İnovatif düşünce, çağımızda önemli bir gereksinim; şirketlerin varlığını sürdürebilmesi, girişimcilerin başarılı işler ortaya koyabilmesi ve bireylerin yaşamlarının kolaylaşabilmesi adına yapılan inovasyon çalışmaları günlük hayatı birçok farklı açıdan değişime uğratıyor. İnovatif fikirler gerçeğe dönüştükçe toplumların değişmesi ve gelişmesi de mümkün oluyor. İnovasyon nedir örnekleri nelerdir diye düşünüldüğünde akla hemen bir örnek gelmese de dikkatli bir gözlemle çevremizin ürün inovasyonu örnekleri ve teknoloji tasarım inovasyon örnekleri ile çevrildiğini anlayabiliriz. 

İlginç Fikirler ve Tasarımlar Hayat Kolaylaştırıyor

İnovatif ürünler ile kolaylaşan hayatımızda gün geçtikçe daha farklı yeniliklerle karşılaşıyoruz. İnovasyon fikirleri değer kazandıkça yeni girişimciler piyasada yerini alıyor. Ürün inovasyonu başta olmak üzere hayatımızın her alanında etkisini hissettiren inovasyon örnekleri arasından sizin için en dikkat çekenleri bir araya getirdik.

İşte En Dikkat Çekici İnovasyon Örnekleri

1. Kabloları Karışmayan Kulaklık

Çöpe Dönmüş Kulaklıklara Son

Cepte ya da çantanın içerisinde birbirine dolanan, büyük bir aşk yaşayıp sahibini çıldırtan kulaklık kabloları, artık sizin devrinizi bitiren kolay inovasyon örnekleri yerinize geçecek! Kulaklık sahiplerine derin bir nefes aldıran bu buluş çok yenilikçi görünmüyor ancak yarattığı konfor da tartışılmıyor! İnovasyon fikirleri özelliklerine bakıldığında Amerika’nın yeniden keşfedilmesinin gerekmediği anlaşılıyor. Eğer akla gelen fikir hayat kolaylaştırıyorsa inovasyon örnekleri kolay ya da zor, fark etmiyor; tercih edilip satın alınıyor.

2. Elektrik Üreten Panjurlar

Güneşi kesmekle kalmayın, elektrik üretin

Teknoloji tasarım inovasyon bir arada! Artık evlerde, işyerlerinde ya da işletmelerde bulunan panjurlar sadece güvenliği sağlamayacak; aynı zamanda elektrik de üretecek. Yevgen Erik tarafından geliştirilen bu panjur güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek hem tasarruf ettiriyor hem de işlevsellik sunuyor.

3. Çift Demlikli Çaydanlık

Kapayın gözlerinizi düşünün, evinizdesiniz kalabalık bir misafir grubunu ağırlıyorsunuz. Çay dolduracaksınız ancak teker teker uğraşana ve tüm bardaklar dolana kadar epey bir zaman geçiyor. Peki çift demlikli çaydanlığınız olsa? Elbette her şey sizin için daha kolay olur. Neyse ki inovatif fikirleri dizginlemeyen birileri çift demlikli çaydanlıkları kullanıma sunuyor. Özellikle cafeler bu ürünlerin yarattığı verimi yadsıyamıyor.

4. USB Girişi Olan Prizler

Yeni dünyanın prizleri

Neredeyse tüm elektronik aletler USB kablosuyla şarj edilebilir hale geldi. Şarj başlıkları ile zaten az olan prizleri doldurmak istemeyenler USB girişi olan prizler alarak hayatlarını kolaylaştırabilirler. Basit teknoloji tasarım projeleri arasında gösterilen USB girişli prizler ilginç tasarım örnekleri arasında yer alıyor.

5. Çocuklar İçin Eğlenceli MRI

MR taramaları bırakın çocuklar için büyükler için dahi kasvetli süreçlerdir. MR makinesinin tekdüzeliğini değiştirip çocukların kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak isteyen tasarımcılar epey etkili bir yol bulmuşlar. Her ne kadar tarama süreçlerinde bir değişiklik olmasa da cihazlara yapılan renkli kaplamalarla artık MR taramalarına girmek çocuklar için daha keyifli bir hal alıyor. Kolay teknoloji tasarım projeleri yaygınlaştıkça dünya daha yaşanabilir bir hal alıyor!

6. Aydınlatma Kontrol Sistemleri

Uzun zamandır hayatımızda olan aydınlatma kontrol sistemleri de şüphesiz hayat kolaylaştıran inovasyon örnekleri arasında yer alıyor. Evdeki ışıkların renginin, parlaklığının ayarlandığı, oda ışıklarının açılıp kapanmasını sağlayan aydınlatma kontrol sistemleri, akıllı ev teknolojisi ile entegre edildiğinde ev sakinlerinin konforu maksimum düzeye ulaşıyor.

7. Saç Fırçaları İnovasyon Sayesinde Kolaylıkla Temizleniyor

Banyodan sonra geleneksel saç tarama seansları sırasında tüm fırça ve hatta banyo dökülen saçlarla kaplanıyor. Banyoyu temizlemek ayrı fırçayı temizlemek apayrı bir zahmet istediğinden yaratıcılık yine fark yaratıyor. Saç fırçalarına takılan basit, delikli bir plastik aparat sayesinde taranan saçlardan arda kalanlar tek hamleyle toplanabiliyor!

8. Cep Telefonu Kılıflarını Gözden Düşüren Buluş

Cep telefonları çok değerli, çok şık, çok estetik ama aynı zamanda çok da kırılgan! Cep telefonu aksesuarları da bir yere kadar telefonları koruyor ama aynı zamanda telefonlara kaba ve hantal bir görünüm de kazandırıyor. Cep telefonu kullanıcılarının bu sorununu fark eden bir firma, cep telefonlarını darbeye, düşmeye, çizilmeye ve ısıya karşı koruyan üstelik telefonların görünümünü zerre değiştirmeyen bir kılıf tasarladı. Bizden söylemesi…

9. Kamp İçin Çatal – Kaşık

Kamp yapmayı sevenlerin en büyük derdi yanlarında taşıdıkları eşyaların ağırlığı ve kapladıkları yer oluyor. Ancak firmalar inovasyon fikirleri sayesinde bu sorunu ortadan kaldırıyor. Hem çatal hem de kaşık olarak kullanılabilen çift taraflı gereçler kamp severleri ek yükten kurtarıyor.

10. Hem Scooter Hem Bebek Arabası

Özellikle anneleri sevindirecek bir inovasyon örneği ile karşınızdayız. Bebeğinizle uzun yürüyüşlere çıkacaksanız ve biraz da kendiniz eğlenmek istiyorsanız hem scooter hem bebek arabası olarak tasarlanan ürünlere göz gezdirebilirsiniz! Böylece destinasyonunuza daha hızlı bir şekilde gitmenin konforunu da yaşayabilirsiniz.