Etkili hitabet için püf noktaları

Geçmiş yıllarda da, eskilerin deyimiyle hitabet sanatı, insanları ikna etmenin en etkili yolu olarak gösterilirdi. Bir politikacı ya da iş adamı eğer topluluk önünde konuşuyor ve halk tarafından seviliyorsa, gücünü konuşmasından aldığı söylenirdi. Bu durum hale geçerli. Sadece hitabet sanatı ifadesinin yerini güzel ve etkili konuşma aldı.


Peki, sıklıkla karşılaştığımız güzel ve etkili konuşma neden bu kadar önemli? Hangi kurallara uyarsak karşımızdaki insanı konuşmamızla etkileyebiliriz? İşte www.top7business.com’dan birkaç ipucu.


-Konuşma yeteneğiniz kariyerinizi önemli oranda etkileme gücüne sahip. Başarılı olmak için konuşma yeteneğinin gelişmiş olması gerekiyor. Kimse konuşması düzgün ve etkili olamayan bir insanla iletişim haline geçmeyi istemez.


-Konuşma yaparken en temel kural etkileyici ve konuya hakim olmak. Topluluk önünde konuşurken ve karşılıklı konuşma esnasında etkileyiciliğinizi konu hakkında bilginizle pekiştirirseniz istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz.


-Bir de konuşmaya başlarken ortamı biraz olsun yumuşatmak lazım. Oscar Ödül Töreni’ni düşünün. Sahneye ödül vermek için çıkan konuşmacılar genellikle bir anekdotla giriş yaparlar. Siz de öyle yapın. Başınızdan konuyla ilgili geçen bir hikayeyi, ya da gün içinde karşılaştığınız bir durumu paylaşın. İnsanlar hazırlanmış metinden okunan konuşmaları sevmezler.


-Eğer çok gerginseniz derin nefes alın. Ve konuşmanıza başlamadan önce bir parça çikolata ağzınıza atın. Hem gevşemiş olursunuz hem de gerginliğiniz yatışır.


-Prezentasyon esnasında tek bir kişiye bakmayın. Konunun içeriğini anlatırken birinci maddede birine bakıyorsanız, diğerinde bir başka insana doğru anlatın. Böylelikle salondaki insanlarla güven temelli bir iletişim sağlamış olursunuz ve izleyicilerin hepsi konuşmaya dahil olur.


-Görsellik de önemli. Mesajınızın daha kolay insanlara ulaşmasını sağlar. Ama sadece yardımcı bir faktör. Önemli olan ne konuşacağınız.


-Son olarak, konuşma yapacağınız yere erkenden giderek ses sistemini kontrol edebilirsiniz. Nerede konuşma yapacağınızı görmek ve son kontrolleri yapmak konuşma esnasında problem yaşamanızı engeller.
Kaynak : yenibiris.com

6 YORUMLAR

  1. Etkili konuşmada sesin önemi çok büyüktür ancak yeterli değildir. Konuşurken ses tonunuzda yerine göre yükselişler ve alçalışlar yakalamak dikkati üstünüze çeker. Önemli ve çarpıcı etkileyici olduğunuz cümlelerden sonra, ya da iddialı cümlelerden sonra 1-1,5 saniye es vermeniz hem o cümlenin etkisini arttıracaktır hem de sizin seyircinin tepkisini ölçmesnizi sağlayacaktır. Unutmayın konuşmada seyirciyi kıvama getirmek önemlidir. Bu nedenle sürekli seyirciyle iletişim halinde olmaya çalışın. Mümkünse konuşmaya dinleyicileri de katmaya çalışın. ancak belirtmeliyim ki bu çok riskli bir iştir. Çünkü kimi zaman dinleyiciden istenilen tepki alınmadığından durum daha da kötüye gidebilir. Eğer bu konua tecrübeniz yoksa sakın kalkışmayın. Tüm bunların yanında teleffazun önemini de unutmamak gerek. Bunun içinde düzenli aralıklarda doğru diksiyonlar için uygun olan tekerlemeleri tekrar etmeniz gerekir. Belki de bir konuşmacıyı en etkili kılan yollardan biride şiirdir. Rahatlıkla diyebilirim ki daha önce şiir okuma çalışması yapanlar çok daha vurgulu, tonlamalı ve doğru telaffuzlu bir konuşma yaparlar. Ancak buradan konuşmanın olmadık yerlerinde şiir okunması değil konuşmanın çok öncesinde, konuşmayı melodik açıdan ve ritmik açıdan güçlendirmek adına yapılan çalışma anlaşılmalıdır.

  2. İnsanları ikna edebilmek için hertürlü iletişimde iyi bir konuşmacı olmak lazım.ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUDUR.

  3. Etkili hitab için sesi nasıl kullandığımız da çok önemli. Bazılari bu konuda doğuştan şanslı ama birçok kişi sesini eğitmek durumunda…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here