önemli ölçüde düşürmektedir. Space X tarafından geliştirilen Falcon 9 özellikle Ay ve Mars’ın kolonileştirilmesinde atılan en önemli adımlardan birisi olarak kabul edilmektedir. Space X’in tarafından geliştirilen bu teknoloji sayesinde 10 yıl aradan sonra ilk kez Amerikan topraklarından bir astronot Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitti.

3 Boyutlu Bio Yazıcı

3 boyutlu yazıcılar günümüzde çok hızlı bir şekilde yayılıyor ve radikal inovasyon örnekleri arasında yer alıyor. Birçok eve giren bu teknoloji insanlığa bir kırılma yaratacak teknolojilerden bir tanesi olarak kabul ediliyor. Çin tamamen 3 boyutlu yazıcıdan yaşanabilir bir ev yapmayı başardı. Ancak 3 boyutlu yazıcının bir sonraki adımı insan vücudunda kullanılabilecek organların yapılabilmesi. Bio uyumlu plastik ve kök hücre gibi özel hücreler ile böbrek, kalp, akciğer ve hatta cilt bile yazdırılabilir hale gelecek. Bu teknoloji ile beraber organ nakli için insanların sırada beklemesini ortadan kaldıracak ve ihtiyaç duyulan organlar kısa süre içerisinde yazıcıdan elde edilerek insanlara nakledilebilecek. 3 boyutlu bio yazıcı teknolojisi her ne kadar daha emekleme aşamasında olsa da teknolojinin gelişme hızını göz önünde bulundurduğumuzda yakın gelecekte yaygın olarak görülecek diyebiliriz. 

Drone Teknolojisi

Drone kamera

Drone teknolojisi aslında yine uzun zamandır olan bir teknoloji. Ancak yaklaşık son 5 - 10 yıl içerisinde inanılmaz bir gelişme kaydedildi. Günümüzde günlük kullanıcılar bu teknolojiye rahat bir şekilde erişebildiği gibi aynı zamanda milyonlarca dolarlık Hollywood filmlerinden askeri alanlara kadar drone hemen hemen her yerde kullanılmaktadır. Drone’ların önündeki bir sonraki ilerleme ise bir sürü halinde kullanılabilmeleri. Büyük şirketler ve ordular artık yüzlerce drone’un birbirleriyle iletişimde ve tek bir drone gibi hareket edebilmesini sağlayan teknolojileri geliştirmeye çalışıyor. Bu şekilde yüzlerce drone’dan oluşan sürüler arama ve kurtarma operasyonlarından askeri operasyonlara kadar birçok alanda kullanılabilecek.

Hologram

Filmlerde ve oyunlarda gördüğümüz hologram teknolojisi yaklaşık olarak 1960’lı yılların başlarından beri geliştiriliyor. 3 boyutlu objelerin görüntüsünün lazer teknolojisi ile yeniden yapılmasına hologram adı verilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda CNN canlı yayınında hologram spiker kullandı. Ayrıca Michael Jackson ya da Tupac Shakur gibi vefat etmiş sanatçılar hologram teknolojisi sayesinde tekrar konser verdi. Geçtiğimiz yıllarda Hewlett Packard Laboraties mobil cihazlar için herhangi bir cam kullanmadan ve her perspektiften bakıldığında kullanılabilen bir ekran geliştirdiklerini açıkladı. Hologram teknolojisinin gelişmesi ile beraber artık görüntülü konuşmalar rafa kalkacak, toplantılara geç kalma olmayacak ve sinemalar artık bambaşka bir deneyim sunacak. Hologram teknolojisi günlük hayatı girdiğinde günlük hayatı değiştirecek olan radikal inovasyon örneklerinden bir tanesi.

Sanal Asistanlar

Sanal asistanlar şimdiden telefonlarımıza girdi. Siri, Cortana, Alexa, Google Assistant gibi asistanlar taşınabilir cihazlarımızda varlıklarını sürdürüyor ve hayatlarımızı kolaylaştırıyor. Üstelik bu asistanlar basitçe sadece bir soru sorup cevabını alabildiğiniz programlar değil. Evinizin kapısını kilitleyebilen, oda sıcaklığını ayarlayan, evden uzaklaştığınızda ışıklarınızı kapatan ya da en sevdiğiniz pizzayı sipariş edebilen gerçek anlamda asistanlar. Ancak sanal asistan bu kadar becerikli olduğunda kafaları karıştıran bir diğer şey ise güvenlik. Asistanların cevap verebilmesi için ortam dinlemesi yapması, siber saldırganlar tarafından uzaktan erişilebilmesi gibi problemler şu anda en çok korkulan şeyler arasında yer alıyor. Bu güvenlik problemlerinin ortadan kaldırılması ile beraber sanal asistanlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacak. 

Kabloları Karışmayan Kulaklık

Müzik dinleyen genç kadın
Çöpe Dönmüş Kulaklıklara Son

Cepte ya da çantanın içerisinde birbirine dolanan, büyük bir aşk yaşayıp sahibini çıldırtan kulaklık kabloları, artık sizin devrinizi bitiren kolay inovasyon örnekleri yerinize geçecek! Kulaklık sahiplerine derin bir nefes aldıran bu buluş çok yenilikçi görünmüyor ancak yarattığı konfor da tartışılmıyor! İnovasyon fikirleri özelliklerine bakıldığında Amerika’nın yeniden keşfedilmesinin gerekmediği anlaşılıyor. Eğer akla gelen fikir hayat kolaylaştırıyorsa inovasyon örnekleri kolay ya da zor, fark etmiyor; tercih edilip satın alınıyor.

Elektrik Üreten Panjurlar

güneş panelli panjur
Güneşi kesmekle kalmayın, elektrik üretin

Teknoloji tasarım inovasyon bir arada! Artık evlerde, işyerlerinde ya da işletmelerde bulunan panjurlar sadece güvenliği sağlamayacak; aynı zamanda elektrik de üretecek. Yevgen Erik tarafından geliştirilen bu panjur güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek hem tasarruf ettiriyor hem de işlevsellik sunuyor.

Çift Demlikli Çaydanlık

karaca marka Çift Demlikli Çaydanlık

Kapayın gözlerinizi düşünün, evinizdesiniz kalabalık bir misafir grubunu ağırlıyorsunuz. Çay dolduracaksınız ancak teker teker uğraşana ve tüm bardaklar dolana kadar epey bir zaman geçiyor. Peki çift demlikli çaydanlığınız olsa? Elbette her şey sizin için daha kolay olur. Neyse ki inovatif fikirleri dizginlemeyen birileri çift demlikli çaydanlıkları kullanıma sunuyor. Özellikle cafeler bu ürünlerin yarattığı verimi yadsıyamıyor.

USB Girişi Olan Prizler

USB Girişi Olan Prizler
Yeni dünyanın prizleri

Neredeyse tüm elektronik aletler USB kablosuyla şarj edilebilir hale geldi. Şarj başlıkları ile zaten az olan prizleri doldurmak istemeyenler USB girişi olan prizler alarak hayatlarını kolaylaştırabilirler. Basit teknoloji tasarım projeleri arasında gösterilen USB girişli prizler ilginç tasarım örnekleri arasında yer alıyor.

Çocuklar İçin Eğlenceli MRI

Çocuklar İçin Eğlenceli MRI cihazı

MR taramaları bırakın çocuklar için büyükler için dahi kasvetli süreçlerdir. MR makinesinin tekdüzeliğini değiştirip çocukların kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak isteyen tasarımcılar epey etkili bir yol bulmuşlar. Her ne kadar tarama süreçlerinde bir değişiklik olmasa da cihazlara yapılan renkli kaplamalarla artık MR taramalarına girmek çocuklar için daha keyifli bir hal alıyor. Kolay teknoloji tasarım projeleri yaygınlaştıkça dünya daha yaşanabilir bir hal alıyor!

Aydınlatma Kontrol Sistemleri

Aydınlatılmış TV Odası

Uzun zamandır hayatımızda olan aydınlatma kontrol sistemleri de şüphesiz hayat kolaylaştıran inovasyon örnekleri arasında yer alıyor. Evdeki ışıkların renginin, parlaklığının ayarlandığı, oda ışıklarının açılıp kapanmasını sağlayan aydınlatma kontrol sistemleri, akıllı ev teknolojisi ile entegre edildiğinde ev sakinlerinin konforu maksimum düzeye ulaşıyor.

Saç Fırçaları İnovasyon Sayesinde Kolaylıkla Temizleniyor

saç fırçası

Banyodan sonra geleneksel saç tarama seansları sırasında tüm fırça ve hatta banyo dökülen saçlarla kaplanıyor. Banyoyu temizlemek ayrı fırçayı temizlemek apayrı bir zahmet istediğinden yaratıcılık yine fark yaratıyor. Saç fırçalarına takılan basit, delikli bir plastik aparat sayesinde taranan saçlardan arda kalanlar tek hamleyle toplanabiliyor!

Cep Telefonu Kılıflarını Gözden Düşüren Buluş

Cep telefonları çok değerli, çok şık, çok estetik ama aynı zamanda çok da kırılgan! Cep telefonu aksesuarları da bir yere kadar telefonları koruyor ama aynı zamanda telefonlara kaba ve hantal bir görünüm de kazandırıyor. Cep telefonu kullanıcılarının bu sorununu fark eden bir firma, cep telefonlarını darbeye, düşmeye, çizilmeye ve ısıya karşı koruyan üstelik telefonların görünümünü zerre değiştirmeyen bir kılıf tasarladı. Bizden söylemesi…

Kamp İçin Çatal – Kaşık

Kamp yapmayı sevenlerin en büyük derdi yanlarında taşıdıkları eşyaların ağırlığı ve kapladıkları yer oluyor. Ancak firmalar inovasyon fikirleri sayesinde bu sorunu ortadan kaldırıyor. Hem çatal hem de kaşık olarak kullanılabilen çift taraflı gereçler kamp severleri ek yükten kurtarıyor.

Hem Scooter Hem Bebek Arabası

Özellikle anneleri sevindirecek bir inovasyon örneği ile karşınızdayız. Bebeğinizle uzun yürüyüşlere çıkacaksanız ve biraz da kendiniz eğlenmek istiyorsanız hem scooter hem bebek arabası olarak tasarlanan ürünlere göz gezdirebilirsiniz! Böylece destinasyonunuza daha hızlı bir şekilde gitmenin konforunu da yaşayabilirsiniz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.